در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سی ام فروردین – نوزدهم آوریل
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای سی ام فروردین – نوزدهم آوریل

30farvardin 19 april رویدادهای سی ام فروردین – نوزدهم آوریل

 

 روز سی ام فروردین برابر با نوزدهم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

 

30 فروردین 1369

روزنامه “ایندیپندنت” چاپ لندن، از نقش گسترده دولت انگلستان در تسلیح شیمیایی عراق در خلال هشت سال جنگ با ایران پرده برداشت.

 

30 فروردین 1357

“سایروس ونس” وزیر امور خارجه آمریکا در اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو پیمان سنتو گفت: مهمترین نقش در تأمین امنیت سنتو برعهده ایران است‌.

 

30 فروردین 1349

اجلاس محرمانه طراحان و مجریان سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا، در تهران تشکیل شد.

 

30 فروردین 1348

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران عهدنامه مرزی ایران و عراق منعقده به سال 1937 را بی ارزش اعلام کرد.

 

30 فروردین 1300

“اسماعیل سمیتقو” ملقب به سردار نصرت، که پیش از این در خرداد 1286 در جریان تعرض نظامی نیروهای عثمانی به خاک ایران به ژاندارم‌ها و مدافعین محلی حمله کرده بود، بار دیگر به آذربایجان حمله کرد و جنگ سختی بین نیروهای وی وقوای ژاندارمری درگرفت و عده زیادی ژاندارم کشته شدند. سمیتقو در تیر 1309 در جریان زد و خورد مسلحانه ژاندارم‌ها در اشنویه کشته شد.

 

30 فروردین 1286

“میرزا علی‌اصغر خان” اتابک اعظم (امین‌السلطان)، صدر اعظم “ناصرالدین شاه” و “مظفرالدین شاه “که توسط “محمدعلی شاه” برای تصدی این سمت به تهران فراخوانده شده بود، به سفر سه ساله خود به اروپا خاتمه داد و با یک کشتی جنگی زره‌پوش روسی و تشریفات نظامی وارد بندر انزلی شد.

 

رویدادهای جهانی :

 

19 اپریل 1632 (ریشه تنش هندو و مسلمان در شبه قاره هندوستان)

«شاهجهان» امپراتور تیموری [مغول تبار] هند دستور تخریب معابد هندوها را صادر کرد و با این دستور، آتش دشمنی هندوها با مسلمانان شبه قاره را روشن ساخت ـ آتشی که هنوز خاموش نشده است. در پی این دستور، در مدتی کمتر از یک هفته تنها در «بنارس» 76 معبد هندوها ویران شد. انگلیسی ها پس از سلطه بر هند، از دشمنی هندو و مسلمان برای تثبیت سلطه خود استفاده بردند. تجزیه این شبه قاره و جدا شدن مسلمانان هندوستان و ایجاد پاکستان در 1947 و بعدا بنگلادش از تجزیه پاکستان در سال 1971 تا حدّی زیاد ریشه در همان دستور «شاهجهان» دارد. پس از ایجاد پاکستان، دشمنی سنی و شیعه در پاکستان آغازشد که این درگیری بعضا خونین ادامه دارد. در پاکستان، شیعیان به «جعفری» معروفند.

 

19 اپریل 1839 (تاسیس کشور بلژیک)

نشست نوزدهم اپریل 1839 لندن استقلال، بیطرفی و سلطنتی بودن بلژیک را تضمین کرد. بلژیک از زمان سلطه رومی ها که یک ایالت این امپراتوری به نام «گالیا بلژیکا» بود تا انقلاب سال 1830 به صورت یک کشور مستقل نبود. این انقلاب استقلال بلژیک را اعلام داشت که نشست سال 1831 قدرتهای اروپایی آن را تایید و نشست 1839 لندن این استقلال را تضمین کرد. ساکنان این منطقه 30 هزار کیلومتری (و اینک 11 میلیونی) سه گروه بوده اند؛ فلاندرها در شمال، والون ها در جنوب و آلمانی ها در جنوب شرقی. فلاندرها به زبان فلمیش (فلمینگ) تکلم می کنند و والونها فرانکو فون (فرانسوی زبان) هستند با فرهنگ های مختلف و در زمان برتری هر قدرت اروپایی؛ اسپانیا، فرانسه و … تابع آن دولت و در نتیجه صحنه جنگها. ناپلئون در سال 1815 در واترلو (ناحیه ای در نزدیکی بروکسل) شکست نهایی خورد. از این زمان بود که بلژیکی ها بفکر استقلال افتادند. بلژیک یکی از کشورهای دو زبانه جهان است. اشتراک زبان، نژاد و فرهنگ با دو همسایه، سبب شده بود که اتحادیه بنه لوکس (هلند، بلژیک و لوکزمبورگ) به وجود آید. هرسه کشور از موسسان اتحادیه اروپا هستند.

 

19 اپریل 1941 (بوی نفت و علاقه دیرپای انگلستان به جنوب عراق)

نیروهای اعزامی انگلستان از هند، ظاهرا به هواداری از نایب السلطنه عراق که در پی کودتای «رشیدعالی الگیلانی» از سوی مجلس این کشور برکنار شده بود بصره و نواحی اطراف آن را متصرف شدند. انگلیسی ها از زمان زندیه نسبت به بصره که در صدر اسلام برای نظارت بر مناطق جدید الاسلام شرق دجله ساخته شده است حساسیت خاص داشته اند و این حساسیت از ماه مه 1908 که نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجد سلیمان به بهره داری رسید بیشتر شده است زیرا بصره در مرکز منطقه نفتی خاور میانه قرار گرفته است. حمله نظامی آمریکا به عراق در مارس 2003 باعث شد که انگلیسی ها بار دیگر به عراق بازگردند و هفت هزار نظامی وارد جنوب عراق و منطقه بصره کنند.

 

19 اپریل 1995 (انفجار مرگبار در ساختمان دولت فدرال در اکلاهماسیتی)

انفجار یک خودرو ون (بزرگتر از استیشن واگن) حامل بمب در اکلاهماسیتی، ساختمان دولت فدرال آمریکا در این شهر را ویران ساخت و باعث مرگ 168 تن و جرح بیش از 500 نفر دیگر شد. بعدا یک نظامی سابق آمریکایی به نام Timothy Mcveighتیموتی مکوی 33 ساله به اتهام انجام این عمل دستگیر و پس از محاکمه اعدام شد. وی که یک «ناراضی» معرفی شده بود به این عمل تروریستی خود اعتراف کرده بود. یک همدست تیموتی نیز به حبس ابد محکوم شده است.

 

30farvardin 19 april 1 رویدادهای سی ام فروردین – نوزدهم آوریل

 

19 اپریل  2003 (پرسش جهانیان: خونریزی و اختلافات داخلی در عراق تا به کی ادامه خواهد داشت و نتیجه نهایی چه خواهد بود؟)

یک ماه پس از اعلام سقوط دولت عراق و تکمیل اشغال نظامی این کشور، پرسشهای متعدد به ذهن جهانیان آمده بود که می توان به آرشیوها رجوع کرد و آنها را در صفحات نامه به سردبیر و تلفن به دبیر امور عمومی روزنامه ها به دست آورد ــ پرسشهایی که پاسخ به پاره ای از آنها ممکن است دو دهه دیگر ــ پس از خروج اسناد از طبقه بندی ــ داده شود. پاره ای از این پرسشها از این قرار بود:

    چرا ارتش عراق آن طور که باید، برای دفاع ظاهر نشد؟ آن همه اسلحه عراق؛ تانک و هواپیما چه شدند؟. افراد گارد جمهوری عراق که قبلا آن همه مطلب درباره انضباط و وفاداری آنان گفته و نوشته شده بود در چه وضعیتی و کجا هستند؟. نظامیان بعثی عراق چه شده اند و بعدا چه خواهند کرد؟. تکلیف آن همه اسلحه در دست مردم چه می شود؟. چرا پلها و جاده هایی که بر سر راه نیروهای حمله گر بودند تخریب نشدند؟. مقامات میانی و اعضای حزب بعث که از دهها سال پیش قدرت را در عراق در دست داشتند، چه شدند و در چه وضعیتی قرار دارند و حرکت بعدی آنان چه خواهد بود؟. پلیس و ماموران امنیتی دولت بعثی عراق چه شده اند؟. اگر عراق که می دانیم دستپخت انگلستان پس از جنگ جهانی اول، از به هم جوش دادن نژادهای مختلف و پیروان ادیان و مذاهب گوناگون است دچار تفرقه و جنگ داخلی شود، کدام سازمان جهانی و دولت برای رفع معضل اقدام خواهد کرد و چگونه؟، و ….

    – در چهار سال بعد از اشغال نظامی عراق (از 19 اپریل 2003 تا 19 اپریل 2007) رویدادها و وضعیت عراق ثابت کرد که نگرانی ها از برخوردهای نژادی ـ مذهبی و تقسیم منافع و سهم خواهی ها درست بود. تنها در 19 اپریل 2007 در انفجارهای انتحاری عراق 183 تن کشته و دهها تن دیگر مجروح شدند. عکس زیر در این روز در پی انفجار انتحاری یک خودرو در یک ایست بازرسی پلیس در بغداد برداشته شده است. در این انفجار 33 نفر کشته و 75 نفر دیگر مجروح شدند. در این روز این سئوال مطرح بود که خونریزی و اختلافات داخلی در عراق تا به کی ادامه خواهد داشت و نتیجه نهایی چه خواهد بود. یکانهای رزمی آمریکا تا دسامبر 2011 عراق را ترک کردند ولی اختلاف نظر سیاسیون و دولتمردان عراقی و نیز خونریزی ادامه دارد. روزنامه نگارانی که از عراق دیدن و اوضاع را از نزدیک مشاهده کرده اند از فساد اداری و ندانمکاری و اغراض و تبعیض گزارش داده و مسافران عادی از نبود وسائل رفاهی و تمیز نبودن شهرها و ناشادی عراقی ها سخن گفته اند.

 

30farvardin 19 april 2 رویدادهای سی ام فروردین – نوزدهم آوریل

 

برخی دیگر از رویدادهای 19 آوریل

1171:   حکومت فاطمیون بر مصر پایان یافت و این کشور به دست ایوبیان افتاد

 1899:   جزایر فیلیپین که قرنها متعلق به اسپانیا بود در پی شکست این کشور در جنگ دریایی مانیل از آمریکا از این روز به آمریکا تعلق گرفت وتا سال 1946 این وضعیت ادامه داشت.

1923:   قانون انتخابات مصر زنان و نظامیان را از دادن رای محروم کرد.

1941:   ارتش بلغارستان از فرصتی که جنگ جهانی دوم فراهم آورده بود استفاده کرد و به مقدونیه حمله برد.

1945:   ناو هواپیمابر آمریکایی فرانکلین براثر حمله ژاپنی ها آسیب دید.

1971:   نخستین ایستگاه فضایی به نام سالیوت ــ 1 از سوی دانشمندان شوروی در مدار زمین قرار گرفت.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=31041
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی