در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سی ام اردیبهشت – بیستم می
محل تبلیغات شما

رویدادهای سی ام اردیبهشت – بیستم می

30ordibehesht 20may رویدادهای سی ام اردیبهشت – بیستم می

 

روز سی ام اردیبهشت برابر با بیستم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

30 اردیبهشت 1357
وزارت دفاع آمریکا به کنگره این کشور اعلام کرد قصد دارد 208 میلیون دلار تجهیزات هلیکوپتر و وسائل تعمیر هواپیماهای جنگنده اف 14 به ایران بفروشد.

 

30 اردیبهشت 1330
حزب زحمتکشان با حمایت و پشتیبانی ایالات متحده امریکا در ظاهر به منظور رویارویی و جلوگیری از نفوذ کمونیسم و در واقع برای مقابله با گروه های مبارز داخلی، در تهران اعلام موجودیت کرد. در آستانه کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332، در راستای تحقق سیاست‏های مداخله جویانه و استیلا طلبانه آمریکا، این حزب نقش مهمی ایفا کرد.

 

30 اردیبهشت 1333
محمد رضا پهلوی با فرجام خواهی محمدمصدق موافقت کرد. مصدق در جریان کودتای 28 مرداد 1332 توسط مأموران فرمانداری نظامی تهران بازداشت شده و در فروردین ماه 1333 در دادگاه نظامی به سه سال زندان محکوم شده بود.
با فرجام خواهی مصدق، پرونده به شعبه نهم دیوانعالی کشورارسال و این شعبه نیزرأی دادگاه تجدیدنظررا نسبت به محکومیت دکترمصدق تأئید نمود.

 

30 اردیبهشت 1329
یک موافقتنامه نظامی میان ایران و امریکا به امضا رسید. به موجب این موافقتنامه امریکا 10 میلیون دلار تجهیزات نظامی به ایران فروخت.

 

30 اردیبهشت 1327
تظاهرات ضدصهیونیستی گسترده‌ای در مسجد شاه تهران (مسجدامام خمینی کنونی‌) به رهبری آیت الله کاشانی برگزار شد. این تظاهرات درپی اعلام تأسیس رژیم اشغالگر در فلسطین صورت گرفت‌…. .

 

30 اردیبهشت 1307
قانون اجازه تأسیس بانک ملّی ایران توسط حسین پیرنیا رییس مجلس شورای ملی ابلاغ شد. این قانون، مشتمل بر پانزده ماده بود، که در آن به مواردی چون مکلف کردن دولت به تأسیس این بانک برای پیشرفت امر تجارت، فلاحت، زراعت و صناعت با مرکزیت تهران، شروع کار بانک توسط دولت، شرایط پرداخت قرض توسط بانک، وظایف رئیس بانک و ضرورت به کارگیری زبان و خط فارسی در کلیه دفاترو… اشاره شده بود.

 

* رویدادهای جهانی:

 

30ordibehesht 20may1 رویدادهای سی ام اردیبهشت – بیستم می

 

20 می 1951

در چنین روزهایی در ماه مه سال1951 جنگ نطق و مصاحبه میان ایران و انگلستان به اوج خود رسیده بود، درست مشابه وضعیتی که از آغاز سال 2006 میان ایران و آمریکا وجود داشته است. مقامات دولت انگلستان اقدام دولت ایران در ملی کردن صنعت نفت خودرا خلاف موازین بین المللی اعلام می کردند. در برابر آنان، دکترمصدق ضمن تفسیر عبارت حقوقی «حاکمیت ملی» تأکید می کرد که عمل ایران در این چارچوب بوده و از اختیارات دولت ایران است که مکلف است خواست ملت ـ ملتی که آن را برگزیده به اجرا درآورد و از تحریم و محاصره اقتصادی هم باک ندارد زیرا ملت آماده تحمل آن است. این جنگ سرد که از بهار سال 1330 آغاز شده بود تا زمان براندازی 28 مرداد1332 ادامه داشت.

 

20 می 1958

تاریخ روزنامه ها (رسانه های چاپی روزانه) در فصل ایران و در صفحه 123 خود، مه سال 1958 را ماهی نوشته است که بزرگترین شبکه جمع آوری خبر و توزیع نشریه در قاره آسیا، در ایران تکمیل و اعلام شد. این شبکه به ابتکار عباس مسعودی ناشر روزنامه اطلاعات و با تلاش و پشتکارداری یک روزنامه نگار به نام نورالدین نوری ظرف چهارسال تکمیل شده بود.

 

20 می 2005

نیمه ماه مه 2005 سی ـ سپن 2، شبکه تلویزیونی بدون اعلان آمریکا ویژه بحث، اظهار نظر و میزگرد، به مطرح بودن (جهانی شدن) نظریه «موسی عالی» قاضی ایرانی و بیش از یک دهه معاون دادستان تهران اشاره کرد. این موضوع در یک بحث حقوقدانان مطرح شد و یک استاد رشته حقوق دانشگاه جورج تاون (مستقر در شهر واشنگتن) به تشریح و اهمیت این نظریه پرداخت که موسی عالی (گفته شد؛ متولد یزد) آن را به مدت بیش از یک دهه (دهه های 1340 و 1350) در تهران به اجرا گذارده بود. به اظهار استاد آمریکایی، قبلا از شاکیان که به معاون دادستان تهران ویژه ارجاع شکایات مراجعه می کردند خواسته می شد که آدرس دقیق طرف مقابل و اسناد متعدد ارائه دهند (اورا معرفی کنند و …) که وقتگیر و پرهزینه و برای همه آنان امکان پذیر نبود (که کار پلیسی انجام دهند) و لذا از خیر رسیدگی (و حق خود) می گذشتند و در نتیجه انگیزه جرم باقی می ماند و گسترش می یافت و مرتکب نیز ترغیب به ادامه آن و احیانا شبکه ای می شد.

 

20 می 1799

بالزاک روزنامه نگار و داستان نگار شهیر فرانسوی و یکی از مبتکران رئالیسم در ادبیات بیستم مه 1799به دنیا آمد و بسال 1850 درگذشت.

 

برخی دیگر از رویدادهای  20  می

1892: اتحاد مثلث مرکب از آلمان، اتریش و ایتالیا تشکیل شد و اروپا یک گام به جنگ نزدیک گردید.

1900: دومین مسابقه های ورزشی المپیک در عصر جدید، در پاریس آغاز شد.

1902: خروج نیروهای آمریکایی که در جریان جنگ آمریکا و اسپانیا، کوبا را اشغال کرده بودند از این جزیره آغاز شد.

1992: هند نخستین ماهواره خود را بدون کمک کشوری دیگر ( با موشکی که ساخته بود ) در مدار زمین قرار داد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33434
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی