در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای چهارم خرداد – بیست و پنجم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای چهارم خرداد – بیست و پنجم می

4khordad 25may رویدادهای چهارم خرداد – بیست و پنجم می

 

روز چهارم خرداد برابر با بیست و پنجم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

4 خرداد هر سال

1- روز مقاومت

2- روز دزفول

 

4 خرداد 1368
ایران به دلیل حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس در خلیج فارس ( تیرماه 1367) به دیوان لاهه شکایت کرد و از این کشور غرامت خواست‌.

4 خرداد 1365
براثر بمباران شیمیایی مهران توسط هواپیماهای عراقی، 750 نفر به شهادت رسیدند.

4 خرداد 1365
‘مک‌فارلین'(مشاور امنیت ملی آمریکا) مخفیانه و به طور غیرقانونی با گذرنامه ایرلندی و هواپیمای باری وارد تهران شد تا به نمایندگی از ‘رونالد ریگان'(رئیس جمهور آمریکا) راههای گشودن رابطه سیاسی با ایران را بررسی کند، اما نتیجه‌ای به دست نیاورد.

4 خرداد 1348
‘ویلیام راجرز’، (وزیر خارجه آمریکا) برای شرکت در شانزدهمین شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی’ سنتو’به تهران آمد.

4 خرداد 1347
‘محمدرضا پهلوی’ اعلام کرد: ما به تنهایی قادر به دفاع از خود نیستیم و پیمان سنتو نیز متأسفانه نتوانست قدرتی را که قابل اتکا باشد به دست آورد.

4 خرداد 1334
دوازده نفر از نمایندگان 8 کمپانی نفتی عضو کنسرسیوم بین‌المللی نفت، وارد تهران شدند.

4 خرداد 1325
سفیر کبیر شوروی رسماً اعلام کرد تخلیه ایران از قوای شوروی به پایان رسیده است.

4 خرداد 1300
با حکمی از ‘احمدشاه قاجار’، سید’ضیاء الدین طباطبائی’، نخست وزیر،عزل و کابینه 100روزه وی سقوط کرد. در همین روز سید ضیاء تحت الحفظ راهی قزوین شد تا از راه بغداد به اروپا تبعید شود.

 

* رویدادهای جهانی:

 

4khordad 25may1 رویدادهای چهارم خرداد – بیست و پنجم می

 

25 می  1940

نبرد دونکرک Dunkirk بیست و پنجم می 1940 آغاز شد که تا چهارم ژوئن این سال ادامه داشت. باقیمانده نیروهای فرانسه و بلژیک و نظامیان انگلیسی که به کمک آنان فرستاده شده بودند هنگام عقب نشینی از برابر آلمانی ها و فرار به انگلستان، در بندر دونکرک فرانسه و مناطق ساحلی اطراف آن به دام ارتش دوم آلمان و پانزرهای Panzer (تیپ های زرهی) این کشور به فرماندهی ژنرال فون روندشتدت G. von Rundstedt و ژنرال فون کلایست P. von Kleist افتادند، محاصره شدند و در این منطقه نبردی مرگبار روی داد که به شکست نیروهای فرانسوی و انگلیسی محاصره شده انجامید. دستور تخلیه شکست خوردگان 26 می صادر و مار تخلیه از 27 می آغاز و تا پایان روز 4 ژوئن به مدت 9 روز ادامه داشت. هیتلر برای دادن فرصت فرار به این نیروها سه روز آتش بس داده بود که معلوم نیست چرا از آن استفاده نشد.

 

25 می  1946

دو ماه پس از امضای قرارداد لندن، 25 می 1946 مجلس «امارت ماوراء اردن» این سرزمین را کشور هاشمی اردن و عبدالله بن حسین را پادشاه آن اعلام کرد که روز ملی اردن است. عبدالله بن حسین از این روز به بعد ملک عبدالله خطاب شد. وی که 20 ژانویه 1951 در بیت المقدس به دست یک فلسطینی کشته شد از سالها پیش از پادشاه شدن، ریاست امارت «ماوراء اردن» را به دست داشت. عبدالله متولد مکه در 1882 که در استانبول تحصیل کرده بود مدتی نماینده مکه در مجلس عثمانی بود. پدر او امیرحسین که شریف مکه (و امیر حجاز) بود در طول جنگ جهانی اول به انگلیسی ها در شکست دادن عثمانی کمک کرده بود.

 

25 می  1963

در نشست آدیس آبابا، سازمان وحدت آفریقا به عنوان صدای واحد آفریقاییان و با هدف زدودن آخرین آثار استعمار از این قاره، نزدیک ساختن نظرات آفریقاییان پیرامون مسائل جهانی و تصمیمگیری های مربوط (عملا ایجاد یک بلوک سیاسی)، تامین همکاری های اقتصادی و توسعه تجارت، نظارت بر رعایت حقوق بشر در این قاره، بالابردن استاندارد زندگی مردم و آموزش و پرورش، استفاده بهینه از منابع طبیعی و نیروی انسانی قاره و رفع اختلافات مرزی که میراث دوران استعمار بوده و آنهارا ترسیم خطوط مرزی در اطاقهای در بسته در اروپا بدون توجه به واقعیت های قومی و محلی بوجود آورده است تاسیس شد.

 

25 می  1982

درجریان جنگ انگلستان و آرژانتین بر سر مالکیت جزایر فالکلند، خلبان یک جنگنده آرژانتینی که پخش سرودهای میهنی به مناسبت سالگرد آغاز انقلاب استقلال این کشور اورا برانگیخته بود ناوشکن موشک انداز انگلیسی «کاونتری» و یک کشتی حمل و نقل نظامی این کشور را در آبهای آن جزایربا پرتاب موشک غرق کرد. انقلاب استقلال آرژانتین 25 مه 1810 آغاز شده بود. کاونتری که با سوخت هسته ای حرکت می کرد همان ناوشکنی است که اواخر سال 1979 وارد خلیج فارس شده بود تا نیروی دریایی ایران را بترساند.

 

25 می  1996

«ژیانگ زمین» رئیس وقت رژیم پکن که از مسکو دیدن کرده بود صریحا گفته بود: « امروزه یک دولت خودرا ابرقدرت جهان معرفی می کند، که این بینش به نظم گیتی کمک نخواهد کرد.». وی تاکید کرده بود: «ما جهانی می خواهیم چند قطبی که در آن نظم و قانون برقرار باشد.»

 

25 می  2003

رسانه ها به نقل از باستانشناسان انگلستان نوشته بودند که در محل «ستون هج stone Hedge» در 75 مایلی جنوب غربی لندن بقایای شش انسان (4 بزرگسال و 2 کودک) دیگر به دست آمده است که 23 قرن قدمت دارند و در جوار آنان ابزارهایی به دست آمده است که مربوط به سالهای عبور از سنگ ابزار به عصر برنز است

 

برخی دیگر از رویدادهای 25 می

1812: در جریان مبارزات استقلال آمریکای لاتین، یک زمین لرزه شدید شهر کاراکاس (پایتخت ونزوئلا) را ویران کرد و هزاران تن کشته شدند. زلزله هرچند وقت یکبار در کاراکاس روی می دهد.

1865: یک انبار مهمات در شهر موبیل ایالت آلابامای آمریکا منفجر شد و بیش از 300 تن را کشت. این انفجار چندی پس از پایان جنگ داخلی آمریکا صورت گرفت که در آن، ایالت آلاباما از اعضای کنفدراسیون (جنوبی ها) بود.

1892: یوسیپ بروز تیتو Josip Broz Tito رهبر کنفدراسیون یوگوسلاوی در روستای کومرووچ Kumrovec واقع در کرواسی به دنیا آمد و 88 سال عمر کرد. کومرووچ در مرز اسلوانی (اسلونیا) و نه چندان دور از اتریش واقع شده است و اسلوانیایی ها همانند کرواتها تیتو را همشهری خود می دانند. وی یک کمونیست بود که تفکر ملی داشت و با این تفکر وارد اتحاد نظامی ـ سیاسی با مسکو (پیمان ورشو) نشد. تیتو در کنار نهرو، ناصر و سوکارنو از بنیادگذاران جنبش عدم تعهد است.

1914: مجلس نمایندگان انگلستان استقلال امور داخلی ایرلند را تحت عنوان «هوم رول» تصویب کرد.

1949: نیروهای مائو شهر شانگهای را تصرف کردند.

1952: دکتر مصدق رهبر وقت ایران یک بار دیگر تکرار کرد: در جهانی که برای حفظ صلح و نظارت بر حقوق بشر و داوری در اختلافات دارای مرجعی به نام سازمان ملل است نیاز به قطب نیست و همه ملل دارای حقوق و اختیارات برابر هستند. وجود یک و یا چند ابرقدرت در جهان باعث تعرض به حقوق ملل ضعیف و جنگ خواهد شد. این، واکنش مصدق به تفسیر مطبوعات اروپایی بود که نوشته بودند ایران با درگیری با ابرقدرت انگلستان دارد با آتش بازی می کند، امپراتوری لندن یک قطب از سه قطب جهان است. (دو قطب دیگر؛ واشنگتن و مسکو).اصحاب نظر بارها این اظهار دکتر مصدق در روابط بین المللی را یک اصل تردید ناپذیر خوانده اند.

1953: آمریکا در صحرای نودا گلوله اتمی توپ آزمایش کرد. در پی انتشار خبر مربوط، روسها اعلام کردند که ما قبلا دارای گلوله اتمی برای توپهایمان شده ایم.

1969: در سودان یک کودتای نظامی به وقوع پیوست. 9 افسر جوان به رهبری جعفر نمیری این کودتا را انجام داده بودند. در پی این کودتا نمیری رئیس دولت شد.

1985: یک توفان دریایی 11 هزار تن را در بنگلادش کشت. در همین روز در سال 1941 توفان دریایی دیگری درهمین منطقه در دلتای رود گنگ باعث مرگ 5 هزارتن شده بود.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33732
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی