در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > سوم فروردین
تبلیغات اینترنتی

سوم فروردین

3farvardin سوم فروردین

– سوم فروردین برابر با بیست و سوم مارس ، مصادف است با روز سوم نوروز ، روز جهانی هواشناسی . (این روز تعطیل می باشد)

روز جهانی هواشناسی :

سازمان جهانی هواشناسی ، همه ساله 23 مارس مصادف با سوم فروردین را بعنوان روز جهانی روز هواشناسی تعیین کرده است.
این سازمان هر سال یک شعار را برای روز جهانی هواشناسی معرفی می کند.
سازمان هواشناسی جهانی، سازمانی است متشکل از 187 عضو و وابسته به سازمان ملل متحد که وظیفه تحقیق و بررسی تغییرات هوا و اقلیم زمین و علم هواشناسی و علوم وابسته به آن را عهده دار است. معضلات آب و هوایی کره زمین یکی از بحران های حاد دنیای امروز بشمار می رود که هنوز هم تدبیر خاصی برای آن اندیشیده نشده است.
بالا بردن سطح آگاهی عمومی برای جلوگیری از ضرر نرساندن و محافظت بیشتر از محیط زیست اطرافمان از جمله اقدامات اولیه در این زمینه بشمار می رود.
هوا، شرایط اقلیمی و آب، تاثیر مستقیم بر زندگی افراد دارند. افول و فرسایش محیط زیست، امروز به دغدغه اصلی بشر تبدیل شده است که تاثیر مستقیم بر زندگی انسانها و دیگر جانداران این کره خاکی دارد.
آگاهی از علل تحلیل این کره خاکی از جمله اقدامات اولیه برای پیشگیری از این معضل بشمار می رود. فعالیت های انسان سالهای اخیر باعث رخداد چنین فاجعه ای گردیده است. فاجعه ای که اگر چه توسط بعضی از دولت های بزرگ رخداده است ولی دامن گیر تمام بشریت شده است.
امروزه به مدد علم و تکنولوژی دانشمندان موفق به پیش بینی شرایط آب و هوا می باشند که این امر بنوبه خود باعث جلوگیری از آسیب های بیشتر به محیط زیست و تحت کنترل گرفتن راحت تر اوضاع می شود.
موفقیت و محقق شدن هر امری در دنیای کنونی ملزم به در نظر گرفتن شرایط آب و هوا و اقلیمی است که خود اهمیت توجه و محافطت از زمین را نشان می دهد. سازمان جهانی هواشناسی بعنوان پیشگام در توسعه و حفظ زمین نقش اساسی در این بین دارد و سالانه با انتخاب یک شعار سعی دارد تا توجه جهانیان را به لزوم محافظت از زمین برای داشتن زندگی و آینده ای بهتر جلب کند.

هواشناسی در ایران :
بررسی و مطالعه جو همیشه مورد نظر دانشمندان ایرانی بوده است . در دوران سامانیان دانشمندان بزرگی چون محمد بن ذکریای رازی و ابن سینا با برخورداری از امکانات موجود به پیشرفتهای قابل توجهی در زمینه های گوناگون علمی رسیدند .

حکیم عمر خیام شاعر و ریاضیدان عالیقدر ایرانی نیز از هواشناسان متبحر زمان خود بوده است. تاریخ واقعی هواشناسی ایران از سال 1298 شمسی آغاز میشود. در این سال درس هواشناسی در برنامه درسی مدرسه برزگران گنجانده شد و تدریس آن توسط معلمان فرانسوی انجام می شد. در همان محل هم اولین سکوی هواشناسی احداث شد که در آن اندازه گیری درجه حرارت و رطوبت نسبی و میزان بارندگی اندازه گیری می شد. البته قبل از آن در بوشهر در کنسولگری انگلیس بعضی از پارامترهای هواشناسی ثبت می شده است. بتدریج بر اثر نیاز شدید بخشهای کشاورزی و آبیاری تعدادی ایستگاه نیز بر حسب ضرورت در نقاط مختلف کشور تاسیس شد که مسوولیت های آن با بنگاه مستقل آبیاری وابسته به وزارت کشاورزی وقت بود.

پس از جنگ جهانی دوم نیروهای متفقین برای سلامت پرواز هواپیماهای خود یک واحد کوچک هواشناسی دایر کردند که نیازهای هواشناسی بخش هواپیمایی آنها را تامین می کرد، در سال 1334 اداره کل هواشناسی کشور وابسته به وزارت راه تاسیس شد و پس از آن در سال 1338 سازمان هواشناسی ایران به عنوان یکصد و سومین عضو سازمان هواشناسی جهانی به عضویت این سازمان جهانی در آمد .

سازمان هواشناسی کشور قبل از انقلاب بیشتر در خدمت حمل و نقل هوایی و صنعت هواپیمایی بود و به مسائل هواشناسی کاربردی توجه کمتری داشت . اما پس از انقلاب اسلامی و با تعیین کشاورزی به عنوان محور اصلی فعالیتهای اقتصادی کشور، این سازمان نیز خدمات خود را به سمت کشاورزی متوجه کرد و امروزه توسعه ایستگاه ها و بهبود سیستم آمار هواشناسی کشور در جهت ارائه خدمات به بخشهای تحقیقاتی، کشاورزی، دامداری، آبیاری و… گرایش دارد.
این سازمان امروزه با نام اختصاری IRIMO شناخته میشود .

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=935
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی