در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سوم تیر – بیست و چهارم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای سوم تیر – بیست و چهارم ژوئن

3tir 24june رویدادهای سوم تیر – بیست و چهارم ژوئن

 

روز سوم تیر برابر با بیست وچهارم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

سوم تیر 1287

در سال 1287 ه.ش ، میرزا جهانگیر خان شیرازی مدیر روزنامه صوراسرافیل از مبارزین سرسخت مشروطیت در جریان به توپ بستن مجلس شورای ملی توسط قوای قزاق به قتل رسید . او در سال 1292ه ق در شیرازمتولد ودرتهران مقتول شد . وی ازخانواده ای تهی دست برخاسته بود و در اوان کودکی پدرش در گذشت و از آن پس عمه اش سرپرستی او را به عهده گرفت . چهانگیر در 5 سالگی به شیراز بازگشت و در آنجا به تحصیل پرداخت . او در همین زمان مقدمات ادبیات و منطق  وریاضی را نزد استادان زمان فراگرفت . و ی پس از آن به  تهران آمد و به تحصیل علوم و فنون جدید پرداخت وهمزمان  به انجمن های سری راه یافت  و سرانجام نیز از ارکان عمده این تشکیلات شد . او در زمانی که محمد علی شاه به مخالفت با مشروطه پرداخت به همراه چند تن از جمله روز نامه صور اسرافیل را ایجاد کرد .

 

سوم تیر 1297

 در سال 1297 ه.ش، زد و خورد افراد مسلح جنبش جنگل در گیلان با نیروهای اعزامی انگلستان که قصد داشتند بلشویک هایی را که به شمال ایران وارد شده بودند سرکوب کنند ، آغاز شد. نیروهای انگلیسی که طبق قرار داد تقسیم ایران، در وطن ما مستقر شده بودند ماموریت داشتند که پس از سرکوب این بلشویکها به قفقاز بروند و به کمک مخالفان مسلح کمونیسم (سفیدها) بشتابند.

 

 

سوم تیر 1377

در سال 1377 ه.ش ،  درنخستین همایش انجمنهای علمی ایران دکترای افتخاری ریاضیات به استاد احمد بیرشک اعطاء گردید . استاداحمد بیرشک در طول عمر با برکت خود موفق به انتشار نهصد مقاله و یکصد جلد کتاب و تربیت صدها دانشجوی پوینده علم بوده است .همچنین باید گفت که استاد بیرشک علاوه بر آنها در زمینه هایی چون آموزش و ‏پرورش نقد قانون دانشگاه نقد قانون تربیت معلم فیزیک ، اخترشناسی ، ریاضیات ، گاهشماری ، فرهنگ نویسی ‏سرگرمی های ریاضی زیست شناسی تاریخ علم ، خط فارسی ، داستان نویسی داستان ، سفر به فضا ، زندگی ‏دانشوران و هنرمندان ، تاریخ تمدن ، و… در نشریه هایی چون سخن ، امید ، تمدن ، دانشمند ، چیستا ، آیندگان ، ‏بامداد ، اطلاعات ، کلک ، آدینه و… منتشر کرده اند.

 

 

سوم تیر 1383

در سال 1383 ه.ش ، عباس جلالی سوسن آبادی نگارگر ایرانی درگذشت . استاد عباس جلالی سوسن آبادی در واقع  نیمای مینیاتور ایران بود .وی نام آشنا و زنده در هنر نقاشی ایران، که تابناکی اش در دیروز و فردای هنر این مرز و بوم با نوآوری و تازگی بی همتا، جاودانه است، در سال 1316 در شهر اراک متولد شد. فارغ التحصیل هنرستان پسران و عضو وزارت فرهنگ و هنر سابق بود. او عقیده داشت که هنر نقاشی جدا از شعر و ادبیات نیست.او که از سن ده سالگی به هنر نقاشی عشق می ورزید، به دلیل وضعیت جسمانی اش، ” مینیاتور ” را انتخاب کرد؛ چون نمی توانست به کار سنگین نقاشی بپردازد. اما هنر مینیاتور به دلیل ظرافت و نازکی مناسب حال و وضع او بود. در 33 سالگی توانست به سبک خاص خود در هنر مینیاتور دست پیدا کند. او سی سال رنج کشید، طرح زد و رنگ روی بوم گذاشت.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

3tir 24june1 رویدادهای سوم تیر – بیست و چهارم ژوئن

 

 

24 ژوئن 1911

بیست و چهارم ژوئن زادروز «ارنستو ساباتو Ernesto Sabato» نویسنده بزرگ آرژانتینی و جهان اسپانیایی زبان است که در سال 1911 در حومه بوئنوس آیرس به دنیا آمد، صد سال عمر کرد و سی ام اپریل 2011 درگذشت. وی که در یک خانواده مهاجر ایتالیایی به دنیا آمده بود از دانشگاههای آرژانتین و سوربن فرانسه در رشته فیزیک دکترا گرفت ولی از نیمه دهه 1940 از ادامه کار فیزیک زده شد و به دنیای نویسندگی روی آورد و در مصاحبه ای اعلام داشت که دریافته است که می تواند با قلم، بیش از آزمایشگاه فیزیک به بشر امروز خدمت کند ـ بشر امروز بیش از هرچیز نیاز به راهنمایی و پند و اندرز دارد. وی کار نویسندگی را با نوشتن داستان آغاز کرد.

 

 

24 ژوئن 1947

 امیل سیدل نخستین سوسیالیستی که شهردار یک شهر بزرگ در آمریکا شد 24 ژوئن 1947 در 83 سالگی درگذشت. وی هنگام تحصیل در آلمان، سوسیالیست شده بود و دربازگشت به وطن به حزب سوسیالیست ایالات متحده آمریکا پیوسته بود. سیدل در انتخابات سال 1912 که از سوی حزب سوسیالیست نامزد معاونت ریاست جمهوری آمریکا شده بود 891 هزار رای به دست آورد که با جمعیت آن روز ایالات متحده، رقم بزرگی بود.

 

 

24 ژوئن 1535

 1535، کشور تونس واقع در شمال افریقا باردیگر به دست اروپائیان افتاد و شارل پنجم آن را متصرف شد

 

 

24 ژوئن 2004

48  دانشمند آمریکایی برنده جایزه نوبل در اعلامیه ای که در ژوئن 2004 به رسانه های این کشور داده بودند تاکید کرده بودند که در انتخابات نوامبر (سال 2004) به جورج بوش رای نخواهند داد. آنان نوشته بودند که بوش توجه کافی به دانش و دانشمند ندارد و تجدید انتخاب او به زیان دانش است که نباید از پیشرفت باز ایستد.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 24 ژوئن

1314: اسکاتلندی ها در پی پیروزی برانگلیسی ها در جنگ Bannock burn از اینگلند جدا شدند و اعلام استقلال کردند.

1497: «جیووانی کابوتو Giovanni Caboto» دریانورد ایتالیایی که در استخدام انگلیسی ها بود به جزیره نیوفوندلاند (شمال شرقی کانادا) رسید و آن را که 111 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیتش اینک 450 هزار نفر است بر املاک دولت لندن اضافه کرد. انگلیسی ها جیووانی را «جان کابتJohn Cabot» می نویسند. برخی از مورخان، تصاحب نیوفوندلاند را سرآغاز امپریالیسم انگلوساکسون (انگلستان و بعد آمریکا) می دانند.

1509: هنری هشتم که ازدواجهای مکرر او معروف است پادشاه انگلستان شد.

1597: نخستین گروه دریایی هلند به جزیره جاوه (دراندونزی امروز) رسید. با این سفر مقدمه استعمار جزایر اندونزی توسط هلندی ها آغاز شد که تا دهه 1940 ادامه یافت. این جزایر در زمان ورود هلندی ها از تمدن و فرهنگ کامل برخوردار و دارای حکومت و نظم و نظام بودند، تنها توپ و تفنگ نداشتند. بازرگانان عرب دسته ای از این جزایر را جزایر ملوک می خواندند. هلندی ها پس از استعمار، این جزایر را «هند هلند!» نامیدند.

1793: در پاریس اعلام شد قانون اساسی فرانسه که نظام آن کشور را جمهوری اعلام داشته برای اجرا آماده است.

1812: نبرد «کارابوبو Carabobo» میان استقلال طلبان ونزوئلایی به رهبری سیمون بولیوار با نیروهای استعمار اسپانیا بفرماندهی فیلد مارشال میگوئل دو لا توره روی داد که استقلال طلبان پیروز و ونزوئلا استقلال و حاکمیّت ملّی یافت. در این نبرد استقلال طلبان تنها 200 کشته داده بودند و تلفات اسپانیایی ها و متحدان داخلی شان بیش از سه هزار تن بود. نیروهای بولیوار تنها هشت هزار تن بودند.

1812: ارتش ناپلئون در این روز از رود نیمنNeman گذشت و حمله به روسیه را آغاز کرد. هیتلر نیز در ژوئن 1941 (همان ماه) همین اشتباه را مرتکب شد و به قلمرو دولت مسکو حمله نظامی برد. این دو حمله آغاز پایان کار هر دو ـ ناپلئون و هیتلر ـ بود. اگر هیتلر فرصت خواندن تاریخ را کرده بود مرتکب این اشتباه نمی شد و تاریخ جهان مسیر دیگری را می پیمود.

1894: کمیته بین المللی بازیهای المپیک(I.O.C) تصمیم گرفت که این مسابقات پهلوانی جهانی هر چهار سال یکبار برگذار در یک کشور جهان (طبق رای اکثریت اعضای کمیته) برگذار شود.

1916: در جریان جنگ جهانی اول، از چنین روزی نبرد خونین و خندقی «سم Somme » در خاک فرانسه آغاز شد. در جریان همین نبرد بود که برای نخستین بار در طول تاریخ، تانک به عنوان یک جنگ افزار بکار رفت.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35656
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی