در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای چهارم اردیبهشت – بیست و چهارم آوریل
محل تبلیغات شما

رویدادهای چهارم اردیبهشت – بیست و چهارم آوریل

4 ordibehesht 24 april رویدادهای چهارم اردیبهشت – بیست و چهارم آوریل

 

روز چهارم اردیبهشت برابر با بیست وچهارم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

 

4 اردیبهشت 1380

کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه ملت فلسطین با سخنان ‘آیت‌الله خامنه‌ای’ رهبر معظم انقلاب اسلامی و با حضور نمایندگان هیات های پارلمانی از 30 کشور جهان در تهران آغاز به کار کرد.

 

4 اردیبهشت 1368

‘امام خمینی(ره)’ فرمان بازنگری قانون اساسی را صادر کردند و با تعیین یک هیات 20نفره برای تدوین متمم قانون اساسی‌، کار بررسی مجدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. این فرمان 40 روز پیش از رحلت ایشان صادر شد.

 

4 اردیبهشت 1366

عملیات کربلای 10 در منطقه ماووت در استان سلیمانیه عراق با رمز ‘یا صاحب الزمان'(عج) در منطقه‏ای به وسعت 350 کیلومتر مربع با هدف تصرف و تامین ارتفاعات مسلط بر شهر ماووت عراق در استان سلیمانیه، پاسخ به شرارت‏های دشمن در خلیج فارس و عکس‏العمل در برابر بمباران شیمیایی مناطق غرب به ویژه کردنشین، در سه مرحله صورت گرفت.

 

4 اردیبهشت 1357

‘والترشل’ رییس‌جمهوری آلمان فدرال در پایان دیدارش از تهران گفت: کشورش با فروش شش زیر دریایی به ایران موافقت کرده است.

 

4 اردیبهشت 1352

کنفرانس طراحان و مجریان سیاست واشنگتن در خاورمیانه و جنوب آسیا در تهران پایان یافت. کنفرانس قبلی این گروه نیز در فروردین ماه 1349 بصورت محرمانه در تهران تشکیل شده بود.این طراحان و مجریان در حقیقت مؤسسات تحقیقاتی خاص هستند که با برخورداری از پیش فرض‌های معین و دیدگاه‌ها و گرایش‌های مشخص و ایدئولوژی‌های جهت یافته، نقش بسزایی در جهت‌گیری سیاست خارجی آمریکا ایفا می‌کنند.

 

4 اردیبهشت 1348

دولت عراق عده زیادی از ایرانیان مقیم از جمله دبیران و آموزگاران مدارس ایرانی را بازداشت کرد.

 

4 اردیبهشت 1342

‘ژنرال مکسول’، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، در رأس یک هیأت نظامی وارد تهران شد. سه روز بعد کمیته نظامی سنتو با شرکت روسای ستاد پنج کشور عضو از جمله ایران تشکیل شد.

 

4 اردیبهشت 1333

تظاهرات گسترده‌ای علیه قرارداد کنسرسیوم در تهران برپا شد. گفتنی است، سفیر انگلیس در ایران در 20 فروردین 1333، ضمن نامه‌ای برای وزیرخارجه ایران، آمادگی نمایندگان کنسرسیوم را برای آغاز مذاکرات با دولت ایران اعلام کرده بود.

 

4 اردیبهشت‌ 1319

ایستگاه رادیویی در ایران افتتاح شد و مردم برای نخستین بار صدا را از رادیو سراسری دریافت کردند.

 

4 اردیبهشت 1319

همزمان با تاسیس و آغاز به کار رادیو، آژانس پارس به خبرگزاری پارس تغییر نام داد. خبرگزاری رسمی ایران که با نام آژانس پارس، فعالیت خود را تحت نظارت وزارت امور خارجه در سال 1313 آغاز کرده بود از این تاریخ تحت نظر اداره کل انتشارات و رادیو در سطحی وسیع‏تر به انجام وظایف خبری خود ادامه داد.

 

4 اردیبهشت 1310

تصویبنامه هیات وزیران در خصوص اساسنامه وزارت داخله (وزارت کشور) در دوازده ماده شامل تشکیلات و وظایف این وزارتخانه صادر شد.

 

4 اردیبهشت 1305

مراسم تاجگذاری ‘رضاخان’ در کاخ گلستان باحضور مقامات لشکری و کشوری برگزار شد.

 

 

رویدادهای جهانی :

 

 24 اپریل سال 1184 (روزی که تروا سقوط کرد – همه چیز در بار شهر «تروا» که قرنها متعلق به ایران بود)

کرونیکلرهای اروپایی (روزنگاران تاریخ) 24 اپریل سال 1184 پیش از میلاد را روزی به دست داده اند که یونانیان پس از چند محاصره متناوب که رویهم هفت سال طول کشید، با تعبیه اسب چوبی و قراردادن چند مرد مسلح در درون آن، شهر «تروا» را مسخر و ویران ساختند (تلفظ یونایی نام این شهر «ترویا» و تلفظ انگلیسی آن «تروی» است و لاتین ها آن را لیوم = لیون می خوانند). «همر = هومر» حماسه سرای یونانی عهد باستان وضعیت این شهر و شرح جنگ و تصرف آن را در کتاب ایلیاد به شعر بیان داشته و «ویرجیلublius Virgilius Maro» شاعر و نویسنده روم باستان (متولد سال 70 پیش از میلاد و متوفی در سال 19 قبل از میلاد) هم با مضمونی مشابه، آن تعریف کرده است. تروا در مجاور تنگه داردانل در آناتولی غربی (ترکیه آسیایی) واقع شده است. یک باستان شناس آلمانی به نامHeinrich Schlieman در جستجوی اشیاء عتیقه بسال 1860 دیوار های آن را از دل خاک و زیر تپه ها کوه Ida بیرون کشید (عکس بالا) و اعلام داشت که پس از تخریب تروا به دست یونانیان، شش بار این شهر مرمت شده بود. در سال 546 بیش از میلاد که امپراتوری ایرانیان شهر سارد (ساردیس = ساردس) را تصرف کرد که ایرانیان باستان آن را «سپاردا» نوشته اند، سومین تعمیر تروا به تصمیم شاه هخامنشی انجام گرفت. ایرانیان در آن سال به حکومت لیدی (لیدیا) بر آناتولی غربی (منطقه ای مجاور مدیترانه) پایان دادند که شهر تروا هم در قلمرو آن حکومت قرار داشت. تروای دوران باستان که طبق افسانه ها، توسط داردانوس ساخته شده است به علت مشرف بودن برتنگه داردانل (گرفته شده از نام داردانوس) اهمیت استراتژیک فراوان داشت و هیچ دولت قدرت طلب، بدون تسلط بر آن نمی توانست کنترل دریاهای اژه و مدیترانه و مدخل (دروازه) دریای سیاه را به دست داشته باشد. آخرین تعمیر اساسی (نوسازی) تروا به دست اگوستوس امپراتور روم انجام شد.

 

4 ordibehesht 24 april  رویدادهای چهارم اردیبهشت – بیست و چهارم آوریل

 

27 دسامبر 1945 (بانک جهانی در زیر ذره بین – پارتی بازی وولفویتس برای رفیقه اش باعث آن شده است!)

بانک جهانی که توسط پنج سازمان بین المللی در 27 دسامبر 1945 تاسیس شده بود تا برای توسعه اقتصادی، حذف فقر و خروج از ضعف مالی به کشورهایی که نیاز دارند پول و اندرز بدهد 24 اپریل 1946 زمان آغار بکار خود را دو ماه بعد (25 ژوئن آن سال) تعیین کرد. یکی از وظایف این بانک که مقر آن در شهر واشنگتن است؛ مبارزه با فساد اقتصادی (فساد در امور اقتصادی هر دولت و یا مقامات رسمی) تعیین شده است.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 24 آوریل :

1863: چند سال پس از اینکه کالیفرنیا، در پی یک رشته جنگ از مکزیک جدا و ضمیمه قلمرو دولت واشنگتن شد، در چنین روزی در یک رویداد در «کیزویلKeyesville» این ایالت، دست کم 53 بومی آمریکایی (اصطلاحا سرخپوست) جان خود را ازدست دادند. این شمار از سرخپوستان تهاچاپیTahachpi بودند. در آن زمان که سیل مهاجرین اروپایی (سفید پوستان) به سوی کالیفرنیا سرازیر شده بود، چنین حوادثی به چشم می خورد.

1877: جنگ های روسیه با عثمانی که نزدیک به دو سال طول کشید از این روز آغاز شد. بهانه جنگ، نجات اسلاوهای بالکان از سلطه عثمانی بود، ولی هدف باطنی روسیه رساندن خود به مدیترانه بود. روسیه می خواست که صربستان و بلغارستان استقلال یابند و چون همنژاد روس ها بودند، نفوذ روسیه از طریق آنها تا مدیترانه گسترش یابد. این سیاست مسکو هنوز ادامه دارد و این دولت در آوریل سال 2007 با تمهیدات سازمان ملل و دولتهای عضو ناتو در منطقه کوزوو مخالفت کرد زیرا که با اجرای این تمهیدات، نفوذ صربها (اسلاوها) در این منطقه کاهش خواهد یافت.

1970: 1970 (در زمان حیات مائو تسه دونگ) رژیم پکن نخستین ماهواره خودرا به فضا فرستاد. چون از این ماهواره، آهنگ «خاور زمین خونین است» پخش می شد، در تاریخ، موسوم به «دونگ فنگ هونگ» شده است.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=31493
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی