در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و نهم تیر – بیستم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و نهم تیر – بیستم جولای

29tir 20july1 رویدادهای بیست و نهم تیر – بیستم جولای

 

 

روز بیست و نهم تیر برابر با بیستم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

29 تیر 1367

شورای امنیت سازمان ملل، در قطعنامه‌ای که به اتفاق آرا تصویب شد، اندوه عمیق خود را درباره حادثه حمله به هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی اعلام کرد اما از مقصر شناختن آمریکا در ارتکاب به این جنایت امتناع ورزید.

 

 

29 تیر 1366

دو روز پس از پذیرش ایران؛ متن قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق منتشر شد.

 

 

29 تیر 1362

عملیات والفجر 2 با رمز مقدس یا الله‌ یا الله‌ یا الله به‏عنوان نخستین‌ عملیات‌ منظم‌ در منطقه‏‌ مرزی‌ پیرانشهر و بلندی‌های‌ حاج‌عمران در شمال‌ غربی‌ ایران، توسط‌ یگان‌های‌ سپاه‌ پاسداران‌ و ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ آغاز شد.

 

 

29 تیر 1343

اجلاس مشترک سران سه کشور ایران‌، ترکیه و پاکستان در استانبول برگزار شد.

 

 

29 تیر 1303

آیت‌الله سیدحسن مدرس‌، در جلسه علنی مجلس شورای ملی به اقدام دولت در برقراری حکومت نظامی، به دلیل قتل ماژور ایمبری ویس‌(کنسول آمریکا در تهران) انتقاد کرد. این شخص دوروز پیش در خیابان شیخ هادی تهران به قتل رسیده بود.

 

 

29 تیر 1287

جنگ سختی میان نیروهای طرفدار ستارخان با قوای دولتی درگرفت و تعداد زیادی تلفات از طرفین برجای ماند.

 

 

29 تیر 1272

شیلات شمال ایران به استفان لیانازوف سرمایه‏دار روسی واگذار شد. پس از آن‏که ناصرالدین شاه قاجار امتیاز رویتر مبنی بر تاسیس بانک شاهنشاهی و بهره‏برداری از بعضی معادن ایران را به انگلیسی‏ها واگذار کرد، دولت روسیه نیز برای رقابت با انگلستان توانست امتیازات جدیدی را اخذ کند.

 

  

* رویدادهای جهانی:

 

29tir 20july رویدادهای بیست و نهم تیر – بیستم جولای

 

20 جولای 1969

  بیستم جولای سال 1969 (29 تیرماه 1348) در ساعت ده و 56 دقیقه بعد از ظهر به وقت واشنگتن «نیل آرمسترانگ Neil Alden Armstrong» فضانورد آمریکایی و فرمانده آپولو ـ 11 نخستین فرد از کره زمین بود که گام بر سطح ماه ــ قمر زمین ــ نهاد و دقایقی بعد، «ادوین آلدرین Edwin Eugene (Buzz) Aldrin» خلبان مدول ویژه نشستن در سطح ماه ـ فضانورد آمریکایی دیگر نیز به او پیوست و به اتفاق به راهپیمایی و جستجو و جمع آوری سنگ و خاک از سطح ماه پرداختند و با خود به زمین آوردند. 

 

 

20 جولای  1917

20 جولای سال 1917 (دوران جنگ اول جهانی) برای نخستین بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا سربازگیری از طریق قرعه کشی آغاز شد. این کشور قانون نظام وظیفه اجباری ندارد، ولی طبق قانون سلکتیو سرویس به پسران 18 ساله به بالا توصیه می شود که ( اگر مایل به برخورداری از برخی امتیازات از جمله دریافت کمک هزینه و وام تحصیل در دانشگاه و استخدام در دوایر دولتی و … باشند) دوطلبانه و کتبا آمادگی خود را برای خدمت سربازی به سازمان معینی (سلکتیو سرویس) اعلام دارند که در هنگام ضرورت، و برحسب نیاز عده ای از آنان (از طریق قرعه کشی) احضار شوند. احضار شدگان در صورت عدم تمکین مجازات خواهند شد. در نیمه دوم قرن 19 در طول جنگهای داخلی آمریکا، در ایالتهای شمالی نوعی سربازگیری اجباری انجام گرفت که در شهر نیویورک مردم مخالفت کردند که این اعتراض به یک شورش منجر شد.

 

 

20 جولای  1944

بیستم جولای 1944 هیتلر در یک قرارگاه نظامی ( وولفزشانزه ـ لانه گرگها) در پروس شرقی از توطئه قتل رهایی یافت. در این توطئه، انفجار بمب چهار تن را کشت و گروهی دیگر را مجروح کرد. بزرگی و استحکام میز مذاکرات باعث نجات هیتلر شد که مختصرا زخمی شده بود. توطئه قتل هیتلر توسط یک دسته از افسران آلمانی که شکست در جنگ را قطعی می دانستند و با اطلاع (نه مداخله) چند مارشال ازجمله «رومل» طرح ریزی شده بود و قرار بود که پس از قتل هیتلر، نیروی احتیاط برلین را زیر کنترل خود در آورد، حزب نازی را از قدرت برکنار و با متفقین وارد مذاکرات صلح شود

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 20 جولای

1810: سرزمین کلمبیا مستعمره اسپانیا اعلام استقلال کرد.

1654: میان پرتغال و انگلستان پیمانی امضاء شد که به موجب آن پرتغال برتری انگلستان را پذیرفت.

1810: سرزمین کلمبیا مستعمره اسپانیا اعلام استقلال کرد.

1917: اعلامیه نشست “کورفو” ساختار آینده کنفدراسیون سلطنتی یوگوسلاوی را روشن ساخت که در پایان جنگ جهانی اول عملی شد.

1923: “پانچو ویلا” انقلابی معروف مکزیک در 45 سالگی ترور شد.

1933: اجرای قانون محدود شدن فعالیت های حزبی در ادارات دولتی آمریکا به امضای روزولت رسید.

1936: میثاق مونترو Montreuxکه آزادی عبور همه کشتی ها از تنگه های ترکیه در زمان صلح را تضمین کرده است در سویس امضاء شد.

1908: حکمران وقت مراکش حراست از مرزهای خود را به فرانسه واگذار کرد!.

1944: تنها به دلیل ادامه جنگ دوم جهانی، و مصلحت کشور روزولت برای چهارمین دوره خود را نامزد ریاست جمهوری آمریکا کرد ، کاری که در آن زمان از نظر آمریکائیها اجتناب ناپذیر بود و بعدا تکرار نشد.. دوره ریاست جمهوری در آمریکا برای هر فرد

به دو دوره چهارساله محدود است. این کار در آغاز به صورت عادت انجام می گرفت که بعدا به صورت قانون درآمد.

1944: بیماری وبا در بمبئی هند 34 هزار تن را بی جان ساخت.

1974: ترکیه در قبرس نیرو پیاده کرد که منجر به تقسیم غیر رسمی این جزیره میان ترکها و یونانیان آنجا شده است.

1980: شورای امنیت تصویب کرد که دولتهای عضو نباید بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل برسمیت بشناسند.

1987: شورای امنیت سازمان ملل اکیدا خواستار برقراری آتش بس میان ایران و عراق و قطع جنگ شد.

1990: نا آرامی های کشور لیبریا واقع در آفریقای غربی با حمله شورشیان مسلح به پایتخت آغاز شد که هنوز ادامه دارد. این کشور را بردگان سیاه پوست باز گشته از آمریکا ایجاد کرده اند.

1993:Vincent Foster« وینسنت فاستر » از دوستان ویلیام کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا که در جریان پرونده های قضایی او بود خودکشی کرد و بر مشکلات کلینتون افزود و کنگره آمریکا از بازپرس ویژه خواست که به موضوع این خودکشی هم

رسیدگی کند.

2004: رسیدگی به قتل زهرا کاظمی54 ساله خبرنگار عکاس ایرانی ـ کانادایی 29 تیرماه 1383 پس از سه جلسه در دادگاه تهران پایان یافت. متهم به قتل (که طبق گزارش رسانه ها، یک مامور 42 ساله وزارت اطلاعات بود) در آخرین جلسه هم خودرا بی گناه اعلام کرده بود. به گزارش رسانه ها، «عزت» مادر سالخورده زهرا و چهار وکیل قضایی او از جمله شیرین عبادی حاضر به امضای صورتجلسات دادگاه نشدند و جلسه را ترک کردند. آنان گفته بودند که به اعتراضشان مبنی بر وجود نقص تحقیقات در پرونده توجه نشده بود. در آن روز، شیرین عبادی در خارج از جلسه به روزنامه نگاران گفته بود که مراجع متعدد دیگر از جمله طرح پرونده در دادگاه بین المللی در دست است و اتحادیه اروپا به نحوه این دادرسی اعتراض کرده است. در جلسه 29 تیر، چند دیپلمات و خبرنگار خارجی که برای حضور در جلسه دادگاه (به عنوان تماشاگر به آنجا مراجعه کرده بودند) موفق به ورود به جلسه نشده بودند. زهرا کاظمی هنگام گرفتن عکس در خارج از زندان اوین دستگیر شده بود که بعدا بر اثر خونریزی مغزی ناشی از برخورد جمجمه به جسم سخت درگذشته بود.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37750
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی