تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سی ام تیر – بیست و یکم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای سی ام تیر – بیست و یکم جولای

30tir 21july1 رویدادهای سی ام تیر – بیست و یکم جولای

 

روز سی ام تیر برابر با بیست و یکم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

30 تیر 1347

رژیم پهلوی حکومت “حسن‌ البکر ” را که پنج روز پیش با کودتا علیه “عبدالرحمن عارف ” در عراق به قدرت رسیده بود ، به رسمیت شناخت.

 

 

30 تیر 1345

مأموران ساواک برای برداشتن تصاویر امام خمینی ( ره ) از در و دیوار مدرسه فیضیه و مدرسه حقانی، به این دو مکان حمله کردند و خساراتی نیز به حجره‌ها وارد آوردند.

 

 

30 تیر 1343

درپی ملاقات دوروزه سران سه کشور ترکیه‌، ایران و پاکستان‌، پیمان “عمران منطقه‌ای” یا ” آر.سی‌.دی‌” شکل گرفت‌.

 

 

30 تیر 1335

امریکا 30 عراده توپ 90 میلی متری از محل کمک‌های نظامی خود به ایران داد.

 

 

30 تیر 1331

بر پایی قیام 30 تیر در تهران با حمایت روحانیت، شاه را وادار به برکناری کابینه چهار روزه احمد قوام کرد تا خشم مردم را فرو نشاند.

 

 

30 تیر 1293

مراسم تاجگذاری احمد شاه، آخرین پادشاه سلسله قاجار، در تهران برگزار شد. هزینه این جشن از طریق استقراض از بانک شاهی تأمین شد.

 

 

30 تیر 1288

سفارتخانه های روسیه و انگلستان احمدشاه را به عنوان پادشاه ایران به رسمیت شناختند . این رویداد چهار روز پس از خلع محمد علی شاه صورت گرفت.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

30tir 21july رویدادهای سی ام تیر – بیست و یکم جولای

 

 

21 جولای  2008

ه مناسبت کشته شدن یک گروهبان کانادایی در عملیات افغانستان در تابستان 2008  رسانه های گروهی مطالب و عکس های متعدد از ادامه فقر، ویرانی، تلفات، کشت تریاک و فساد دولتی منتشر ساخته و پرسیده بودند که این همه پولی را که آمریکا در افغانستان هزینه می کند به کجا می رود؟!. برخی از این عکس ها در بالا آمده اند که از مشاهده آنها حقایق مربوط به افغانستان استنباط می شود.

 

 

21 جولای 1954

بیست و یکم جولای سال 1954 در ژنو قرار داد تقسیم موقت ویتنام (حد اکثر سه سال) امضاء شد. کنفرانس مربوط که در آن کشورهای بزرگ هم نماینده داشتند از 21 آوریل این سال تا 21 ژوئیه ادامه داشت. طرفهای اصلی، فرانسه و ویتنامی ها بودند. هدف از این کنفرانس که پس از شکست فرانسه از ویت مین ها به رهبری دکتر هو شه مین تشکیل شده بود، حل مسئله ویتنام بود. طبق توافق ژنو قرار شده بود که مدار 17 درجه عرض جغرافیایی، خط فاصل میان دو قسمت ویتنام باشد و در سال1956 و یا در فاصله ای که از سه سال بیشتر نباشد در سراسر ویتنام انتخابات وحدت برگزار شود.

 

 

21 جولای  1958

در این روز از جولای 1958 نزدیک به شش هزار تفنگدار دریایی آمریکا که برای حمایت از کامیل شمعون رئیس جمهور وقت لبنان اعزام شده بودند وارد بیروت شدند و متعاقب آنان هزاران سرباز پیاده و چترباز آمریکایی دیگر.

 

 

 

    

 

برخی دیگر از رویدادهای 21 جولای

1542: پاپ پل سوم شورایی مرکب شش کاردینال را تشکیل داد تا معارضان مذهب کاتولیک را مجازات کند و این مجازات شامل مصادره اموال هم می شد. هدف این بود که « کالون » دیگری پیدا نشود.

1877: اعتصاب کارگران راه آهن آمریکا در مریلند، اهایو و پنسیلوانیا با توسل به نیروی مسلح سرکوب شد و 9 کارگر به دست نظامیان کشته شدند.

1899: 21 جولای زادروز داستان نگار شهیر، ارنست همینگوی است که بسال 1899 به دنیا آمد. وی برنده جایزه نوبل سال 1955 در ادبیات شده بود.

1931: کمپانی رسانه ای «سی بی اس» آمریکا در نیویورک یک کانال تلویزیونی دایر کرد که هفت ساعت در روز برنامه داشت. این شرکت قبلا دارای چند ایستگاه رادیویی بود.

1957: برنارد سپونر Bernard Spooner مخترع جلیقه ضد گلوله درگذشت.

1962: زدو خورد نیروهای چین و هند در نواحی مورد اختلاف دو کشور در شمال هند آغاز شد.

1977: نیروی هوایی مصر حمله به پایگاههای هوایی کشور لیبی را آغاز کرد .

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37872
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی