در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای چهارم مرداد – بیست و ششم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای چهارم مرداد – بیست و ششم جولای

4mordad 26july1 رویدادهای چهارم مرداد – بیست و ششم جولای

 

روز چهارم  مرداد برابر با بیست و ششم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

4 مرداد 1367

وزرای خارجه ایران و عراق پس از پذیرش رسمی قطعنامه 598 از سوی ایران، به منظور انجام مذاکرات مربوط به اجرای قطعنامه، در نیویورک با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کردند.

 

 

 

4 مرداد 1356

روزنامه واشنگتن پست به نقل از کاخ سفید اعلام کرد: ‘دولت جیمی کارتر در نظر دارد علیرغم درخواست رهبر اکثریت سنا مبنی بر به تأخیر انداختن فروش 7 فروند هواپیمای مجهز به سیستم رادار پیچیده به ایران‌، تصمیم خود را عملی سازد’.

 

 

4 مرداد 1339

یک روز پس از اعلام قطع رابطه مصر با ایران، مطبوعات آن کشور تبلیغات شدیدی را علیه رژیم شاه به راه انداختند.

 

 

4 مرداد 1332

‘ژنرال شوارتسکف’ آمریکایی که از او به عنوان یکی از طراحان ‘کودتای 28 مرداد’ ایران یاد می‌ شود، وارد تهران شد.

 

 

4 مرداد 1329

کنگره آمریکا، ایران را از رده کره جنوبی و فیلیپین خارج کرد و در ردیف ترکیه و یونان قرار داد و 131 میلیون دلار برای کمک نظامی به این سه کشور اختصاص داد.

 

 

4 مرداد 1323

‘رضا پهلوی’ سه سال پس از سرنگون شدن حکومتش‌، در تبعیدگاه خود، ژوهانسبورگ در سن 66 سالگی درگذشت‌.

 

 

4 مرداد 1320

روزنامه تایمز لندن در کشاکش جنگ جهانی دوم به نقل از خبرنگار خود در تهران نوشت: چهار هزار تا پنج هزار آلمانی در ایران مقیم هستند.

 

 

4 مرداد 1304

سفارت آمریکا از وزارت خارجه ایران خواست اطلاعاتی درباره نقاطی که در آنجا خرما کشت می‌ شود و همچنین میزان محصول هر منطقه در اختیار آن سفارت قرار دهد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

4mordad 26july رویدادهای چهارم مرداد – بیست و ششم جولای

 

26 جولای 1952

26 جولای 1952، اوا پرون Eva Peron، بانوی افسانه ای آرژانتین و همسر خوان پرون رئیس جمهوری این کشور در 33 سالگی از بیماری سرطان درگذشت و پابرهنگان این کشور را که خود، آنان را «Descamisados» یعنی «بدون پیراهن ها» می نامید متأثر ساخت.«اوا» که در نوجوانی یک خواننده بود آن چنان نفوذ کلامی در مردم فقیر داشت که با یک اشاره می توانست صدها هزار تن از آنان را به خیابانها بکشاند. وی با همین نفوذ کلام باعث پیروزی سیاسی شوهرش شد که قبلا یک سرهنگ ناسیونالیست ارتش بود. پس از یک وقفه دوباره در آرژانتین حکومت به دست حزب پرونیست افتاده است. «اوا» با این که مقام رسمی در دولت نداشت، به منظور حفظ منافع و تأمین رفاه طبقه فقیر عملا امور وزارت بهداشت و وزارت کار و رفاه عمومی آرژانتین را به دست داشت. وی در کودکی یک دختر فقیر بود. 
    

 

 

26 جولای 1953

26 جولای سالگرد انقلاب کوبا است. در این روز در سال 1953 (24 روز پیش از کودتای 28 امُرداد سال 1332تهران)، فیدل کاسترو حقوقدان جوان و پسر یک مهاجر اسپانیانی با 200 همفکر خود ـ همه تحصیلکرده و روشنفکر ـ مسلحانه به پادگان «مون کادا Moncada» در شهر سانتیاگوی کوبا حمله بُرد تا به قول خودش نه تنها جهانیان را متوجه جنبش خود و هدفهای آن کند، بلکه نور امیدی در دل کوباییان بتاباند. این حمله به دلیل کثرت افراد پادگان و تجهیزات برتر آنان، به همان گونه که کاسترو و پیش بینی کرده بود شکست خورد و ضمن آن زد و خورد، پنجاه تن از انقلابیون کشته شدند و فیدل کاسترو زخمی و دستگیر شد، اما با این عمل جنبش وارد دوران تازه حیات خود گردید که بالاخره شش سال بعد (یکم ژانویه 1959) به پیروزی انجامید.

 

 

 

26 جولای 1956

جمال عبدالناصر رئیس جمهوری وقت مصر در این روز از سال 1956 آبراه سوئز را که در کنترل انگلستان و فرانسه بود ملی اعلام کرد و از این دو کشور خلع ید به عمل آورد که بلافاصله مورد تحریم مالی انگستان، فرانسه و آمریکا قرار گرفت و چندی بعد در همین سال انگلستان، فرانسه و اسرائیل به مصر حمله نظامی کردند که با تهدید دولت مسکو که ارتش سرخ را به کمک مصر خواهد فرستاد مجبور به قطع پیشروی و سپس تخلیه مصر شدن.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 26 جولای

1835: کشت نیشکر در هاوایی آغاز شد.

1847: لیبریا که از سال 1820 به بعد از سیاهپوستان آزاد شده آمریکایی و باز گشت آنان به قاره آفریقا به وجود آمده بود با حفظ زبان انگلیسی و برخی روشهای زندگی آمریکایی، وابستگی خود را به واشنگتن قطع و اعلام استقلال کامل کرد. لیبریا اینک سه و نیم میلیون جمعیت دارد و پایتخت آن مونرویا است.

1887: دکتر زامنهوف خود آموز زبان بین المللی «اسپرانتو» را که خود ساخته بود تا با یکی شدن زبانها، صلح و صفا میان ملتها برقرار شود منتشر ساخت.

1891: فرانسه «تاهیتی» در منطقه اقیانوس آرام را ضمیمه مستعمرات خود کرد!.

1941:«رنه مارکس دُرموی Dormoy» سوسیالیست معروف فرانسوی در این روز در سال 1941 بر اثر انفجار یک بمب ساعتدار کشته شد. گفته شده است که راستگرایان گروه La Cagoule که دارای عقاید نازیسم بودند وی را کشتند زیراکه او در دوران عضویت درکابینه Leon Blum در سمت وزیر کشور فرانسه 70 تن از آن راستگرایان را دستگیر کرده بود. دُرموی در سال 1940 و زمانی که نماینده پارلمان بود با دادن اختیارات فوق العاده به مارشال پتن و دولت ویشی که آماده سازش با هیتلر بود مخالفت کرده بود و به همین سبب چندین ماه در حصر خانگی قرار گرفته بود. دُرموی در نوامبر 1888 به دنیا آمده بود. در پاریس یک خیابان به نام اوست.

1918: شورش نژادی در شهر فیلادلفیا ی آمریکا 4 کشته (ازجمله 3 سفید پوست) برجای گذاشت.

1945: با وجود این که چرچیل در جنگ دوم جهانی با سیاست های خود باعث پیروزی انگلستان شده بود، در انتخابات ژوئیه 1945 که نتایج آن 26 ژوئیه اعلام شد از رقیب خود حزب کارگر شکست خورد و کنار رفت. از پایان جنگ در اروپا هنوز سه ماه تمام هم نگذشته بود.

1974: کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان آمریکا رأی به محاکمه و برکناری ریچارد نیکسون رئیس جمهوری وقت این کشور که سناد «واترگیت» را پنهان کرده بود به اتهام جلوگیری از اجرای عدالت و اخلال در امور قضایی داد.

1926: دولت آمریکا با تقاضای فیلیپینی ها مبنی بر دادن استقلال به آنان موافقت نکرد.

1942: نیروی هوائی انگلستان بندر هامبورگ آلمان را زیر حملات ویرانگر قرارداد.

1945: آمریکا و انگلستان از ژاپن خواستند که تسلیم شود.

1947: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) آغاز بکار کرد که فعالیت آن عمدتا خارجی است.

1957: شوروی یک موشک قاره پیمای چند مرحله ای آزمایش کرد.

1963: یک زمین لرزه شدید بیش از یک هزار تن از مردم شهر «سکوپجه» پایتخت مقدونیه را بی جان کرد.

1965: جزایر «مولدیو» خود را از استعمار انگلستان خلاص کرد.

1974: در پی سرنگون شدن حکومت هفت ساله سرهنگها در یونان، کنستانتین کارامانلیس نخست وزیر تازه این کشور که از خود تبعیدی به وطن بازگشته بود کابینه اش را تشکیل داد.

1991: حزب کمونیست شوروی پذیرفت که در نظام این کشور تجدید نظر شود.

2004: Elie Abel روزنامه نگار، مدیر دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه کلمبیا (نیویورک) و رئیس گروه آموزش روزنامه نگاری دانشگاه ستنفورد (کالیفرنیا) که بر خبرنگاری تعریف تازه نوشت 22 جولای 2004 در 83 سالگی درگذشت. وی که در

کانادا به دنیا آمده بود دهها سال در رسانه های متعدد از جمله نیویورک تایمز، لس آنجلس تایمز و شبکه ان. بی. سی خبر و نظر نوشت و به موازات این کار «اصول و قواعد روزنامه نگاری» تدریس می کرد. وی مدتی نیز در یوگوسلاوی و هند ماموریت

روزنامه نگاری داشت. در دهه 1970 از جانب سازمان ملل (یونسکو) ماموریت یافت که مشکلات روزنامه نگاری معاصر را بررسی و راه حل ارائه دهد که این مسائل و راه چاره را در کتابی زیر عنوان «مشکلات روزنامه نگاری» نوشت و این کتاب در

1980 انتشار یافت. وی نوشته است که مشکل اصلی، ضعف خبرگیری و نوشتن خبر است. اخبار طبق قاعده و به زبان ساده و مشروح (باجزئیات) نوشته نمی شوند و مخاطب چون واقعیت قضیه را درک نخواهد کرد از خیر خرید روزنامه و دیدن اخبار

تلویزیون خواهد گذشت. Elie Abel چندین کتاب و عموما درباره تجربه خود تالیف کرده است ازجمله بحران موشکی کوبا. کتاب درسی او تحت عنوان «خبر چیست و چگونه باید تهیه و نوشته شود» در دانشگاههای آمریکا تدریس می شود.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37932
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی