در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای دوم شهریور – بیست و چهارم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای دوم شهریور – بیست و چهارم آگوست

2shahrivar 24august رویدادهای دوم شهریور – بیست و چهارم آگوست

 

روز دوم شهریور برابر با بیست و چهارم آگوست

 

رویدادها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد :

 

 

 

 

* رویدادهای ملی

 

2 شهریوز 1379

مادلین آلبرایت وزیر خارجه کابینه بیل کلینتون در آمریکا برای اولین بار اعتراف کرد که کشورش در کودتا بر ضد مصدق در 1332 و ساقط کردن وی نقش فعالی داشت.

 

2 شهریوز 1357

حجت الاسلام سیدعلی اندرزگو ـ روحانی مبارز ـ در رویارویی با مأموران ساواک به شهادت رسید.

 

2 شهریوز 1357

اکثر شهرهای ایران شاهد تظاهرات اعتراض‌آمیز مردم علیه رژیم شاه بود.

 

2 شهریوز 1350

خلبان عراقی که در 28 مرداد 1350 با جنگنده خود به ایران پناهنده شده بود به بازداشتگاه منتقل و هواپیمایش به عراق تحویل گردید.

 

2 شهریوز 1341

لیندون جانسون معاون رئیس جمهور امریکا برای اعلام حمایت کشورش از شاه و اصلاحات مورد نظر او وارد تهران شد.

 

2 شهریوز 1321

سفارت انگلستان در تهران از نخست وزیر ایران خواست از نصب رادیو در اتومبیلهای شخصی جلوگیری کند. دولت ایران این دستور را روز بعد به اجرا گذاشت .

 

2 شهریوز 1320

اسمیرنوف سفیر شوروی و بولارد سفیر انگلیس در تهران هرگونه شایعه در مورد تصمیم دو کشور برای اشغال ایران را تکذیب کردند. این تکذیب تنها یک روز قبل از اشغال ایران توسط روسیه و انگلیس ابراز شد.

 

2 شهریوز 1320

در تمام طول شبانه‌روز، نیروهای دریایی، زمینی و هوایی شوروی و انگلستان در شمال و جنوب ایران به آماده‌سازی خود مشغول شدند و از ساعت 24 به حال آماده‌باش کامل در آمدند.

 

2 شهریوز 1313

اولین خبرگزاری دولتی ایران بانام «آژانس پارس‌» زیر نظر وزارت خارجه شکل گرفت.

 

2 شهریوز 1296

رشیدالسلطان و حسین خان الله دو نفر از اعضای کمیته مجازات بامداد امروز در میدان توپخانه به دار آویخته شدند.

 

 2shahrivar 24august 1 رویدادهای دوم شهریور – بیست و چهارم آگوست

 

* رویدادهای جهانی

 

24 آگوست 1966

بیست و چهارم آگوست 1966 اعضای کمیته مرکزی حزب کمونیست آمریکا «گاس هال» را به سمت دبیرکلی این حزب انتخاب کردند. وی که در کتابش «مزدک» را بنیادگذار سوسیالیسم در جهان اعلام داشته است با رهبران وقت شوروی روابط دوستانه داشت. در کشورهای سوسیالیستی از «گاس» همانند رئیس یک کشور استقبال می کردند. با وجود این، گاس عقیده داشت که در پیاده کردن سوسیالیسم در روسیه عجله شده بود، جهش ضرورت نداشت زیرا این کشور آمادگی و شرایط آن را نداشت. پیش از انقلاب بلشویکی سال 1917 چون تردید به پیروز شدن بود، از قبل برنامه برای اداره کشور تدوین و مدیر برای اداره امور و اجرای برنامه آماده نشده بود. هرکس که در خیابان شعار داده بود جویای مقام بود و تبدیل به بوروکرات شد و …. سران انقلاب بلشویکی اشتباهات انقلاب فرانسه را یا نمی دانستند و یا از آن درس نگرفتند در نتیجه همان اشتباهات را مرتکب شدند. نخست، مردم باید سوسیالیست شوند بعد کشور (نظام و دولت) و این کار میسر نیست مگر با آموزش و پرورش و اصلاح رفتار و پندار. ایراد دیگر گاس به رهبران شوروی این بود که صدور کمونیسم را سرلوحه سیاست های خود قرارداده بودند که این کار نه تنها خصومت آمریکا را برانگیخت بلکه خزانه آن دولت را تهی ساخت و ناچار شد به جای اقدام، همه اش به مردم وعده زندگانی بهتر بدهد.

 

23 آگوست 1927

24 آگوست 1927«نیکلا ساکو» و «بارتلمو وانزتی» در یک زندان ایالت ماساچوست آمریکا با صندلی الکتریک اعدام شدند. این دو که از مهاجران ایتالیایی و پیرو مکتب آنارشیسم بودند متهم به حمله مسلحانه به یک بانک شده بودند که به باور آنان، بهره ظالمانه بانکها و سازمانهای معاملات پول بر بدبختی طبقه کارگر می افزاید. بنا بر این، اتهام سرقت را نپذیرفتند و آن را به مفهومی که داشت رد کردند. عقیده این دو همانند آنارشیست های دیگر، انهدام نظام هایی بود که به برقراری عدالت اجتماعی توجه نداشتند. آنارشیستهای وقت با هرچه که سلطه و ظلم و حرف بدون منطق بود مخالفت می کردند. آنان خواهان اقتصاد تعاونی (نوعی سوسیالیسم) بودند. اختلاف نظر آنان با کمونیست ها در این بود که می گفتند که اینان می خواهند با زور و اجبار مردم را به قبول سوسیالیسم وادار کنند حال آن که پذیرش هر نظام باید داوطلبانه و از صمیم قلب باشد. برخلاف کمونیستها، آنارشیستها برای رسیدن به عدالت اجتماعی معتقد به خشونت انقلابی بودند و در زمینه عواطف انسانی می گفتند انسان خوب کسی که نگران وضعیت دیگران باشد و برای تامین منافع جامعه اولویت قائل شود و نفع جمع بر منافع فردی را ترجیح دهد. خاطره خشونت های آنارشیستهای آن زمان است که غربی ها را از گروههایی نظیر القاعده ترسانیده است زیرا که تقریبا روش های مشابهی را اعمال می کنند. آنارشیست های اروپایی در اواخر قرن 19 و اوایل قرن بیستم بسیاری از سران غرب از جمله پادشاه ایتالیا، رئیس دولت فرانسه و رئیس جمهور آمریکا را ترور کردند.

نیکلا (نیکلو) و بارتلمو در لحظه پیش از اعدام گفته بودند که به آنارشیسم وفادار هستند.

 

24 آگوست 1902

امروز زادروز فرناند (فرنان) برودل Fernand Braudel تاریخنگار فرانسوی است که 24 آگوست 1902 به دنیا آمد و 27 نوامبر 1985 درگذشت. بسیاری از اصحاب نظر وی را بزرگترین مورخ قرن 20 فرانسه می دانند. وی معتقد به تاثیر اقتصاد و اوضاع جغرافیایی و وضعیت اجتماعی در تکوین تاریخ بود. در تاریخنگاری تاکید بر انعکاس کامل و روشن شرح هر رویداد و گزارش علل و نتایج وقایع داشت تا از آن پند گرفته شود. برودل می گفت که دمکراسی پس از تکامل، جامعه را به سوسیالیسم گرایش می دهد. [نه، سوسیالیسم مارکسیستی]. به عبارت دیگر؛ دمکراسی واقعی به سوسیالیسم (سویال دمکراسی) ختم می شود.

وی ثابت کرده است که اکثریت مردم، صرف نظر از این که در کدام کشور زندگی می کنند، شناخت کامل و درست از دمکراسی و موهبت آن ندارند و طوطی وار در انتخابات شرکت می کنند و رسانه ها که عمدتا در کنترل اصحاب قدرت و یا پول هستند تلاش لازم برای روشن ساختن مردم و آشنا کردن آنان با دمکراسی به عمل نیاروده اند. رسانه ها تنها ظاهر رویداد را منعکس می کنند و واقعیت ها را علنی نمی سازند. به باور برودل، بدون داشتن مورخ و روزنامه نگار حرفه ای، شجاع و انساندوست نمی شود اطمینان به حل مسائل، پیشگیری از تکرار اشتباهات و در نتیجه تکامل انسان و جوامع داشت و همه مسائل و مشکلات، ساخت و دسپخت انسان ناقص است، مخصوصا که اگر یک «انسان ناکامل» رئیس یک دولت شود.

    Braudel سبک تاریخنگاری قرن 20 فرانسه را که به نام مجله آنان ( Annales. Histoirs Ssciens Socials) و معروف به Annales Schoolبود تکمیل کرد. وی سالها سردبیر این مجله تخصّصی تاریخ و تاریخنگاری بود که این مجله در طول انتشار خود چند بار تغییر نام داده است. در این روش تاریخنگاری، به جای صرفا توجه به وضعیت سیاسی ـ نظامی و رویدادها و دگرگونی های ناشی از آنها به وضعیت اقتصادی و اجتماعی و تاثیر آن بر زندگانی روزمره، روانشناسی و منتالیته افراد و نتایج آن (تحولات و دگرگونی ها) بررسی می شود. بنابراین، مورخ روش تحقیقات اجتماعی را در پیش می گیرد و به تحلیل اوضاع اجتماعی وقت می پردازد و علل دگرگونی هارا به دست می آورد که نتیجه گیری او نوعی هشدار است تا اشتباه تکرار نشود.

    Braudelکه عوامل Socioeconomic را محرک دگرگونی ها و رویدادها (ساخت تاریخ) به دست داده با نظر «کارل مارکس» که معارضات طبقاتی جامعه را قوه محرکه تاریخ و پدید آورنده رویدادها می دانست موافقت نداشت و تضاد طبقاتی را تنها یک مورد از مسائل اقتصادی ـ اجتماعی جوامع می خواند. وی که به رفتار فرهنگی Cultural Practices انسان توجه داشت می گفت که «رفتار فرهنگی» میراثی است کهن و نمی شود آن را سریعا و یا با وضع قانون و زور پلیس تغییر داد، تحقق این تغییر در طول زمان و نسلها امکان پذیر است و اصرار در تسریع تغییر، نظم اجتماعی را برهم می زند و رویداد ناخواسته می سازد که تاریخ می شود.

    Braudel که 18 کتاب نوشت از دولتی شدن روزنامه نگاری و تاریخنگاری انتقاد کرده و عدم رشد بشر و پیشرفت جوامع و عاری شدن آنها از مسائل و مشکلات را نتیجه آن می داند. وی گوید: جامعه ای که به حد کافی دارای تحلیلگر و تفسیرگر وضعیت اقتصادی و اجتماعی و محیط زیست (هرگونه امنیت و آسایش ازجمله پاکیزگی آب و هوا و غذا ـ بهداشت) باشد که مسائل را کشف و راه حل بدست دهند سعادت خواهد داشت و وارد مشکلات نخواهد شد. وی عوامل جغرافیایی و رویدادهای طبیعی (زلزله، سیل و توفان) را هم در ایجاد تغییر و در نتیجه تکوین تاریخ بی تاثیر نمی داند. وی درباره World-System هم نظر داده است. ملتی که نتواند خودکفا باشد و یا مدیریت واجد شرایط (کاردان و دلسوز) نداشته و تولیدات ملی رشد نکند و به میزان کافی (خود کفایی) نرسد راهی جز افتادن به دام «ورلد سیستم» نخواهد داشت که در دست قدرت های بزرگ است.

    مهمترین تالیفات Braudel زمینه «تاریخ اقتصاد ـ و تاریخ اجتماعی Social History و تحلیل تحولات اقتصادی، اجتمامی و فرهنگی» دارند و عبارتند از: کتاب سه جلدی تمدن و کاپیتالیسم در قرون 15 تا 18 (پیش از دوران صنعتی شدن)، دنیای مدیترانه باستان، دنیای مدیترانه در قرون جدید (برتری اسپانیا ـ دوران فیلیپ دوم)، عوامل موثر در ساختار حیات، چرخهای بازرگانی، دورنمای جهان (چشم انداز آینده جوامع)، درباره تاریخ، خارج از ایتالیا، تاریخ تمدن، هویت فرانسه، مردم و تولیدات، تاثیر محیط زیست در تکوین تاریخ و ….

 

24 آگوست 1983

«دبلیو تایلور» کاریکاتوریست آمریکایی هشتم آگوست 2012 که اخبار مربوط به ادامه بحران جهانی اقتصاد، تشدید تحریم اقتصادی غرب (آمریکا و اتحادیه اروپا) علیه جمهوری اسلامی ایران و نیز افزایش دوباره بهای بنزین در آمریکا تا هرگالن 4 دلار (هر لیتر بیش از دو هزار تومان) باردیگر خبر اول رسانه ها شده بود، به استناد نظریه پرفسور اسکات نیرینگ Scott Nearing که در 108 کتاب او درباره اقتصاد منعکس است و نیز فرضیه مورخ نامدار فرانسوی Fernand Braudel که وضعىت Socioeconomic را عامل عمده رویدادها و دگرگونی ها (ساخت تاریخ) به دست داده، این کاریکاتور را که در روزنامه ها چاپ شده بود ترسیم کرده است. طبق نظریه استاد «نیرینگ»، وضعیت اقتصاد است که مسیر رویدادها را روشن می سازد و دگرگونی به وجود می آورد. اقتصاد است که هدفها و برنامه ها را کنار می زند و مسیر دیگری انتخاب می کند که از هدف اولیه به دور است و …. امروز (24 آگوست) در عین حال سالروز درگذشت استاد «Scott Nearing» است که در سال 1983 فوت شد. به باور او، «ثبات عمومی» نسبت مستقیم با وضعیت اقتصادی هر جامعه دارد و ….

 

24 آگوست 1980

نتیجه بررسی نیاز و کشش مخاطبان روزنامه ها به مطالب (متاع نشریات)، که هر ده سال یکبار در ماه آگوست انتشار می یابد تغییرات شگرفی را نشان می دهد. این وسعت تغییرات نتیجه قرارگرفتن اخبار روز و تفسیرها در وبسایت ها و آنلاین ها اعلام شده است که برایگان و آسانی در دسترس همگان است. وسعت تغییرات در توجه به اعلان های کلاسه شده کوتاه (نیازمندی ها، نه اعلان های تجاری و تبلیغ کالا) بیشتر بوده است. این توجه (انگیزه خرید روزنامه) به اعلانهای کلاسه شده در بررسی سال 1980 که نتایج آن 24 آگوست آن سال انتشار یافته بود شانزده درصد، در سال 1990 نوزده درصد، در سال 2000 سی و چهار درصد و در سال 2010 شصت و یک درصد بوده است. آگهی های کلاسه شده نیز در اینترنت قرار دارند ولی مخاطبانی که با آنان مصاحبه شده بود گفته بودند که دسترسی به این اعلانات در روزنامه ها برایشان آسانتر است.

     نتیجه بررسی آخرین سال دهه یکم قرن 21 غیر قابل پیش بینی خوانده شده است. به عبارت دیگر؛ مخاطبان قرن 21 نشریات عمدتا مشتاق اعلانهای کوتاه (موسوم به آگهی های مردم به مردم) هستند تا خبر که اخباررا از وسائل دیگر سریعتر به دست می آورند. پس از آگهی های کوتاه ـ آگهی های ترحیم و شرح حال مردگان، فیچر، تصویر، مطالب حاشیه ای، مصاحبه های خیابانی پیرامون یک مسئله روز، تفسیر (مقالات) نویسندگان معروف و اصحاب نظر و خاطرات افراد قرارداشته و سهم خبرهای روز (نه گزارشهای اینوستیگیتیو) کمتر از همه بوده است. مخاطبان قرن نوزده و بیست (تا دهه 1990) از روزنامه ها انتظار «خبر» داشتند که اینک ارائه خبر توسط ابزارهای ابنترنتی جای نشریات را گرفته است. این ابزارها (آنلاین ها و وبسایت ها) سریعتر از نشریات خبررسانی می کنند.

 

24 آگوست 1979

24 آگوست سال 79 میلادی کوه وزوویوس Vesuvius در جنوب ایتالیا ناگهان دست به آتشفشانی زد و سه شهر آباد پمپیPompeii، هرکولائوم Herculaneum و ستابیائه Stabiae را با همه آثار تمدن و دهها هزار سکنه در زیر مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی مدفون کرد. ایتالیا آن سال تابستان بسیار گرمی داشت و پیش بینی یک فاجعه طبیعی می رفت. این کوه بعدا هم چندین بار دست به آتشفشانی زده است.

    

 24 آگوست 410

24 آگوست سال 410 میلادی ویزیگتها (Visigoth دسته ای از ژرمن ها) شهر رم را تصرف کردند و ویران ساختند و با این رویداد عمر امپراتوری روم در قلمرو غربی آن پایان یافت، ولی قسمت شرقی (قسطنطنیه) تا چندین قرن بعد از آن (سال 1453) به حیات خود ادامه داد. پس از ویزیگتها، وندالها Vandals به رم حمله بردند و دوباره آنجا را خراب کردند. رومی ها قرنها به ویزیگتها و وندالها زور گفته و حتی ایشان را وحشی خوانده بودند تا تعرض خود را به آنان توجیه کنند. شهر رم که روزگاری پایتخت یک امپراتوری بزرگ بود بعدا به مقر پاپ تبدیل شد و بازهم مرکز قدرت بود، ولی ایتالیا تا قرن نوزدهم یکپارچه نشد. از تئودوسیوس به عنوان آخرین امپراتور روم غربی که با ویزیگتها و وندالها هردو جنگید نام می برند.

 

24 آگوست 1572

24 آگوست 1572 میلادی که در فرانسه به روز “Bartholomew” معروف است کاتولیکهای این کشور که دارای اکثریت مذهبی هستند از بامداد تا شامگاه این روز در شهر پاریس هفتاد هزار پروتستان – مرد، زن و کودک – را سر بریدند؛ زیرا که شاهزاده پروتستان به نام “هانری ناوار” با خواهر شاه کاتولیک فرانسه ازدواج کرده بود و کاتولیکها از آن بیم داشتند که سلطنت به دست پروتستانها افتد و سرانجام در یک شامگاه “هانری ناوار” را دستگیر کردند و او را مجبور ساختند که از پروتستانیسم دست بکشد و کاتولیک شود و وی که بعدا شاه فرانسه شد از ترس جان همان لحظه کاتولیک شد!. به نوشته پاره ای مورخان، این قتل عام به دستور شارل نهم شاه وقت فرانسه صورت گرفت. بعضی دیگر نوشته اند که شارل به توصیه مادرش، کاترین دو مدیسی، دستور داده بود که رهبر پروتستانها مقتول شود و با این عمل، قتل عام شروع شد. قتل عام از سپیده دم آن روز آغاز شده بود.

 

 24 آگوست 1949

بیست و چهارم آگوست 1949 هری ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا اسناد نهایی تاسیس سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) را امضاء کرد (عکس بالا) و این سازمان دفاع جمعی غرب اجرایی = Effective شد. مقدمات ایجاد این سازمان از پیش به صورت محرمانه فراهم شده بود و کار تنظیم اصول آن از هجدهم مارس این سال آغاز و چهارم اپریل 1949 مورد تصویب قرار گرفته بود که در یکی از این اصول تصریح شده بود که حمله نظامی به یک کشور عضو به منزله حمله به همه اعضاء تلقی خواهد شد. دولت بلژیک و همسایگان یک سال پیش از این متحد نظامی شده بودند. ناتو با عضویت آمریکا، انگلستان، فرانسه، کانادا، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ از 27 ژانویه 1950 آغاز بکار کرد و یکم اپریل همین سال وزیران کشورهای عضو در لاهه اجتماع و طرح مقابله با گسترش شوروی را تصویب کردند. سازمان پیمان ورشو برای مقابله با ناتو، در سال 1955 به وجود آمد. 

     

24 آگوست 1950

ترومن 19 دسامبر 1950 ژنرال آیزنهاور را به سرفرماندهی نیروهای نظامی ناتو تعیین کرد. این اتحادیه در جریان تاسیس با مخالفت ها و تظاهرات متعدد در کشورهای عضو رو به رو شد، ازجمله در هفتم ژانویه 1951 که آیزنهاور [و در آن زمان] 60 ساله فرمانده کل نیروهای ناتو وارد پاریس شد با تظاهرات خیابانی گسترده ای رو به رو گردید. با وجود این، وی در بارگشت به آمریکا در جلسه اول فوریه کنگره این کشور حضور یافت و خطاب به نمایندگان گفت که اگر نمی خواهند جنگ سرد جاری به جنگ گرم مبدل شود در اعزام نیروی نظامی به اروپا و اختصاص بودجه امساک نکنند. نخستین دبیرکل ناتو رسما اعلام کرد که هدف اصلی از تاسیس ناتو، خارج نگهداشتن و محدود کردن روسیه [به جای شوروی کلمه روسیه را بکار برد] و نیز مانع پیدایش ناسیونالیسم نظامی دیگری است.

    نخستین مقر «ناتو» پاریس بود. اتحادیه اعلام کرده بود که درهایش به روی ایتالیا، نروژ، دانمارک، ایسلند و پرتغال باز است. در 1952 دو کشور معارض با هم؛ ترکیه و یونان، در سال 1955 آلمان غربی و در سال 1982 اسپانیا به ناتو پیوستند. قبلا دولت هایی که گفته شده بود درهای این اتحادیه به رویشان باز است وارد اتحادیه شده بودند. این اتحادیه پس از فروپاشی بلوک شرق و شوروی گسترش یافت و با اینکه قراربود پس از انحلال سازمان پیمان ورشو (شرق سابق) منحل شود و یا به صورت یک انجمن سیاسی درآید دست به تقویت خود زده و تا بالتیک سابق شوروی را به خود ملحق ساخته، به انحلال یوگوسلاوی کمک کرده و اینک در افغانستان که خارج از محدوده آن است وارد مداخله شده است. قصد ناتو مبنی بر جلب عضویت گرجستان و اوکراین بود که چهره روسیه را در ماه آگوست 2008 تغییر داد و متعاقب آن معارضه تازه ای ـ گرچه نا آشگار ـ در جهان آغاز شده است که معلوم نیست تا کی و کجا ادامه یابد. ناتو در آگوست 2012 دارای 28 عضو بود. دولت ایالات متحده (آمریکا) از آغاز کار تا به امروز زعیم ناتو بوده است.

 

24 آگوست 1973

John Geoghan جان گیگان کشیش سابق که به جرم «پسر بازی» به ده سال زندان محکوم شده بود و در یک زندان ایالت ماساچوست آمریکا نگهداری می شد ظهر روز 23 آگوست 2003 هنگام صرف ناهار مورد حمله یک زندانی دیگر که از شنیدن اعمال او خشمگین شده بود قرار گرفت و کشته شد.

    گیگان به مدت 30 سال در ناحیه بوستون کشیش کلیساهای کاتولیک بود. وی بر اثر شکایت یک پسر که در ده سالگی در استخر شنا مورد تعرض وی قرار گرفته بود دستگیر شده بود. انتشار خبر دستگیری گیگن در رسانه ها جنجال بزرگی بپا کرد به گونه ای که در سال 2003 در سراسر آمریکا از 325 کشیش کاتولیک شکایت و متهم به «بچه بازی» و همجنس بازی شده اند. تعداد شکایات از گیگان به 130 مورد رسیده بود.

    سران منطقه ای کلیسا ها نیز متهم به پرده پوشی از این اعمال شده اند؛ زیرا شاکیان گفته بودند که جریان را قبلا به روسای مناطق خبر داده بودند ولی اقدامی نشده بود. سر کشیش منطقه بوستون که متهم به پرده پوشی شده بود از سمت خود کناره گیری کرد و جانشین او اعلام کرده است که حاضر است 65 میلیون دلار بدهد تا شاکیان شکایات خود را پس بگیرند زیرا با هر محاکمه و انتشار اخبار در رسانه ها به اعتبار کلیسا لطمه بیشتری می خورد و مردم نسبت آن و دین دلسرد می شوند.

    آسیب دیگری که در طول سال 2003 به کلیسا وارد آمده فرار یک کشیش از صحنه تصادف منجر به مرگ در ایالت نیومکزیکو آمریکا بود. این کشیش که رانندگی اتومبیل را برعهده داشت پس از تصادف منجر به مرگ از محل فرار کرده بود!.

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

آغاز انتقاد از «سیا» – یک سازمان اطلاعاتی باید منافع ملی را در نظر بگیرد، نه اینکه دیکته قوه مجریه را بنویسد

از این روز در سال 2004 انتقاد علنی از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا – سی. آی . ا. و ازجمله گزارش نادقیق آن سازمان درباره وجود اسلحه کشتار جمعی در عراق و ارتباط این دولت با القاعده که دلیل حمله نظامی سال 2003 به این کشور قرار گرفت آغاز شد و از آن پس در گوشه و کنار ادامه یافت.

     این انتقادها سرانجام منجر به تغییرات اداری در C. I. A و ایجاد یک مدیریت واحد برای سازمانهای اطلاعاتی 14 گانه آمریکا شد. انتقادهای سال 2004 باعث شد که C. I. A بسیاری از مدافعان خود در کنگره آمریکا را از دست بدهد زیرا (بزعم برخی از اعضای کنگره و نیز مقاله نگاران آمریکایی)، یک سازمان اطلاعاتی در یک کشور باید منافع ملی را درنظر بگیرد نه اینکه بله قربان گو و مطیع قوه مجریه و یا دو قوه دیگر باشد، دیکته های آنها را بنویسد و هرگونه گزارشی را که بخواهند تهیه کند و ….

 

24 آگوست 2004

دولت شیلی، برخی از احزاب و گروهی از مردم این کشور تا 24 آگوست 2004 دهها اعلام جرم علیه ژنرال آگوستو پینوشه (پینوچت) دیکتاتور سابق شیلی که پس از کودتای سال 1973 به مدت 17 سال با استبداد بر این کشور حکومت کرده بود تسلیم دادگستری کرده ولی او که 88 ساله و به ضعف حافظه دچار بود قادر به حضور در دادگاه و دفاع از خود نبود. پینوشه (متولد نوامبر 1915) که دهم دسامبر 2006 و در 91 سالگی و در جریان حبس خانگی درگذشت متهم بود که با کمک سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ـ «سیا» کودتا کرده بود. طبق این پرونده ها، قتل مرد محبوبی چون دکتر سالوادور آلنده را به پای او نوشته اند. پینوشه اواخر عمر و پیش از بازداشت خانگی به هرجا که سفر می کرد و ازجمله لندن آرام و آزاد نبود و به دلیل پرونده قضایی و شکایت و اعتراض مردم زیر نظر پلیس قرار می گرفت. سرنوشت یینوشه، شاه ایران، معمر قذافی، چائوشسکو، ساموزا، زین العابدین بن علی (تونس)، چارلز تیلور (لیبریا)، صدام حسین، عیدی امین، حسنی مبارک و … و کسانی که دارایی وطن خودرا خارج می کنند که از راه نادرست به دست آورده اند باید درسی عبرت قراربگیرد.

    مخالفان پینوشه پس از اینکه، او مقام خود را ازدست داد نه تنها فرزندان مقتولان (قربانیان) زمان اورا برسر کار آوردند و بر جای وی نشانیدند بلکه در بانکهای سراسر جهان به جستجوی پولهای او پرداختند و در بورسها به دنبال سهامش گشتند و …. آنان ضمن این جستجوی جهانی در بانک «ریگز» در شهر واشنگتن و نه چندان دور از کاخ سفید حسابی با هشت میلیون دلار موجودی به نام وی کشف کردند که اداره مالیات بردرآمد آمریکا هم آن را تایید کرده بود. از نیمه آگوست 2004 دولت شیلی و مخالفان پینوشه تلاش کردند تا بدانند که این پول را چه عاملی در دو نوبت به حساب پینوشه که در زمان قدرت با ارسال وکالتنامه آن را باز کرده بود واریز کرده بود. پینوشه کهنسال در آن زمان به علت ضعف شدید حافظه متوجه سئوالات نمی شود که پاسخ گوید.

 

23 آگوست 2004

اعتراض 24 آگوست 2004 دولت روسیه به جمهوری خیلی کوچک «استونی» که تا دهه 1990 گوشه ای از اتحاد شوروی (قلمرو دولت مسکو) بود و مسکن یک اقلیت بزرگ روس است در برخی روزنامه ها به صورت طنز انتشار یافته بود که نوشته بودند: روسیه امروز به مصداق فردی شده است که خانه اش را بخشید و وقتی شنید در آن خانه بر ضد او توطئه می کنند به همسایه بغل دستی که رهبری توطئه را به دست دارد متوسل شد!. 

    ماجرا از این قرار بود که در استونی که پس از جداشدن از شوروی به عضویت اتحادیه اروپا و نیز پیمان نظامی ناتو در آمده است که هر دو عمل، دهن کجی غرب به روسها تلقی شده بود، یک بنای یادبود هم برای بزرگداشت آن دسته از استونیایی ها ساختند که در جریان جنگ جهانی دوم و در طول اشغال نظامی منطقه بالتیک توسط آلمان نازی، به ارتش هیتلر بر ضد شوروی کمک می کردند!، که عملی بسیار تحریک آمیز از نوع دهن کجی بر ضد روسیه تلقی شده بود.

    وزارت امورخارجه روسیه در همان روز گشایش بنای یادبود نسخه ای از اعلامیه اعتراض آمیز خودرا به صورت یادداشت و یادآوری به مقرّ ناتو در بروکسل ارسال داشته بود که اصطلاحا؛ اشک کباب تلقی شده بود که باعث طغیان آتش است.

    برخی از اصحاب نظر این اقدام استونی را کاری مستقل و بدون اشاره دیگران ندانسته بودند و گفته بودند که نمی دانند که چرا ناتو و اتحادیه اروپا که برخلاف توافق سال 1989، تا مرزهای روسیه پیش رفته اند به صور گوناگون این کشور را قلقلک می دهند؛ چه هدفی را دنبال می کنند و چه ضعفی در روسیه دیده اند؟!. ادامه این کار به ظهور مجدد ناسیونالیسم روس خواهد انجامید که برای غرب به مراتب خطرناکتر از کمونیسم آن است. 

    مفسران غرب بعید می دانند تا زمانی که روسیه دچار فساد اداری، الکل، ضعف میهن دوستی که میراث نظام جهان وطنی کمونیستی است و مافیابازی و وضعیتی از این دست باشد بتواند به عنوان یک ابرقدرت باردیگر وارد صحنه شود.

     نیوزویک در شماره سی ام آگوست 2010 خود گزارش کرده بود که روسهای اهل حرفه و فن از وطن خود گریزانند و مهاجرت می کنند زیرا که فساد اداری و تهدید آنان و ارعاب حتی توسط مقامات اداری و پلیس رو به افزایش است! و احساس امنیت نمی کنند.

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.

 

برخی دیگر از رویدادهای 24 اوت

1991:   گورباچف که با استفاده از پلکان حزب کمونیست شوروی صاحب مقام شده بود، هنگامی که این حزب وارد دوران ضعف خود شده بود از ریاست آن کنارگیری کرد. اعمال گورباچف باعث تضعیف این حزب و در نتیجه فروپاشی شوروی شد.

1966:   دانشمندان شوروی سفینه لونا ـ 11 را در مدار ماه (قمر زمین) قرار دادند.

1954:   قانون کنترل کمونیستها که به تصویب کنگره آمریکا رسیده بود از چنین روزی در این کشور به اجرا درآمد و بر پایه همین قانون ورود کمونیستها به آمریکا ممنوع شد. طبق همین قانون، فعالیت کمونیستی در ایالات متحده نیز غیر مجاز شد. از خارجیانی که بخواهند کارت اقامت دائم در آمریکا بگیرند و یا بعدا به تابعیت نچرالایزد (غیر بومی) این کشور درآیند به قید سوگند سئوال خواهد شد که سابقه عضویت در احزاب کمونیستی نداشته باشند.

1931:   میان روسیه شوروی و فرانسه پیمان عدم تعرض و هرگونه معارضه نظامی امضا شد.

1912:   کنگره آمریکا با تصویب یک قانون اجازه داد که کارکنان ادارات بدون ترس از انتقامگیری بتوانند بر ضد مقامات بالادست خود به دادگاه شکایت و یا افشاگری کنند.

1814:   در جریان جنگ انگلستان با ایالات متحده که با تعرض نیروهای نظامی انگلیسی آغاز شده بود، این نیروها شهر واشنگتن را تصرف کردند و کاخ سفید ـ مقر رئیس جمهور آمریکا ـ را آتش زدند.

1608:   استعمارگران انگلیسی پای بر خاک هند، در منطقه سورات urat گذاردند. پیش از آنان پرتغالی ها با همین هدف وارد هند شد و در گوا Goa (جنوب غربی هند) مستقر شده بودند. دولت لندن در پی پیروزی در نبرد دریایی تابستان 1588 بر اسپانیا وارد گروه قدرت های اروپایی شده و به تدریج ابرقدرت شده بود که این قدرت از پایان جنگ جهانی دوم رو به افول گذارده است.

1349:   در این روز در ماینز Mainz آلمان، مردم به جان یهودیان منطقه افتادند و نزدیک به شش هزار تن از آنان را کشتند. قبلا شایعه کرده بودند که بیماری طاعون از طریق یهودیان وارد شهر شده است!. در همین روز در سال 1391 (42 سال بعد) در منطقه پالمای اسپانیا به بهانه ای دیگر، یهودیان منطقه کشتار شدند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=41416
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی