در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و نهم مرداد – بیستم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و نهم مرداد – بیستم آگوست

29mordad 20august رویدادهای بیست و نهم مرداد – بیستم آگوست

 

روز بیست و نهم مرداد برابر با بیستم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

 

29 مرداد 1347

شورای دانشگاه تهران 29 امُرداد 1347 پروفسور فضل الله رضا از دانشمندان طراز اول ریاضیات و الکترونیک جهان را به ریاست دانشگاه تهران انتخاب و با این انتخاب، دگرگونی و تحوِل در تعلیمات عالی ایران آغاز شد. پروفسور رضا که یکم ژانویه 1915 (11 دیماه 1293) در رشت به دنیا آمده است قبلا استاد دانشگاههای آمریکا و کانادا و نیز رئیس دانشگاه صنعتی شریف بود. رضا که از اصحاب اینفورمیشن ثیاری (تئوری انفرماسیون) است و از طریق محاسبات ریاضی معروف به «تقریب» به اکتشافات فضایی و مهنوردی کمک بسیار کرده است از دانشگاههای کلمبیا و نیویورک دکترا گرفته است. وی که در عین حال یک شاعر، ادیب و فیلسوف است در سمت رئیس دانشگاه تهران انحصار تدریس در دانشگاه در دست گروهی مشخص را شکست و استخدام دانش آموختگان ایرانی برای تدریس و احراز سمت دانشیاری و استادی را آزاد و درهای دانشکده های به روی دانش آموختگانی که دارای شغلهای دیگر بودند در ساعات فراغت باز کرد که این کار او به عنوان یک انقلاب دانشگاهی وارد تاریخ آموزش و پرورش ایران شده است. مطبوعات تهران بویژه روزنامه اطلاعات صفحات فیچر خودرا تحت عناوینی ازجمله «خون تازه در رگهای دانشگاه» به این تحول بزرگ اختصاص داده و عکسهای استادان جدید را منتشر کرده بودند. رضا همچنین برنامه های درسی و ضوابط تحصیلی را اصلاح کرد و با کشورهای پیشرفته منطبق ساخت، آزمایشگاههای دانشکده ها و کتابخانه های پژوهشی را نوسازی و تالیف کتابهای درسی و امر تحقیق را تشویق و رونق داد. رضا دکتر محمدحسن گنجی استاد جغرافیا و پدر هواشناسی ایران را معاون دانشگاه تهران کرد. دکتر گنجی همان ناسیونالیست ایرانی است که دستور داده بود به روزنامه هایی که دریای مازندران را دریای خزر بنویسند گزارش هوا (پیش بینی هواشناسی) ندهند زیراکه چنین قومی که مهاجر موقت بودند دیگر در اطراف دریای مازندران وجود ندارد و بکاربردن این واژه جز خدمت به بیگانه چیز دیگری نمی تواند باشد.

 

 

 

29 مرداد 1332

20 اوت 1953 یک روز پس از براندازی 28 مرداد 1332، دکتر مصدق و چند تن از یارانش از جمله دکتر صدیقی و دکتر شایگان در خانه ای در خیابان کاخ دستگیر و زندانی شدند. آنان عصر 28 مرداد هنگامی که خانه دکتر مصدق زیر گلوله بود از راه دیوار خانه خارج شده بودند.در همین روز بسیاری از مقامات و هواداران دکتر مصدق دستگیر و به افسرانی که در عملیات براندازی شرکت کرده بودند یک درجه ترفیعی داده شد. دسته های شعار دهنده بر ضد دکتر مصدق در روز 28 مرداد روزی که با آرامش و مطابق معمول آغاز شده بود 200- 300 نفری بودند که عمدتا با کامیون حرکت می کردند، ولی ماموران انتظامی حاضر به جلوگیری از آنان نمی شدند و مانعی بر سر راهشان نبود. در آن روز ظرف چند ساعت سه بار روسای شهربانی کل تغییر یافته بودند و …. دکتر مصدق تا آخرین لحظه باور نمی کرد که تغییر دولت او با این عملیات ظاهرا کوچک عملی باشد. طبق مندرجات صفحه 341 خاطرات دکتر مصدق، وی رجال کشور و مقامات ارشد (آن زمان) را سه گروه می دانست: یک گروه را مخلوق سیاست خارجیان معرفی می کرد که با نظر خارجی وارد کار می شوند و مصالح خود را با مصالح خارجی توام می کنند و آنجا که برای خارجی نفعی نباشد، آنان نفعی ندارند و … و دو دسته دیگر رجال و مقامات خیرخواه وطن و هموطنان هستند، منتها شماری از آنان خیرخواه غیر مبارز هستند که برای سربلندی، استقلال و آزادی عمل کشور و پیشرفت آن باید گروه اول را به حداقل و “صفر” رساند و خیرخواهان غیرفعال را تشویق و دلگرم به فعال شدن کرد و ….

 

 

 

29 مرداد 1332

در زمینه براندازی 19 اوت سال 1953 (28 مرداد 1332 خورشیدی) کتابهای متعدد و نظرات بسیار انتشار یافته است که هر کدام حاوی تاریخچه ای از این رویداد است. از جمله کتابی که خلاصه ای از یک فصل آن در زیر می آید:MI – 6(اینتلیجنس سرویس انگلستان از درون) عنوان کتابی است که محقق و استاد انگلیسی، استیفن دوریل Dorril، آن را تالیف کرده و از کتب سال 2000 است. در این کتاب که یک فصل آن (فصل 28 از صفحه 558 تا 600) به ایران اختصاص یافته، مولف نوشته است که معمولا رسم و عادت نبوده است که درباره این سازمان که یکی از سرویسهای جمع آوری اطلاعات در جهان است عکس و مطلب انتشار یابد و رسانه ها قلمفرسایی کنند. به نوشته مولف کسانی که تاکنون درباره کارهای این سازمان نوشته اند از رقبای آن و یا از اعضای ناراضی بوده اند و پس از انتشار نیز از مزاحمت و ارعاب این سازمان مصون نمانده اند. بنابراین، کتاب 900 صفحه ای او منحصر به فرد است. در این کتاب آمده است با این که انگلستان، دیگر یک قدرت بزرگ جهانی نیست معذلک اینتلیجنس سرویس آن به همان روش دوران امپراتوری ادامه کار می دهد. این سازمان نقش مهمی در جریان جنگ سرد داشت و به عقیده “دوریل” وجود آن برای انگلستان ضرورت حیاتی دارد.
    مولف درباره فعالیتهای اینتلیجنس سرویس در دوران حکومت مرحوم دکتر مصدق، نوشته است که دولت انگلستان در سال 1949 از طریق ایستگاه اینتلیجنس سرویس در تهران متوجه شده بود که سهم ایران از نفت (10 تا 12 درصد) بسیار ناچیز است و به تدریج صدای مردم را در می آورد. بنابراین یک ضمیمه به قرارداد 1933 تهیه شد که دکتر محمد مصدق مخالفت با استثمار نفت را آغاز و مردم عاطفی و احساساتی ایران را وارد یک مبارزه دامنه دار ناسیونالیستی کرد و در این شرایط کسی جرات نمی کرد بدون قبول خطر، این ضمیمه را به مجلس بدهد. در این زمان، آمریکا با کشور سعودی یک قرارداد نفتی 50 – 50 امضاء کرد و این وسیله بسیار خوبی برای دکتر مصدق بود که ایرانیان را پشت سر خود متحد سازد.

 

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

29mordad 20august1 رویدادهای بیست و نهم مرداد – بیستم آگوست

 

 

20 آگوست 1778

مروز زادروز برناردو او هیگینز Bernardo O’ Higgins بانی استقلال کشور شیلی است که 20 اوت 1778 به دنیا آمد. وی سرهنگ نیروهای نظامی محلی وابسته به دولت اسپانیا بود که در سال 1810 به جنبش استقلال طلبان شیلی پیوست، اما در جنگی که روی داد از نیروی اعزامی اسپانیا که شیلی را یک مهاجر نشین خود می دانست شکست خورد و به پرو Peru گریخت. وی در جنگ بعدی هم از اسپانیا شکست خورد و باز از عقیده اش عدول نکرد و در سومین جنگ پیروز شد و به عنوان نخستین رئیس جمهوری شیلی انتخاب گردید. وی مردی لیبرال چپ و هوادار اصلاحات ارضی و بر ضد فئودالیسم و اشرافیت بود که برنامه تقسیم اراضی او و اعطای حقوق برابر به مردم دشمنی مالکان بزرگ اراضی و ثروتمندان را برانگیخت؛ به گونه ای که ادامه حکومت برایش دشوار شده بود. برناردو برای سرکوب مخالفان به خشونت متوسل نشد و به خاطر بقاء شیلی و پایان دو دستگی در جامعه از ریاست کشور کناره گیری کرد و به پرو رفت و تا پایان عمر همانجا ماند. او در سال 1842 فوت شد.

 

 

 

20 آگوست 1940

بیستم اوت مصادف با ترور “لئون تروتسکی” در سال 1940 در کشور مکزیک است که پاره ای از مورخان آن را توطئه استالین نوشته اند. “تروتسکی” که با ضربات تیشه ویژه شکستن یخ کشته شد از رهبران انقلاب بلشویکی سال 1917 روسیه معتقد به جهانی شدن سوسیالیسم آن هم از نوع خالص بود و بر این اساس، فرضیه “انقلاب دائم (دائمی بودن یک انقلاب)” را مطرح ساخته بود تا سوسیالیسم شکست نخورد. ایجاد ارتش سرخ از ابتکارات تروتسکی بود و خود وی سالها بر این نیرو ریاست داشت. تروتسکی پس از فوت لنین، با استالین که مخالف صدور انقلاب سوسیالیستی به سایر نقاط جهان بود و می گفت که اتباع هر کشور خودشان رسالت انقلاب دارند و ربطی به ما ندارد دشمنی می کرد و همین وضعیت باعث تبعید او از شوروی شد و چون جز ترکیه کشور دیگری او را نپذیرفت مدتی در اینجا بود و بالاخره ساکن کشور مکزیک شد و در آنجا کتابهای متعدد تالیف کرد. وی روزنامه نگار و نام اصلی اش “داویدوویچ” بود که پس از فرار از زندان تزار در سال 1902 با یک گذرنامه جعلی به نام تروتسکی به لندن رفت و از آن پس این نام را برای خود حفظ کرده بود. وی در لندن با همکاری لنین نشریه “جرقه” را منتشر می کرد.

 

 

 

20 آگوست 1945

بمب افکن بی ـ 29 شماره 82 نیروی هوائی آمریکا که سر خلبان آن نام مادرش «انولاگی» را بر آن گذارده بود با هزینه کردن میلیونها دلار مرمت شده و به حالت اولیه درآمده و از اوت 2003 در موزه اسمیتسونیان شهر واشنگتن قرار گرفته است تا عموم بتوانند از آن دیدن کنند. با این بمب افکن ، ششم اوت سال 1945 نخستین بمب اتمی که در جنگ بکار رفت بر شهر هیروشیمای ژاپن فروافکنده شد که ضمن آن بیش از 140 هزار ژاپنی کشته شدند. تصمیم مربوط به قرار گرفتن این بمب افکن در موزه واشنگتن که چندی پیش اتخاذ شده بود در همان زمان با مخالفت برخی ژاپنی ها رو به رو شده بود که تاثیری در اجرای تصمیم نداشت.
    

 

 

 

20 آگوست 2003

 صحنه فرار توام با تیراندازی یک دزد بانک با ماموران پلیس را نشان می دهد. دزد که مسلح به سلاح کمری است در حال بالا رفتن از پلکان به سوی ماموران پلیس تیراندازی می کند. او لحظه ای بعد هدف گلوله قرار گرفت، از پلکان به پایین غلطید و جان داد. حادثه در شهر لیتو نیای ایالت جورجیای آمریکا روی داد.

 

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 20 اوت

1896: تلفن مجهز به دستگاه شماره گیر (خودکار) به ثبت داده شد.

1908: دولت بلژیک نام مستعمره بزرگ خود در آفریقا را «کنگوی بلژیک» گذارد.

1920: نخستین فرستنده رادیو بازرگانی روزانه (WWJ) در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا کار خودرا آغاز کرد؛ درست 20 سال پیش از این که ایران دارای فرستنده رادیویی شود.

1953: چند روز پس از این که منابع غرب اعلام کردند که شوروی دست به آزمایش بمب هیدرژنی زده است ، این دولت رسما اعلام کرد که در زرادخانه خود دارای بمب هیدرژنی است.

1955: بپاخیزی الجزایری ها و مراکشی ها بر ضد استعمار فرانسه به اوج خود رسید و نیروهای فرانسه در این روز صدها معترض و بعضا مسلح الجزایری را کشتند. الجزایری ها و مراکشی ها در جریان

بپاخیزی خود به موسسات و مساکن اروپاییان حمله می بردند و تخریب می کردند.

1968: نیروهای پیمان ورشو برای سرکوب هواداران سوسیالیسم ملایم (دوبچک) وارد چک اسلواکی شدند. منابع غرب شمار آنان را بالغ بر 650 هزارتن! گزارش کرده بودند.

1985: طبق برخی منابع، اسرائیل از جانب آمریکا و از طریق یک دلال بین المللی اسلحه (در جریان جنگ عراق و ایران) 96 راکت ضد تانک «تو ـTOW» به ایران فروخت.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=40836
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی