در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و نهم اردیبهشت – نوزدهم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و نهم اردیبهشت – نوزدهم می

 29ordibehesht 19may1 رویدادهای بیست و نهم اردیبهشت – نوزدهم می

 

روز بیست  و نهم اردیبهشت برابر با نوزدهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

29 اردیبهشت 1372

اعمال سیاست مهار دوگانه آمریکا در دوره ریاست جمهوری کلینتون در اجلاس سالانه مۆسسات مطالعات خاور نزدیک علیه ایران و عراق اعلام شد. این سیاست از جانب مارتین ایندایک، مسوول امور خارجی شورای امنیت ملی امریکا در واشنگتن مطرح شد. این سیاست که شامل تحریم‌های اقتصادی گوناگونی علیه ایران و عراق می‌شد، هدف اصلی خود را مهار هم‌زمان ایران و عراق از طریق محاصره اقتصادی و تکنولوژیک و تسلط کامل آمریکا بر منطقه استراتژیک خلیج فارس از طریق انزوای بین‌المللی ایران و عراق قرار داده بود.

 

29 اردیبهشت 1361

منطقه عملیاتی کوشک واقع در کیلومتر 62 جاده اهواز ـ خرمشهر، توسط رزمندگان اسلام آزاد شد . این منطقه یکی از محورهای هجوم ارتش عراق از نشوه ،کوشک به سمت جاده و شهر اهواز بود که تا بیست کیلومتری این شهرپیشروی کردند. این منطقه پس از عملیات بیت المقدس یکی ازمناطق پدافندی و محور شمالی در عملیات رمضان بود.
دولت ایران در پاسخ به قضاوت های آمریکا و انگلیس راجع به ملی شدن صنعت نفت، این رویداد را نشانه حق حاکمیت ملی ایران دانست و تأکید کرد هیچ مقام بین‌المللی صلاحیت رسیدگی به این امر را ندارد.

 

29 اردیبهشت 1324

دولت ایران در نامه‌ای به سران متفقین، بار دیگر پیروزی در جنگ را به آنان تبریک گفت و خواستار تخلیه ایران از وجود نظامیان انگلیسی، آمریکایی و روسی شد.

 

29 اردیبهشت 1324

مأموران دولت های متفق در پی سقوط آلمان نازی پس از بازدید از بازداشتگاه داخو در برلین اعلام کردند که در میان زندانیان این بازداشتگاه 135 نفر ایرانی بوده‌اند. این عده همراه با سایر محبوسین آزاد شدند.

 

29 اردیبهشت 1319

وزیر مختار آلمان در تهران به برلین گزارش داد: هر گونه تضعیف انگلستان در جنگ، موقعیت آن کشور را در ایران و همچنین موقعیت شرکت نفت ایران و انگلیس را که برای امپراتوری بریتانیا از اهمیت حیاتی برخوردار است، مختل خواهد ساخت.

 

29 اردیبهشت 1310

قانونی در مجلس شورای ملی به تصویب رسید که در آن مجازات همکاری باحزب کمونیست، 10 سال زندان با اعمال شاقه‌، تعیین شد.

 

29 اردیبهشت 1305

هسکل‌ امریکایی به عنوان مستشار امور فلاحت به استخدام حکومت ایران درآمد.

 

29 اردیبهشت 1304

تقاضای رضا‌ خان پهلوی برای استخدام 12 مستشار آمریکایی جهت اداره امور مالی کشور در مجلس شورای ملی تصویب شد.

 

29 اردیبهشت 1291

یپرم خان ارمنی، رییس نظمیه، در جنگ با قوای سالارالدوله در حوالی کرمانشاه کشته شد.

 

* رویدادهای جهانی:

 

29ordibehesht 19may رویدادهای بیست و نهم اردیبهشت – نوزدهم می

 

19 می 1951

19 ماه می سال 1951 دولت وقت آمریکا تحت فشار شدید انگلستان اعلام کرد که شرکتهای نفتی آمریکا در شرایط موجود که اختلاف ایران و انگلستان بر سر نفت ادامه دارد مایل به مشارکت در فعالیتهای نفتی ایران ازجمله بستن قرارداد خرید نیستند و درصدد آن برنخواهند آمد. این اعلامیه غیر منتظره که در پی دیدار یک هیات انگلیسی از واشنگتن صادر شده بود دولت وقت ایران را متوجه فروش نفت خود به کشورهای کوچکتر نظیر ایتالیا ساخت که عملی هم نشد.

 

19 می 1953

19 ماه می 1953تیتر بزرگ روزنامه ها در سراسر جهان مربوط به اعتراض شدید دکتر محمدعلی ملکی وزیر بهداری وقت ایران و پرخاش او به نماینده انگلستان در کنفرانس جهانی بهداشت در ژنو بود که به برخورد لفظی طرفین انجامیده بود. صدای اعتراض فریادگونه دکتر ملکی هنگامی بلند شد و نطق نماینده انگلستان را در جلسه کنفرانس قطع کرد که نماینده انگلستان از بحرین به عنوان جزیره تحت الحمایه آن کشور که از لحاظ مناطق بهداشتی جهان باید در عداد نواحی شرق مدیترانه قرار گیرد نام می برد.

 

19 می 1762

زادروز فیلسوف آلمانی یوهان گتلیب فیکته Johann Gottlieb Fichte است که 19 ماه می 1762 به دنیا آمد و 52 سال عمر کرد. عقاید فیکته (فیچته ـ فیشته) درچندین زمینه مطابق عقاید دکارت و کانت است. وی اصول تازه ای درباره احساس فردی (درونی) و آگاهی ها و تفاوت تفکر بر این پایه به دست داده و پرهیزگاری و درستکاری را ستون ساخت تمدن و پیشرفت دانسته است. بخشی از دوران او مصادف بود با برتری فرانسه در اروپا (زمان فتوحات ناپلئون) و سلطه فرانسه بر ایالت های آلمانی بود که فیکته در سال 1808 با چند سخنرانی در برلین، ناسیونالیسم آلمانی را جان داد و از این رو، از پدران این ناسیونالیسم بشمار آورده شده است.

 

19 می 1935

سرهنگ تی. ای. لورنس (شاو) معروف به لورنس عربستان در 46 سالگی جان سپرد. وی چند روز پیش از آن در «دورست» انگلستان بر اثر افتادن از موتوسیکلت دچار ضربه مغزی شده بود. وینستون چرچیل پس از آگاه شدن از مرگ سرهنگ لورنس گفته بود: از دست رفتن لورنس به امپراتوری انگلستان چنان آسیبی زده است که تا سالها جبران نخواهد شد. من امیدوار بودم که در روزهای بحرانی که دارند دوباره در افق آشگار می شوند، لورنس را در کنارمان می دیدم. از مغز بزرگ او خیلی کارها بر می آمد. او از چهره های بزرگ امپراتوری ما بود.

 

19 می 2004

«جو بایدن» سناتور وقت در یک مصاحبه تلویزیونی که 19 ماه می سال 2004 از شبکه ان بی سی پخش شد گفت: با این که گزارش های احمد چلبی درباره اوضاع عراق همه اش نادرست از آب درآمد هنوز ماهانه چهارصد هزار دلار از دولت ما (آمریکا) حقوق می گیرد. این مصاحبه شانزدهم ماه می صورت گرفته بود. بایدن در انتخابات نوامبر 2008 معاون رئیس جمهور آمریکا شده است.

 

برخی دیگر از رویدادهای 19 می

1536: هنری هشتم پادشاه انگلستان به جای طلاق دادن که منع مذهبی داشت، به همسر دوم خود «آن بولینAnne Boleyn» اتهام نقض وفاداری وارد ساخت و اورا به جلاد سپرد و گردن زده شد. هنری هشتم می خواست که زن دیگر بگیرد.

1649: پارلمان انگلستان با تصویب یک قانون، این کشور را یک کامان ولت Commonwealth (مشترک المنافع) مرکب از اینگلند، اسکاتلند و ایرلند اعلام کرد. این قانون در دو دوره کوتاه (دوران جمهوری) به آن صورت رعایت می شد. آن «کامان ولت» با جامعه مشترک المنافع کنونی تفاوت دارد.

1828: John Quinsy Adams رئیس جمهور وقت آمریکا قانون تعرفه گمرکی بر واردات پارچه را که دستگاه قانونگزاری این فدراسیون با هدف حمایت از کارخانه های پارچه بافی داخلی وضع کرده بود ابلاغ کرد. از زمان بحرانی شدن اوضاع اقتصادی (از سال 2008)، آمریکاییان خواهان افزایش تعرفه گمرکی بر کالای ساخت چین هستند که از مرغوبیت هم برخوردار نیستند و باعث افزایش بیکاری آنان نیز می شوند ولی مسئله در این است که کمپانی های آمریکایی با چینیان مشارکت دارند و این کمپانی ها در دولت آمریکا دارای نفوذ هستند

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33322
آموزش پیش بینی فوتبال
هدیه ظرف غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی