در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سوم شهریور – بیست و پنجم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای سوم شهریور – بیست و پنجم آگوست

3shahrivar 25august رویدادهای سوم شهریور – بیست و پنجم آگوست

 

روز سوم شهریور برابر با بیست و پنجم آگوست

رویدادها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد :

 

* رویدادهای ملی

 

3 شهریور 1360

امام خمینی: ما اسرائیل را آدم نمی‌دانیم که با او رابطه داشته باشیم اسرائیل باید از بین برود.

 

3 شهریور 1359

در پی صدور حکم دادگاه ویژه انقلاب اسلامی اصفهان رسیدگی به اتهام 17 نفر از متهمین که در رابطه با کودتای نافرجام 18 تیر 1359 شرکت داشتند خاتمه یافت و 10 نفر از عوامل این کودتا تیرباران شدند.

 

 3 شهریور 1354

امام خمینی در پیامی به نشست انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا ضمن برشمردن مظالم حکومت پهلوی درباره حزب رستاخیز نوشتند: «این حزب تحمیلی چنان با مخالفت ملت مواجه شده که رژیم برای سرپوش نهادن برآن به هر وسیله‌ای متشبث می‌شود».

 

3 شهریور 1352

سه ایرانی در عراق به اتهام جاسوسی برای ایران تیرباران شدند.

 

 3 شهریور 1349

روابط سیاسی ایران و مصر پس از 10 سال، دوباره برقرار و دو کشور سفیر مبادله کردند .

 

3 شهریور 1324

سیدجعفر پیشه‌وری در پی رد اعتبارنامه‌اش در مجلس‌، راهی تبریز شد.

 

3 شهریور 1320

«سیاح‌» مدیرکل وزارت خارجه ایران در یک تماس تلفنی، از «لوئیس دریفوس‌» ـ وزیر مختار امریکا در ایران‌ـ از وی خواست تا پیام رسمی رضاشاه را که در آن خواستار دخالت رئیس جمهور امریکا و جلوگیری از هجوم نیروهای شوروی و انگلیس به ایران شده بود، به دولت ابلاغ کند.

 

3 شهریور 1320

بامداد امروز نیروهای شوروی از شمال و انگلستان از جنوب، ایران را مورد حمله زمینی‌، هوایی و دریایی قرار دادند.

 

3 شهریور 1320

مقامات وزارت خارجه امریکا در ملاقات با «محمد شایسته‌» وزیر مختار ایران در امریکا درخواست دخالت امریکا در مسأله ایران را که از سوی «شایسته‌» مطرح شده بود، رد کرده و گفتند ما هدف بریتانیا را هدف خودمان به شمار می‌آوریم‌.

 

3 شهریور 1297

رشیدالسلطان و حسین خان الله دو نفر از اعضای کمیته مجازات بامداد امروز در میدان توپخانه به دار آویخته شدند.

 

3shahrivar 25august1 رویدادهای سوم شهریور – بیست و پنجم آگوست

 

* رویدادهای جهانی

 

25 آگوست 1984

ترومن کاپت Truman Capote داستان نویس پرکار آمریکایی 25 آگوست سال 1984 در خانه اش در لس آنجلس در گذشت. وی در نیوارلئان ایالت لوئیزیانا به دنیا آمده بود و نخستین داستان خود را که باعث شهرت او شد تحت عنوان «صداهای دیگر» در 23 سالگی منتشر ساخت که در آن خواسته است بگوید که باید به حرف جوانان و نوجوانان هم گوش کرد. شهرت این داستان به قدری است که در پی انتشار آن، بسیاری از روزنامه ها و مجله ها ستون های نامه ها و نظرهای نوجوانان را تحت همین عنوان و یا عنوان مترادف آن «صداهای تازه» دایر کرده اند.

     داستانهای معروف دیگر او عبارتند از: صبحانه در تیفانی که به صورت فیلم سینمایی هم درآمده است، قتل(in cold blood)، بی گناهان، خانه گلها، رنگ محلی و … و همچنین چندین مجموعه داستان کوتاه و چند سفرنامه با زمینه انتقادی.

 

25 آگوست 1967

    25 آگوست 1967 در آرلینگتون (دیوار به دیوار شهر واشنگتن) جورج لینکلن راکول g.l. rockwell رهبر حزب نازی ایالات متحده موسوم به حزب ناسیونال سوسیالیست ترور شد. قاتل او یک عضو این حزب بود که به دلیل داشتن عقایدی متفاوت و افراطی اخراج شده بود. این فرد عقیده داشت که میان سفید پوستان هم باید تفاوت قائل شد و قبول کرد که سفید پوستان تیره رنگ متفاوت از سفید پوستان با رنگ پوست روشن و لطیف و آبی چشمها هستند!.

 

25 آگوست 1959

25 اوت سال 1959 نهرو ارتش هند را آماده جنگ با چین کرد که در مناطق مرزی اختلاف ارضی داشتند. چین که نمی خواست هند به امریکا نزدیک شود، آمادگی خود را برای مذاکره اعلام کرد، ولی هند به تمرکز قوا در مرزهای چین ادامه داد و نیروهای هندی در بیستم اکتبر 3 سال بعد (1962) بر ضد چین دست به تعرض زدند که چین شش روز بعد با استفاده از فرصتی که بحران موشکی کوبا و معاوضه شوروی و امریکا برایش فراهم آورده بود، دست به حمله متقابل زد و ارتش هند را تار و مار کرد و مناطقی در شمال شرقی و شمال غربی این کشو را تصرف و واحدهای متعدد هندی را اسیر کرد. این سریعترین و شدیدترین حمله نظامی در مناطق کوهستانی در دو قرن اخیر به شمار می آید.

اختلاف دو کشور بر سر این مسائل مرزی و اراضی که نیروهای چین در سال 1962 تصرف کردند هنوز کم و بیش ادامه دارد، گو این که در سالهای اخیر مناسبات دو کشور بهتر و عادی شده است و سران دولتهای چین و هند از پایتخت های یکدیگر دیدار کرده و به گفتگو نشسته اند.

 

25 آگوست 1940

بمباران لندن توسط نیروی هوایی آلمان (لوفت وافه) از 25 آگوست 1940 بیست و چهار ساعته شد. تا مدتها، هواپیما های آلمان یکه تاز آسمان انگلستان بودند و آسیب های فراوان به لندن و شهرهای دیگر وارد ساختند. این حملات هوایی «بلیتز» نامیده شده اند.

 

25 آگوست 1906

بیست و پنجم آگوست 1906 در اقامتگاه «پیوتر آرکادویچ ستولی پین Pyotr Stolypin » نخست وزیر وقت روسیه در سن پترزبورگ یک انفجار عمدی شدید روی داد که ضمن آن 28 تن از جمله دختر وی کشته شدند. در این انفجار که یک توطئه به منظور قتل «ستولی پین» بود 33 تن از جمله خود او نیز مجروح شدند. وی تا سال 1911 نخست وزیر روسیه بود و 31 اوت سال 1907 در پترزبورگ با دولت انگلستان قرارداد تقسیم ایران را که قدمت وطن ما از هر دو کشور بیشتر بوده است امضاء کرد که شرم آور ترین قرارداد قرن 20 عنوان داده شده است. این قرارداد با واسطه گری فرانسه آماده شده بود تا با رفع اختلافات استعماری، راه برای ایجاد سازش مثلث آماده شود.

«ستولی پین» در حساسترین سالهای تاریخ روسیه، نخست وزیر آن بود. وی با تشکیل مجلس روسیه (دوما) و سپس بستن آن و نیز دادن اراضی کشاورزی به سرفهای سابق (کشاورزان آزاد شده)، ولی بعدا خودداری از دادن اسناد این زمین ها، برای خود دشمنان فراوان ساخته بود به گونه ای که بالاخره تزار نیکلای دوم هم شکیبابی اش را از کارهای ضد و نقیض او ازدست داد. ستولی پین در سال 1911 در اپرای «کی اف» در اوکراین در حضور تزار با دو گلوله ترور شد و قاتل او یک عامل پلیس روسیه بود. نوشته اند که تزار، از قبل از توطئه قتل نخست وزیر 49 ساله اش آگاه بود!.

 

25 آگوست 1900

«فردریک ویلهلم نیچه Nietzsche » بیست و پنجم آگوست 1900 در 56 سالگی درگذشت. «نیچه» فیلسوف آلمانی و نویسنده کتابهای«تولد تراژدی»، «چنین گفت زرتشت» و “آن سوی خوب و بد” تمدن بورژوازی غرب را رد کرد و آن را منحط خواند. وی که یک مورالیست بود فرضیه انسانهای توانا (سوپرمن) را مطرح ساخت که بعدا مورد توجه نازیهای آلمان قرار گرفت و به آن استناد می کردند. این عقیده با جزیی تفاوت (تبدیل سوپر من ها به الیت های یک جامعه) اخیرا هواداران فراوان به دست آورده و هر «الیت» می کوشد که ناپلئون، بیسمارک و چرچیل وطن خود شود.

 

25 آگوست 1530

25 آگوست 1530 ایوان چهارم (معروف به ایوان مخوف) که روسیه را یکپارچه و خود را تزار آن خواند به دنیا آمد. نخستین تزار روسیه 54 سال عمر کرد. پیش از او بسیاری از نقاط روسیه امروز در کنترل مغولها و تاتارها بود. مورخان ایوان چهارم را «تزار یکم» می نویسند.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 25 اوت :

1609:   گالیله تلسکوپ خود را به نمایندگان مجلس «ونیز» ارائه کرد و طرز کار آن را به نمایش گذارد.

1718:   صدها مهاجر فرانسوی وارد جنوب لوئیزیانا شدند و شهر بندری «نیوارلیان» را بناء نهادند. لوئیزیانا که از نام لوئی 14 پادشاه وقت فرانسه گرفته شده به سراسر مناطق مرکزی ایالات متحده امروز از شمال تا جنوب اطلاق می شد که از متصرفات فرانسه بود و قرن بعد ناپلئون آن را به دولت واشنگتن فروخت.

1913:   رئیس جمهوری وقت مکزیک دستور اخراج آمریکاییان از آن کشور صادر کرد و در یک اقدام متقابل، رئیس جمهوری آمریکا هم مکزیک را تحریم اقتصادی کرد.

1914:   نیروهای آلمان شهر بروکسل را تصرف کردند.

1919:   نخستین سرویس منظم هوایی میان پاریس و لندن آغاز بکار کرد.

1933:   نخستین میثاق بین المللی تنظیم و تثبیت معاملات گندم امضاء شد.

1937:   ژاپن بنادر چین را محاصره و رفت و آمد کشتی ها را به آنجا ممنوع ساخت.

1944:   شهر پاریس از تصرف نیروهای آلمان خارج شد.

1973:   برای نخستین بار در امر پزشکی از «کت اسکن CAT scan» استفاده شد.

1996:   «اگون کرنتس egon krenz» آخرین رهبر آلمان شرقی که راه را برای وحدت آلمان هموارکرده بود به یک جرم دولتی سابق به شش سال زندان محکوم شد!!.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=41450
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی