در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > تقویم تاریخ ششم شهریور – بیست و هشتم آگوست
محل تبلیغات شما

تقویم تاریخ ششم شهریور – بیست و هشتم آگوست

6shahrivar 28august تقویم تاریخ ششم شهریور – بیست و هشتم آگوست 

 

تقویم تاریخ روز ششم شهریور خورشیدی برابر با بیست و هشتم آگوست میلادی

رویدادها و وقایع تاریخی در چنین روزی (6 شهریور – 28 اوت) به شرح زیر می باشد :

 

* رویدادهای ملی

    

6 شهریور 1357

سه نفر از مستشاران امریکایی در تهران به قتل رسیدند. مقتولین عبارتند از: روبرت گرون گارد، ویلیام کاترل و دونالد اسمیت‌. ، منابع خبری حکومت پهلوی، مارکسیست‌های اسلامی را عامل حادثه اعلام کردند.

 

6 شهریور 1347

امام خمینی با صدور فتوایی با پرداخت زکات و سایر صدقات به مبارزین فلسطینی موافقت کردند.

 

6 شهریور 1337

جیمز .ل‌. کارتر مستشار امریکایی براثر راهنمایی سرهنگ سیدعباس موسوی‌، سرگرد والی زاده و ستوان جعفر شریف رازی به دین اسلام متمایل و در محضر حجت الاسلام مرتضی موسوی یکی از روحانیون شهر اهواز، مسلمان شد.

 

6 شهریور 1336

هوارد پیچ مدیر کمپانی نفتی «استاندارد اویل آو نیوجرسی‌» وارد تهران شد.

 

6 شهریور 1332

لایحه خرید یک میلیون دلار ساز وبرگ مورد نیاز ارتش از امریکا به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

 

6 شهریور 1320

محمدعلی فروغی نخست وزیر جدید، سفیران انگلیس وامریکا را در منزل خود ملاقات کرد و آنها را از تصمیم شاه مبنی برترک مخاصمه، آگاه کرد.

 

6 شهریور 1320

رضاشاه، سرهنگ مختاری ـ رئیس شهربانی کل کشور ـ را به کاخ سعد‌آباد احضار کرد و از او خواست مخفیانه ترتیب اعزام خانواده سلطنتی به اصفهان را بدهد.

 

6 شهریور 1311

میرزاحسن خان مستوفی الممالک که چند دوره رئیس الوزرا بود، در 59 سالگی با سکته درگذشت. از وی 23 فرزند باقی ماند.

 

6 شهریور 1299

آیت‌الله میرزا محمد‌تقی شیرازی رهبر سیاسی نهضت استقلال‌طلبی عراق در برابر استعمار انگلیس در 82 سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

6 شهریور 1298

شوروی در اطلاعیه‌ای ضمن اعلام لغو پیمان‌های استعماری دولت روسیه تزاری با ایران‌، به انعقاد قرارداد 1919 وثوق‌الدوله با انگلستان حمله کرد. این اطلاعیه 19 روز پس از انعقاد این قرارداد انتشار می‌یافت‌..

 

6 شهریور 1297

به نوشته روزنامه « ایران » اموال زیادی از اهالی آباده توسط ۱۵۰۰ سواره نظام هندی که در پوشش « پلیس جنوب » در ایران مستقر هستند مصادره و ضبط شده است.

 

 6shahrivar 28august1 تقویم تاریخ ششم شهریور – بیست و هشتم آگوست

 

* رویدادهای جهانی

 

28 آگوست 2004

جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا 26 آگوست 2004 در یک مصاحبه 30 دقیقه ای ضمن دفاع از اقدام خود به تصرف عراق و برکنار کردن صدام حسین و رژیم او، اعتراف کرد که در پیش بینی وضعیت عراق پس از جنگ، دچار اشتباه محاسبه شده بود. وی گفت که تکلیف او رفع خطر از آمریکا و حفظ منافع استراتژیک کشورش بود و رژیم صدام حسین برای آمریکا و متحدین آمریکا یک خطر بود، «تاریخ» بعدا قضاوت خواهد کرد که اقدام او درست بوده است. 

    جورج بوش در این مصاحبه گفته بود که پیش بینی نمی کرد پس از جنگ (و در دوران اشغال نظامی عراق)، با چنین شرایطی رو به رو شود، برای کنترل و اداره عراق پس از برکناری رژیم صدام باید روش دیگری بکار گرفته می شد. 

     وی در این مصاحبه ضمن تشریح ساختار عراق که در قالب موجود، کشوری جوان، چند نژادی و چند مذهبی است گفت که در قبال اکثریت شیعه این کشور سیاست انعطاف پذیر در پیش خواهد گرفت. بوش اشاره کرده بود که آماده است بررسی بیشتری شود که چه اشتباهاتی در برنامه پس از اشغال نظامی عراق رخ داده است. (طبق ارقامی که همان زمان وزارت دفاع آمریکا به دست داده بود، تا آن روز (26 آگوست 2004) در عراق 969 نظامی آمریکایی کشته و شش هزار و 690 تن دیگر مجروح شده بودند. شمار نظامیان مقتول آمریکایی در عراق تا پایان سال 2007 به چهار هزار رسید.). 

    پس از بررسی هایی که جورج دبلیو بوش وعده آن را در مصاحبه اش داده بود این نتیجه به دست آمده بود که درپی سقوط دولت صدام حسین، نباید سازمان پلیس و ارتش عراق منحل و امور انتظامی و امنیتی عراق به نظامیان آمریکایی سپرده می شد که این تلفات به بار آمد. پس از اشغال نظامی، تنها مدیریت عراق باید تغییر می یافت نه مقامات پایین تر و پلیس و وظایف آن. نظامیان آمریکا برای کار پلیسی و آن هم در کشوری با فرهنگ متفاوت آموزش ندیده و آمادگی نداشتند.

 

28 آگوست 2004

25 آگوست 2004 سه نظامی آمریکایی در شهر هالیوود ایالت فلوریدا به خانه «کارلوس آره دوندو» مراجعه و طبق آیین مرسوم، با ابراز تاسف، خبر کشته شدن «الکساندر» پسر 20 ساله خانواده را در عراق به اهل منزل اطلاع دادند. الکساندر یک مورین (عضو سپاه دریابُرد) بود که به عراق اعزام شده بود. کارلوس از شنیدن این خبر آن چنان خشمگین شد که به گاراژ خانه دوید و با گاز مایع خودرو خبرآوران را که یک استیشن نظامی متعلق به سپاه بود آتش زد و سپس به سوی راننده و خبر آوران شروع به تیراندازی کرد که گلوله ها به هیچکدام اصابت نکرد. 

    خانواده «آره دوندو» از کوستاریکا به آمریکا مهاجرت کرده بودند. گفته شده است که چنین حادثه ای قبلا سابقه نداشته است. کارلوس پس از آتش زدن خودرو نظامی قصدخودسوزی کرد که اورا به بیمارستان منتقل کردند.

 

28 آگوست 1988

خونین ترین نمایش هوایی، از زمان پیدایش هواپیما، که یک فاجعه بود 28 آگوست 1988 درپایگاه هوایی آمریکا در رامستاین Ramstein آلمان روی داد. در جریان این نمایش یک تیم هوایی ایتالیایی مرکب از ده جت جنگنده در آسمان شکل یک قلب ساخته بود که سه فروند از آنها که در راس مخروط قلب قرارگرفته بودند به یکدیگر برخورد کردند و منفجر شدند. قطعات این سه هواپیما همانند رگبار بر سر تماشاگران صحنه که سیصد هزار نفر بودند فروریختند که 67 تن همانجا مقتول و 346 تن دیگر مجروح شدند. سه خلبان هواپیماها نیز قطعه قطعه شده بودند. با مرگ پنج تن از مجروحان در بیمارستانها شمار مقتولین به 75 تن رسید.

 

28 آگوست 1984

28 آگوست سالروز انتشار کتاب «جهان در سال 1984» است. مرور زمان ثابت کرد که پیش بینی های مولف عینا به حقیقت پیوست. «جورج ارول George Orwell » در آغاز سال 1948 تصمیم به نوشتن کتابی گرفت که در آن پیش بینی خود از اوضاع جهان در سال 1984 (36 سال بعد)را بیاورد و ارقام «84»را به این جهت انتخاب کرد که عکس ارقام 48 است (سالی که در آن بود). این کتاب در زمان انتشار یک داستان (ناول) معمولی تلقی شد. وی در این کتاب سانسور، تحریف حقایق تاریخی، تجاوز به حریم زندگی خصوصی افراد ـ با وسائلی از قبیل استراق سمع ـ استبدادهای دولتی تحت نام دمکراسی و حقوق جامعه، توسعه تکنولوژی و استفاده دولتها از این ابزارها را برای کنترل مردم را پیش بینی کرده بود. (دوربین و دستگاه ضبط صدا از راه بسیار دور، باگ گذاری اماکن و حتی تختخواب افراد، نسخه برداری از مکاتبات مردم قبل از رسیدن به مقصد و ... و حتی تحلیل خورد و خوراک افراد مورد نظر با جمع آوری و بررسی آزمایشگاهی آشغالها و فضولات منازل و ….).

     ارول در این داستان محیط زندگی سال 1984 را طوری مجسم کرده بود که مردم در یک جامعه ترس آور و نگرانی زا زندگی می کنند؛ هرکدام از آن بیم دارد که دیگری مامور مخفی دولت باشد. این بی اعتمادی حتی میان برخی زن و شوهرها بوجود می آید و … و در چنین محیطی، طبعا افراد برای گریز از بیم و ترس و سوء ظن و نااطمینانی، به اعتیاد و بی خیال کردن خود روی می آورند و از آنجا که خوشگذرایی و سرگرمی ممتد نیاز به پول گزاف دارد با توسل به انواع جرائم و قانونشکنی مخصوصا طُرُق کاغذی آن (کلاهبرداری، تقلّب و …) به غارت یکدیگر و حتی دولت می پردازند و …. در چنین جامعه ای یک دسته کوچک منافع را به جیب می زنند و برای کنترل بر امور دولتی، نخست مطبوعات را خریداری و از آن خود می کنند تا بر مغزها تسلط داشته باشند و در چنین محیطی اخلاقیات و معنویات برای توده ها افسانه است و ….

     پس از انتشار کتاب و تا دهه 1980 این پیش گویی ها به تدریج و عینا به حقیقت پیوست و وسعت اندیشه و اطلاعات، و دقّت مؤلف را در پیش بینی رویدادها ثابت کرد و وی را به صورت یکی از مشاهیر قرن 20 درآورد. 

     برغم سختگیری فرمانداری نظامی تهران (که پس از براندازی 28 امرداد خودسر شده بود)، این کتاب در نیمه دهه 1330 توسط دکتر مهدی بهره مند دبیر وقت میز اقتصادی روزنامه اطلاعات ترجمه و به صورت روزانه به ضمیمه این روزنامه منتشر شد.

 

28 آگوست 1979

ترور «ارل لویس مونتباتن Earl Louis Mountbatten» نوه زاده ملکه ویکتوریا و از بستگان نزدیک الیزابت دوم پادشاه انگلستان به دست ارتش آزادیبخش ایرلند، 28 آگوست 1979رسما اعلام شد. وی نیم ساعت مانده به ظهر 27 آگوست کشته شده بود. 

    مونتباتن در قایق تفریحی خود بود که بمب زیر پای او منفجر شد و هر دو پایش را قطع کرد. وی طبق معمول همه ساله، در ماه آگوست در قصر تابستانی خود در شمال غربی ایرلند و نه چندان به دور ازخط مرزی ایرلند شمالی زندگی می کرد و قایق تفریحی او در لنگرگاه معمولی منطقه متوقف بود. در آن روز، مونتباتن و شش نفر دیگر در قایق قرار گرفته بودند و قایق هنوز چند صد قدمی از ساحل دور نشده بود که بمب منفجر شد و هر هفت نفر سرنشینان آن را به داخل آب پرتاب کرد. ماهیگیران آنان را از آب بیرون کشیدند و به بیمارستان بردند که مونتباتن، یک نوه دختری 14 ساله او، مادر شوهر دخترش و کمک قایقران جان سپردند. لویس مونتباتن هنگام مرگ 79 ساله بود.

    ترور مونت باتن چند ساعت پس از انفجار یک بمب که به مرگ 18 نظامی انگلیسی در ایرلند شمالی منجر شد اتفاق افتاد و ارتش آزادیبخش ایرلند مسئولیت هر دو بمب گذاری را برعهده گرفت.

     مونت باتن مشاغل متعدد بر عهده داشت ازجمله لُرد اول بحریه، رئیس ستاد ارتش و رئیس کمیته نظامی «ناتو». آخرین نایب السلطنه هندوستان بودن ـ پُر سر و صدا ترین مقام او بود. وی این مقام را در آخرین سال استعمار هندوستان برعهده داشت (سال 1947) که پس از تجزیه هندوستان به دو کشو هند و پاکستان و اعلام استقلال هر دو به فاصله یک روز ازهم در نیمه آگوست سال 1947، مونت باتن فرماندار کل هند شد زیرا که هند پس از اعلام استقلال وابستگی خود به انگلستان را فورا قطع نکرد. هند سال بعد اعلام جمهوریت کرد و از انگلستان جدا شد. در جریان تجزیه هندوستان تکلیف کشمیر لاینحل ماند که آتشی است در زیر خاکستر. برخی از اصحاب نظر مونتباتن را در ایجاد این مسئله دخیل می دانند.

    مونتباتن همانند پدرش یک افسر نیروی دریایی انگلستان بود. پدر او مدتی لُرد اول بحریه این کشور بود که در آغاز جنگ جهانی اول، انگلیسی ها به دلیل آلمانی تبار بودنش برآشفتند و با اینکه نام خانوادگی اش را از باتنبرگ به مونتباتن تغییر داد معزول شد. به همین سبب هم بود که خانواده سلطنتی انگلستان نام خانوادگی خودرا کلّا تغییر داد. نام فامیل این خاندان «هانور» بود. این خاندان آلمانی تبار هستند.

 

28 آگوست 1749

گوته (یوهان یولف گنگ فون گوته Goethe) نویسنده و اندیشمند بزرگ آلمانی در قرون هجدهم و نوزدهم 28 آگوست سال 1749 در فرانکفورت به دنیا آمد. وی را یک پولی ماتیک (پالی مث = پولی متِس = بحرالعلوم، فردی که بر همه علوم و ادبیات عصر خود مسلط است نظیر ابوعلی سینا، خیام، رازی و …) نوشته اند. گوته بود که ادبیات جهان (تاریخ ادبیات با ذکر نمونه کار هر ادیب)را تنظیم کرد که ضمن آن نویسندگان و شاعران ایران را به اروپائیان شناسانید. گوته که 82 سال عمر کرد کتب متعدد از داستان، طنز و نمایشنامه نوشت، اشعار بسیار گفت، نظرات فلسفی ابراز داشت و …. هنر «گوته» در این بود که افکار فلسفی خودرا در قالب داستان و یا نمایشنامه بیان می کرد که در ذهن مردم عادی نقش می بست و به زندگی آنان شکل می داد. وی از مبارزان تامین عدالت اجتماعی، آزادی و نیز بر ضد فساد و تباهی و از دوستان و همفکران شیلر بود. مورخان «گونه» را در ردیف فلاسفه صاحب نظر در مسائل اجتماعی قرارداده و اورا بزرگترین ادیب آلمان و از اندیشمندان و روشنگران بزرگ اروپا خوانده اند.

 

28 آگوست 1645

«هوگو گروتیوسHugo Grotius (گروت)» قاضی و فیلسوف هلندی در 62 سالگی در 28 آگوست 1645 (ششم شهریور) درگذشت. وی که دهم اپریل 1583 به دنیا آمده بود فلسفه قضاوت را به دست داده و ضمن آن لزوم ایجاد یک دیوان داوری جهانی و تدوین یک رشته قوانین ناظر بر روابط ملتها را مطرح ساخته است. وی در این راستا نوشته است که برای حفظ صلح جهانی و کنترل رفتار دولتها و مقامها، تدوین یک رشته قوانین بین المللی لازم است و این ضوابط باید برپایه قوانین طبیعی تنظیم شوند، نه منافع و سیاست های برخی از دولتها ([دولتهای قویتر). وی (نزدیک به چهار قرن پیش) توصیه کرده است که برای محاکمه و مجازات ناقضان اصول و قواعد حاکم بر روابط ملتها و بشریت باید یک دادگاه بین الملل وجود داشته باشد. یک سازمان جهانی باید بوجودآید که بتواند حکم این دادگاه را به اجرا در آورد زیرا که بدون ضمانت اجرایی حکم، وجود دادگاه بی حاصل است. در قرن بیستم نظرات گروتیوس مورد توجه قرارگرفت و گوشه ای از این نظرات در ایجاد دیوان داوری لاهه و دادگاه کیفری بین الملل بکار رفته است.

    کتاب معروف گروتیوس تحت عنوان «در باره قانون جنگ و صلح » در دسامبر 1625 در فرانسه انتشاریافت که در آن نوشته است: من شاهد بوده ام که در دنیای مسیحیت برای جنگ پروانه هایی صادر می شود که وحشیان از شنیدن آنها شرمنده می شوند. جنگها با هر بهانه جزیی و یا هیچ بهانه ای آغاز و انجام می شوند و هیچ قانون موضوعه، قانون خدا و قانون انسانیت حاکم بر آنها نیست و در جریان این جنگها ضابطه ای برای حفظ جان و مال مردم وجود ندارد و به نظر می آید که وجدان فاتح در جریان جنگ و دوران پیروزی خواب است. این کتاب گروتیوس را به صورت یک انساندوست متجلی ساخته است. وی در این کتاب با بکارگیری نیروی مسلح برای اجرای سیاست ها مخالف کرده است.

     گروتیوس که به پدر قوانین بین المللی شهرت یافته خطاب به سران دولتها گفته است که اگر نمی توانید از جنگ دست بردارید دست کم، در جریان جنگ و پس از آن، با وضع یک قانون قابل قبول برای همه ملتها ، به جان، مال، حیثیت و امید مردم غیر نظامی و بی طرف آسیب نزنید.

     گروتیوس با وضع ضوابط و موازینی که به دور از قوانین طبیعی هستند شدیدا مخالفت کرده و می گوید که نباید اجازه داده شود که قانونگذاران بر حسب منافع خود و یا دولت و مصلحت روز، قانون وضع کنند و زندگی را بر مردم مشکل تر سازند. فقط قوانین طبیعی هستند که قابل درکند و حلال مسائل. یک قانونگذار باید پیش از نوشتن قانون نتیجه اجرای آن رابر زندگانی مردم مجسّم کند و بر مشکلات آنان نیافزاید که این خود نوعی جرم و گناه است.

     گروتیوس با این افکار درهلند به زندان افتاد که موفق به فرار به فرانسه شد و در آنجا به نوشتن کتاب و ترویج اندیشه های خود پرداخت. او پس از مدتی با این که پرونده اش در هلند در جریان بود به وطن بازگشت و دوباره بنای مبارزه را گذاشت که چون در صدد دستگیری او برآمدند از طریق آلمان به سوئد گریخت و دولت سوئد که به علاقه گروتیوس به اقامت در فرانسه پی برده بود او را با سمت سفیر سوئد به فرانسه فرستاد. در اینجا بود که گروتیوس کمر به پایان دادن به جنگهای سی ساله اروپا با خشکانیدن ریشه انها پرداخت و به پیروزی هایی هم رسید.

 

28 آگوست 1389

سوء ظن، قتل و اخراج یهودیان در اروپا از زمان مهاجرت آنان به این قاره در قرن یکم میلادی آغاز شد و تا پایان جنگ جهانی دوم (سال 1945) ادامه داشت. اروپاییان شیوع هر بیماری همه گیر، قحطی، خرابی اقتصاد، ناپدید شدن افراد و … را به حساب آنان می گذاردند و مقتول و اخراج می کردند. این قتل و اخراج عمدتا گروهی بود و در سراسر اروپا مخصوصا آلمان، سویس، فرانسه و اسپانیا به چشم می خورد. یک مورد این قتل عامها 28 آگوست سال 1389 میلادی و در شهر ماینز آلمان (نه چندان دور از فرانکفورت) روی داد. در شهر طاعون شیوع یافته بود که به «مرگ سیاه» معروف بود. ساکنان شهر یهودیان را (که از دو قرن پیش از آن بنای مهاجرت به آن شهررا گذارده بودند) عامل شیوع این بیماری می دانستند و روز 28 آگوست بر سر آنان ریختند و همه را که حدود شش هزارتن بودند کشتند. این قتل عامها و اخراجها (دیپورت) باعث شد که یهودیان اروپا در قرون نوزدهم و بیستم به آمریکا مهاجرت کنند و در این کشور امور مالی، قضایی و رسانه هارا به دست گیرند و قدرت شوند.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 28 اوت:

2010:   یک سازمان رسمی آمریکا اعلام کرد که شمار نوزادان این کشور در سال 2009 چهار میلیون و 136 هزار تن بود که با توجه به آمار سالهای 2008 و 2007 کاهش نشان می دهد. در سال 2008 شمار نوزادان این فدراسیون چهارمیلیون و 247 هزار و در سال 2007 چهارمیلیون و 300 هزار تن بود.

2004:   دولت کوبا کمک 50 هزار دلاری آمریکا به آسیب دیدگان کوبایی ناشی از توفان دریایی چارلی را رد کرد و آن را عملی در جهت تحقیر ملت کوبا توصیف کرد. در اعلامیه دولت کوبا آمده بود: در حالی که دولت واشنگتن جنگ چهل ساله اقتصادی با کوبا را تشدید کرده است و خسارات وارده به کوبا از این محاصره از حد متعارف گذشته است، آن دولت می آید و پیشنهاد 50 هزار دلار کمک می کند!.

1973:   یک زمین لرزه در کشور مکزیک بیش از 600 تن را کشت و زیان سنگین به بار آورد.

1963:   بیش از دویست هزار سیاهپوست آمریکایی در شهر واشنگتن برای به دست آوردن حقوق مدنی تظاهرات و راهپیمایی کردند.

1640:   در جنگ نیوانگلند (شمال شرقی ایالات متحده امروز)، سرخپوستان از مهاجران انگلیسی و نیروهای حامی آنها شکست خوردند و بیشتر اراضی خودرا در ماساچوست از دست دادند.

1609:   یک دریانورد هلندی با همراهان وارد خلیج دلیور در شرق آمریکای شمالی (ایالات متحده امروز) شدند و تا محل فیلادلفیای امروز پیش رفتند.

1511:   مالاکا (مالایا) به تصرف پرتغالی ها درآمد. بعدا انگلیسی ها این منطقه را که ناظر برتنگه مالاکا است از دست پرتغالی ها خارج کردند و تا سال 1963 در کنترل خود داشتند. مالاکا اینک یکی از 13 ایالت فدراسیون مالزیا است.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=41693
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی