در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سی و یکم مرداد – بیست و دوم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای سی و یکم مرداد – بیست و دوم آگوست

31mordad 22august رویدادهای سی و یکم مرداد – بیست و دوم آگوست

 

 

روز سی و یکم مرداد برابر با بیست و دوم  آگوست

 

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

 

 

 

 

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

 

 

 

 

31 مرداد 1357

 

‘امام خمینی'(ره) به مناسبت حادثه سینما رکس آبادان طی پیامی فرمودند: ‘من گمان نمی‌کنم هیچ مسلمانی بلکه انسانی دست به چنین فاجعه وحشیانه‌ای بزند’. ایشان در پیام خود حکومت ‘شاه’ را عامل این حادثه معرفی کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

31 مرداد 1342

 

جامعه روحانیت در اطلاعیه‌ای انتخابات مجلس بیست و یکم را تحریم کرد. در همین روز جامعه اصناف نیز به حمایت از ‘امام خمینی'(ره)‌، مردم را به اعتصاب دعوت کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 مرداد 1332

 

درپی وقوع کودتای 28 مرداد، ‘شاه’ از بغداد وارد تهران شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 مرداد 1320

 

در آستانه اشغال ایران توسط قوای متفقین، ‘محمدشایسته’ وزیر مختار ایران در امریکا، در ملاقات با ‘کردل هال‌’ وزیر خارجه امریکا گفت‌: من اطمینان دارم اگر دولت شما حتی یک کلمه به انگلیسی‌ها بگوید، آنها به ایران حمله نخواهند کرد. ‘کردل هال‌’ در پاسخ سکوت کرد و چیزی نگفت‌.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 مرداد 1320

 

دولت شوروی به کلیه کشتی‌های بازرگانی که در دریای خزر تردد داشتند فرمان داد تا به منظور تسهیل عملیات دریایی علیه ایران، فوراً به بنادر باکو منتقل شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 مرداد 1295

 

 

‘علاءالسلطنه’ یک روز پس از فرمان رئیس الوزرائی ‘احمدشاه’ از مقام خود استعفا داد و مجدداً ‘وثوق الدوله’ مأمور تشکیل کابینه شد.

 

 

 

 

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

 

 

1sharivar 23august 2 رویدادهای سی و یکم مرداد – بیست و دوم آگوست

 

 

 

 

22 آگوست 1803

 

اپلئون بناپارت 22 آگوست سال 1803 (پیش از آن که به رای سنا، امپراتور فرانسه شود) در ملاقاتی که با مدرّسان درس تاریخ در مدارس فرانسه ترتیب داده بود از آنان خواست که تاریخ فرانسه را به گونه ای تدریس کنند که احساس غرور و وطندوستی در نوجوانان و جوانان فرانسوی تقویت شود و این آرزو تحقق نخواهد یافت مگر این که برجستگی ها، کارهای مهم و فداکاری های فرانسویان در طول تاریخ (گذشت زمان)، در ذهن آنان نقش بندد.ناپلئون به مدرّسان درس تاریخ گفته بود که این کار، تنها از دست آنان ساخته است و خواسته بود که ضمن گفتن حقایق بکوشند عوامل و علل هر قسمت منفی تاریخ فرانسه بیابند و این عوامل را که عمدتا یک فرد و یا افراد هستند و کوتاهی و قصور و یا اشتباه آنان به عنوان «مرتکب» معرفی کنند؛ نه یک ملت را، و علت ارتکاب تقصیر و یا اشتباه را تشریح کنند. ناپلئون در آن دیدار گفته بود مدرّس تاریخ باید نوجوانان و جوانان را طوری بارآورد که پس از رسیدن به کمال نه تنها مرتکب اشتباه نشود بلکه بتواند اشتباه گذشتگان را هم ترمیم و جبران کند و ….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 آگوست 1981

 

15 روز پس از اخراج 12 هزار راهنمای ترافیک هوایی ایالات متحده آمریکا، جایگزینی آنان تکمیل و رفت و آمد هواپیماهای غیر نظامی در آسمان آمریکا به حالت عادی درآمد. در آمریکا، از آنجا که فرودگاهها متعلق به دولت فدرال هستند کارکنان آنان کارمندان دولت واشنگتن بشمار می آیند (نه، ایالت های 50گانه). راهنمایان ترافیک هوایی آمریکا برغم اخطار دولت که کارشان حیاتی و نبودنشان در محل کار برای جان مسافران تولید خطر می کند از یکم آگوست 1981دست به اعتصاب زده بودند تا میزان ساعات کار هفتگی آنان کاهش یابد. رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت قبلا از آنان خواسته بود که اعتصاب نکنند، که اعتناء نکرده بودند. دولت آمریکا پس از آغاز اعتصاب، برضد آنان به دادگاه دادخواست تسلیم کرد و قاضی دادگاه حکم به بازگشت به کار داد که توجه نکردند و چون وضعیت پرواز با وجود گماردن راهنمایان نظامی مختل شده بود، ششم آگوست 1981 ریگان دستور اخراج همه اعتصاب کنندکان را صادر کرد و استخدام افراد جدید با «آموزش فشرده ضمن کار » برای جایگزینی آنان آغاز شد. ضمنا استخدام مجدد اعتصاب کنندگان در آن شغل برای همیشه ممنوع گردید. عکس بالا، دسته ای از راهنمایان ترافیک هوایی آمریکا را در جریان آن اعتصاب نشان می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 آگوست 2004

 

  در میان اسناد محرمانه دولت انگلستان که هفته منتهی به 22 آگوست 2004 از طبقه بندی خارج و در اختیار آرشیو ملی قرار داده شده بود و دسترسی به آنها آزاد است، سندی درباره شخصیت «چه گوارا» انقلابی معروف آمریکای لاتین دیده می شود که حاوی نظر ماموران اطلاعاتی انگلستان درباره اوست.در این سند از چه گوارا به عنوان فردی دلچسب و بافرهنگ یادشده که به هدفی که در پیش گرفته ایمان مطلق دارد. در این سند آمده است: چه گوارا از شغل پزشکی و زندگانی مرفّه در میان فامیل (طبقه متوسط آرژانتین) گذشت تا با تمام وجود در خدمت انقلاب جهانی سوسیالیستی قرار گیرد. او مردی توانا و داناست که نمی شود وی را از راهی که می رود بازگردانید (خریداری کرد). او جز نیکبختی همه مردم به چیزی دیگر نمی اندیشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 آگوست 2004

 

بیست و دوم آگوست 2004 «ولا چودری» یک بانوی هندی (و در آن زمان 34 ساله) تنگه «پالک» که سریلانکا را از هند جدا کرده است با شنا در 14 ساعت طی کرد. وی قبلا از شش تنگه دیگر از جمله «جبل طارق» و دریای مانش (کانال میان فرانسه و انگلستان) با شنا عبور کرده بود. بولا دارای شوهر و یک فرزند بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 22 اوت

 

1910:   ژاپن “کره” را ضمیمه خاک خود کرد. شبه جزیره “کره” از 1905 تحت الحمایه ژاپن بود.

 

1946:   فاتحان جنگ جهانی دوم ارتش آلمان به نام ورماخت Wehrmacht را منحل کردند تا حقوق افراد و بازنشستگان آن را نپردازند.

 

1959:   تغییر نام پیمان بغداد به همه ادارات کشورهای عضو ابلاغ شد . در پی خروج عراق از عضویت پیمان نظامی بغداد، این پیمان به سنتو Cento یا سازمان پیمان مرکزی که هدف از آن محاصره شوروی و کمونیسم بود تغییر نام داده بود و با نام تازه هدف کهنه خود را دنبال کرد.

 

2004:   «هو جیانتائو» رئیس رژیم پکن 22 آگوست 2004 در مراسم یکصدمین زادروز دنگ شیائو پینگ گفته بود که چین تصمیم قاطع دارد که هرگونه حرکت استقلال طلبی تایوان را در هم بکوبد. وی افزوده بود: من از جانب همه زنان و مردان چینی می گویم؛ همه بدانند که کوچکترین حرکت تایوان به سوی استقلال و جدایی به شدیدترین وجه سرکوب خواهد شد و همه می دانند که توان این کار را هم داریم.

 

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=41121
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی