در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای چهارم شهریور – بیست و ششم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای چهارم شهریور – بیست و ششم آگوست

 4shahrivar 26august رویدادهای چهارم شهریور – بیست و ششم آگوست

 

روز چهارم شهریور برابر با بیست و ششم آگوست

رویدادها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد :

 

* رویدادهای ملی

 

4 شهریور 1358

حاج مهدی عراقی ـ عضو جنبش مؤتلفه ـ و پسرش حسام توسط گروه فرقان ترور و به شهادت رسیدند.

 

4 شهریور 1357

جمشید آموزگار که در 16 مرداد کابینه خود را تشکیل داده بود، برکنار شد.

 

4 شهریور 1356

خبرگزاری پارس اعلام کرد که مقامهای رسمی امریکا به طور محرمانه به شاه و نیروهای امنیتی کمک می‌کنند.

 

4 شهریور 1350

14 نفر که توسط عراق برای انجام عملیات خرابکارانه راهی ایران شده بودند، دستگیر شدند.

 

4 شهریور 1348

دولت عراق با ممنوع کردن ورود کالاهای ایرانی به عراق، زمینه‌ قطع رابطه اقتصادی دو کشور را فراهم ساخت.

 

4 شهریور 1336

نخستین کنفرانس مستشاران نظامی امریکا درباره کمکهای نظامی واشنگتن به کشورهای خاورمیانه در تهران گشایش یافت‌..

 

4 شهریور 1335

چاه نفت شماره پنج البرز در نزدیکی قم در عمق 2677 متری به نفت رسید و به طور ناگهانی شروع به فوران کرد.

 

4 شهریور 1332

بیشتر افسرانی که در کودتای 28مرداد نقش داشتند ارتقاء درجه یافتند و فضل الله زاهدی عامل اصلی کودتا نیز از سرلشکری به سپهبدی ارتقاء یافت.

 

4 شهریور 1320

اکثر شهرهای ایران در شمال و جنوب کشور توسط هواپیماهای انگلیسی و و روسی بمباران شده و و تلفات جانی و اقتصادی سنگینی متحمل شدند.

 

4 شهریور 1320

روزنامه‌های آلمان و ایتالیا حملات نظامی مشترک شوروی و انگلستان به مرزهای شمالی و جنوبی ایران را مورد نکوهش قرار داده، آن را محکوم کردند.

 

4 شهریور 1317

راه‌آهن سراسری ایران گشایش یافت.

 

4 شهریور 1301

میرزا حسین خان علاء وزیر مختار ایران در امریکا شد.

 

4shahrivar 26august1 رویدادهای چهارم شهریور – بیست و ششم آگوست

 

* رویدادهای جهانی

 

24 آگوست 2008

24 آگوست 2008 پلیس عراق در بعقوبه ـ نه چندان دور از بغداد ـ به خبرنگاران (عمدتا نمایندگان رسانه های خارجی) اطلاع داد که یک دختر جوان (تین ایجر) را دستگیر کرده است که یک جلیقه انفجاری (بمب گذاری شده) برکمر داشت. هدف پلیس عراق از دادن این خبر به خبرنگاران و دعوت آنان به گرفتن عکس، تبلیغ برای خود و نشان دادن کارآمد بودنش تلقی شده بود. خبرنگاران برای گرفتن عکس این دختر به محل پاسگاه پلیس رفتند. ماموران که قبلا این دختر را آماده کرده بودند تا حرفهایی را که در دهانش گذارده بودند بیان دارد و در صحنه سازی (با تمرین قبلی) برای گرفتن عکس شرکت کند هنگام ورود خبرنگاران روی مبل نشسته بود (و جملاتی را که به خبرنگاران باید می گفت پیش خود تمرین می کرد). پس از آمدن همه خبرنگارانی که دعوت شده بودند، دختر را به خارج از پاسگاه منتقل و در حضور خبرنگاران دستش را به یک پنجره فلزی که در آنجا قرارداشت بستند و سپس رولباسی اورا از تنش خارج کردند تا جلیقه مورد نظر آشگار شود و خبرنگاران عکس بگیرند که دختر عصبی شد و تقلا کرد که آن صحنه از نمایش را بازی نکند و هنگامی که خبرنگاران پرسیدند که هدف او از بستن جلیقه انفجاری به کمرش چه بوده است، برخلاف انتظار منکر داشتن آن جلیقه و قصد ترور و خرابکاری شد و ماموران را متهم به گفتن دروغ جهت تبلیغ برای خود کرد و همه چیز را ساختگی خواند!. ماموران متقابلا او را دروغگو معرفی کردند که برای برائت خود چنین می گوید. کسانی که از دور شاهد قضیه بودند به خبرنگاران گفته بودند: دختری که به خاطر هدفی بخواهد خودرا به کشتن دهد که موهایش را رنگ نمی زند و …. موی این دختر آرایش و رنگ شده است.

 

26 آگوست 2008

جمعه 22 آگوست 2008 در یک حمله هوایی «ناتو»، بیش از 90 غیرنظامی و روستانشین افغان در عزیزآباد واقع در منطقه هرات (نه چندان دور از مرز ایران) کشته شدند و خانه های ساخته شده از خشت خام (خشت و گلی) آنان ویران شد. سخنگویان «ناتو» در افغانستان گفته بودند که نیروهای طالبان را مورد حمله قرارداده بودند!. 

    درپی این حمله، مردم منطقه برضد نظامیان چند ملیّتی «ناتو» دست به تظاهرات زدند و این تظاهرات را آنقدر ادامه دادند و دولت کابل را تهدید کردند که مجبور شد دو فرمانده محلی را برکنار کند. باوجود این تلفات سنگین غیرنظامیان، حملات نظامی «ناتو» از این دست بعد از آگوست 2008 نیز ادامه یافت.

    منطقه مورد حمله در آگوست 2008 تاجیک نشین است و دولت لندن در قرن نوزدهم آن را با تهدید و فرستادن ناو توپدار به بوشهر از ایران جدا کرد که اگر پیوسته به ایران مانده بود مردمش دچار این همه فقر و دشواری ها نبودند.

    تصاویر زیر خرابی خانه های روستانشینان عزیزآباد، کندن گور برای مقتولین و تظاهرات مردم محل برضد «ناتو» را نشان می دهد.

 

26 آگوست 2008

    25 آگوست 2008 یک جت مسافربر 29 ساله (ساخت سال 1979) از نوع بوئینگ 737 که با 90 سرنشین از بیشکک Bishkek (پایتخت قرقیزستان) عازم تهران بود در حاشیه فرودگاه این شهر سرنگون شد، 68 تن از سرنشینان آن کشته و بقیه مجروح شدند. تنها زخم سه تن از مجروحان سطحی گزارش شده بود. علت سانحه، نقص فنی هواپیما اعلام شده بود. خلبان پس از برخاستن هواپیما از فرودگاه متوجه این نقص شده بود و قصد بازگشت به فرودگاه را کرده بود که هواپیما در ده کیلومتری فرودگاه و از ارتفاع هزارمتری سقوط کرد و آتش گرفت. مقامات مربوط برای نجات سرنشینان که 90 تن و ازجمله اعضای یک تیم بسکتبال جوانان قرقیز و دو عضو شورای شهر بیشکک بودند از آمریکاییان که از فرودگاه بیشکک (ماناسManas) بهره برداری نظامی می کنند استمداد کرده بودند. (آمریکا در رابطه با عملیات نظامی در افغانستان به استفاده نظامی از فرودگاه پایتخت قرقیزستان (یک عضو شوروی سابق) دست زده است.

    53 تن از مسافران هواپیمای ساقط شده از اتباع ایران بودند که 41 نفرشان کشته شدند. این هواپیما در اصل متعلق به شرکت قرقیزی «ITEKairایتک ایر» بود که گفته شده بود به کرایه شرکت هواپیمایی ایرانی «آسمان» داده شده بود. هواپیماهای مسافربر قرقیزستان از جولای 2008 به دلیل اینکه استانداردهای اروپایی را رعایت نکرده بودند به فرودگاههای کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع پرواز شده بودند. به این ترتیب؛ این سانحه مطالب متعددی را به دست داد ازجمله کثرت مسافرت ایرانیان به آسیای میانه، استفاده از هواپیماهای کهنه و فرسوده برای حمل مسافر، بی توجهی به اخبار سقوط که عمدتا مربوط به بوئینگهای 737 نوع قدیمی تر بوده، مشکل شرکتهای ایرانی در خرید و یا اجاره هواپیماهای بهتر و …. در این میان، این پرسش نیز به ذهن می رسید که چرا کشورهای شوروی سابق به جای خرید و کرایه هواپیمای روسی به سراغ کشورهای دیگر می روند.

 

26 آگوست 2008

زمانی که پیشنویس پیمان امنیت مشترک آمریکا و عراق در دست تنظیم شدن بود، در نیمه دوم آگوست 2008، رسانه ها خبر از تهیه پیشنویس یک قرارداد تامین امنیت دو جانبه (مشترک) میان آمریکا و عراق (و خروج واحدهای رزمی آمریکا از عراق) داده بودند [که هر دو موضوع در سال 2011 تحقق یافت]. 

     در آن سال نوری المالکی نخست وزیر عراق خواسته بود که نظامیان آمریکا باید تا سال 2009 از شهرهای عراق و تا سال 2011 از همه کشور خارج شوند. 

     عملیات نظامی در عراق برای آن کشور چهار هزار کشته و نزدیک به یک تریلیون دلار هزینه به بار آورد. 

    به نوشته برخی از مفسران، واشنگتن نقشه استقرار و داشتن نفوذ در عراق را در سال 1942 طرح کرده بود.

 

26 آگوست 1974

26 آگوست سالگرد فوت چارلز لیندبرگ بسال 1974 در 72 سالگی است که 21 ماه می 1927 با یک هواپیمای یک موتوره پس از 33 ساعت و نیم پرواز بدون توقف، عرض 3 هزار و 600 مایلی اقیانوس اطلس را طی کرد و در بورژه پاریس فرود آمد. وی که پدرش در آمریکا نماینده مجلس بود بعدا وارد سیاست شد و مخالف ورود کشورش – آمریکا به صحنه سیاسی جهان و خروج از انزوا بود. لیندبرگ که مدتی را در آلمان بسربرد هیتلر و آلمانی ها را ستود.

     بعدا ربوده شدن و قتل پسر خردسال لیندبرگ در روحیه او اثر فراوان گذارد و اندوه ناشی از این واقعه، اورا تا پایان عمر رها نساخت.

 

26 آگوست 1957

    شوروی 26 آگوست سال 1957 اعلام کرد که داشمندان این جماهیریه نخستین موشک قاره پیمای هدایت شونده جهان را پیروزمندانه آزمایش کرده بودند. در این اعلامیه آمده بود که این موشک مورد استفاده نظامی و غیر نظامی قرار خواهد گرفت. چهل روز بعد (4 اکتبر 1957) دانشمندان شوروی با موشک قاره پیما، نخستین سفینه فضایی جهان به نام «اسپوتنیک ـ 1» را در مدار زمین قرار دادند و توجه جهانیان را به خود جلب کردند. آنان اعلام داشتند که ظرف کمتر از سه سال انسان در مدار زمین و تا 5 سال دیگر یک سفینه در مدار ماه قرار خواهند داد که به هر دو وعده عمل کردند.

     برخی مفسران روزنامه ها در همان روز در تفسیر خبر آزمایش موشک قاره پیمای شوروی نوشته بودند؛ با توجه به این که این جماهیریه دارای بمب اتمی و هیدرژنی است، اگر استالین زنده بود، در صورت بروز جنگ، در بکار بردن سلاح هسته ای درنگ نمی کرد. استالین چهار سال پیش از این آزمایش به صورت ناگهانی (مرموز) درگذشته بود. وی بارها اشاره کرده بود که تا انگلستان برسر پا باشد مسائل جهان به طور کامل حل نخواهند شد زیرا که برسر هر راهی سنگ اندازی می کند. استالین چندبار گفته بود که مهاجرین انگلیسی در قرون 17 و 18 بومیان آمریکای شمالی (سرخپوستان) را نابود کردند تا زمین هایشان را بخورند، ثروتمند شوند و ….

     جهان با آزمایش موشک قاره پیمای شوروی وارد مسابقه موشکی شد که هنوز ادامه دارد.

    اینک ثابت شده است در قرن 21 دولتی قدرت نظامی خوانده می شود که مجهز به انواع سلاح موشکی، هسته ای، الکترونیک، دیجیتال، زیردریایی و وسیله دفاع در برابر چنین سلاحهایی باشد. با وجود این، قدرتی بالاتر از داشتن یک سیستم رسانه ای خوب نیست و یکی از ابزارهای برتری آمریکا، رسانه هایش هستند و رسانه خوب بدون انسان با استعداد و ماهر در این کار بوجود نمی آید.

 

26 آگوست 1910

سالمرگ «ویلیام جیمز» فیلسوف و روانشناس آمریکایی و یکی از سه فرضیه پرداز فلسفه «پرگماتیسم= پراگماتیسم» که برپایه واقعگرایی، اصالت عمل، و درک حقیقت از راه تجربه و واقعیات مشهود و قابل لمس استوار است 26 آگوست 1910 در 68 سالگی درگذشت. نامیدن این فرضیه به تئوری «اصالت نتیجه» روشن ترین تعبیر است و کسی را که اعمال و افکار او با این فلسفه مطابقت دارد و یا این که پیرو آن است «نتیجه گرا» می خوانند.

پرگماتیستها برخلاف سایر روشها، از تحقیق و بررسی در کل عمل اجتناب می ورزند و به جای آن به آزمایش نتایج می پردازند یعنی پس از عملی شدن هر فکر و تصمیم، نتایج به دست آمده را می سنجند و تعمیم می دهند. به نظر آنان «نتیجه» اصل است نه اصول لایتغیّر و رفتن از راههای انعطاف ناپذیر معیّن برای رسیدن به «نتیجه مطلوب» و به این ترتیب مقیّد به لایتغیّر بودن اصول نیستند. 

پرگماتیستها نظرات و عقایدی را می پذیرند که عملی باشند. از نظر آنان یک عقیده باید نخست تجربه شود و اگر نتایج تجربه مفید و قانع کننده بود به صورت نظام در آید و برآن ضابطه اجرایی نوشته شود و عملی گردد. به عبارت دیگر فرضیه ای بمانند مارکسیسم باید نخست در منطقه ای محدود تجربه می شد و با توجه به نتایج حاصله و اعمال تغییرات و اصلاحات لازم، سپس در سطح وسیع به اجرا در می آمد و در شوروی چون چنین نشد شکست خورد.

 

26 آگوست 1789

26 آگوست (4 شهریور) سالروز تصویب اصول «حقوق بشر» در مجمع ملی فرانسویان در سال 1789 (دوران انقلاب) است که پایه «اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب دسامبر 1948» قرار گرفته است و همه اعضای سازمان ملل بر آن صحه نهاده اند. طبق مصوبه مجمع ملی فرانسویان، انسان که آزاد به دنیا می آید، در طول عمر با داشتن حقوق برابر باید آزاد زیست کند ـ حقوقی که بزعم انقلابیون فرانسوی، قرنها مورد تجاوز و بی اعتنایی شاهان، حاکمان و جباران قرار گرفته بود. در این مصوبه آمده بود: از روز تصویب این اصول (26 آگوست 1789) مردم باید در فکر کردن، گفتن و نوشتن آزاد باشند و …. یکی از جملات این مصوبه چنین بود: تبادل آزاد افکار، یکی از گرانبهاترین و عزیزترین حقوق مردم است. 

     برای انشاء این اصول، از افکار و نظریه های «ژان ژاک روسو» فیلسوف و دیگر اندیشمندان عهد روشنگری الهام گرفته شده بود. 

     می دانیم که از آن زمان تاکنون بمانند صدها سال پیش از آن، هنوز این حقوق – جز به صورت محدود و در چند کشور انگشت شمار، از مرحله آرزو خارج نشده و کاملا تحقق نیافته است زیرا که یک سازمان جهانی با قدرت اجرایی، برای مراقبت بر رعایت آن و مجازات مقامها و قدرتمدارانی که آن نقض کنند وجود ندارد. به عبارت دیگر؛ اعلامیه جهانی حقوق بشر با همه ضعف در تعریف و نقائصی که دارد، دارای ضمانت اجرایی هم نیست و بنابراین از حد یک توصیه اخلاقی فراتر نرفته است و تا زمانی که این مسئله حل نشود نمی توان انتظار داشت که صلح و آرامش، عدالت و آزادی نهادینه شود و تروریسم و خشونت که زاییده حق کشی ها و ظلم است از میان برود. نمی شود «علت» را رها ساخت و به مبارزه با «معلول» اکتفا کرد.

    برخلاف اعلامیه جهانی حقوق بشر، مصوبه مجمع ملی فرانسویان ضمانت اجرایی داشت. اعلامیه جهانی حقوق بشر (مصوب 1948) که به تصویب پارلمانهای کشورهای عضو سازمان ملل رسیده و یک کمیسیون مرکب از نمایندگان چندین کشور بر رعایت آن نظارت دارد دارای ضمانت اجرایی نیست و تاکنون تلاش جدی هم برای تامین چنین ضمانتی برایش صورت نگرفته است که یک ضعف بزرگ بشمار آورده شده است. 

    اصل اول اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب سال 1948 (که در حکم یک توصیه نامه اخلاقی است) همه مردم را از لحاظ حیثیت و حقوق، برابر می داند. در اصول دوم و هفتم هرگونه تبعیض ردّ و منع شده است. طبق اصل 17 نمی توان کسی را خودسرانه از حق مالکیت محروم کرد. اصل 21: هریک از اتباع حق دارد با تساوی شرایط، به مشاغل عمومی کشور خود نائل آید. اصل 22 گوید: هرکس حق امنیت اجتماعی دارد و مجاز به فعالیت های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است که لازمه رشد و نمو شخصیت او است. اصل 23 صراحت دارد که هرکس حق دارد کار کند و کار خودرا آزادانه انتخاب کند و شرایط منصفانه و رضایتبخش برای کار داشته باشد. اصل سوم حق زندگی، داشتن آزادی و امنیت شخصی را مورد تاکید قرارداده است. اصول 18 و 19 آزادی فکر و عقیده و بیان بدون بیم و ترس را یک حق مسلم هر انسان خوانده است. طبق اصل پنجم احدی را نمی توان تحت شکنجه، یا مجازات و یا رفتاری قرارداد که ظالمانه و یا برخلاف انسانیت و شئون بشری و یا موهن باشد. اصل هشتم از این قرار است: هر فرد در برابر اعمالی که حقوق اساسی وی را مورد تجاوز قرار دهد و آن حقوق در قانون اساسی (کشور متبوع) یا قوانین و ضوابط دیگری شناخته شده باشد، حق رجوع به محاکم ملی صالحه را دارد. اصل 12: احدی در زندگی خصوصی، امور خانوادگی، اقامتگاه و مکاتبات خود نباید مورد مداخله های خودسرانه واقع شود و شرافت، شهرت و نامش مورد تعرض قرار گیرد. اصل 13 بازگشت به وطن (کشور زادگاه) را یک حق برای همه افراد دانسته است و اصول دیگر.

 

26 آگوست 1743

26 آگوست زادروز «آنتوان لاوازیه» شیمیدان فرانسوی است که بسال 1743 به دنیا آمد. وی را پدر دانش شیمی نوین می دانند. لاوازیه واژه های «اکسیژن» و «هیدرژن» را بر این دو گاز گذارد که حیات و حریق بدون اکسیژن وجود نخواهد داشت. 

    لاوازیه بعدا وارد سیاست شد و انقلابیون فرانسه بر او مهر ضد انقلاب زدند و دادگاه انقلاب وی را به مرگ محکوم کرد و در 1794 با گیوتین گردن زده شد.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 26 اوت

0:   55 سال پیش از میلاد و در این روز، ناوگان امژراتوری روم به فرماندهی ژولیوس سزار که در آن زمان یک ژنرال بود وارد آبهای انگلستان شد. افتادن انگلستان به دست رومیان در سال 54 پیش از میلاد تکمیل شد.(مشروح واقعه در سایت 27 آگوست)

1885:   ژول روماین داستان نویس فرانسوی به دنیا آمد.

1858:   برای نخستین بار در ارسال خبر، از دستگاه تلگراف استفاده شد و کار خبرگزاری ها رو به تکامل گذارد.

1914:   ژولیو کارتازار نویسنده آرژانتینی زاده شد.

1914:   کشته شدن 20 هزار سرباز روس در یک نبرد یک روزه با آلمان

1920:   اصلاحیه نوزدهم قانون اساسی آمریکا به اجرا گذارده شد و زنان این کشور حق مشارکت در انتخابات (رای دادن و رای گرفتن) به دست آوردند.

1968:   آغاز تظاهرات ضد جنگ ویتنام در 221 دانشگاه آمریکا. این تظاهرات در بعضی دانشگاهها به خشونت گرایید و توام با تلفات بود.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=41522
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. یک انشاء درباره دریا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی