در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سوم اردیبهشت – بیست و سوم آوریل
محل تبلیغات شما

رویدادهای سوم اردیبهشت – بیست و سوم آوریل

3 ordibehesht 23 april رویدادهای سوم اردیبهشت – بیست و سوم آوریل

 

روز سوم اردیبهشت برابر با بیست و سوم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی : 

 

سوم اردیبهشت 1364

روزنامه ها به نقل از نشریه لوموند در گفتگو با خاویر پرز دکوئه یار دبیرکل سازمان ملل پس از سفر به تهران و بغداد نوشتند: سازمان ملل تنها در بحران هایی که منافع پنج عضو دایمی شورای امنیت در آنها مطرح نیست می تواند مۆثر باشد. بدبختانه این فلسفه منشور سازمان ملل است. زیرا منشور منتج از صلحی است که از سوی قدرت های غالب تحمیل شده و به همین دلیل برای پنج قدرت بزرگ حق وتو وجود دارد.

 

سوم اردیبهشت

نیروهای عراقی‏ با حمایت آمریکا و غرب، برای نخستین بار با استفاده از هواپیماهای فرانسوی، ضمن حمله به جزیره خارک، نفتکش‏های حامل نفت ایران را مورد حمله قرار دادند.

 

سوم اردیبهشت 1358

تیمسار «محمد ولی قرنی» نخستین رییس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران به دست عوامل گروهک فرقان در منزل خود به شهادت رسید. او در ساماندهی ارتش پس از پیروزی انقلاب و خاموش کردن غائله ضد انقلاب در غرب کشور نقش بسیار مهمی را برعهده داشت.

 

سوم اردیبهشت 1354

«انورسادات» رییس جمهوری مصر برای دیدار رسمی از ایران وارد تهران شد.

 

سوم اردیبهشت 1352

سفارت امریکا در تهران، میزبان یک کنفرانس محرمانه با حضور دیپلمات های امریکایی در کشورهای خاورمیانه بود. هدف از این کنفرانس بررسی تهدید کشورهای اسلامی مبنی بر قطع صدور نفت به غرب اعلام شد.

 

سوم اردیبهشت 1351

سرتیپ «علی اکبر مولوی» رییس پیشین ساواک تهران و فرمانده پلیس راه در سانحه سقوط هلیکوپتر کشته شد.

 

سوم اردیبهشت 1325

فرماندهی نیروهای شوروی هنگام خروج از ایران به منظور وداع با ایرانیان در ساری، در اعلامیه ای با عنوان «الوداع دوستان محترم» شوروی را حافظ استقلال و آزادی ایران و هدفش را از جنگ، عمل به مأموریت آزادیبخش جهانی و تاریخی خود اعلام کرده و با اعلام دوستی با ایرانیان از آنها خداحافظی کرد.! یک برگ از این آگهی برای نخست وزیر وقت ارسال شده بود.

 

سوم اردیبهشت 1311

«ملک فیصل» پادشاه عراق همراه با «نوری سعید» نخست وزیر و جمعی از مقامات آن کشور وارد ایران شدند.

 

سوم اردیبهشت 1288

منابع خبری اعلام کردند براثر مسدود شدن سه ماهه دروازه های ورودی شهر تبریز و نرسیدن مواد غذایی به شهر، موج قحطی و گرسنگی جان مردم را تهدید می کند.

 

 

رویدادهای جهانی :

 

23 اپریل سال 1500 (و به آسانی نوشیدن آب، کشور پهناور برزیل متعلق به پرتغال شد!)

پدرو آلوارز کابرال Pedro Alvarez Cabral دریانورد پرتغالی که آرزویش ثروتمند شدن خود و توانمند ساختن وطنش پرتغال بود 23 اپریل سال 1500 میلادی به سرزمینی در قاره آمریکا رسید که چون دارای جنگلهای درخت برزیل (چوب سرخ) بود نامش را برزیل گذارد و پس از یک توقف هشت روزه، اول ماه مه آنجا را ملک شخصی پادشاه پرتغال اعلام داشت و با نصب یک پرچم پرتغال و یک صلیب چوبی که همانجا ساخته شده بود آن سرزمین پهناور و مسکون را به همین آسانی متصاحب شد. کابرال قصد سفر به قاره آمریکا را نداشت که کریستف کلمب از جانب اسپانیا هشت سال پیش از آن (سال 1492) به آنجا رسیده بود، اما در میان اقیانوس اطلس جنوبی راه را گم کرده و به برزیل رسیده بود که پس از اعلام تملک آن به نام پادشاه پرتغال! عازم ماموریت اصلی شد که رسیدن به هند و جزایر ادویه (اندونزی) بود.

کابرال و همراهانش هنگام ورود به برزیل با انبوه بومیان رو به رو شدند که در کلبه های بزرگ زندگی می کردند و در گهواره (هموک) می خوابیدند و برای شکار از تیر و کمان استفاده می کردند. بومیان برزیل مردمانی صلح طلب بودند و در صدد وارد ساختن آزار به تازه واردین برنیامدند.

 

3 ordibehesht 23 april 2 رویدادهای سوم اردیبهشت – بیست و سوم آوریل

 

کابرال چند مجرم را که از زندان پرتغال با خود آورده بود و نگران مرگ آنان نبود در برزیل باقی گذارد و یکی از کشتی هایش را روانه پرتغال ساخت تا خبر این کشف را به پادشاه برسانند و از آنجا عازم هند شد.

وی ازجانب پادشاه پرتغال ماموریت داشت که در سر راه خود به هند که قبلا وسکو دوگاما و همراهان پرتغالی او رفته بودند پاسگاه میان راه تاسیس کند و نظامی بگمارد. در اجرای این ماموریت، کابرال با خود 1200 مرد مسلح و 13 کشتی برده بود.
پادشاه پرتغال با این که «دیاز» را که قبلا به جنوب آفریقا رفته بود با کابرال همراه کرده بود؛ با توجه به تجربه وسکو دوگاما، به او توصیه کرده بود بیش از دریا نوردان قبلی در جهت جنوب در اقیانوس اطلس پیش برود و سپس از آنجا به سوی اقیانوس هند حرکت کند تا گرفتار توفانهای مجاور دماغه امید نیک نشود. «دیاز» 12 سال پیش از آن به عنوان نخستین اروپایی به دماغه امید نیک در منتهی الیه قاره آفریقا رسیده بود و راه ورود به اقیانوس هند را پیدا کرده بود. وسکو دوگاما در23 ماه مه 1498پس از طی همین مسیر خود را به هند رسانده بود.

میان راه کشتی های کابرال دچار توفان و قطعات یخهای سرگردان شدند و چهار کشتی و بسیاری از مردان او از جمله «دیاز» از دست رفتند. با وجود این، کابرال به ماموریت خود ادامه داد و از مناطق مورد نظر دیدن کرد.
این سفر ها مقدمه برتری اروپا (غرب) بر سایر نقاط شده است که هنوز ادامه دارد. عامل این برتری از همان زمان اسلحه پیشرفته بود که هنوز هم به قوت خود باقی است. اروپاییان با استفاده از سفر نامه مارکوپولو از چگونگی ساخت باروت و قطب نما که در چین معمول بود آگاه شدند؛ توپ و تفنگ ساختند و قادر به عبور از دریاهای عمیق و دور دست شدند و … و از آن زمان تا به امروز کوششان بر این است که کشوری دیگر دارای اسلحه پیشرفته نشود که کلید آقایی کردن و یا خارج شدن از مرحله آقا داشتن است.

 

23 اپریل 1993 (اریتره و استقلال)

اکثریت قاطع مردم اریتره Eritrea در یک رفراندم که زیر نظر سازمان ملل انجام شد رای به جدایی از اتیوپی و استقلال کامل دادند. اریتره از کشورهای ساحلی دریای سرخ که میان سودان، جیبوتی و اتیوپی و رو به روی کشور سعودی و یمن قرارگرفته دارای شش میلیون جمعیت و 118 هزار کیلومتر مربع وسعت است. اریتره که یک منطقه سوق الجیشی است در سال 1936 به تصرف ایتالیا درآمد، سپس تحت الحمایه انگلستان و آنگاه وابسته به اتیوپی شد. جنبش استقلال طلبان اریتره که اینک حکومت این کشوررا به دست دارد سالها با اتیوپی جنگیده بود. شهر اسمره Asmara پایتخت جمهوری اریتره است.

 

23 اپریل 2003 (جاسوس 2 جانبه!)

طبق یک بولتن رسمی، پلیس آمریکا در اپریل 2003 در کالیفرنیا یک جاسوس دوجانبه را که زنی است 49 ساله بود دستگیر کرده بود و به قاضی سپرده بود. این زن متهم شده بود در حالی که خبرچین سازمان امنیت داخلی آمریکا بود و از این بابت جمعا یک میلیون و هفتصد هزار دلار دستمزد دریافت کرده بود برای چین هم جاسوسی می کرد.

کاترینا لئونگ (احتمالا چینی تبار) در کالیفرنیا دارای فعالیت بازرگانی و کسب و کار بود.

پلیس آمریکا در زمان دستگیری این زن بیم از آن داشت که کاترینا اسامی عوامل آمریکا در چین را که درباره سلاحهای تازه این کشور به ویژه بمب نوترونی اطلاعات جمع آوری می کنند و نیز نام مامورانی که در آمریکا چینیان مورد سوءظن را می پایند، و شیوه کار آنان را به دولت چین داده باشد.

 

23 اپریل 2005 (زیاده طلبی ناتو، و نقطه بازگشت)

نخستین کنفرانس وزیران ناتو ـ پیمانی که دهها سال هدفش انهدام شوروی و بلوک شرق بود و 16 سال پس از مرگ این امپراتوری به رشد خود ادامه می دهد،23 اپریل 2005 در شهر ویلنیوس در بالتیک شوروی سابق تشکیل اجلاس داد و از روسیه خواست که موافقت کند هر وقت که لازم باشد بتواند نیروهایش را از طریق خاک این کشور جا به جا کند!!

گسترش ناتو که قرار بود پس از انحلال پیمان ورشو به یک سازمان سیاسی تبدیل شود، اینک جهان را در یک نقطه بازگشت و تغییر نظم قرار داده است.

 

برخی دیگر از رویدادهای 23 آوریل :

 

 1479 : توتموس سومTuthmose III در چنین روزی (طبق محاسبات تقویمی!) در سال 1479 پیش از میلاد به عنوان ششمین فرعون سلسله هجدم مصر باستان زمام امور این کشور را به دست گرفت، ولی چون مادرش ملکه (زن اصلی فرعون متوفا) نبود؛ تا با خواهر خود که از ملکه (زن اصلی فرعون) به دنیا آمده بود ازدواج نکرد!، پادشاهی او برسمیت شناخته نشد. وی که گورش در وادی فراعنه (لوکسور) به دست آمده است در طول سلطنت خود سوریه و سودان (نوبی) را تصرف کرد و بر قلمرو مصر افزود. تصویر زیر، روکش جسد توتموس را که به دست آمده است نشان می دهد. معمولا این روکش ها به شکل صاحب جنازه ساخته می شد و المثنای او بود:

 

3 ordibehesht 23 april 1 رویدادهای سوم اردیبهشت – بیست و سوم آوریل

 

34: طبق محاسبات اسحق نیوتن در این روز مسیح مصلوب شده است. در این که کدام روز از ماه آپریل این حادثه روی داده نظرات مختلف است.

1348: دادن لقب شوالیه Knighthood ( سر ) در انگلستان برقرار شد.

1635: نخستین مدرسه دولتی (Public School) آمریکای شمالی (ایالات متحده کنونی) در شهر بوستون واقع در ایالت ماساچوست آغاز بکار کرد.

1838: نخستین کشتی که با قوه بخار حرکت می کرد عرض اقیانوس اطلس را طی کردو از اروپا خود را به نیویورک رسانید.

1867: ویکتوریا پادشاه انگلستان و ناپلئون سوم پادشاه فرانسه ــ هر دو ــ طرح ساختن تونل دریای مانش را رد کردند که در نیمه دوم قرن 20 ساخته شد.

1891: یهودیان از مسکو اخراج شدند.

1898: دولت اسپانیا پس از دریافت التیماتوم دولت آمریکا بر سر کوبا متقابلا به ‌آن دولت اعلان جنگ داد.

1920: در جریان تقسیم مستملکات عثمانی، عراق و فلسطین سهم انگلستان و سوریه و لبنان سهم فرانسه شد!.

1922: (1311 هجری): فیصل پادشاه ساخت انگلستان در عراق برای یک دیدار رسمی و ملاقات با رضاشاه پهلوی وارد خاک ایران شد.

1941: ارتش یونان تسلیم شد و این کشور به تصرف آلمان در آمد. کابینه و مقامات ارشد یونان به جزیره “کرت” نقل مکان کردند و دولت انگلستان پادشاه یونان را با هواپیما به مصر منتقل کرد.

1941: دولت یوگوسلاوی ساقط شد. شهر بلگراد پایتخت یوگوسلاوی چند روز پیش از این به دست آلمان افتاده بود.

1949: شهر نانژینگ به دست نیروهای مائو افتاد.

1952: کار کشیدن خط لوله انتقال نفت عراق از کرکوک به بانیاس سوریه (ساحل مدیترانه ) پایان یافت.

1956: دیوان عالی آمریکا رای داد که جدایی نژادی در این کشور مغایر قانون اساسی است.

1965: شوروی نخستین ماهواره مخابراتی خود را در مدار زمین قرارداد.

1967: دانشجویان دانشگاه کلمبیا (واقع در شهر نیویورک) به نشانه اعتراض به ادامه جنگ ویتنام، این دانشگاه را اشغال و کلاسهای درس را تعطیل کردند.

2007: بوریس یلتسین که در سمت ریاست جمهور روسیه به اتفاق سران اوکراین و بلاروس، اتحاد جماهیر شوروی را با روشی خلاف استاندارد جهانی (رفراندم سراسری) منحل کرد در 76 سالگی درگذشت. وی که شدیدا اعتیاد به الکل داشت حزب کمونیست شوروی را که خود از نردبان آن بالا رفته و دارای مقام شده بود منحل کرد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=31397
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی