در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای دوم تیر – بیست و سوم ژوئن
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای دوم تیر – بیست و سوم ژوئن

2tir 23june1 رویدادهای دوم تیر – بیست و سوم ژوئن

 

روز دوم تیر برابر با بیست و سوم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

 

دوم تیر 226م

 اردشیر بابکان در معبد آناهید تاجگذاری کرد و شاه ایران شد و ناسیونالیسم ایرانی را بر محور ملت گرایی و آموزش های زرتشت احیاء کرد. با پیروی از روش اردشیر، قرنها بعد دیلمیان، صفویان و … ناسیونالیسم ایرانی را بر محور ایراندوستی و مذهب شیعه زنده کردند.اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی، فردی باهوش و شجاع و از اعقاب متولیان آتشکده‌های زرتشتی بود. بابک،پسر ساسان و پدر اردشیر،در شهر خیز(کنار دریاچه‌ی بختگان) فارس حکومت داشت.او برای پسرش شغل قلعه‌بیگی داراب را گرفت.

 

 

دوم تیر 1287

در چنین روزی در سال 1287 ه.ش ، سرهنگ لیاخوف فرمانده روس واحد مرکزی قزاق دستور داد که ساختمان مجلس در میدان تاریخی بهارستان را با توپ گلوله باران کنند.پس از پیروزی نهضت مشروطه خواهی ایران در اوامر سلطنت مظفرالدین شاه قاجار و مرگ زود هنگام او  پس از امضای قانون اساسی مشروطه ، جانشین او محمدعلی شاه برغم حمایتی که هنگام ولیعهدی خود از مشروطه به عمل آورده بود به مخالفت با مشروطه برخواست واز روزهای نخست پادشاهی خود به انحاء مختلف سعی در بی‌اثر نمودن مشروطه داشت . او تلاش می کرد مجلس شورای ملی مانند یک مجلس مشورتی عمل نموده و از محدوده نمودن اختیارات شاه خودداری کند.

 

 

دوم تیر 1292

در چنین روزی در سال 1292 ه.ش ، ماموران پلیس نوین ایران (سبک فرنگ) با لباس ویژه (یونیفورم اروپایی) در خیابان های تهران به پاسبانی سرگرم شدند.سرهنگ وستداهل یک افسر سوئدی بود که در زمان احمد شاه قاجار به ‌دعوت دولت ایران به ‌تهران آمد و نظمیه‌ ایران را بر‌اساس سازماندهی پلیس سوئد سازمان داد. تا قبل از آن نظمیه در ایران به‌ صورت قشون‌های قزاق یا محتسب بودند. این نیرو با یک هزار نفر تأسیس شد و در خدمت دولت حاکم درآمد.

 

 

دوم تیر 1366

در چنین روزی در سال 1366 ه.ش ، عملیات نصر 5 در منطقه جنوب غربی شهرستان سردشت با رمز یا زهرا (س ) توسط  نیروی زمینی سپاه پاسداران بوقوع پیوست.هدف تصرف و تامین بخشی از ارتفاع مسلط بر قلعه دیزه عراق بود. نتایج بدست آمده در این عملیات تصرف ارتفاعات 2215-2220- 2216 و دشت بوجار و تعدادی از روستاهای مرزی ایران و عراق بود . تعداد کشته و زخمی دشمن، بیش از 1000 نفربوده است. تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین از جمله خمپاره انداز و تفنگ 106 م.م در این عملیات به دست آمده است.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

2tir 23june رویدادهای دوم تیر – بیست و سوم ژوئن

 

23 ژوئن  2004

بانو «اوفرا بیکل Ofra Bikel» به خاطر کمک به انسان های بی گناه ولی در بند، در ژوئن 2004 مدال دیگری کسب کرد. «اوفرا» قبلا 7 مدال و جایزه (Award) روزنامه نگاری و عمدتا تصویرنگاری (گزارش همراه با فیلم و عکس) و مستند سازی بدست آورده بود ازجمله جایزه رابرت کندی.

 

 

23 ژوئن 1951

23 ژوئن سال 1951 (دوم تیرماه 1330) علی محمدخان وزیر امور خارجه وقت افغانستان در کابل اعلام کرد که ماموریت دارد تصمیم دولت افغانستان به حمایت کامل از ایران را اعلام دارد و بگوید که افغانستان تا به آخر در کنار دولت کشور برادر ـ ایران، که در تلاش برای گرفتن حق خود از انگلستان است خواهد ایستاد. دولت افغانستان ملّی کردن نفت را حق بی چون و چرای ملت ایران می داند و از مبارزه ضد استعماری دولت ایران پشتیبانی کامل می کند.

 

 

23 ژوئن  1844

فردریک فروبلF.Frobel بیست و سوم ژوئن سال 1844 میلادی رساله ای درباره «آموزش دبستانی» در ایران باستان منتشر ساخت و در آن نوشت: کودکستانهای «ایران باستان» تنها پسران خردسال را می پذیرفتند و هزینه آنها را دولت تامین می کرد تا همه کودکان به یک چشم نگریسته شوند، و از آموزش و پرورش یکسان (بدون تبعیض) برخوردار باشند و تنها در سایه آموزش و پرورش برابر و یکنواخت است که می توان استعداد نوجوان را منصفانه سنجید.

 

 

23 ژوئن  1904

23 ژوئن زادروز پرفسور Carleton S. Coon است که در سال 1904 به دنیا آمد و بزرگترین فیزیکال آنتروپولوژیست (انسانشناس) قرن 20 شناخته شده است. او که 77 سال عمر کرد سوم ژوئن 1981 درگذشت.

 

 

 

23 ژوئن  2004

در یک اعلامیه به امضای بیست و هفت مقام و دیپلمات پیشین آمریکایی که در نیمه دوم ژوئن 2004 انتشار یافت جورج بوش و وزیر دفاع کابینه او ـ رامسفلد ـ متهم شده بودند که بدون هموار ساختن منطقی و مستند زمینه، تنظیم برنامه درست، آمادگی کامل و پیش بینی عواقب کار، آمریکا را با توسل به جنگ [از راه نظامی] وارد مسائل پیچیده عراق کرده بودند.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 23 ژوئن

1757:رابرت کلایو انگلیسی با شکست دادن نیروهای هندی، بنگال را تصرف و مستعمره انگلستان کرد . 

1944: یک گردباد شدید در منطقه آپالاچیای آمریکا 153 تن را کشت .

1951: پراودا نوشت که در دریای خزر (دریای مازندران) منابع تازه نفت کشف شده که چندبار بیش از برآورد سابق است.

1952: دکتر مصدق که برای دفاع از حق ملت ایران و رد دعاوی انگلستان در دادگاه بین الملل لاهه به هلند رفته بود به تهران بازگشت.

1956 :مصریان جمال عبدالناصر را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کردند.

1979: صدام حسین در واکنش به اظهارات آیت الله صدر گفت که اجازه نخواهد داد که تجربه اخیر ایران در عراق پیاده شود.

2004: “پیر ولایت عنایت خان” رئیس کانون جهانی تصوف و مولف کتاب “ندای درویشان” در پاریس در 87 سالگی درگذشت.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35662
آموزش پیش بینی فوتبال
هدیه ظرف غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی