در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای پنجم تیر – بیست و ششم ژوئن
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای پنجم تیر – بیست و ششم ژوئن

5tir 26june رویدادهای پنجم تیر – بیست و ششم ژوئن

 

 

روز پنجم تیر برابر با بیست و ششم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

5 تیر 1370

دبیرخانه سازمان ملل اشتباهاتی را که در بعضی اسناد این سازمان در کاربرد نام خلیج فارس‌ به وجود آمده بود سهوی دانست و بابت آن از دولت ایران عذرخواهی کرد.

 

5 تیر 1364

عملیات ایذایی ظفر 2 در پنجوین(شهری کوچک در کردستان عراق) توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران با هدف انهدام‌ توان‌ رزمی‌ نیروهای‌ دشمن آغاز شد.

 

5 تیر 1354

آیت‏اللَّه میرزا احمد آشتیانی فقیه و فیلسوف بزرگوار و صاحب آثار نامه رهبران، لوامِع الحقایق، مقالات احمدیه و کلمهالطیبه، درگذشت.

 

5 تیر 1352

ملک حسین پادشاه اردن برای یک سفر 14 روزه وارد تهران شد.

 

5 تیر 1329

علی منصور پس از سه ماه، که از تشکیل کابینه اش می گذشت، استعفا داد.

 

5 تیر 1329

حاجعلی رزم‌آرا متعاقب سقوط کابینه علی منصور، مأمور تشکیل کابینه شد. رزم‌آرا در 16 اسفند 1330 توسط فدائیان اسلام اعدام انقلابی شد.

 

5 تیر 1320

محمد ساعد سفیر کبیر ‌ایران در شوروی، در یادداشتی به کمیساریای امورخارجه این کشور، بیطرفی کامل دولت ایران را در جنگ میان آلمان و شوروی اعلام کرد.

 

5 تیر 1320

در جریان جنگ جهانی دوم نخستین دستورالعمل مشترک انگلیس و روسیه برای اخراج کارشناسان آلمانی از ایران به رضاخان ابلاغ شد.

 

5 تیر 1315

با برکناری احمد متین ‌دفتری از ریاست دولت‌، محمد مصدق نیز بازداشت شد و به زندان شهربانی انتقال یافت‌.

 

5 تیر 1309

سفارت ایران در بغداد توسط عنایت الله سمیعی تأسیس شد. وی تا بهمن 1309 وزیر مختار ایران در عراق بود.

 

5 تیر 1298

چیچرین کمیسر جدید امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی در نامه‌ای به وثوق‌الدوله، نخست‌وزیر وقت با تأکید بر لغو کلیه امتیازات و مطالبات دولت و اتباع روس در ایران، شرایط استقرار مناسبات جدید میان دو کشور را پیشنهاد کرد.

 

5 تیر 1286

شیخ فضل الله نوری و سید احمد طباطبایی در تلگرام هایی به علمای شهرهای ایران، بر ضرورت رعایت موازین شرعی در مشروطه تاکید کردند.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

5tir 26june1 رویدادهای پنجم تیر – بیست و ششم ژوئن

 

 

26 ژوئن 1819

26 ژوئن 1819 اختراع دوچرخه به ثبت رسید. به درستی معلوم نیست که در چه تاریخ و به دست چه فردی، نخستین دوچرخه ساخته شده است. طبق تحقیق برخی از مورخان، نخستین دوچرخه در سال 1790 در فرانسه ساخته شده بود. اسناد دقیق، از ساخت دوچرخه کاملتر و بازرگانی شدن این صنعت (تولید انبوه) در سال 1817 در آلمان و توسط «کارل دریس Karl Drais» حکایت می کند.

 

 

26 ژوئن 1795

26 ژوئن سال 1795 میلادی، «کانت» فیلسوف آلمانی اثر خود «صلح پایدار» را منتشر کرد.
امانئول کانت Immanuel Kant فیلسوف آلمانی (1804- 1724) در عصر خود بزرگترین حامی دمکراسی بود. وی در زمانی از ضرورت دمکراسی برای تأمین حقوق اساسی مردم و پیشرفت کشورها و استفاده از همه مغزها برای خدمت به جامعه سخن به میان آورد که کشورهای اروپایی ازجمله آلمان (پروس) نظام فئودالی داشتند.

 

 

26 ژوئن 1892

26 ژوئن زادروز بانو «پرل باک pearl buck» نخستین زن آمریکایی است که برنده جایزه نوبل در ادبیات شد. «پرل» که بسال 1892 در ایالت ویرجینیای غربی (آمریکا) به دنیا آمد و ششم مارس 1973 در گذشت طفل بود که با خانواده اش به چین رفت و 39 سال در آنجا زندگی کرد و داستانهای او عمدتا در زمینه تجربه اش از همین دوران است. پرل ضمن اقامت در چین، برای ادامه تحصیل در دانشگاه به آمریکا می آمد و هر بار چند سال در اینجا می ماند. وی در چین در دانشگاه، زبان و ادبیات انگلیسی تدریس می کرد. پدر پرل یک مبلغ مسیحیت در چین بود.

 

 

26 ژوئن 1995

26 ژوئن 1995 پرنس حمد بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر و فرمانده ارتش قطر برضد پدر خود «خلیفه بن حمد آل ثانی» کودتا کرد و برجای او نشست. این کودتا بدون خونریزی و تلفات بود. حمد امیر تازه که متولد 1952 و فارع التحصیل آکادمی نظامی انگلستان است در زمان حکومت پدر، در عین حال یک ژنرال بود. «حمد» ادامه دهنده سلطنت خاندان آل ثانی است که از دو قرن پیش بر قطر حکومت می کند. مرور زمان نشان داده است که سیاست های «حمد» معتدل و دوراندیشانه بوده است.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 26 ژوئن

1787: در آستانه انقلاب فرانسه، یک برده سیاهپوست به نام اتوبا کوگوآنو که به همراه ارباب انگلیسی خود از قاره آمریکا به لندن منتقل شده و در اینجا از بردگی به نوکری تغییر وضعیت داده بود کتابی درباره زشتی تجارت برده و خشونت و بی رحمی نسبت به آنان منتشر ساخت که اروپا را به لرزه درآورد و اشک بسیاری را جاری ساخت.

1898: ویلی مسراشمیت Messerschmidt طراح آلمانی هواپیما در این روز به دنیا آمد. وی که سازنده جنگنده های مسراشمیت بود در سال 1978 درگذشت.

1907: (25 ژوئن) پروفسور «هانس جنسن» فیزیکدان اتمی آلمان در هامبورگ به دنیا آمد و در سال 1963 برنده جایزه نوبل در این رشته شد.

1934: پروفسور آلمانی «هنریک فوکه» هواپیمای عمود پروازی را که ساخته بود به نام اف. دبلیو ـ 61 در برلن به پرواز درآورد. این وسیله پرواز ترکیبی از هواپیما و هلی کوپتر بود که بوسیله بال گرد، عمودی بلند می شد و فرود می آمد و با ملخ هواپیما افقی پرواز می کرد (درست شبیه هواپیمایی که اخیرا آمریکا برای سپاه تفنگداران خود ساخته است).

1940: دولت مسکو از دولت رومانی خواست که دو منطقه بسارابیاBessarabia و Bukovina بوکووینا را به آن دولت پس بدهد. این دو منطقه را امپراتوری روسیه نزدیک به دو قرن پیش از عثمانی گرفته بود. پیمان عدم تجاوز میان برلین و مسکو (معروف به قرارداد مولوتف ـ فن ریبنتروپ) اجازه بازگرداندن این دو سرزمین را به دولت مسکو داده بود. این دو سرزمین که بعدا ضمیمه شوروی شدند، پس از فروپاشی این اتحادیه (به اظهار بسیاری از اصحاب نظر، براثر خیانت داخلی) اینک در جمهوریهای مولدوا و اوکراین واقع شده اند.

1945: منشور ملل متحد که بر پایه آن سازمان ملل تاسیس شده است در نشست سانفرانسیسکو امضاء شد. مبتکر این منشور و سازمان فاتحان آلمان بودند که می خواستند از این طریق هم کنترل جهانی داشته باشند و این کنترل با وجود هفت دهه اعتراض و انتقاد ادامه دارد. این سازمان کمکی به بشریت و تامین حقوق و آزادی های انسان نکرده، و نتوانسته است که از جنگ و کودتا و … جلوگیری کند.

1960: انگلستان به «سومالی لند» واقع در قسمت شمالی سومالی بزرگتر که قبلا همانند گوسفند قربانی میان ایتالیا، فرانسه و انگلستان قسمت شده بود استقلال داد ولی این استقلال تنها پنج روز دوام داشت.
سرزمین سومالی (شاخ آفریقا) به علت برخوردار بودن از یک موقع استراتژیک ممتاز سالهاست که دچار تفرقه و بی نظمی و بی حکومتی است.

 

-منبع: رویدادهای ملی (آسمونی)، رویدادهای جهانی (نوشیروان کیهانی زاده)

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35854
آموزش پیش بینی فوتبال
هدیه ظرف غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی