در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سوم مرداد – بیست و پنجم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای سوم مرداد – بیست و پنجم جولای

3mordad 25july1 رویدادهای سوم مرداد – بیست و پنجم جولای

 

روز سوم  مرداد برابر با بیست و پنجم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

3 مرداد 1375

سنای امریکا لایحه تشدید مجازات شرکتهای خارجی طرف قرارداد با ایران و لیبی را تصویب کرد.

 

 

3 مرداد 1367

نیروهای سازمان منافقین عملیات موسوم به “فروغ جاویدان‌”را در مرزهای غرب کشور آغاز کردند.

 

 

3 مرداد 1360

آیت‌الله ” شیخ بهاء الدین محلاتی” از علمای مبارز عصر پهلوی اول و دوم در سن 85 سالگی در شهر شیراز دار فانی را وداع گفت.

 

 

3 مرداد 1357

مردم قم امروز را به خاطر جنایات رژیم شاه ، تعطیل عمومی اعلام کردند.

 

 

3 مرداد 1353

یادداشت تفاهم برای تولید موشکهای دوربرد در ایران، بین مؤسسه ناسا و سازمان انرژی اتمی به امضا رسید.

 

 

3 مرداد 1339

“جمال عبدالناصر” رئیس جمهور مصر فرمان قطع رابطه کشورش با ایران را به دلیل هم پیمانی ” محمدرضا پهلوی” با رژیم صهیونیستی، اعلام کرد.

 

 

3 مرداد 1328

رادیو امریکا اعلام کرد: رئیس جمهور امریکا در نظر دارد در مجموع 220 میلیون دلار کمک نظامی در اختیار ایران‌، ترکیه و کره جنوبی قرار دهد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

3mordad 25july رویدادهای سوم مرداد – بیست و پنجم جولای

 

25 جولای  2004

اظهارات ولادیمیر پوتین در نشست جولای 2004 دیپلمات های روسیه و هنگام اعلام سازمان تازه وزارت امور خارجه این کشور که دارای هفت معاون وزیر شده بود به موقع خود مطالبی قابل تامل تلقی شده بود. همان وقت اصحاب نظر در تفسیرهای خود نوشتند که به پوتین باید گفته شود که نباید انتظار همکاری از غرب را داشته باشد که 45 سال کینه و دشمنی از مسکو را در دل پروراند.پوتین در آن نشست گفته بود نیروهایی هستند که می کوشند روسیه را بی اعتبار کنند و این بی اعتبار کردن، به روسیه، روس ها در داد و ستد و کسب و کار، بستن هرگونه قرارداد و رسیدن به تفاهم صدمه می زند.

 

 

 

25 جولای 1978

نخستین کودک لوله آزمایشی جهان 25 جولای سال 1978 در بیمارستان عمومی اولد هام واقع در منطقه منچستر انگلستان با عمل سزارین به دنیا آمد و او که یک دختر است و به زندگانی ادامه می دهد «لوئیس جوی براون louise joy brown » نام دارد.
    این نوزاد نتیجه پژوهش ها و تجربه های 9 ساله دکتر پاتریک ستپ تو patrick steptoe و دکتر رابرت ادواردز robert edwaards بود که تخمک مادر نازا را با اسپرم پدر پس از تکثیر سلول در لوله آزمایش، در رحم مادر ـ بانو لسلی lesly – قرار داده بودند.

 

 

 

25 جولای  2004

شبکه تلویزیونی «سی بی اس CBS» آمریکا 25 جولای 2004 افشاء کرد که بیشتر اعضای یک هیات از کارشناسان قلب که نظر داده بودند که برای کنترل کلسترول خون قرص…(با ذکر نام) استفاده شود حقوق بگیر کارخانه سازنده آن قرص بودند. این شبکه گفت که گروههای آمریکایی حمایت از مصرف کننده این موضوع را کشف و اعلام کرده اند. بسیاری از رسانه ها که از اعلانهای کارخانه های مربوط برخوردار می شدند، این خبررا که مورد توجه دولت قرارگرفته و در جهت مصالح مردم بود منتشر نکرده بودند!

 

 

 

25 جولای  2004

14 مصرف کننده ظروف تفلون ساخت کمپانی آمریکایی دو ـ پانت DuPont  جولای 2005 به دادگاه دادخواست داده و تقاضای 5 میلیارد دلار غرامت کرده بودند زیرا که تفلون از ترکیبات اسید «پرفلوروکتانوئیک» ساخته می شود که برای سلامت مصرف کننده تولید خطر می کند. «دو پانت» مخترع تفلون است که دهها سال است در ظروف آشپزی بکار می رود تا غذا به ته ظرف نچسبد.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 25 جولای

306: ارتش روم کنستانتین (کبیر) را به عنوان امپراتور تازه اعلام کرد.

1261: دولت روم شرقی قسطنطنیه را از صلیبون چهارم پس گرفت و قلمرو خود تا دریای آدریانتیک را تثبیت کرد.

1759: در جریان جنگهای انگلستان و فرانسه بر سر تصاحب آمریکای شمالی نیروهای انگلیسی فرانسویان را از منطقه نیاگارا بیرون کردند و در همین روز در سال 1814 نیروهای ایالات متحده انگلیسی ها را هم در این منطقه شکست دادند و از آنجا بیرون انداختند.

1799: ارتش ناپلئون که وارد مصر شده بود که در آسیا و آفریقا پیشروی کند تا این دو قاره و به ویژه هند را از دست انگلیسی ها خارج سازد در منطقه ابوقیر (نزدیک اسکندریه) نیروی ده هزار نفری عثمانی به فرماندهی مصطفی پاشا را شکست داد و راه تصرف

مصر را برای فرانسه هموار ساخت. تصرف مصر به دست فرانسه باعث کشف آثار تاریخی این سرزمین و خواندن خط هیروگلیف شد.

1861: کنگره آمریکا ضمن تصویب قطعنامه ای تصریح کرد که جنگ بر ضد ایالتهای شورشی (جنوبی ها) به خاطر آزاد شدن بردگان نیست، جهت حفظ فدراسیون (اتحادیه) از فروپاشی است.

1898: ارتش ایالات متحده درجریان جنگ با اسپانیا، به پورتو ریکو حمله برد و آنجا را تصرف کرد. در همین روز در سال 1952 (54 سال بعد) ایالات متحده به پورتوریکو اختیار خودگردانی داد.

1907: شبه جزیره کره تحت الحمایه ژاپن شد.

1912: دولت فرانسه جزایر کمور را مستعمره خود اعلام کرد!.

1943: شورای عالی حزب حاکم ایتالیا (حزب فاشیست) خواست که موسولینی از ریاست دولت کناره گیری کند که قبول کرد و “پیترو باد دو گلیو ” از هواداران همان حزب جانشین او شد و به متفقین پیشنهاد صلح داد.

1954: دولت کامبوج با قرار داد ترک مخاصمه ویتنام به این سبب که ضمن آن ادامه حکومت کمونیستها بر دو ایالت لائوس تأیید شده بود اعلام مخالفت کرد. قرارداد ترک مخاصمه ویتنام که به جنگ پیروان هوشی مین معروف به «ویت مین» با فرانسه پایان داد

چهار روز پیش از آن در 21 ژوئیه 1954 امضا شده بود که به موجب آن کشور ویتنام موقتا دو قسمت می شد که مدار 17 درجه عرض جغرافیایی خط تقسیم بود. بائودای Bao-Dai بر قسمت جنوبی و هوشی مین بر قسمت شمالی حکومتی می کرد و وحدت ویتنام, از طریق رفراندم باید تأمین می گردید و فرانسه به استعمار خود بر ویتنام کامبوج و لائوس پایان می داد و …

1946: آمریکا به یک آزمایش اتمی زیر دریایی در نزدیکی جزایر« بیکینی» دست زد که پنجمین انفجار اتمی به شمار می آید.

1962: ماهواره مخابراتی تلستار برای نخستین بار در تاریخ، پخش برنامه های تلویزیونی را جهانی ساخت.

1969: ریچارد نیکسون رئیس جمهوری وقت آمریکا «دکترین» خود را اعلام داشت که به موجب آن کشورهای واقع در قاره آسیا باید دفاع نظامی از تمامیت و حاکمیت خود را به دست گیرند و دولتهایی که درصدد دفاع از خود برنیایند نباید انتظار کمک نظامی از

آمریکا داشته باشند زیرا که آمریکا از آن پس تنها به دولتهایی کمک نظامی می کند که در حال دفاع کامل از خود باشند.

1990: در جریان اختلاف عراق و کویت بر سر نفت منطقه مرزی دوکشور و تهدید عراق به تصرف این منطقه ، سفیر وقت آمریکا در بغداد به صدام حسین اطمینان داد که آن دولت در جریان اختلاف عراق و کویت جانب هیچکدام را نمی گیرد. عراقی ها بعدا

مدعی شدند که همین اطمینان که شاید یک فریب بود باعث شد که صدام تصمیم به تصرف کویت بگیرد و….
1994: اسرائیل و اردن با امضای اعلامیه واشنگتن به حالت جنگ میان خود که از سال 1948 وجود داشت پایان دادند.

2005: رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا 24 ژوئیه 2005 کتبا به کنگره (قوه مقننه) این کشور اعلام کرد که پلیس و نیروی نظامی عراق فعلا و تا مدتها قادر به جلوگیری از بی نظمی و مقاومت نخواهد بود.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37931
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی