در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای چهارم تیر – بیست و پنجم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای چهارم تیر – بیست و پنجم ژوئن

4tir 25june رویدادهای چهارم تیر – بیست و پنجم ژوئن

 

روز چهارم تیر برابر با بیست و پنجم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

4 تیر 1375

علیرغم پافشاری آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران، اتحادیه اروپا در نشست خود برای گسترش روابط و همکاریهای دو جانبه با ایران به توافق رسید.

 

 

4 تیر 1353

مطبوعات تهران نوشتند: ‘بزرگترین منبع گاز جهان در کنگان ایران کشف شد’.

 

 

4 تیر 1351

‘هنری کیسینجر’ وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد ایران در صدر فهرست کشورهای خریدار سلاح های آمریکا قرار گرفته است.

 

 

4 تیر 1342

‘امام خمینی'(ره) از زندان قصر به بازداشتگاه پادگان عشرت‌آباد منتقل شد. امام (ره)در سپیده دم 15 خرداد همان سال توسط مأمورین رژیم شاه دستگیر شده بود.

 

 

4 تیر 1335

مسافرت 18 روزه ‘محمدرضا پهلوی’ و همسرش به اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد.

 

 

4 تیر 1330

‘موریسون’ وزیر امور خارجه انگلستان به دلیل خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس توسط مجلس شورای ملی طی نطقی تهدیدآمیز گفت: ‘برای حفظ جان اتباع انگلیسی در ایران به ‘رزمناو موریتش‌’ فرمان داده شده تا به آبهای آبادان عزیمت کند’.

 

 

4 تیر 1319

‘احمد متین دفتری’ که در سوم آبان 1318 کابینه خود را تشکیل داده بود، به دستور ‘رضا پهلوی’ برکنار و بازداشت شد.

 

 

4 تیر 1319

‘علی منصور’ متعاقب سقوط کابینه ‘متین احمد دفتری‌’، مأمور تشکیل کابینه شد. کابینه ‘علی منصور’ تا 5 شهریور 1320 دوام داشت‌.

 

 

4 تیر 1312

‘تیمورتاش’ وزیر دربار ایران، به دستور ‘رضاپهلوی’ به 5 سال حبس محکوم شد.

 

 

4 تیر 1287

‘مشیرالسلطنه’ رییس الوزرا از سوی ‘محمدعلی شاه’ فرمان صدراعظمی گرفت‌.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

4tir 25june1 رویدادهای چهارم تیر – بیست و پنجم ژوئن

 

25 ژوئن 1975

کمپانی کامپیوتری مایکروسافت آمریکا که نرم افزارهای متعدد و معروف برای پیشبرد تکنولوژی کامپیوتر ساخته است 25 ژوئن سال 1981 در شهر «ردموند» Redmond ایالت واشنگتن مستقر شد. گردانندگان این کمپانی معروف در آن روز همان هایی بودند که عکس بالا در سال 1975 از آنان برداشته شده است. 
«بیل گیتز» رئیس این کمپانی (که میلیاردر شماره یکم درجهان بشمار آمده است)، در این عکس ـ آخرین نفر سمت چپ (در ردیف پایین) است. مایکروسافت چهارم اپریل 1975 در شهر آلبوکرکی ایالت نیو مکزیکو تاسیس شده است. این کمپانی در آغاز کار بسیار کوچک و فعالیت آن محدود بود که در سال 2005 فروش آن به 43 میلیارد و در سال 2007 به 51 میلیارد دلار رسیده بود. در این سال (2007) شمار کارکنان کمپانی مایکروسافت 89 هزار و پانصد تن بود و در 105 کشور شعبه داشت. کمپانی های فعال در امور دیجیتال و سلفون و تلویزیون در دهه های اخیر درآمد سرشار داشته و به همین دلیل شمار آنها روز افزون است.(کیهانی زاده)

 

 

25 ژوئن 1907

25 ژوئن زادروز پروفسور هانس جنسن Hans D. Jensen فیزیکدان معروف آلمانی است که در سال 1907 در هامبورگ به دنیا آمد و در سال 1963 برنده جایزه نوبل شد.کارها و پژوهشهای او عمدتا در فیزیک اتمی است و در این رشته فرضیه های متعدد دارد که به خاطر یکی از آنها برنده جایزه نوبل شد. او در جریان جنگ جهانی دوم در دانشگاههای آلمان فیزیک اتمی تدریس می کرد.

 

 

25 ژوئن 1080

25 ژوئن سال 1080 کاردینالها با برگذار کردن نشستی در رم، پاپ گریگوری را از این سمت برکنار کردند و روحانی مسیحی دیگری را برجایش نشاندند که پاپ کلمنت سوم خوانده شد. عمل کاردینالها دمکراتیک و با توجه به آراء اکثریت صورت گرفته بود و جای اعتراض باقی نمی گذاشت.

 

 

25 ژوئن 1876

25 ژوئن سال 1876 واحد هفتم سوار آمریکا به فرماندهی ژنرال جورج آرمسترانگ کاستر G. A. Custer که در جنگ های داخلی این کشور از خود دلاوری نشان داده بود در کنار رودخانه «لیتل بیگهورن Little Bighorn» در داکوتای جنوبی توسط بومیان این کشور (عمدتا نیروهای دو قبیله سرخپوست «سو» و شیان) محاصره و نابود شد. طبق برخی نوشته ها، از این واحد، تنها یک سرباز زنده ماند. فرمانده این ستون و افراد آن همگی کشته شدند.

 

 

25 ژوئن 1950

جنگ شبه جزیره کره 25 ژوئن سال 1950 با عبور واحدهای چند لشکر کره شمالی (جمهوری دمکراتیک خلق کره) از مدار 38 آغاز شد که تا 27 ژوئیه سال 1953 ادامه داشت. شبه جزیره کره در سال 1945 که ژاپن تسلیم شد و جنگ جهانی دوم پایان یافت، در مدار 38 عرض جغرافیایی موقتا به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم شده که بعدا با انجام انتخابات به صورت یک کشور درآیند.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 25 ژوئن

1798: کنگره آمریکا با تصویب یک قانون به رئیس جمهوری این کشور اختیار داد که خارجیان ساکن آمریکا را که خطرناک تشخیص داده می شوند اخراج کند.

1941: روزولت رئیس جمهوری وقت آمریکا طی بخشنامه شماره 8802 تبعیض را منع کرد.

1948: در پی بسته شدن راههای زمینی برلین غربی به دستور استالین و قطع رفت و آمد از آلمان غربی به آن شهر قسمت شده، متحدین غربی که آلمان غربی را در اشغال نظامی داشتند از این روز به ایجاد یک پل هوایی Airlift دست زدند. این وضعیت که به بحران برلین معروف شده است نزدیک بود به جنگ جهانی سوم منجرشود. شوروی هنوز بمب اتمی نداشت.

 

1951: شبکه تلویزیونی سی . بی . اس. برای نخستین بار برنامه رنگی از نیویورک پخش کرد.

1950: در این روز به وقت خاور دور با ورود نیروهای کره شمالی به کره جنوبی ، جنگ کره آغاز شد ( تفصیل آن در 26 ژوئن آمده است ).

1975: موزامبیک که از سال 1505 مستعمره پرتغال در آفریقای جنوب شرقی بود درپی یک رشته مبارزات خونین که سالها طول کشید استقلال خود را به دست آورد. وسکود دا گاما ـ دریانورد پرتغالی نخستین اروپایی بود که پای بر خاک موزامبیک گذارده

بود. پرتغالی ها نام یک تاجر عرب را که در محل با او آشنا شده بودند (با تلفظ خودشان) بر این سرزمین گذاردند که باقی مانده است. تاجر عرب «موسی البیک» نام داشت که پرتغالی ها «موزامبیک» تلفظ کردند. پس از استقلال، موزامبیک گرفتار اختلاف

مبارزان استقلال با یکدیگر شد و سالها صحنه کشمکش های بود. از آنجا که چپگرایان (کمونیست ها) قدرت را به دست گرفته و نام کشور را جمهوری دمکراتیک خلق موزامبیک گذارده بودند دولتها بزرگ غربی میانه روها را تحریک به مخالفت و زد و خورد

کردند و …. موزامبیک 800 هزار کیلومتر مربع وسعت و 23 میلیون جمعیت دارد و همسایه فدراسیون آفریقای جنوبی است.

 

1981: دیوان عالی آمریکا رای داد که تنها پسران این کشور مشمول مقررات سربازگیری هستند و زنان تنها اگر مایل به استخدام در نیروهای مسلح باشند می توانند داوطلب شوند و اجبار در کار نیست . در آمریکا نظام وظیفه اجباری وجود ندارد ، ولی در ایام

جنگ و نیاز این کشور ، گروهی از جوانان برای این منظور احضار می شوند.

1991: در جریان فروپاشی کنفدراسیون یوگوسلاوی به تحریک «ناتو»، در این روز و همزمان دو بخش از این کنفدراسیون ـ کرواسی Croatia و اسلوونیاSlovenia اعلام استقلال کردند.

1996: یک ساختمان هشت طبقه از مجتمع مسکونی «خبر» Khobar در شرق کشور سعودی که ساکنانش عمدتا افراد نیروی هوایی آمریکا بودند بر اثر انفجار یک کامیون حامل سوخت ویران شد که در این رویداد 19 امریکایی و یک تبعه سعودی کشته و

372 تن مجروح شدند.

2003: دیوان عالی آمریکا رای داد که می شود در کتابخانه های عمومی روی دستگاهای رایانه فیلتر گذاشت تا بعضی سایت ها (منظور مستهجن) مشاهده نشوند.

 

-منبع: رویدادهای ملی (آسمونی)، رویدادهای جهانی (نوشیروان کیهانی زاده)

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35792
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی