در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای پنجم مرداد – بیست و هفتم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای پنجم مرداد – بیست و هفتم جولای

5mordad 27july1 رویدادهای پنجم مرداد – بیست و هفتم جولای

 

 

روز پنجم  مرداد برابر با بیست و هفتم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

5 مرداد 1359

27 جولای 1980 (در آن سال مصادف با پنجم امُرداد 1359) محمدرضا پهلوی، شاه برکنارشده ایران از بیماری سرطان در بیمارستان ارتش مصر درگذشت و در مسجد الرفاعی شهر قاهره مدفون شد. وی که 26 اکتبر سال 1919 (چهارم آبان1299) به دنیا آمده بود 60 سال عمر و 37 سال پادشاهی کرد. شاه از 16 ژانویه سال 1979 (26 دی 1357) که ایران را ترک کرده بود با در به دری بی سابقه ای رو به رو بود. کشورهای دیگر حتی دوستان سابقش از جمله پادشاه سابق اردن از پذیرفتن او اکراه داشتند. باهاما و مکزیک اورا موقتا پذیرفته بودند و پاناما به اصرار دولت آمریکا. تازه در آنجا در سایه ترس از ربوده شدن و یا استرداد به ایران جهت محاکمه به سر می بُرد. دولت آمریکا که اورا برای انجام عمل جراحی به خاک خود پذیرفته بود با تظاهرات و تصرف سفارتخانه اش در تهران رو به رو شده بود. تصرف سفارت آمریکا در تهران و به گروگان گرفته شدن کارکنان آن، در زمان خود به صورت یک مسئله بزرگ و پیچیده درآمده بود و جمهوری اسلامی رهایی گروگانهارا مشروط به تحویل و استرداد شاه کرده بود و مهدی بازرگان برای حل مسئله از شاه خواسته بود که داوطلبانه به تهران بازگردد و اطمینان داده بود که اعدام نخواهد شد که شاه به پیام او پاسخ نداده بود

 

 

 

5 مرداد 1331

27 جولای 1952(پنجم مرداد1331 ) دکتر مصدق وزیران خود را به مجلس شورای ملی معرفی کرد و نام وزارت جنگ را به وزارت «دفاع ملی» تغییر داد. اسامی وزیران 31 تیرماه انتشار یافته بود. مجلس پس از بررسی سوابق وزیران و اطمینان از شایستگی هریک از آنان بر انتصاب ایشان مُهر تایید گذارد.در کابینه تازه، دکتر مصدق خود سمت وزارت دفاع را بر عهده گرفته بود و باقر کاظمی را به عنوان نایب نخست وزیر تعیین کرده بود. در این کابینه، دکتر غلامحسین صدیقی جامعه شناس شهیر ایران وزیر کشور، دکتر مهدی آذر ملّی گرای بنام وزیر فرهنگ (شامل فرهنگ و هنر، آموزش و پرورش و ارشاد امروز)، حسین نوّاب وزیر امور خارجه، عبدالعلی لطفی وزیر دادگستری و مهندس طالقانی وزیر کشاورزی بودند.

 

 

 

5 مرداد 1330

درباره سقوط سلطنت در ایران، دراین چند دهه اظهارنظرهای متعدد انتشار یافته است. به باور William A. Rusher ویلیام راشر (1923 ـ 2011) روزنامه نگار آمریکایی ـ و زمانی سردبیر «نشنال ریویو National Review» ـ مولف «طلوع رایت The Rise of the Right»، کتاب «نبردی که رسانه ها در پیش دارندThe Coming Battle for the Media» و …، شاه از نوجوانی تا پایان عمر با ترس و بیم و در نتیجه احتیاط، تردید و امروز و فردا کردن دست به گریبان بود ـ حتی در به وجود آوردن ولیعهد پیش از 30 ساله شدن [در دهه 1940] که سرلوحه برنامه های او ـ بمانند هر پادشاه دیگر ـ باید می بود. وی در جوانی از پدرش می ترسید، پس از شاه شدن از متفقین که ایران را اشغال نظامی و اورا در چنگال داشتند. سپس از 2 دولت بازگرداننده او به قدرت در آگوست 1953 [28 امُرداد 1330]، و از 1973 از سرطان و از روز قیامت و محاکمه الهی (معاد).

 

 

 

5 مرداد 1606

لشکریان شاه عباس که برای اخراج عوامل عثمانی (ترکیه) از چند منطقه در قفقاز ایران وارد این منطقه شده بودند در این روز در سال 1606 میلادی که در آن تاریخ مصادف با ماه محرم بود شهر گنجه (زادگاه گنجوی شاعر معروف) را که اینک در جمهوری آذربایجان قرار گرفته است پس گرفتند. در جنگی که روی داد بیش از دو هزار و پانصد تن از عساکر عثمانی کشته شدند. شاه عباس سپس محمد پاشا فرماندار منصوب از سوی عثمانی در گنجه را که به اسارت گرفته شده بود به زندان مازندران فرستاد. اندکی بعد، شماخی نیز با جنگ پس گرفته شد که عثمانی در این نبرد هم سه هزار کشته تلفات داد و تا آن سوی «قارص» عقب نشست. به مناسبت آزاد شدن گنجه، در همان روز این شعر ساخته شد: (در محرم گنجه از عباس شد). عثمانی ها قبلا با استفاده از منازعات داخلی شاهزادگان صفوی به قفقاز ایران تعرض کرده بودند.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

5mordad 27july رویدادهای پنجم مرداد – بیست و هفتم جولای

 

 

27 جولای 1990

27 جولای سال 1900، سیصد هزار چینی میهندوست که عنوان «مشت زنان ـ افراد بدون تفنگ» بر خود نهاده بودند در شهر پکن دست به محاصره سفارتخانه های کشورهای بزرگ و محل سکونت خارجیان و چینی های مسیحی شده زدند و بسیاری را به گروگان گرفتند. این کار چند هفته پیش از آن از شهر Tienstin آغاز شده بود. چینیان از این که میهن آنان همچون گوشت قربانی میان قدرتهای وقت قسمت می شد و از حاکمیت ملی تنها نامی باقی مانده بود خشمگین شده بودند و تحمل آنان از آن وضعیت پایان یافته بود. 

 

 

 

27 جولای 1839

جنگ انگلستان و چین معروف به جنگ اول تریاک از روزی چون امروز در جولای سال 1839 و در پی افکندن صندوقهای حاوی تریاک محصول هند از سوی چینی ها به دریا آغاز شد. انگلیسی ها با صدور تریاک هند به چین، چینی ها را معتاد و خشم برخی بزرگان این کشور را برانگیخته بودند. این جنگ به شکست چین که تجهیزات نظامی مدرن نداشت انجامید. انگلیسی ها نه تنها در هند، بلکه در افغانستان و ایران باعث توسعه کشت خشخاش شدند.

 

 

 

27 جولای 1894

جنگ تمام عیار ژاپن با چین از 27 جولای سال 1894 آغاز شد. دو روز پیش از آن (25 جولای) ژاپنی ها با گلوله باران کردن یک کشتی توپدار چینی جرقه این جنگ را زده بودند. این جنگ، به شکست چین و افتادن تایوان، منچوری شرقی و شبه جزیره کره به دست ژاپنی ها انجامید و ژاپن از آن پس همانند سایر قدرت های وقت به مداخله در امور چین پرداخت. ژاپن در دهه چهارم قرن بیستم نیز به چین تجاوز نظامی کرد و در شهرهای چین دست به قتل فجیع صدها هزار چینی زد، موضوعی که مردم معمولی چین آن را فراموش نکرده اند. 

 

 

 

27 جولای 1938

  استالین رهبر وقت اتحاد شوروی 27 جولای 1938 شخصا در ازبکستان به توزیع جوائز و مدالهای «قهرمان سوسیالیستی» به ازبکهایی که در صنعت و کشاورزی تلاش بسیار کرده و نمونه شده بودند پرداخت. عکس بالا، وی را با دو بانوی ازبک که در جمع آوری محصول پنبه بیش از حد تلاش کرده بودند نشان می دهد که یکی از آنان دست خود را روی شانه استالین گذارده است.

 

 

 

27 جولای 1951

در این روز در سال 1951 شانزده تن از بیست و یک رهبر حزب کمونیست آمریکا را به زندان شهر نیویورک بردند و بازداشت کردند. دادستان (مدعی العموم) وقت به خاطر منع قانون اساسی، نتوانست «عقیده سیاسی» آنها را دلیل بازداشت قرار دهد و آنها را متهم به عدم وفاداری نسبت به نظام حکومتی آمریکا، تحریک مردم به ضدیت کردن با دولت و قوانین آمریکا و تهیه کردن خوراک تبلیغاتی برای دولتهای مخالف آمریکا (از جمله شوروی) کرد. دادگاه بعدا دستگیر شدگان را مجرم شناخت و به سه تا پنج سال زندان محکوم کرد. پنج رهبر دیگر حزب کمونیست آمریکا از طریق کانادا و مکزیک از کشور خود فرار کردند.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 27 جولای

1675: نیروهای فرانسه در پی کشته شدن مارشال تورن فرمانده آنان ، از ارتشهای اتحاد مثلث اروپایی شکست خوردند.

1795: اسپانیا قسمتی از جزیره هیسپانیولا ( سانتو دومینگو ) را که بعدا هائیتی نام گرفته است به دولت فرانسه داد.

1909: « اورویل رایت » یکی از دو برادری که سازنده نخستین هواپیما بودند در این روز موفق شد یک ساعت و 12 دقیقه در آسمان پرواز کند که قبلا سابقه نداشت.

1933: مسیحیان آسوری در عراق گرفتار یک کشتار جمعی شدند و شمار زیادی از آنان از میان رفتند.

1941: نیروهای امپراتوری ژاپن در شبه جزیره هندوچین که در استعمار فرانسه و انگلستان بود پیاده شدند.

1952: پس از برکناری فاروق از سلطنت مصر ، در این روز پسر شیرخوار او را رسما به سلطنت برداشتند!!!

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=38395
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی