در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هفتم مرداد – بیست و نهم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای هفتم مرداد – بیست و نهم جولای

7mordad 29july1 رویدادهای هفتم مرداد – بیست و نهم جولای

 

روز هفتم مرداد برابر با بیست و نهم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

7 مرداد 1387

گزارش توقیف موقت انتشار «همشهری عصر»، روزنامه متعلق به شهرداری تهران در نخستین هفته امرداد 1387(آواخر جولای 2008) که دارای یک ضمیمه (Pre-print) دهها صفحه ای است مرکب از آگهی های معروف به دسته بندی شده Classified Ads (که در نیمه اول دهه 1330، عباس مسعودی ناشر وقت روزنامه اطلاعات بر آنها نام «نیازمندی ها» گذارد) در خبرگزاری های داخلی و برخی دیگر از رسانه ها متفاوت بود. در سال 1371 شهردار تهران [غلامحسین کرباسچی] با استفاده از ابهامات و راههای گریز(Loopholes) قانون مطبوعات مصوب سال 1364 که شرایط روزنامه داری را برای پاره ای آسان و برای برخی (بویژه روزنامه نگاران حرفه ای قدیمی) بسیار دشوار (نزدیک به محال) ساخته است استفاده کرد و صرفا با هدف طرح مسائل اجتماعی عام المنفعه و انتشار فعالیت ها و اطلاعیه های شهرداری، از هیات نظارت بر مطبوعات پروانه انتشار همشهری را گرفت.

 

 

 

7 مرداد 1326

عباس اسکندری نماینده حزب کمونیست توده در مجلس در جلسه هشتم مرداد 1326 (در آن سال مصادف با 29 جولای 1947) با عضویت حسن تقی زاده در مجلس مخالفت کرد و گذشته تقی زاده از اتهام مشارکت در قتل آیت الله بهبهانی تا تحصن در سفارت انگلستان، حمایت از تمدید قرارداد نفت در 1933 و تماسهای بی وقفه با خارجی (انگلستان) را برشمرد و گفت که پارلمان ایران جای چنین فردی نمی تواند باشد .”تاریخ” نشان داد که 18 ماه بعد، تیراندازی به سوی شاه دردانشگاه تهران، بهانه! قرارگرفت و شورای وزیران وقت حزب توده را غیر قانونی اعلام داشت.

 

 

 

7 مرداد 1320

29 جولای سال 1941(هفتم امرداد 1320) دولت وقت ایران به اخطاریه 13 روز پیش انگلستان و شوروی که اتباع آلمان را که در خاک ایران بر ضد آن دو کشور فعالیت دارند اخراج کند پاسخ داد و اعلام داشت که اتباع خارجی در ایران زیر کنترل مقامات دولتی هستند و جای نگرانی نباید وجود داشته باشد. اخطار دو دولت در حقیقت بهانه جویی برای تصرف ایران بود. دولت انگلستان قبلا به طور محرمانه به ژنرال «ویول» در هند دستور داده بود که برای حمله نظامی به ایران به عراق نیرو بفرستد.

 

 

 

7 مرداد 1313

پستخانه ایران به نام «پستخانه جلیله» از هفتم امرداد 1313 (29 جولای 1934) در ساختمان تازه خود [خیابان سپه سابق ـ سه راه خیّام) که پنجم امرداد گشایش یافته بود بکار روزمره پرداخت. کار ساختن این عمارت با هزینه پانصدهزار تومان شش سال طول کشیده بود. ایران نخستین کشور جهان است که پستخانه دایرکرده است. سابقه تاسیس پستخانه درایران به زمان داریوش (چهارم جولای سال 489 پیش از میلاد) باز می گردد که پستخانه آمریکا شعار 2500 ساله آن را بر سردر خود نصب کرده است. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصل 44 خود، پست را همانند رادیو و تلویزیون، تلگراف و تلفن (مخابرات)، راه و راه آهن و … دولتی (در مالکیت عمومی) و در اختیار دولت قرارداده است.

 

 

 

7 مرداد 1290

مجلس شورای ملی درجلسه هشتم امرداد 1290 خود (29 جولای 1911) برای فرد و یا افرادی که محمدعلی شاه مخلوع را دستگیر و یا سرش را بیاورند یکصد هزار تومان (پول آن زمان) جایزه نقدی تعیین کرد. محمدعلی شاه قاجار که برکنار و تبعید شده بود برای پس گرفتن سلطنت با هزاران مرد مسلح از طریق ترکستان روسیه و با کمک این دولت به ایران بازگشته بود. محمدعلی شاه که در سال 1872 به دنیا آمده بود پس از 53 سال عمر، بسال 1925 در تبعید درگذشت. سلطنت او که پس از مرگ پدرش، مظفرالدین شاه در سال 1907 آغاز شده بود در سال 1909 و پس از تصرف تهران به دست مشروطه طلبان پایان یافت. سلاطین قاجار از ایلی مغول تبار به همین نام برخاسته بودند. در زمان این دودمان بود که ایران رو به زوال گذاشت و کوچک شد.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

7mordad 29july رویدادهای هفتم مرداد – بیست و نهم جولای

 

 

29 جولای 1890

«وینسنت وان گو Vincent Van Gogh» نقاش هنرمند هلندی که تابلو های او در حال حاضر هرکدام دهها میلیون دلار خرید و فروش می شود و یکی از آنها در یک حراج 82 میلیون به فروش رفت 29 جولای 1890 در فرانسه خود کشی کرد. وی بسال 1853 در هلند به دنیا آمده بود.خرید و فروش کارهای هنری در فامیل وان گو ارثی بود و او نیز وارد همین پیشه شد. وی در دهه آخر عمر خود به کشیدن نقاشی پرداخت و در هلند و فرانسه دهها اثر بسیار جالب کشید که موفق شد تنها یکی از آنها را بفروشد! . او اواخر عمر با فقر کامل زندگی می کرد.

 

    

29 جولای 1805

29 جولای زادروز الکسیس توکویل Alexis de Tocqueville اندیشمند لیبرال، تاریخدان و نویسنده فرانسوی است که در سال 1805 به دنیا آمد. توکویل عمیقاً هوادار آزادی فرد بود و از احتمال این که «اکثریت» به استبداد و ستمگری و زورگویی بپردازد نگران بود. او که زمانی وزیر امور خارجه فرانسه بود تألیفات متعدد از جمله «دمکراسی آمریکا»، «The Old Regime and the Revolution» و دو سفرنامه درباره مشاهدات خود در انگلستان و آمریکا دارد. 9 تالیف از تالیفات او درباره دمکراسی و حکومت اند. وی در کتاب رژیم پیشین و انقلاب فرضیه تازه ای به دست داده که به The Theory of Continuity معروف است. این کتاب تفسیر انقلاب فرانسه و علل انقلابات سال 1848 اروپا و اشاره به چند اشتباه است. توکویل 54 سال عمر کرد. 

 

 

 

29 جولای  1900

امروز زادروز ایویند یانسون Eyvind Johnson داستان نگار سوئدی است که 29 ژوئیه 1900 به دنیا آمد و در سال 1974 برنده جائزه نوبل در ادبیات شد. وی گفته است که تجربه فراوان درهر کار از ازدواج تا شغل و پیشه و مسافرت و دیدن سختی های زندگانی او را داستان نویس کرد.او که در کودکی یتیم شده بود مجبور شد که خانه خاله را در 15 سالگی رها سازد و برای سیر کردن شکم خود به انواع مشاغل از بریدن درخت تا شستن قطارهای راه آهن و آشپزی در رستوران دست بزند و در ساعات فراغت درس بخواند .او پس از یک سفر به آلمان و فرانسه تصمیم به باز کردن یک دفتر مطبوعاتی در پاریس گرفت و از آنجا رویدادهای فرانسه را برای رسانه های سوئد می فرستاد و به تدریج به ارسال اخبار اجتماعی و مطالب در رابطه با زندگانی مردم گرایش بیشتر یافت و نوشتن این نوع گزارشها که خود داستانهای کوتاه بودند وی را داستان نویس کرد . 

 

 

 

29 جولای 1900

29 جولای 1900 اومبرتو یکم humbert = Umberto پادشاه وقت ایتالیا ترور شد. وی 22 سال بر ایتالیا سلطنت کرده بود. اومبرتو برخلاف پدرش مردی محافظه کار و علاقه مند به تقویت ارتش و سیاست خارجی بود و به همین سبب به آلمان نزدیک شده بود. مورخان اورا بنیادگذار اتحاد مثلث می دانند. اومبرتو که کوچکترین ناارامی را تحمل نمی کرد به ارتش دستور داده بود که تظاهرات نسبتا آرام 29 آگوست سال1898 کارگران در میلان را زیر آتش توپ قرار دهند که ضمن آن جمع کثیری کشته شدند. اومبرتو به دست گائتانو (آنژلو) برشچی Gaetano Bresci یک آنارشیست ایتالیایی ـ آمریکایی کشته شد .

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 29 جولای

1696: پتر اول تزار روسیه « آزوف » را از دست عثمانی ها خارج ساخت.

1858: میان آمریکا و ژاپن نخستین قرارداد بازرگانی امضاء شد که در آن آمده بود که اتباع آمریکا از آن پس می توانند در هر نقطه ژاپن که بخواهند زندگی کنند.

1922: فاتحان جنگ جهانی اول به یونانی ها اخطار کردند که از تصرف استانبول خودداری کنند.

1968: پاپ وقت وسائل مصنوعی جلوگیری از حامله شدن را برای کاتولیکها غیر شرعی اعلام کرد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=38649
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی