در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای ششم اردیبهشت – بیست و ششم آوریل
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای ششم اردیبهشت – بیست و ششم آوریل

6 ordibehesht 26 april رویدادهای ششم اردیبهشت – بیست و ششم آوریل

 

روز ششم اردیبهشت برابر با بیست وششم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

 

6 اردیبهشت 1357

‘رونالد ریگان’ عضو ارشد حزب جمهوریخواه امریکا برای ابراز حمایت حزب متبوعش از رژیم پهلوی وارد تهران شد.

 

6 اردیبهشت 1356

‘جیمی کارتر’ با انتقال 5 هواپیمای جاسوسی آواکس به ایران موافقت کرد.

 

6 اردیبهشت 1354

‘داودخان’ رئیس دولت و صدراعظم افغانستان برای یک دیدار چهار روزه از ایران وارد تهران شد.

 

6 اردیبهشت 1354

‘ارتشبد جونز’ رییس ستاد نیروی هوایی امریکا وارد تهران شد.

 

6 اردیبهشت 1348

رژیم عراق به دلیل تشدید اختلافات ارضی و آبی با ایران‌، اخراج ایرانیان را از این کشور آغاز کرد.

 

6 اردیبهشت 1343

تشکیلات سیاسی سری با نام ‘جمعیت مصلحین حوزه علمیه قم’ توسط حکومت پهلوی و برای مقابله با نهضت ‘امام خمینی'(ره) تأسیس شد.

 

6 اردیبهشت 1330

‘حسین علاء’ نخست وزیر، درپی ناتوانی در حل بحران نفتی کشور که با دخالت انگلیسی‌ها به مرحله حساسی رسیده بود، استعفا کرد.

 

6 اردیبهشت 1305

اولین فرستنده بی‌سیم در ایران راه‌ اندازی شد.

 

6 اردیبهشت 1300

‘روتشتین‌’ اولین سفیر شوروی پس از به قدرت رسیدن بلشویکها در روسیه، وارد تهران شد.

 

 

رویدادهای جهانی :

 

26 آوریل 1895 (داستان خودکشی معاون 92 ساله هیتلر!)

رودلف هس Hess ، زمانی معاون هیتلر، 26 آوریل 1895 به دنیا آمد و 17 اوت 1987 در نود و دوسالگی! در «اشپاندائو» ـ زندان فاتحان آلمان ـ خود را حلق آویز کرد. وی سالها تنها زتدانی این زندان پر هزینه بود که در برلین قرار داشت. هنوز به درستی روشن نیست که یک زندانی با دهها مامور مراقب چگونه در 92 سالگی موفق به دار زدن خود شده بود!. زندانبانان گفته اند که «هس» قبلا هم چهار بار اقدام به خودکشی کرده بود (عذر بدتر از گناه!). وی به زندان ابد محکوم شده بود. «هس» از 1941 که با چتر در انگلستان فرود آمده بود تا به این دولت پیشنهاد صلح دهد زندانی بود و و با این از زمان دستگیر شدن، در جنگ مداخله نداشت به جرم ارتکاب جنایت جنگی محکوم شده بود. وی در دادگاه حاضر به ابراز ندامت نشده بود. «هس» در دهه 1920در زندان با هیتلر همسلول بود و هیتلر در همان جا کتاب خود «ماموریت من» را به او دیکته کرده بود.

 

6 ordibehesht 26 april 1 رویدادهای ششم اردیبهشت – بیست و ششم آوریل

 

26 آوریل1951 (درباره برکناری مک آرتور)

هشت ماه پس از آغاز جنگ کره و بعد از چند پیروزی کمونیستها و ورود داوطلبان چینی به خاک کره برای کمک به شمالی ها و دلایل دیگر، برکناری ژنرال مک آرتور سرفرمانده نیروهای مسلح آمریکا در خاور دور از همه سمتهای نظامی اش عملا تکمیل شد و ژنرال ریجوی جای او را گرفت. هری ترومن رئیس جمهور وقت یازدهم آوریل دستور این عزل و نصب را داده بود و به آمریکاییان که به مک آرتور علاقه داشتند تفهیم کرده بود که به دستورها و اندرزهای او توجه نمی کند و اشاره کرده بود که مک آرتور تمایل به گسترش جنگ کره به خاک چین دارد که احتمالا به بمباران اتمی چین خواهد انجامید و این، یک اشتباه بزرگ است، زیرا که سلاح اتمی از انحصار آمریکا خارج شده و مسکو (متحد چین) نیز چنین سلاحهایی را دارد. طبق قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهور فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور است.

 

در طول دو هفته ای که از صدور دستور عزل مک آرتور پنج ستاره گذشته بود، این رویداد خبر اول رسانه های آمریکا و موضوع بحث و تفسیر جهانیان شده بود.
این اقدام دلایل متعدد داشت ، ولی سعی براین بوده است که رنگ سیاسی به آن بدهند و بگویند که چون مک آتور علنا از ایجاد جبهه دیگری برضد چین (ازناحیه تایوان) سخن گفته و اشاره به احتمال استفاده از سلاح اتمی کرده و جّو متشنجی به وجود آورده بود مصلحت بر تعویض او بود. مک آتور درجریان جنگ با ژاپن سرفرمانده نیروهای آمریکا بود. وی پس از تسلیم شدن ژاپن آن را به اشغال خود در آورد و در تنظیم یک قانون اساسی برای ژاپن اعمال نظر کرد و …. هنگام بازگشت مک آرتور از خاور دور به آمریکا استقبال بی نظیری از او به عمل آمد.

 

26 آوریل 1966 (روزی که زمین لرزه «تاشکند» را ویران ساخت – نگاهی کوتاه به مسیری که این شهر در طول تاریخ طی کرده است)

بامداد 26 آوریل 1966 (پس از نیمه شب 25 آوریل و شب هنگام) زمین لرزه ای به شدت هفت و نیم ریشتر شهر تاریخی تاشکند در فرارود را ویران ساخت. این شهر در سال 1219 میلادی هم توسط خان مغولان (چنگیز) ویران شده بود. 24 سده پیش در دامنه کوههای گلستان، یک آبادی از استاندارد «ده» در مقیاس دوران هخامنشی بزرگتر شد و به صورت «کند» درآمد که در پارسی به معنای شهر کوچک (تاون در زبان انگلیسی) است. در قدیم، نام این شهر «چاچ» بود یا چاچکند که در آستانه قرون جدید و پس از مهاجرت شیبانی ها (ازبک ها) به آنجا، آن را تاشکند تلفظ کردند که اتفاقا اسم با مسمایی بوده زیرا که در زبان آنان، تاش یعنی سنگ، و چاچکند در منطقه ای سنگلاخ واقع شده بود. این شهر بیش از دو میلیون نفری که در قرن نوزدهم وابسته به خان نشین «بخارا» بود در سال 1865 به تصرف روس ها درآمد که از فرصتی که ضعف نظامی و فتور قاجارها به دست داده بودند استفاده کرده و وارد فرارود شده بودند (که جغرافیون آمریکایی فرارود را آسیای مرکزی شهرت داده اند!). دولت بلشویکی روسیه پس از پیدایش آثار بیدارشدن «ناسیونالیسم ایرانی» ازخواب، با شتاب تمام همه منطقه فرارود را «ترکستان روس» نام نهاد و تاشکند را پایتخت آن قرارداد که بعدا آن را بر حسب منافع سیاسی خود و اسما به چند جمهوری تقسیم کرد که این جمهوری ها در چارچوب همان خطوط، در آغاز دهه 1990 و فروپاشی شوروی اعلام استقلال کردند. «تاشکند» پس از قسمت بندی بلشویکی فرارود، پایتخت ازبکستان شد که این مقام را همچنان حفظ کرده است.

 

26 آوریل 1915 (تایید بکاربردن کلرین در جنگ – گاز سمی (سلاح شیمایی) جنگ افزاری تازه)

بکار بردن گاز سمی به عنوان یک جنگ افزار از 1915 و دومین سال جنگ جهانی اول و معروف به جنگ اروپایی ها معمول شده است. 26 آوریل (روزی چون امروز) رسما تایید شد که آلمانی ها از چهار روز پیش از آن ــ 22 آوریل 1915ـ در جبهه غرب ( بلژیک) از این نوع سلاح بر ضد نیروهای طرف مقابل بکار برده بودند. آلمانی ها قبلا این سلاح را در جبهه شرق تجربه کرده و بر ضد سربازان روس بکار برده بودند. این سلاح در آن زمان (دومین سال جنگ جهانی اول)، چیزی جز «کلرین» نبود که یا به سوی سربازان دشمن پمپ، و یا به صورت گلوله پرتاب می شد. پمپ کردن آن هنگام وزش باد امکان نداشت زیرا که به نظامیان خودی هم آسیب می زد.
با این که از آن پس، نشست های جهانی متعدد برضد سلاحهای شیمایی تشکیل شده و میثاقهایی به امضاء رسیده است، هنوز از این نوع جنگ افزار (شیمیایی و بیولوژیک) در زرادخانه شماری از کشورها، یافت دارد.

 

جمهوری خلق کره به دارندگان سلاح هسته ای پیوست

جمهوری خلق کره 26 آوریل 2003 رسما اشاره کرد که در زرّادخانه خود دارای سلاح انمی است و با این عمل، دولتهایی را که می کوشیدند آن دولت را از تولید چنین جنگ افزاری باز دارند در برابر کار انجام شده قرارداد و وزیرامور خارجه آمریکا در نخستین واکنش خود گفت که کره شمالی نمی تواند آمریکا را بترساند و باج خواهی کند.
مدتها بود که احنمال داده می شد کره شمالی دارای سلاح هسته ای و یا در آستانه تولید این نوع سلاح باشد.
از زمان تایید شدن ساخت سلاح اتمی در کره شمالی، دولت آمریکا به تلاش ناموفق خود مبنی بر وادارکردن آن دولت به متوقف ساختن تولید این سلاح و قطع فعالیت خود در این زمینه ادامه می دهد و …. طبق آمار منتشره در آوریل 2010، کره شمالی دارای بیش از 9 بمب اتمی است و موشک های بالیستیک آن کشور می توانند این بمب ها را به غرب ایالات متحده برسانند.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 26 آوریل :

 

1607: انگلیسی هایی که با کشتی به آمریکای شمالی رسیده بودند در منطقه ای که نامش را «کیپ هنری Cape Henry» گذاشتند از کشتی پیاده شدند. کیپ هنری در ایالت ویرجینیا واقع است.

1711: سپکتیتور Spectator که گفته می شود نخستین مجله جهان به زبان انگلیسی است نخستین شماره خود را منتشر کرد وجوزف ادیسون نخستین ناشر آن در سرمقاله اش نوشت که می خواهد آموزگار همه مردم باشد. از همین رو مهمترین وظیفه جراید « آموزش عمومی» شناخته شده است.

1755: نخستین دانشگاه روسیه در مسکو تاسیس شد.

1828: روسیه برسر کشتار یونانی ها به عثمانی اعلان جنگ داد.

1914: دبلیو. اج. کاریر دستگاه ارکوندیشن (هواخنک کن) را که اختراع کرده بود به ثبت داد.

1929: برای نخستین بار یک هواپیمای مسافربر فاصله انگلستان تا هند را بدون توقف بین راه طی کرد.

1951: آمریکا شش سال پس از جنگ جهانی دوم با ژاپن پیمان صلح امضاء کرد و ژاپن حاکمیت خود را باز یافت. بعدا میان دو کشور یک قراردادامنیت مشترک امضاء شد.

1968: دانشجویان آمریکایی مخالف جنگ ویتنام ساختمان اداری دانشگاه دولتی اهایو را اشغال کردند.

1970: بیش از دویست هزار آمریکایی مخالف جنگ ویتنام در شهر هفتصد هزار نفری واشنگتن راهپیمایی کردند .

2003: کاهش علاقه به مسافرت باهواپیما؛ نخست به خاطر تروریسم، بعدا جنگ با عراق و در چند ماه اول سال 2006 بیماری ذات الریه ناشناخته «سارس» شرکتهای هواپیمایی آمریکا را در مضیقه مالی شدید قرارداده بود. آمریکن ارلاینز 26 آوریل 2003 اعلام داشت که در سه ماه اول این سال یک میلیارد و 40 میلیون دلار از دست داده بود.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=31516
آموزش پیش بینی فوتبال
هدیه ظرف غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی