در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سوم خرداد – بیست و چهارم می
محل تبلیغات شما

رویدادهای سوم خرداد – بیست و چهارم می

3khordad 24may رویدادهای سوم خرداد – بیست و چهارم می

 

روز سوم خرداد برابر با بیست و چهارم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

3 خرداد هر سال

آزادسازی خرمشهر،روزی که جنگ تحمیلی بین ایران وعراق بعد از هشت سال پایان یافت و دولت ایران خواهان آتش بس شد.

روز مقاومت،ایثار و پیروزی

 

3 خرداد 849

اسماعیل سامانی مردی که پرچم زنده کردن زبان پارسی و فرهنگ ایرانی را به دوش گرفت در ماه می سال 849 میلادی در فرغانه (فرارود) خراسان به دنیا آمد. مورخان هریک روزی از ماه می را زادروز او نوشته اند که تازه ترین این زادروزها که کشف مورخان روس است «24 ماه می» است!. در زمان تولد اسماعیل، پدر او احمد حکمران فرغانه بود.

 

3 خرداد 1350

سوم خرداد ماه سال1350 هجری خورشیدی، در زد وخورد سخت یک گروه از چریکهای کمونیست و نیروهای پلیس و امنیت وقت در محله دوشان تپه (شرق تهران ـ کوی نیروی هوایی) پرویز پویان (برادر حسن پویان نویسنده، مترجم و روزنامه نگار معروف)، رحمت پیرو ندیری و صادقی نژاد جان سپردند. این زد و خورد که در ساعات روز روی داد پس از محاصره خانه ای که این گروه از آن به عنوان پایگاه استفاده می کردند توسط نیروهای پلیس و امنیت آغاز شده بود.

 

3 خرداد 1361

مورخان نظامی پیروزی نیروهای مسلح ایران در پس گرفتن خرمشهر را در شمار جنگهای میهنی بزرگ ایرانیان در طول تاریخ نظیر نبرد دفاعی «حرّان» قرار داده اند. این مورخان در همان روز پس گرفتن خرمشهر، با اشاره به برتری تسلیحاتی عراقیان گفته بودند که فداکاری ایرانیان بار دیگر این نکته دو هزار و پانصد ساله داریوش بزرگ را که بر سنگ باقی مانده است به اثبات رساند که ایران سرزمینی است که مردان (سربازان) خوب دارد.

 

3 خرداد 1385

درآمدهای ارزی ایران در سال 1385 پنجاه و پنج میلیارد دلار برآورد شده بود. این برآورد را 23 ماه می 2006 محمدجعفر مجرد معاون ارزی بانک مرکزی ایران در یک گفت و شنید مطبوعاتی بیان داشته بود. وی گفته بود که میزان درآمدهای ارزی کشور از محل صادرات نفت بستگی به بهای نفت در بازارهای بین المللی دارد. وی همچنین گفته بود که ارز حاصل از صادرات غیرنفتی ایران نیز در این سال حدود ده میلیارد دلار است. مجرد خاطرنشان کرده بود که حساب ذخیره ارزی در حال حاضر دارای دو بخش است یک بخش آن منابعی است که در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد و این منابع به حساب ذخیره ارزی بازگشت داده می شود و قسمت دیگر توسط دولت در قالب بودجه سالانه دریافت می شود و طبیعی است که این قسمت نمی تواند بازگشت داده شود و به این سبب، نوسان قیمت نفت می تواند بودجه را دستخوش تغییرات و نوسان کند، و کاهش بهای نفت و یا میران صدور آن تعدیل هزینه ها و نیمه تمام ماندن طرح های عمرانی را بدنبال خواهد داشت.

 

* رویدادهای جهانی:

 

3khordad 24may1 رویدادهای سوم خرداد – بیست و چهارم می

 

24 می 2003

24 می 2003 «نیال فرگوسن» تاریخدان انگلیسی کتاب خود با عنوان «امپراتوری» را منتشر ساخت. فرگوسن در این تالیف ثابت کرده است که آمریکا وارث امپراتوری جهانی انگلستان شده است.

 

24 می  1743

« ژان پل مارا marat » انقلابی رادیکال فرانسه 24 مه 1743 به دنیا آمد و 50 سال عمر کرد. وی یک پزشک بود که با نوشته هایش مردم فرانسه ترغیب به انقلاب (تغییرات کلی در وضعیت اجتماعی و سیاسی وطن خود) کرد. کتاب های متعدد نوشت که یکی از آنها «زنجیرهای بردگی» است. وی با انتشار روزنامه خود «L’ amie du peuple» دلایل کافی در اختیار مردم فرانسه گذارد تا برضد نظام حکومتی که داشتند (رژیم وقت) بپاخیزند. این روزنامه که برای نخستین بار، مردم عادی در آن جایی برای بیان رنجهای خود و درد دل یافته بودند آن چنان مورد توجه واقع شده بود که هرروز دو بار چاپ می شد که در قرن 18 کاری بی سابقه بود.

 

24 می  1846

نیروهای مکزیک در کالیفرنیا 24 می 1846 در جنگ با واحدهای نظامی ایالات متحده شکست خوردند و «مونتریMonterrey» پایتخت خود در این ایالت را ازدست دادند و طولی نکشید که همه کالیفرنیا به تصرف دولت واشنگتن در آمد و بعدا ضمیمه ایالات متحده شد که اینک ار حیث جمعیت بزرگترین ایالت عضو اتحادیه است. کالیفرنیا قبلا متعلق به مکزیک بود

 

24 می  1911

24 می 1911 دولت روسیه به دولت عثمانی اخطار کرد که به سرزمین های اسلاونشین اروپا نزدیک نشود و نیروهای خودرا از مرزهای «مونته نگرو» دور سازد. دولت روسیه در یادداشت خود به دولت عثمانی تصریح کرده بود که در غیر این صورت با تعرض نظامی روسیه به عنوان بزرگترین کشور اسلاو و حامی تمامی اسلاوها رو به رو خواهد شد.

 

24 می  1941

24 می سال 1941 رزمناو آلمانی بیسمارک در جریان نخستین ماموریت جنگی خود رزمناو انگلیسی «هود» را با همان شلیک اول غرق کرد. قبلا گفته شده بود که «هود» شکست ناپذیر است. درجریان انفجار و غرق شدن هود، 1416 تن از افسران و ملوانان آن کشته شدند . تنها سه تن از کارکنان این کشتی زنده ماندند. این نبرد دریایی که خبر اول روزنامه ها قرار گرفته بود در اقیانوس اطلس شمالی روی داده بود.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 24 می

1218: گروه پنجم صلیبیون از «اکره (عکا)» عازم مصر شدند تا مانع کمک مصریان به ایوبیان سوریه شوند و به این ترتیب فلسطین را بار دیگر تصرف کنند که در مصر شکست خوردند و باقیمانده آنان به اروپا باز گشتند. این گروه را پاپ «اینوسنت سوم» به خاورمیانه فرستاده بود.

1498: (23 مه) «جیرولامو ساوونارولا» کشیش معروف ایتالیایی به دستور پاپ الکساندر ششم اعدام شد. این کشیش علنا با دستگاه سلطنتی پاپ به مخالفت برخاسته و تشریفات دستگاه پاپ را مغایر آیین مسیحیت که سادگی را ندا می دهد خوانده بود.

1543: نیکلاس کوپرنیکوس ( کوپرنیک ) فضا شناس شهیر لهستانی دیده از جهان فرو بست.

1689: پارلمان انگلستان آزادی مذهب برای پیروان پروتستانیسم را تضمین کرد.با وجود این، جمع کثیری از آنان به آمریکا مهاجرت کردند.

1794: ویلیام هه ول فیلسوف انگلیسی و مولف کتاب تاریخ مقایسه ای( استنتاجی )زاده شد.

1844: نخستین تلگرام توسط «ساموئل مورس» مخابره شد. وی با دستگاه تلگرافی که ساخته بود نخستین پیام را از شهر بالتیمور به شهر واشنگتن فرستاد.

1866: شهر« برکلی » در کالیفرنیا به اسم اسقف جورج برکلی نامگذاری شد. برکلی که یک شعبه بزرگ و معروف دانشگاه کالیفرنیا در آن فعالیت دارد به لیبرال ترین شهر آمریکا معروفیت دارد..

1883: عبدالقادر قهرمان ملی الجزایر که در برابر استعمار وطنش توسط فرانسویان، مردانه ایستادگی کرده بود درگذشت.

1905: میخائیل شولوخوف نویسنده روس و مولف « دن آرام » و برنده جایزه ادبی نوبل سال1965 چشم به جهان گشود.

1911: کتابخانه عمومی نیویورک که از کتابخانه های بزرگ جهان است گشایش یافت.

1915: (دوران جنگ جهانی اول) ایتالیا که اتحاد خود را با آلمان و اتریش فسخ کرده بود به اتریش اعلان جنگ داد.

1940: «ایگور سیکورسکی» روس تبار در آمریکا یک هلی کوپتر کامل ساخت که از آن پس تولید انبوه آن آغاز شد. واژه «هلی کوپتر»، همان زمان از ترکیب دو واژه یونانی هلیکس (مارپیچ ـ حلزونی) و پترون (بال) ساخته شد.

1950: ژنرال آرکادی ویول که ایران را در جریان جنگ جهانی دوم با اعزام نیرو از هند متصرف شده بود درگذشت.

1958: از ادغام دو خبرگزاری یونایتدپرس و اینترنشنال نیوز سرویس، خبرگزاری یونایتدپرس اینترنشنال به وجود آمد که سه دهه بعد ورشکست شد و یک عرب آن را در حراج دادگاه در نیویورک خریداری و از تعطیل شدنش جلوگیری کرد.

1965: دیوان عالی آمریکا رای داد که اخلال در کار رساندن اوراق تبلیغاتی کمونیستی و کمونیستها عملی مغایر قانون اساسی آن کشور است.

1968: دانشجویان فرانسوی بورس پاریس را به عنوان نماد کاپیتالیسم آتش زدند تا مانع از آن شوند که پول حرف اول را بزند و سرنوشت انسانها را تعیین کند.

1993: اریتره از اتیوپی جدا شد و استقلال یافت.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33691
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی