در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و نهم خرداد – نوزدهم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و نهم خرداد – نوزدهم ژوئن

29khordad 19june رویدادهای بیست و نهم خرداد – نوزدهم ژوئن

 

روز بیست و نهم خرداد برابر با نوزدهم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

29 خرداد 1356

‘علی شریعتی’ نویسنده، اندیشمند و جامعه ‌شناس ایرانی در لندن درگذشت‌….

 

29 خرداد 1354

ارتشبد ‘غلامعلی اویسی‌’ فرمانده نیروی زمینی‌ در رأس هیأتی از نظامیان به همراه سرهنگ ‘سلطان محمد اعتماد’، وابسته نظامی ایران در آمریکا برای بازدید از تأسیسات نظامی سانفرانسیسکو وارد پایگاه ارتش ششم آمریکا شد.

 

29 خرداد 1354

سناتور ‘ادوارد کندی’‌، طی نطقی در مجلس سنای این کشور از سیاست آمریکا در فروش اسلحه به ایران و دیگر کشورهای منطقه و جذب قسمتی از درآمد نفت در مقابل ارسال اسلحه و تقویت هرچه بیشتر موقعیت نظامی کشورهای مذکور انتقاد کرد.

 

29 خرداد 1332

طرح عملیاتی براندازی ‘محمد مصدق’ نخست وزیر برای تصویب نهایی در اختیار رییس سازمان سیا ، وزارت امور خارجه آمریکا و وزارت امور خارجه انگلستان قرار گرفت.

 

29 خرداد 1330

دولت ‘محمد مصدق’ از شرکت نفت ایران و انگلیس خلع ید کرد.

 

29 خرداد 1297

کابینه جدید ‘نجفقلی خان صمصام السلطنه بختیاری’ تشکیل شد.

 

29 خرداد 1288

سردار ‘اسعد بختیاری‌’، با یک هزار سوار و یک دستگاه توپ به قصد تصرف تهران‌، اصفهان را ترک کرد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

29khordad 19june1 رویدادهای بیست و نهم خرداد – نوزدهم ژوئن

 

 

19 ژوئن 1948

19 ژوئن زادروز «اسامو دازایی Osamu Dazai» داستان نگار بلندآوازه ژاپنی است که 13 ژوئن سال 1948 همراه با همسرش خود را غرق کرد. اسامو در1909 در یک خانواده اشرافی و قدیمی ژاپن در جزیره «هنشو» به دنیا آمده بود، ولی با وجود برخورداری از پول و رفاه کامل، در اثنای تحصیل در دانشگاه توکیو به صف کمونیستها پیوسته و به نشانه مخالفت و اعتراض به اشرافیت و ثروت بیش از ضرورت، نام خود را از «کاناگی» به «اسامو دازایی» تغییر داده بود.

 

19 ژوئن 240

اراتوستنس Eratosthenes دانشمند یونانی تبار عهد باستان 19 ژوئن سال 240 پیش از میلاد اندازه گیری محیط زمین را بر پایه علم هندسه به پایان برد. وی در اسکندریه مصر و در لحظه ای که خورشید در اوج بود (ظهر) فاصله آن را بر اساس احتساب زاویه برآورد کرد.

 

 

19 ژوئن 1934

19 ژوئن 1934 کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) برای نظارت و تنظیم امور رادیو، تلفن و تلگراف که بعدا تلویزیون هم بر آنها اضافه شده است آغاز بکار کرد ولی اجازه نیافت در امور رسانه های چاپی (Press) که قانون اساسی این کشور آزادی آنها را تضمین کرده است مداخله کند. در آمریکا انتشار روزنامه و مجلات نیاز به دریافت پروانه از دولت ندارد، ولی برای تاسیس رادیو تلویزیون باید از اف.سی. سی. پروانه گرفت. پروانه ها یکساله هستند و هر سال قبل از انقضای اعتبار باید تجدید شوند.

 

 

19 ژوئن 1867

19 ژوئن سال 1867 گرانددوک اتریشی ماکسیمیلین Maximilian پس از سه سال و اندی که امپراتور مکزیک بود در این کشور اعدام شد. وی قبلا همسرش کارلوتا (شارلوت Charlotte) را به اتریش فرستاده بود تا ضمن در امان ماندن از گزند، تلاش کند سران اروپا برای او کمک بفرستند.

 

 

19 ژوئن 1953

19 ژوئن 1953در نیویورک (زندان سینگ ــ سینگ) یک زن و شوهر آمریکایی به نام ژولیوس و اثل روزنبرگ Julius & Ethel Rosenberg به جرم همکاری اتمی با شوروی (دولت وقت مسکو) که دادستانی آمریکا بر آن عنوان «جاسوسی اتمی» گذارده بود اعدام شدند. این دو، تنها غیر نظامیانی بوده اند که در ایالات متحده به جرم جاسوسی اعدام شده اند. مراحل تحقیق و محاکمه این زوج دو سال طول کشیده بود. ژولیوس متولد 12 می 1919 و یک مهندس برق بود.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35395
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی