در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > تقویم تاریخ پنجم شهریور – بیست و هفتم آگوست
محل تبلیغات شما

تقویم تاریخ پنجم شهریور – بیست و هفتم آگوست

5shahrivar 27august تقویم تاریخ پنجم شهریور – بیست و هفتم آگوست

 

تقویم تاریخ روز پنجم شهریور خورشیدی برابر با بیست و هفتم آگوست میلادی

رویدادها و وقایع تاریخی در چنین روزی (5 شهریور – 27 آگوست) به شرح زیر می باشد :

 

* رویدادهای ملی

 

5 شهویور 1357

در پی برکناری جمشید آموزگار از نخست وزیری‌، جعفر شریف امامی مأمور تشکیل کابینه شد.

 

5 شهویور 1357

تقویم رسمی کشور که در 24 اسفند 1354 از هجری شمسی به «شاهنشاهی» تغییر یافته بود، بار دیگر به شکل اول بازگشت.

 

5 شهویور 1345

ایران قرارداد خرید اسلحه از انگلستان را امضاء کرد.

 

5 شهویور 1341

لیندون جانسون معاون رئیس جمهور امریکا به هنگام ترک تهران گفت‌:: امریکا به ارسال کمک‌های نظامی و اقتصادی خود به ایران ادامه خواهد داد.

 

5 شهویور 1339

درپی استعفای دکتر منوچهر اقبال از نخست وزیری، جعفر شریف امامی مأمور تشکیل کابینه شد. کابینه منوچهر اقبال، 15 فروردین 1336 آغاز به کار کرده بود.

 

5 شهویور 1320

مذاکرات دولت ایران با نمایندگان روس وانگلیس بی نتیجه ماند و نیروهای دو کشور به سرعت به سمت تهران نزدیک می‌شوند. رضاشاه نیز آماده استعفا شده است.

 

5 شهویور 1320

درپی اشغال ایران توسط متفقین‌، کابینه علی منصور سقوط کرد و محمدعلی فروغی به حکم رضاشاه ریاست دولت را عهده‌دار شد و بلافاصله دستور ترک مخاصمه داد.

 

 5shahrivar 27august1 تقویم تاریخ پنجم شهریور – بیست و هفتم آگوست

 

* رویدادهای جهانی

 

27 آگوست 2008

رسانه های آمریکا در آگوست 2008 و در آستانه برگزاری کنوانسیون نمایندگان حزب دمکرات این کشور در «دنورDenver» برای رسمیت دادن به نامزدی باراک اوباما (در آن زمان 48 ساله) که پدرش یک سیاهپوست کنیایی و مادرش یک سفیدپوست آمریکایی و متولد هاوایی است که دوران کودکی را در اندونزی و در خانه شوهر مادرش بسر برده بود به سراغ برادر 26 ساله او «جورج حسین اوباما» به کنیا رفته بودند. کنوانسیون حزب دمکرات 25 آگوست 2008 کار خودرا آغاز و اوباما را نامزد حزب کرد [که در انتخابات نوامبر آن سال پیروز شد زیرا که وعده «تغییر» به رای دهندگان آمریکایی داده بود.].

مجله ایتالیاییVanity Fair پیش از رسانه های دیگر، در کنیا با «جورج حسین اوباما» مصاحبه کرده بود.

طبق گزارش این رسانه ها که در گوشه و کنار جهان نقل شده بود، جورج ـ کوچکترین فرزند خانواده ـ و در آن زمان (آگوست 2008) 26 ساله در یک آلونک دو متر در سه متر در حاشیه شهر نایروبی زندگی می کرد و شاگرد یک تعمیرگر اتومبیل بود. او گفته بود که پدرش ـ یک مسلمان کنیایی ـ از چهار زنش دارای هفت فرزند شده که «باراک» یکی از آنان است. پدرش که در مصرف الکل افراط می کرد در یک حادثه رانندگی کشته شد. او دو بار با باراک ملاقات داشت و بار دوم درسال 2006 (دو سال پیش از مصاحبه) بود. در این ملاقات برادرش (باراک) به او پیشنهاد کمک نداد و تنها از کلّه گرد او سخن گفت و اینکه به یکدیگر شباهت زیاد دارند. 

جورج به رسانه ها گفته بود که قبل از یافتن این آلونک چوبی، خانه بدوش بود و گاهی در خیابان می خوابید. وی در پاسخ به این سئوال که آیا حاضر است به آمریکا برود پاسخ منفی داده و گفته بود که کنیا را دوست دارد. به علاوه، گمان نمی کند که هنوز سفیدپوستان قدیمی آمریکا سیاهان را قلبا از خود بدانند و در برابر این سئوال: پس چطور به برادر او توجه کرده اند؟، ابروهایش را (به حالت تعجب) بالا برده بود.

رسانه های خارج از آمریکا که این مطلب را نقل کرده بودند با اشاره به وجود کم و بیش «میدیاکراسی» در آمریکا گفته بودند که به نظر می رسد که شبکه های تلویزیونی آمریکا (که متعلق به کمپانی های بزرگ خارج از این حرفه از جمله جنرال الکتریک و وستینگهاوس و … هستند) به دلایلی تمایل به اوباما نشان می دهند و معلوم نیست که چرا؟ و چه نقشه ای در کار بوده است. 

رسانه های چاپی آمریکا قبلا درباره عمه کنیایی «اوباما» به نام بانو زیتون که به طور غیر قانونی در آمریکا اقامت داشت و حکم دیپورت او صادر شده بود ولی با تغییر محل سکونت خودرا مخفی کرده بود گزارش های مصوّر منتشر کرده بودند.

چندی پس از ورود اوباما به کاخ سفید واشنگتن، همین رسانه گزارش کردند که حکم اخراج بانو زیتون از آمریکا لغو و به او پناهندگی داده شده است!. این رسانه ها دلیل پناهندگی (نگرانی بازگشت بانو زیتون به کنیا) را منتشر نکرده بودند.

 

27 آگوست 2008

مدودف (مدودیف Dmitry A. Medvedev) رئیس جمهور وقت روسیه [و اینک نخست وزیر] در پی برسمیت شناختن استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی 26 آگوست 2008 اعلام کرد: و هر وضعیت دیگر از این قبیل ندارد. روسیه چیزی را از دست نخواهد داد. مدودف در همین روز از موزه یادبود نبرد کورسک [بزرگترین جنگ تانک در طول تاریخ، که روس ها برنده آن بودند و بدون ترس از تلفات سنگین، از آنجا ارتش آلمان را تا برلین دنبال کردند و پایتخت هیتلر را متصرف شدند] دیدن کرده بود. وی به آمریکا اخطار کرد که از تمرکز بیش از حد، کشتی نظامی در دریای سیاه خودداری کند. میزان کشتی های نظامی خارجی در دریای سیاه را قراردادهای پس از جنگ جهانی اول روشن و محدود ساخته است.

     اصحاب نظر این اخطار مدودیف را تفسیر و از اینکه روزگاری بحران موشکی سال 1962 کوبا در دریای سیاه تکرار شود ابراز نگرانی کرده بودند. دریای سیاه از مناطق نفتخیز خاور میانه و قلب اروپا چندان به دور نیست. مدودف این اظهارات اخطارآمیز را دو روز پیش از رفتن به شهر دوشنبه برای شرکت در نشست سران سازمان شانگهای بیان کرده بود.

    این تندی الفاظ از هشتم آگوست 2008 تا مدتی میان مسکو و غرب شنیده می شد. ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه 24 آگوست 2008 گفته بود که در نظر است روسیه ظرف دو سال آینده معادل 25 میلیارد دلار صرف پیشرفتهای علمی و تکنولوزی خود کند و نیز بازگردانیدن دانشمندان و کارشناسان روس که پس از فروپاشی شوروی مهاجرت کرده اند. وی افزوده بود: “ما تصمیم گرفته ایم که سراغ دوستان از دست رفته مان برویم و تحکیم دوستی کنیم.”.

    این مطالب، چنین تفسیر شده بود که ممکن است مناسبات مسکو با کوبا، کره شمالی، سوریه، سودان و … به سطح سابق (پیش از زمان گورباچف) بازگردد. احتمال داده شده بود که اعلامیه 26 آگوست 2008 دولت کره شمالی که آمریکا را تهدید به دلیل دلگرمی از ناحیه مسکو بود.

    برغم وعده های آن زمان ولادیمیر پوتین درباره توسعه تکنولوژیک، مجله خبری نیوزویک در شماره هفته آخر آگوست 2010 از قول روسهای اهل حرفه و فن که به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند نوشته بود تا زمانی که بوروکراسی بد و مافیابازی و تهدید و فساد اداری ازجمله فساد در میان ماموران انتظامی روسیه وجود داشته باشد مهاجرت تکنولوژیست های روس به خارج ادامه خواهد داشت و پیشرفت آنچنانی وجود نخواهد داشت. فروپاشی شوروی فساد اداری و اقتصادی را در روسیه گسترش داده است و ….

 

27 آگوست 2003

شورای امنیت سازمان ملل 26 آگوست 2003 ضمن تصویب قطعنامه ای حمله مسلحانه به دوائر و کارکنان سازمان ملل و کارکنان موسسات کمکهای انسانی را جنایت جنگی اعلام کردکه قابل تعقیب و مجازات در دادگاه ویژه بین المللی است. این قطعنامه درپی انفجار مقر نمایندگی سازمان ملل در بغداد که موجب مرگ 23 تن و جرح 160 نفر دیگر شده بود به شورای امنیت این سازمان تسلیم گردیده بود.

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

«کاوگرل Cowgirl» تکزاسی که 102 سال عمرکرد

 

27 آگوست 2003

بانو «کانی ریوزConnie Douglass Reeves» کاوگرل Cowgirl معروف در آمریکا در آگوست 2003 در 102 سالگی درگذشت. وی که 26 سپتامبر 1901 به دنیا آمده بود تا بهار آن سال سوار بر اسب می شد، ششلول می بست و سراغ گاوها (گاوچرانی) می رفت.

    کانی که از پنج سالگی سوارکار بود با این که از دانشگاه تکزاس در رشته حقوق فارغ التحصیل شده بود «کاوگرل» بودن را ترجیح داده بود. او علاوه بر تدریس تعلیم سوارکاری به بانوان در رانچ خود، به کار گاوچرانی نیز اشتغال داشت. کانی درجوانی باشوهرش، گاو چران رانچ «لیندن جانسون» رئیس جمهوری پیشین آمریکا بودند که او نیز تگزاسی بود.

    «کانی» به 30 هزار زن و دختر و از جمله چند بازیگر فیلم سوارکاری، گاو چرانی با اسب، کمند اندازی و تیراندازی در تاخت و آماده ساختن کرّه اسب برای سواری دادن و زین و نعل و تیمار کردن آموزش داده بود.

    وی اسب را حیوانی بسیار دلاور توصیف کرده که اگر سوارش را بشناسد مطابق میل او رفتار می کند و بالعکس اگر بفهمد که سواری ناشی دارد بازی در می آورد و اذیت می کند.

 

27 آگوست 1945

نخستین واحدهای نظامی آمریکا 27 آگوست 1945 وارد خاک ژاپن شدند . دولت ژاپن درپی بمباران اتمی هیروشیما و ناگاساکی اعلام کرده بود که آماده تسلیم شدن است و 15 آگوست رئیس جمهوری آمریکا با قبول تسلیم ژاپن پایان جنگ دوم جهانی در همه جبهه ها را اعلام داشته بود. کار اشغال نظامی ژاپن که در میدان جنگ شکست نخورده بود پس از ورود نظامیان آمریکایی به آن کشور آعاز شد. قرارداد تسلیم ژاپن دوم سپتامبر 1945 در عرشه ناو میسوری درخلیج توکیو طی مراسمی به امضای مقامات ژاپنی و متفقین رسید. سپس دستگیری و بازجویی و محاکمه و سپس اعدام برخی مسئولان ژاپنی صورت گرفت. مقامات آمریکایی به ریاست ژنرال مک آرتور در طول اشغال نظامی ژاپن برای این کشور یک قانون اساسی نوشتند که هنوز اجرا می شود. 

    ژاپن که همواره در جستجوی منافع خویش بوده در آغاز جنگ جهانی اول که به دوستی انگلستان نیاز داشت به آلمان اعلان جنگ داد ولی چون به خاطر تصرف نواحی شمال شرقی چین «متجاوز» اعلام شده بود در آغاز جنگ جهانی دوم با آلمان متحد شد و این بار به نام اخراج غرب استعمارگر از آسیا و منطقه اقیانوس آرام و با این شعار وارد نبرد شد. پس از جنگ دوم که نیاز به تجدید حیات داشت برتری آمریکا را پذیرفت وبه این سیاست، بی چون و چرا ادامه می دهد. ژاپن با چین و روسیه اختلاف ارضی دارد. ژاپن که با آمریکا قرارداد امنیت مشترک دارد همچنین گرفتار رقابت اقتصادی با چین است که هر دو نیاز به مواد خام و بازار فروش دارند. ژاپن میان دو جنگ جهانی، بخش هایی از چین را اشغال نظامی کرد و در برخی شهرها قتل عام به راه انداخت و پیش از آن ـ زمانی که انقلاب بلشویکی روسیه نوزادی بیش نبود با استفاده از ضعف نظامی این کشور برخی از نقاط سیبری شرقی را با فرستادن نیرو اشغال کرده بود و برای پنج سال این مناطق را در اشغال داشت و با این حساب است که برخی از مورخان مقامات ژاپنی را فرصت طلبان بین المللی خوانده اند. ژاپن در دهه یکم قرن بیستم در یک جنگ دریایی روسیه را شکست داده و در شرق این کشور نیرو پیاده کرده بود که همین وضعیت دولت روسیه را تضعیف و شورش و انقلاب به راه انداخت و سرانجام نظام تزاری روسیه بر اثر همین بپاخیزی ها از میان رفت.

 

27 آگوست 1913

پتر نستروف ‍peter nestrov ستوان ارتش روسیه تزاری (عکس بالا) 27 آگوست سال 1913با هواپیما در آسمان غوطه زد و به صورت دایره عمودی پرواز کرد (معلق زد). 

این نخستین پرواز ثبت شده از این دست در جهان است.

 

27 آگوست 1899

امروز زادروز «سسیل اسکات فورستر Cecil Scott Forester» داستان نویس انگلیسی است که در 1899 به دنیا آمد. او در قاهره متولد شده بود زیرا که پدرش کارمند دولت انگلستان بود که ماموریت قاهره به دست آورده بود. 

    کتابهای معروف سسیل (عکس بالا) که زمینه تاریخی و نیروی دریایی دارند عبارتند از «تعویق پرداخت»، «کشتی» ، «دریاسالار» و ….

 

27 آگوست 1871

«تئودور دری سر Theodore Dreiser» روزنامه نگار و سردبیر معروف آمریکایی که از نیمه عمر به بعد داستان نگاری پیشه ساخت و دهها داستان خوب نوشت 27 آگوست سال1871 به دنیا آمد. نخستین داستان او تحت عنوان «خواهر کوری» در آمریکا جنجال بزرگی بپا کرد به گونه ای که ناشر مجبور شد نسخه های توزیع شده را جمع آوری کند. علت این بود که تئودور حقایق را به همان گونه که روی داده بودند بدون هرگونه ملاحظه (خودسانسوری) به رشته تحریر کشیده بود.

     وی سپس جامعه آمریکا را قانع کرد که او راه را درست رفته بود و مولفان دیگر با رعایت ملاحظات و خودسانسوری، وقایع را به رنگی دیگر در می آورند و عرضه می دارند که با این عمل، گاهی حقایق و واقعیت ها تحریف می شوند و در نتیجه، شرح مجازی به مخاطبان داده می شود و آن طور که باید، روشن و متنّبه نمی شوند. تالیف کتاب ـ داستانی و غیر داستانی ـ جدا از روزنامه نگاری است. برخی از روزنامه نگاران با توجه به وضعیت روز، و با هدف خودداری از وخیم سازی وضعیت ملاحظه کاری می کنند اما داستان نگار که واقعیت هارا در قالب ناول بازتاب می دهد و اشاره مستقیم به فرد ندارد لازم نیست که ملاحظه کاری کند، فلسفه گفتن حقایق در قالب دادستان هم همین است.

     تئودور سپس با همان سبک و روش (بدون و ملاحظه و خودسانسوری) دهها داستان از جمله تراژدی آمریکا، سپیده دم، زنجیرها، رنگ شهر بزرگتر، نزولخور و … را نوشت و حقایق جامعه را تماما و کاملا (به گونه ای عریان) برملاء ساخت.

 

27 آگوست 1770

27 آگوست زادروز “گئورگ ویلهلم فردریک هگل Georg Wilhelm Friedrich Hegel” فیلسوف و تاریخدان بزرگ آلمان است که در سال 1770 به دنیا آمد و در سال 1831 درگذشت و کتابهای متعدد از جمله علم منطق، دائره المعارف علوم فلسفی، فلسفه حق، درباره تاریخ، درباره اخلاقیات و … را تالیف کرد. 

    وی که از فلاسفه معروف به «ایده آلیست» بشمار می رود فرضیه «تاریخ معروف» به دیالکتیک هگلی را بنیاد نهاد که بر اساس تز (Thesis)، آنتی تز (Antitheses) و سنتز (Synthesis) بوده است. در تعریف این فرضیه، هگل گفته است: همه تحولات تاریح دارای سه خصلت پایه هستند و هر تحول تاریخ نیروی ضد خود را به وجود می آورد که با آن در معارضه خواهد بود.

    هگل گفته است که برای درک هر جنبه فرهنگ انسانی باید مسیر گذشته آن را یافت و تاریخچه اش را دانست. وی تاکید بر درک تاریخ و مطالعه دقیق آن دارد که بدون این درک نمی توان در فلسفه، سیاست، حتی دین، دانش و هنر تبحر یافت.

     Hegel را مروج «فلسفه تاریخ» می دانند که معتقد به وجود نیرو و عامل واحد و یا چند نیروی مشخص حاکم بر شکل گیری تاریخ هستند. به عبارت دیگر تاریخ تکرار می شود (به قول آمریکایی ها؛ خود را تکرار می کند). هگل برای اثبات فرضیه “فلسفه تاریخ” از تاریخ طولانی ایران چندین مثال آورده که تکرارهای واضح در آن دیده می شود از جمله مشابهت تغییر کامل اوضاع ایران در پایان عهد هخامنشیان و پایان عهد ساسانیان است. به این لحاظ ، هگل تاریخ ایران را تاریخی کامل اعلام کرده است. 

     عقاید هگل در فلاسفه و مورخان بعد از او از جمله مارکس، لاسال، دوی و سارتر موثر واقع شده است. هگل در طول عمر، همواره استاد دانشگاه، مولف و مدت کوتاهی هم سردبیر نشریه بود. او همچنین از حامیان و مشوقان تامین وحدت آلمانی زبانها بشمار می رود. هگل در این زمینه می گوید: به سود کل جهان و همه جهانیان است که مردمانی که دارای تاریخ (سرگذشت)، فرهنگ (ادبیات، دین، آداب، عادات و منش) و علائق مشترک هستند، یک جامعه واحد تشکیل دهند (دولت و قوانین واحد داشته باشند).

 

27 آگوست 55 سال پیش از میلاد

رومی ها در بریتانیا و یک پیش بینی مهم تاریخی، کشتی های حامل لژیونهای هفتم و دهم روم (دو لشکر کامل) به فرماندهی ژولیوس سزار ـ یکی از سه عضو شورای حاکم بر آن کشور ـ پس از عبور از دریای مانش (باریکه دریایی میان اروپای قاره ای و انگلستان) 26 آگوست سال 55 پیش از میلاد در ناحیه کنت (دیل) وارد آبهای بریتانیا شدند و روز بعد (27 آگوست) گام به بریتانیا نهادند. هدف سزار از این لشکر کشی، تصرف بریتانیا نبود بلکه می خواست که شناخت بیشتری از این جزایر به دست آورد که فراریان گالیک و ژرمن (فرانسوی ها و آلمانی ها) از برابر ارتش روم را پناه می دادند. اطلاعات سزار درباره بریتانیا و ساکنان آن، پیش از این لشکرکشی محدود به نوشته های «پیتیاس» جغرافیدان یونان باستان و افسانه هیمیلیکو و روایات مردم گل (فرانسه) بود. سزار در این لشکر کشی شناختی (حقیقت یاب) متوجه شد که در این جزایر چهار قوم زندگی می کنند که از اروپای قاره ای مهاجرت کرده اند. یک دسته که در شمال هستند (اسکاتلندی ها) آلمانی تبار هستند که به کشاورزی و شکار و ماهیگیری سرگرمند، دسته دیگر کلتی ها هستند که در منطقه جنوب مرکزی (اینگلند) زندگی می کنند که خوراکشان عمدتا شیر و گوشت است و دامدار هستند، دسته سوم سیلور ها هستند که از ایبریا (اسپانیا و پرتغال) مهاجرت کرده اند و دسته چهارم بربرها (بی تمدن ها) هستند. مردان این چهار دسته که باهم سازگاری هم ندارند دارای موی سر و سبیل بلند هستند و پیش از رو به رو شدن با دشمن، صورت خود را به رنگ آبی رنگ آمیزی می کنند تا حواس طرف پرت شود. سزار در این لشکر کشی کوشید که میان سرکردگان بریتانیایی نفاق ایجاد کند تا متحد نشوند و همگی تابع قدرت روم باشند. طبق این سیاست که عادت دو هزار ساله انگلیسی ها شده است (تفرقه افکن و حکومت کن)، سزار یکی از چهار پادشاه به نام مندوبراسیوس را رئیس کل جزایر قرار داد و پادشاه ارشد قبلی را سمت معاونت او داد تا میان آنان همیشه خصومت و نفاق باشد. وی سپس به گل (فرانسه) بازگشت و سال بعد با نیروی بیشتری به جزایر بریتانیا رفت و آنجا را تسخیر کرد. تسخیر کامل و رومیزاسیون کردن بریتانیا از سال 43 میلادی و توسط کلادیوس رومی آغاز شد.

     سزار عقیده به توسعه قلمرو روم در جهت غرب داشت؛ زیرا که در شرق، ایران مانع گسترش قلمرو رومی ها بود و رومی ها در جنگ با ایران پیروز نمی شدند.

    سیسرو درباره دو لشکرکشی سزار به بریتانیا نوشته است: سزار با هدف به دست آوردن طلا، نقره و مروارید به جزایر بریتانیا رفت ولی چون در آنجا اثری از این سه متاع ندید مایوس شد و …. سوئتونیوس در این زمینه ضمن تکرار مطالب سیسرو پیش بینی کرده است که چون بریتانیایی ها فاقد طلا و نقره هستند، روزگاری برای به دست آوردن این وسیله قدرت (پول) دست به جهانگیری و تجاوزگری خواهند زد. دیدیم که این پیش بینی حدودا دو هزار ساله در قرون جدید و معاصر تحقق یافت که از این پیش بینی این نکته ساخته شده است: «بی طلا ها روزگاری تجاوزگر خواهند شد.».

 

27 آگوست 551 سال پیش از میلاد

طبق محاسبات تقویمی تازه، برخی محققین27 آگوست زادروز کنفوسیوس آموزگار، فیلسوف و متفکر بزرگ چین می دانند که در سال 551 پیش از میلاد به دنیا آمد و افکار او هرگز کهنه نشده است. عقاید کنفوسیوس با آموزش های زرتشت – تنها پیامبری که از میان آرین ها برخاست تفاوت چندان ندارد( جزئیات عقاید کنفوسیوس به موقع خود در این سایت آمده است).

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 27 اوت

2003:   جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا در اجتماع نظامیان سابق (وتران ها) در شهر سن لوئی از تصرف عراق و برکنار کردن صدام حسین دفاع کرد و گفت که آینده نشان خواهد داد که با این عمل چه خدمت بزرگی به وطن خود کرده است. هر اقدام از این دست تلفات و دشواری های زودگذر خواهد داشت که در مقایسه با نتایج، هیچ هستند. وی افزود که اگر روزگاری لازم باشد و منافع آمریکا ایجاب کند همین کاررا در مورد کشوری دیگر انجام خواهد داد.

1990:   در پی اشغال کویت توسط ارتش عراق؛ دولت عراق کویت را رسما ایالت نوزدهم آن کشور اعلام کرد و تاکید داشت که آمریکا نخواهد توانست عراق را نابود کند.

1896:   انگلستان ضمن یک جنگ بسیار کوتاه جزیره زنگبار واقع در شرق قاره افریقا را تصرف کرد. زنگبار که یک اقلیت ایرانی به نام شیرازی ها در آنجا زندگی می کنند از دیرزمان از نظر تجاری مورد توجه ایرانیان بوده است.

1813:   ناپلئون بناپارت با 130 هزار سرباز فرانسوی ارتش 200 هزار نفری متحدین، مرکب از آلمان، اتریش و روسیه را در درسدن Dresden آلمان تار و مار کرد و نابغه نظامی خوانده شد.

479:   طبق احتساب تقویمی برخی از مورخان، نبرد پلاتائه Plataea (ناحیه ای در شمال شرقی شهر آتن) میان نیروهای ایران به فرماندهی ژنرال مردونیوس (داماد داریوش بزگ) و افراد اعزامی کشور ـ شهرهای یونانی در 27 آگوست سال 479 پیش از میلاد روی داده بود.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=41613
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی