در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای ششم تیر – بیست و هفتم ژوئن
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای ششم تیر – بیست و هفتم ژوئن

6tir 27june رویدادهای ششم تیر – بیست و هفتم ژوئن

 

روز ششم تیر برابر با بیست و هفتم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

6 تیر 1360

حضرت آیت‌ الله ” خامنه‌ای” در مسجد ابوذر تهران مورد سوء قصد عوامل سازمان منافقین قرار گرفتند و مجروح شدند. این حادثه روز قبل از فاجعه هفتم تیر به وقوع پیوست‌.

 

 

6 تیر 1341

آیت‌الله‌ العظمی‌ ” حکیم ” اعلام کرد: قانون اصلاحات ارضی شاه‌، غصب اموال مردم است‌….

 

 

6 تیر 1329

” علی منصور ” نخست وزیر سابق به سمت سفیر کبیر ایران در ایتالیا تعیین شد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

6tir 27june1 رویدادهای ششم تیر – بیست و هفتم ژوئن

 

 

27 ژوئن 1917

بیست و هفتم ژوئن 1917 (ششم تیرماه 1296 هجری خورشیدی) و در جریان جنگ جهانی اول (معروف به جنگ اروپائیان ـ جنگ بزرگ) نخستین یکان نظامی آمریکا اعزامی به اروپا برای شرکت در این جنگ و نبرد بر ضد آلمان، وارد فرانسه شد. [نخستین گلوله این جنگ در تابستان 1914 شلیک شده بود.]. با ورود این یگان نظامی به فرانسه، انزوای طولانی آمریکا (ایالات متحده) نیز پایان یافت و طولی نکشید که وارد میدان بازی جهان شد که پس از ورود به جنگ جهانی دوم، از میان ویرانه های این جنگ به صورت ابرقدرت سربرآورد و از 1991 پس از خروج رقیب (اتحاد جماهیر شوروی) از صحنه و سپس فروپاشی معماگونه، میداندار بازی قدرت شده است. ورود ایالات متحده در هر دو جنگ بزرگ جهانی قرن بیستم، با محاسبه دقیق و از اواسط هر دو جنگ آغاز شده بود. مورخان، «جنگ» را عامل پیدایش قدرت آمریکا نوشته اند.

 

 

27 ژوئن 1908

بیست و هفتم ژوئن 1908 Joao Guimar Rosa داستان نگار بزرگ برزیل به دنیا آمد و 59 سال عمر کرد. او که کار نویسندگی را از 21 سالگی آغاز کرده بود بیش از 12 داستان و صدها مقاله و نقد ادبی نوشت. این داستان نگار علاوه بر زبان مادری (پرتغالی) می توانست به زبانهای انگلیسی، آلمانی، روسی، فرانسه، عربی و ایتالیایی بخواند، بنویسد و مکالمه کند. او تا حدودی زبان سانسکریت هم می دانست. ماجرای فوت او شنیدنی است. 19 نوامبر 1967 برای بزرگداشت وی نشستی برپا شده بود. در پی سخنرانی چند ادیب در وصف او، چون نوبت سپاسگزاری از آن همه قدردانی و دریافت تقدیرنامه به او رسید، تکانی نخورد. نگاه حاضران متوجه او شد که روی یک صندلی ردیف اول نشسته بود شد و معلوم شد که فوت کرده است.

 

 

27 ژوئن 1693

27 ژوئن سالروز انتشار نخستین مجله بانوان جهان در سال 1693در لندن است. مدیر آن مردی به نام «جان دانتون» بود. این مجله بعدا یک صفحه هم تحت عنوان «صفحه مسائل» دایر کرد که در آن به پرسش های عمومی مربوط به مسائل خانوادگی و زناشویی خوانندگان پاسخ داده می شد. نام این مجلهLadies’ Mercury بود.

 

 

27 ژوئن 2004

«کلیتون کرک پاتریک» سردبیر سابق شیکاگو تریبیون و از روزنامه نگاران بنام قرن بیستم آمریکا در ژوئن 2004 در 89 سالگی فوت شد. وی که از سال 1937 وارد حرفه روزنامه نگاری شده بود در سال 1969 به سردبیری شیکاگو تریبیون ارتقاء یافته بود.

 

 

 

 

27 ژوئن 1945

27 ژوئن سال 1945، منشور ملل متحد در نشست سانفرانسیسکو به امضای نمایندگان 50 کشور از جمله ایران رسید، ولی به سبب وجود نقص هایی در این منشور از جمله ندادن اختیارات به «مجمع عمومی» و قرار دادن اختیارات اجرایی در دست «شورای امنیت» با عضویت 15 دولت که در آن دولتهای پنجگانه فاتح جنگ جهانی دوم حق ردّ (وتو Veto) قطعنامه های پیشنهادی را دارند؛ این سازمان همانند «جامعه ملل پیش از آن» در پیشگیری از جنگ و خونریزی، حفظ صلح جهانی و حراست از حاکمیت و تمامیت اعضای خود و رعایت حقوق بشر در کشورهای عضو موثر واقع نشده و با این منشور و این ارکان نخواهد شد. نباید فراموش کرد که فکر ایجاد این سازمان از فاتحان اصلی آلمان نازی (آلمان ناسیونال سوسیالیست) است. این فاتحان با هدف حفظ برتری خود بر جهانیان، اندیشه تاسیس سازمان ملل را به میان آوردند و چون کشورهای موسس آن متحد یکدیگر در جنگ با آلمان و یارانش ازجمله ژاپن بودند نامش را «سازمان ملل متحد» گذاردند.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 27 ژوئن

1905: در جریان انقلاب سال 1905 روسیه، ملوانان کشتی جنگی روسیه ـ Potemkin ـ وابسته به ناوگان دریای سیاه به انقلابیون پیوستند که برضد ظلم حکومت و فساد دولتی بپاخاسته بودند و دست به نافرمانی زدند.

1924: نیروهای نظامی آمریکا پس از هشت سال به اشغال جمهوری دومینیکن پایان دادند.

1941: فنلاند بر ضد شوروی وارد جنگ شد.

1941: افراد مسلح دولت رومانی که متحد هیتلر شده بود در شهر یاشی Iashi (اینک 260 هزار نفری) به جان یهودیان رومانیایی افتادند و بیش از 13 هزار تن از آنان را کشتند.

1950: دو روز پس از آغاز جنگ کره که با حمله ارتش کره شمالی آغاز شده و شهر سئول در آستانه سقوط کردن قرارگرفته بود، دولت آمریکا با توجه به اخطار شورای امنیت سازمان ملل به کره شمالی که نیروهای خودرا خارج سازد تصمیم به دفاع از کره جنوبی گرفت و هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا 30 ژوئن اعلام کرد که مصوبه شورای امنیت مبنی بر دفاع مسلحانه از کره جنوبی را می پذیرد و نیرو می فرستد.

1957: در لندن، شورای پژوهش های پزشکی اعلام کرد که دود سیگار عامل عمده سرطان حنجره و ریه است. از آن پس بررسی درباره زیان های دود دخانیات گسترش یافت تا اینکه سازمان جهانی بهداشت سیگار را بزرگترین قاتل بشر اعلام و پیش بینی کرد که اگر دودکردن سیگار در همین وضعیت ادامه یابد تا پایان سال 2020 (دهه جاری) تلفات سالانه آن از ده میلیون تن بالاتر خواهد رفت.

1960: سومالی و ماداگاسکار استقلال یافتند.
1977: جیبوتی مستعمره فرانسه در منطقه شاخ آفریقا استقلال یافت. در جریان تقسیم سومالی و مناطق آفریقایی ساحل غربی دریای سرخ ، جیبوتی سهم فرانسه شده بود.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35929
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی