در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای دوم مرداد – بیست و چهارم جولای
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای دوم مرداد – بیست و چهارم جولای

2mordad 24july رویدادهای دوم مرداد – بیست و چهارم جولای

 

 

روز دوم مرداد برابر با بیست و چهارم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

2 مرداد 1367

عملیات غدیر جهت دفع تجاوز دشمن از مرزهای جنوبی در منطقه شلمچه آغاز شد. این عملیات پس از پذیرش قطعنامه 598 و حملات مجدد و گسترده عراق به خاک کشورمان، توسط رزمندگان اسلام به اجرا درآمد.

 

 

2 مرداد 1360

دومین‌ دوره‌ انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری‌ در ایران برگزار شد و در این دوره محمدعلی رجایی با کسب بیش از 13 میلیون رای به عنوان رییس جمهوری انتخاب شد.

 

 

2 مرداد 1353

ملک حسین، پادشاه اردن و همسرش وارد تهران شدند.

 

 

2 مرداد 1352

وقوع سیل در بروجن اصفهان 18 کشته ، یک هزار و 500 بی خانمان بر جای گذاشت و همچنین موجب زیر آب رفتن صدها زمین زراعی شد.

 

 

2 مرداد 1342

بدنبال مهاجرت‌ برخی از علما و مجتهدان‌ شیعه‌ از شهرستان ها به‌ تهران، اعلامیه‌ مشترک‌ شش نفر از آنان‌ در تایید مرجعیت‌ امام‌ خمینی( ره ) منتشر شد. پس از دستگیری امام خمینی(ره) و رویداد واقعه 15 خرداد 1342، تعدادی از علما و مراجع، از قم، مشهد و دیگر شهرها راهی تهران و ضمن تهیه نامه‏ای مبنی بر تأیید مرجعیت ایشان خواستار آزادی این مرجع عالیقدر شدند.

 

 

2 مرداد 1320

در جریان جنگ جهانی دوم؛ نمایندگان وزارتخانه ای امورخارجه ، جنگ ، اقتصاد و امور هندوستان در بریتانیا در جلسه مشترکی توافق کردند که به جای تحریم اقتصادی ، حمله نظامی به ایران را در دستور کار خود قرار دهند.

 

 

2 مرداد 1303

کنسول وشارژدافر امریکا در وزارت امورخارجه حضور یافته و در تماس با ذکاالملک فروغی وزیر خارجه 60 هزار دلار به عنوان خون بها برای ترور ایمبری ویس و نیز یکصد هزار دلار به عنوان هزینه اجاره کشتی امریکایی برای انتقال جسد ویس درخواست کرد. فروغی با این درخواست موافقت کرد. ویس معاون کنسولی آمریکا در ایران در تاریخ 27 تیر ماه در خیابان شیخ بهایی تهران به قتل رسیده بود.

 

 

2 مرداد 1290

نجفقلی خان صمصام السلطنه بختیاری مامور تشکیل کابینه شد. کابینه او تنها چهار ماه دوام داشت‌.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

2mordad 24july 2 رویدادهای دوم مرداد – بیست و چهارم جولای

 

24 جولای   2000

24 جولای سال 2000 رسانه ها، احمدشاه مسعود رهبر وقت تاجیکان افغانستان به پیشنهاد دریافت کمک نظامی از آمریکا نظر موافق نشان نداد. وی گفته بود که سیاست واشنگتن به دلایل متعدد ازجمله کنترل قدرت های دیگر، برمدار یک حضور دائمی در افغانستان قراردارد و او نمی خواهد که واسطه این کار شود. وی افزوده بود که دولت واشنگتن در چارچوب اقتدار جهانی خود عمل می کند و او نمی خواهد که افغانستان احیانا میدان زورآزمایی قدرتها شود. او خواهان آرامش و پیشرفت در افغانستان است.

 

 

 

24 جولای 1802

الکساندر دوما Alexandre Dumas نویسنده شهیر فرانسوی 24 جولای 1802 به دنیا آمد. پدر بزرگش از اشراف فرانسه و پدرش ژنرال ارتش ناپلئون بود که بعدا از نظر افتاد و دچار تنگدستی شد. مادر بزرگ دوما یک بانوی از نژاد فرانسوی ـ سیاهپوست بود که پدر بزرگ با او در هائیتی ازدواج کرده بود، زمانی که فرماندار این منطقه واقع در کارائیب (قاره آمریکا) بود.

 

 

24 جولای  1857

« هنریک پونتوپیدان Henrik Pontoppidan» حقیقت نگار دانمارکی در این روز در سال 1857 به دنیا آمد و برنده جایزه نوبل سال 1917 در ادبیات شد. داستانهای او بر پایه واقعیاتی است که خود دیده و لمس کرده است.

 

 

 
24 جولای 1895

رابرت گریوز Robert Graves داستان نگار انگلیسی و نویسنده داستان معروف «من، خدا کلاویوس (درباره امپراتور خودخواه روم)» هم از متولدین 24 جولای است که در سال 1895 به دنیا آمده بود. رابرت که شاعر نیز بود همه نوع کتاب نوشته است از رساله تا داستان، اما داستانهای او که همه از ماجراهای تاریخی گرفته شده اند معروفیت بیشتری دارند. این نویسنده کوشیده است که ضمن داستان های خود، رعایت حقایق تاریخی را بکند تا خواننده اطلاعات درست به دست آورد. وی سوژه داستانهایش را با انگیزه و حساب انتخاب کرده و در نگارش بعضی از آنها، نظر مثبت خودرا بکار برده و برخی دیگررا با دید منفی و مخالفت نگریسته است.

 

 

24 جولای  1783

امروز 24 جولای زادروز سیمون بولیوار قهرمان استقلال آمریکای لاتین است که در 1783 به دنیا آمد، شش جمهوری از کشورهای های آمریکایی لاتین را به وجود آورد و نام کشور «بولیوی» از اسم او گرفته شده است. زادروز بولیوار در قاره آمریکا که لاتین های این قاره اورا قهرمان ملی خود می دانند مورد توجه و احترام خاص همگان است و در ونزوئلا و اکوادور روز ملی و تعطیل عمومی است. بولیوار در آمریکای لاتین «آزادیبخش» خوانده می شود. پول ونزوئلا به اسم این قهرمان ملی، «بولیوار» نامگذاری شده است.

 

 

 

24 جولای  1683

24 جولای 1683، نخستین مهاجران آلمانی با کشتی کنکورد Concord عازم آمریکای شمالی شدند تا در اینجا ادامه زندگانی بدهند. طبق یک برآورد رسمی نزدیک به یک چهارم جمعیت کنونی ایالات متحده را ژرمن تبارها تشکیل می دهند و از این لحاظ اکثریت دارند حال آنکه انگلیسی ها نخستین مهاجران امریکای شمالی (ایالات متحده کنونی) بودند.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 24 جولای

1847: «ریچارد مارچ هو» اختراع خود ماشین چاپ رتاتیو را در نیویورک به ثبت داد.

1919: نخستین شورش نژادی شهر واشنگتن 6 کشته و یکصد مجروح تلفات داشت.

1922: جامعه ملل قیمومت فلسطین و مصر را به انگلستان داد.

1923: پیمان لوزان Lausanne تکلیف فاتحان جنگ جهانی اول را با ترکیه، و مرزهای این کشور را که برجای امپراتوری عثمانی نشسته بود روشن ساخت. عثمانی، متحد آلمان در جریان جنگ جهانی اول شکست خورد ،از میان رفت و انگلستان و فرانسه مستملکات عربی آن را تصاحب کردند.

1948: شوروی محاصره (بلوکه کردن) برلین غربی که در کنترل متفقین غربی بود آغاز کرد.

1961: نخستین هواپیماربایی در جهان انجام شد و یک هواپیمای مسافربر آمریکایی به کوبا ربوده شد.

1977: مصر به حملات نظامی چند روزه خود به لیبی پایان داد.

1991: در جریان زدو خوردهای طولانی داخلی کشور آفریقایی موزامبیک که عمدتا از رقابت شوروی و غرب ناشی شده بود در این روز نزدیک به هزار تن و عمدتا روستانشین کشته شدند.

 

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=38198
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی