در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای دوم اردیبهشت – بیست و دوم آوریل
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای دوم اردیبهشت – بیست و دوم آوریل

2 ordibehesht 22 april1 رویدادهای دوم اردیبهشت – بیست و دوم آوریل

 

روز دوم اردیبهشت برابر با بیست و دوم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

 

2 اردیبهشت 1377

آیت الله حاج شیخ مرتضی بروجردی ازعلمای بزرگ و مبارز حوزه نجف بدست مخالفان اسلام به شهادت رسید.

 

2 اردیبهشت 1359

به دنبال تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در واکنش به فعالیت‌های مخرب گروه‌های مخالف انقلاب اسلامی و حمایت ‘امام خمینی'(ره) از انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها، این روز به عنوان روز ‘انقلاب فرهنگی’ شناخته شد.

 

2 اردیبهشت 1359

‘امام‌خمینی'(ره) در پی به شهادت رسیدن ‘سیدمحمدباقر صدر’ و خواهر وی در پیامی از افسران و درجه‌داران و سربازان عراقی خواستند دلاورانه قیام کنند و اساس ستم کاری حزب بعث را برچینند.

 

2 اردیبهشت 1359

سیدعبدالعلی علوی محقق و شاعر معاصر و صاحب آثار زندگی علی بن ابی طالب، دستور زبان آلمانی و بانگ جرس در 79 سالگی درگذشت.

 

2 اردیبهشت 1358

به فاصله دوماه پس از پیروزی انقلاب‌ اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأسیس شد.

 

2 اردیبهشت 1353

مناسبات سیاسی ایران و کره شمالی برقرار شد.

 

2 اردیبهشت 1346

‘ریچارد نیکسون’ معاون اسبق رییس جمهوری آمریکا برای دیداری خصوصی از ایران وارد تهران شد.

 

2 اردیبهشت 1344

سپهبد ‘نعمت الله نصیری’ رییس سازمان امنیت و اطلاعات کشور ( ساواک) در پاسخ به وزارت خارجه در رابطه با درخواست دبیرکل سازمان ملل در خصوص خاتمه دادن به تبعید’ امام خمینی'(ره) نوشت‌:’پاسخ به نامه دبیرکل ضرورتی ندارد.’

 

2 اردیبهشت 1332

میرزا مهدی آشتیانی، حکیم، عارف، دانشمند و صاحب آثار حاشیه شرح منظومه منطق و حکمت، اساس التوحید درباره قاعده ‘الواحد’ در وحدت وجود، در 66 سالگی درگذشت.

 

2 اردیبهشت 1322

‘سر ریدر بولارد’ وزیر مختار انگلیس در تهران، در یک دستور مداخله جویانه به ‘علی سهیلی’ نخست وزیر وقت، خواستار توقیف روزنامه ‘تهران مصور’ به دلیل چاپ کاریکاتور وزیر مشاور و نماینده انگلیس در تهران شد.

 

2 اردیبهشت 1310

روابط سیاسی ایران و مصر، با امضای یک عهدنامه دوستی آغاز شد.

 

2 اردیبهشت 1304

‘شیخ خزعل’ و فرزندانش به دستور ‘فضل‌الله زاهدی’ حاکم نظامی خوزستان دستگیر و با موافقت کنسول انگلیس در خرمشهر تحت‌الحفظ به تهران اعزام شدند.

 

 

رویدادهای جهانی :

 

22 آوریل 1970 (روز زمین = Earth Day)

با اینکه سازمان ملل روز 20 مارس (نوروز ایرانیان) را که آغاز بهار است و خورشید نسبت به استوای زمین در وضعیت ویژه قرار می گیرد «روز زمین» پیشنهاد کرده بود که اتفاقا ایرانیان از هزاران سال پیش در این روز به تمیزکاری و نوکردن می پرداخته اند22 آوریل 1970 به پیشنهاد یک سناتور آمریکایی در یک نشست محیط زیست تصمیم گرفته شد که همین روز (22 آوریل) روز زمین (Earth Day) تعیین شود. هدف از برگزاری روز زمین تشویق مردم (ساکنان آن) به حفظ کره زمین ازآلودگی ها و لزوم و اهمیت این کار است. در نیمکره جنوبی که بهار آن برابر است با پاییز نیمکره شمالی، روز زمین را در همان بهار خودشان برگزار می کنند.

 

22 آوریل 2008 (پس از چهار دهه؛ «ایجنت اورنج» همچنان در ویتنام قربانی می گیرد)

 ارتش آمریکا در دهه 1960 از نوعی عامل شیمیایی معروف به «ایجنت اورنج» در جنوب ویتنام و به ویژه در جنگلهای مناطق مرتفع (نزدیک مرز ویتنام با کامبوج) که به صورت کمینگاه ویت کنگ درآمده بود استفاده کرد. با این که از زمان بکارگیری این سلاح شیمیایی چهار دهه و از پایان جنگ ویتنام 33 سال می گذرد، این مواد همچنان در ویتنام قربانی می گیرند. این مواد در دهه 1960، به هر دو طرف جنگ آسیب وارد آورد. عکسهای بالا که از نسل تازه قربانیان آن مواد در جنوب ویتنام گرفته شده است در آوریل 2008 در یک رسانه آمریکایی انتشار یافته بود که ادغام شده اند. تصاویر نشان می دهند که عامل شیمیایی مورد بحث روی استخوانهای نسل دوم و سوم ساکنان محل تاثیر سوء داشته است. اصطلاح «ایجنت اورنج» به این لحاظ رایج شده است که این مواد در بشکه های نارنجی رنگ از آمریکا به ویتنام حمل شده بود.

2 ordibehesht 22 april 1 رویدادهای دوم اردیبهشت – بیست و دوم آوریل

 

22 اپریل 1915 (بکار بردن سلاح شیمیایی در جبهه «Ypres» واقع در بلژیک )

ارتش آلمان 22 اپریل 1915 و در دومین سال جنگ جهانی اول، در جبهه «Ypres» واقع در بلژیک برضد دو لشکر فرانسوی (عمدتا مرکب از افراد الجزایری و مراکشی)، دو لشکر انگلیسی و یک لشکر کانادایی سلاح شیمیایی (گاز کُلُر) بکار برد که براثر آن، ظرف یکی ـ دو ساعت شش هزار تن درگذشتند.
در این عملیات که در یک جبهه شش کیلومتری انجام شد 168 تن گاز کُلُر رها شده بود و این گاز ریه نظامیان را از کار انداخته بود. این دومین بار بود که ارتش آلمان در جنگ از سلاح شیمیایی استفاده می کرد. این ارتش سه ماه پیش از این در جبهه Bolimov برضد روس ها از این سلاح استفاده کرده بود.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 22 آوریل :

1529 : پیمان ساراگوسار Saragossar جای قرارداد توردسیلاس (Tordesillas) را میان اسپانیا و پرتغال گرفت که در سال 1494 تنظیم شده بود. این دو قرارداد وضعیت مالکیت سرزمین هایی را که دریانوردان دو کشور در قاره های دوردست (غیر از اروپا) به آنجا می رسیدند روشن می ساخت.

1870 : امروز (22 آوریل) زادروز لنین صاحب فرضیه لنینیسم، رهبر انقلاب بلشویکی سال 1917 و بنیادگذار روسیه شوروی است که نظام 74 سال در امپراتوری سابق روسیه دوام آورد. (مشروح این مطلب در سایت 23 آوریل)

1945 : تاریخنگاران از قول همکاران هیتلر نوشته اند که او در 22 آوریل این سال پس از افتادن «Eberswalde» به دست ارتش شوروی، در پناهگاه زیرزمینی خود خطاب به نزدیکانش اعتراف به شکست کرد و گفت که برای او راه دیگری جز خودکشی نمانده است. هیتلر چند روز بعد در همان پناهگاه خودکشی کرد.

2010 : رئیس جمهور فرانسه ضمن اعلام تصمیم خود مبنی برمنع پوشیدن برقع (نقاب) در آن کشور از وزیر مربوط در کابینه این کشور خواست که لایحه منع برقع را تنظیم کند تا در ماه ژوئیه (جولای) به پارلمان داده شود که در صورت تصویب قانون شود. در فرانسه حدود پنج میلیون مسلمان زندگی می کنند (بیش از هر کشور اروپایی دیگر).

2010: وزارت خزانه داری آمریکا ضمن دادن تصویر نمونه اسکناسهای صد دلاری تازه (عکس زیر) به رسانه ها اعلام کرد که این اسکناسها از فوریه 2011 میان بانکها توزیع خواهد شد. هدف تعویض اسکناس های صد دلاری جلوگیری از جعل آن بوده است. جعل صد دلاری های تازه که با تکنولوژی پیشرفته (HIGH – tech) در دست چاپ شدن هستند بسیار دشوار است.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=31284
آموزش پیش بینی فوتبال
هدیه ظرف غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. بانوی شب

    2 اردیبهشت من به دنیا اومدم:d

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی