در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سی ام مرداد – بیست و یکم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای سی ام مرداد – بیست و یکم آگوست

30mordad 21august1 رویدادهای سی ام مرداد – بیست و یکم آگوست

 

 

 

 

 

روز سی ام مرداد برابر با بیست و یکم آگوست

 

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

 

 

 

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

 

30 مرداد 1338

نام پیمان بغداد به سازمان پیمان مرکزی (سنتو) تغییر کرد.

 

 

 

30 مرداد 1332

در پی کودتای 28 مرداد، شاه که 25 مرداد به ایتالیا متواری شده بود، در راه بازگشت به ایران ، از رم به بغداد عزیمت کرد و مورد استقبال مقامات رژیم سلطنتی این کشور قرار گرفت‌.

 

 

 

 

30 مرداد 1320

سه روز قبل از اشغال نظامی ایران توسط قوای روس و انگلیس دولت ایران اعلام کرد هر پیشنهادی را که ناقض سیاست بیطرفی اعلام شده ایران باشد ، رد خواهیم کرد.

 

 

 

 

30 مرداد 1305

رئیس کل مالیه ایران اعلام کرد مستر “هسگل آمریکائی” مستشار امور فلاحت باید بر تمام شعب فلاحت، تجارت و فوائد عامه در ایالات و ولایات ریاست داشته و حتی امور اداری و پرداخت وجوه بودجه نیز باید با نظارت وی صورت گیرد.

 

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

30mordad 21august رویدادهای سی ام مرداد – بیست و یکم آگوست

 

 

21 آگوست 2008

مسئله گرجستان در سال 2008 دولت های اروپایی را عملا دو دسته کرده بود و نشست فوق العاده وزیران ناتو در 19 آگوست 2008 در بروکسل میزان اختلاف نظر اروپاییان در قبال روسیه را به دست داد و برغم حضور بانو Eka Tkeshelashvili وزیر امور خارجه گرجستان در بروکسل و تماس با شرکت کنندگان در نشست، موضوع عضویت احتمالی گرجستان و اوکراین در «ناتو» به آینده (ظاهرا آینده ای دور) موکول شد. نشست بروکسل ضمن اعلام حمایت از گرجستان، تنها از روسیه خواست که نظامیانش را از آن کشور خارج سازد تا تماسها و تبادل نظرهای ناتو و مسکو به صورت عادی ادامه یابد. تهدید گرجستان به خروج از جامعه مشترک المنافع هم برای اتخاذ یک تصمیم شدید در نشست بروکسل موثر واقع نشد. نماینده روسیه در مقر ناتو در اظهارنظر خود درباره این نشست فوق العاده گفت: کوه موش زایید و لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این زمینه گفت که مذاکرات نشست بروکسل سازنده نبود. او افزود: این نشست به این نکته توجه نکرد که این گرجستان بود که با زدن شبیخون به شهر اصلی اوستیای جنوبی و کشتن 1492 نفر، درگیری را باعث شد. وی همچنین نسبت به اصالت دمکراسی گرجستان تردید کرد.

 

 

 

 

21 آگوست 940

ماکان کاکی یکی از سرداران احیاء استقلال ایران که بر شمال کشور حکومت داشت 21 آگوست سال 940 میلاد ی(329 هجری قمری) در جنگ با سربازان سردار دیگر ایرانی از سامانیان کشته شد و خبر کشته شدن او بوسیله کبوترنامه بر که بر پایش جمله «ماکان کاسمه ( ماکان بمانند اسمش شد یعنی دیگر زنده نیست )» را بسته بودند تا سبک باشد به نصر سامانی در بخارا رسانده شد و این روزی غم انگیز در تاریخ وطن ما است که یک ایرانی به دست ایرانی دیگر کشته می شد. حال آن که در اصل هر دو یک هدف مقدس را که تحقق استقلال وطن بود دنبال می کردند.

 

 

 

 

21 آگوست 1930

« کارل مایدنز Carl Mydans» فتو ژورنالیست معروف 18 آگوست 2004 در 97 سالگی در گذشت. ابتکار مقاله عکس ( فوتو اسی Photo Essay) از اوست . وی بود که نوشت یک عکس به گونه ای باید گرفته شود که برابر با یک کتاب، مطلب بیان دارد.کارل ، متولد روسیه ، که در 1930 از دانشگاه بوستون لیسانس روزنامه نگاری گرفته بود کار خود را با تهیه مطلب از دشواری آمریکاییان در جریان رکود اقتصادی بزرگ آغاز کرد، از مزارع پنبه در جنوب و از مشکلات مردم در یک شهر در شمال شرقی آمریکا عکس گرفت و تاریخ مستند و مصور آن دوران سخت را ثبت کرد تا آمریکاییان فراموش نکنند و خود را وارد چنان وضعیت سختی نسازند. او سپس بکار در مجله های لایف و تایم پرداخت. 36 سال برای لایف، در تمامی دوره ای که به صورت هفتگی منتشر می شد و شهرت آن به عکسهایش بود، کار کرد. با همسر خود «شلیShelley» که یک خبرنگار بود صحنه های جنگ جهانی دوم در اروپا، چین ، فیلیپین و … را پوشش داد. در اروپا از حمله شوروی به فنلاند و اشغال مناطق آلمانی نشین چک اسلواکی آغاز کرده بود. در فیلیپین با «شلی» به اسارت ژاپنی ها در آمد و دو سال در بازداشت بود. عکس های کارل از خروج ( فرار ) مک آرتور از فیلیپین ، کشتار چینی ها به دست نیروهای ژاپنی که منحصر به فرد ( اختصاصی )است در کتابهای تاریخ چاپ شده و هر روز در رسانه ها تجدید چاپ می شود زیرا تنها، وی این عکسها گرفته بود.

 

 

 

 

21 آگوست 1946

21 آگوست 1946، پس از سه روز زد و خورد میان هندوها و مسلمانان هند در کلکته اعلام شد که بیش از سه هزار تن کشته شده بودند. نزاع برای این بود که انگلستان را متوجه کنند که اگر درصدد دادن استقلال به هندوستان است وضع هر دو دسته (هندو و مسلمان) را جدا از هم در نظر بگیرد. به باور برخی از مورخان، اشاره لندن هم در ایجاد برخورد خونین 21 آگوست هند دخیل بود زیرا که سیاست دولت انگلستان برپایه تقسیم هندوستان قرارداشت (ایجاد تفرقه)

 

 

 

 

21 آگوست 1983 

بیست و یکم آگوست 1983 سناتور فیلیپینی «بنینو آکینو» از مخالفان سیاسی فردیناند مارکوس رئیس جمهور وقت آن کشور که مدتی به حالت خود ـ تبعیدی در آمریکا بسر می برد به دولت فیلیپین اطلاع داد که قصد بازگشت به وطن را دارد و متعاقب آن به فیلیپین باز گشت، ولی در فرودگاه مانیل ترور شد که گفته شده است توطئه مارکوس بود و طبق نقشه او صورت گرفته بود. این عمل آن چنان واکنشی در جهان داشت که در پی آن حکومت مارکوس ساقط شد و فیلیپینی ها همسر آکینو را که تجربه سیاسی هم نداشت و بانویی خانه دار بود به ریاست کشور برگزیدند!. این طرز رای دادن از دیرزمان (از زمان انتخاب بانو «باندرانایکه» در سریلانکا) دمکراسی عاطفه ها عنوان گرفته که عنصری سوای اصول دمکراسی (انتخاب بهترین و شایسته ترین) و مورد انتقاد است. در حال حاضر هم پسر بنینو آکینو بر جمهوری فیلیپین ریاست می کند.

 

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 21 اوت

1680:   قبیله بومیان آمریکایی پوئبلو pueblo که اسپانیایی های اشغالگر را در «سانتافه» شکست داده بودند تصرف این شهررا تکمیل کردند.

1878:   انجمن وکلای دادگستری آمریکا (A. B. A.) تشکیل و در شهر نیویورک آغاز بکار کرد.

1940:   تروتسکی که در مکزیک در یک توطئه ترور شدیدا مجروح شده بود در بیمارستان درگذشت.

1945:   انقضای برنامه قرض و کرایه (lend – lease program) که در جریان جنگ جهانی دوم به اجرا در آمده بود به تصمیم هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام شد.

1956:   کیم کاترال Kim Cattrall بازیگر انگلیسی فیلمهای سینمایی از جمله «جنگ ستارگان» در لیورپول به دنیا آمد.

1959:   مجمع الجزایر هاوایی واقع در اقیانوس آرام که هزاران کیلومتر از خاک اصلی آمریکا فاصله دارد ایالت پنجاهم آن کشور شد. مراحل ضمیمه شدن هاوایی به آمریکا، نزدیک به یک قرن طول کشیده بود.

1963:   در ویتنام جنوبی حکومت نظامی بر قرار شد که تشدید زد و خوردها را که تا 12 سال بعد از آن طول کشید به دنبال داشت.

1991:   کودتای نیم بند مسکو بر ضد گورباچف که به یک بازی شبیه بود پایان یافت.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=41120
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی