در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و هشتم مرداد – نوزدهم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و هشتم مرداد – نوزدهم آگوست

 28mordad 19august رویدادهای بیست و هشتم مرداد – نوزدهم آگوست

 

روز بیست و هشتم مرداد برابر با نوزدهم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

28 مرداد 1357

28 امرداد 1357 ((19 آگوست 1978)، در ساعات شب سینما رکس شهر آبادان آتش گرفت و بیش از نیمی از تماشاگران فیلم (طبق گزارشهای روز بعد مطبوعات تهران 400 تا 600 تن) کشته شدند. در لحظه وقوع حریق که «عمدی» تشخیص داده شد و بعدا یک توطئه معرفی گردید، بیش از هفتصد تن در حال تماشای فیلم سینمایی بودند. علت سنگین بودند تلفات، قفل بودن درهای خروجی (در زمان وقوع حریق) اعلام شده بود. هنوز جزئیات عمل و عامل یا عاملین این حریق که باعث تسریع در تغییر مقامهای بالای دولتی، تشدید فعالیتهای انقلابی و تضعیف هرچه بیشتر نظام وقت و [به اظهار برخی] قطع اجرای طرحهای تازه شاه برای حفظ نظام سلطنتی شد به درستی روشن و اعلام نشده است. یک هفته پس از این حادثه که ایرانیان را سخت متاثر ساخته بود نخست وزیر وقت تغییر کرد و ….

 

 

 

28 مرداد 2003

پروفسور جان هیگام John Higham استاد تاریخ دانشگاههای جانزهاپکینز، کالیفرنیا، کلمبیا، راتگرز و میشیگان و مولف دهها کتاب و صدها رساله و مقاله هفدهم آگوست 2003 در 82 سالگی درگذشت. مورخان وی را «جنرالیست» مسلط بودن بر انواع تواریخ و آگاه از همه رویدادهای گذشته و حال می دانند ولی خودش نوشته است که در تاریخ فرهنگها و مهاجرتها «مختصر اطلاعاتی!» دارد. وی در طول 55 سال تدریس و تالیف تاریخ و سردبیری یک مجله در ارتباط با تاریخ و فرهنگ همواره تلاش کرده بود که به تنش میان تاریخنگاری آکادمیک (نگارش تاریخ با ذکر مآخذ و فوت نوت های فراوان و…) و تاریخنگاری «توده فهم» که ناراتیو و عکس و مثال است و در آن به آن قسمت از رویدادها که جالب و مهم است و نیز روانی قلم توجه بیشتری می شود پایان دهد و میان دو دسته تاریخنگار سازش برقرار سازد. برای این منظور وی یک کتاب «روش تاریخنگاری» تالیف کرده که با کتب مشابه بکلی فرق دارد و در آن تاکید کرده است: از آنجا که تدریس و تالیف تاریخ عامل روشنگری و تحکیم میهندوستی، مردمدوستی اندرز است، هرچه که [شمار] تاریخنگاران غیر آکادمیک زیاد شوند رشد فکری و معلومات عمومی مردم بیشتر خواهد شد.

 

 

 

28 مرداد 1357

امروز زادروز محمد عطریانفر مدیر و سردبیر پیشین روزنامه همشهری، رئیس سابق شورای سردبیری روزنامه شرق و راه انداز روزنامه کارگزاران و سردبیر کل روزنامه «هم میهن» است که 28 امرداد 1332 در اصفهان پا به عرصه وجود گذارده است. وی که فعالیتهای انقلابی را از زمان دانشجویی در دوران نظام سابق آغاز کرده است یکی از فعالان بنام در انقلاب سال 1357 و وفاداران به آرمانهای این انقلاب بشمار می رود. عطریانفر با این که از بهترین فارغ التحصیلان رشته مهندسی بود، پس از انقلاب وارد دنیای روزنامه نگاری شد که از جوانی به آن کشش و علاقه زایدالوصف داشت. وی با کارکردن در کیهان بعد از انقلاب (دوران مدیریت محمد خاتمی بر این روزنامه)، نشریات دیگر و سازمان رادیو تلویزیون دولتی مهارت ژورنالیستیک لازم را به دست آورد. 

 

 

 

28 مرداد 1981

9 آگوست 1981 و در آسمان مدیترانه دو جت اف – 14 نیروی دریای آمریکا (جنگنده های مستقر در عرشه ناو هواپیمابر) در یک زد و خورد هوایی دو جت سوخوی – 22 نیروی هوایی لیبی را سرنگون کردند. با این رویداد مقامات مربوط شوروی متوجه ضعف تکنولوژی هوایی خود شدند و دچار یاس گردیدند و ….
     دولت لیبی قبلا آبهای ساحلی خود در خلیج Sidra را گسترش داده بود تا کشتی نظامی خارجی بدون کسب اجازه قبلی وارد این خلیج نشود. دو ناو هواپیمابر آمریکایی گسترش آبهای ساحلی لیبی را نادیده گرفته و وارد خلیج Sidra شده بودند که دو سوخوی لیبیایی دست به مقابله زدند و موشک پرانی کردند که موثر واقع نشد و هر دو سرنگون شدند.

 

 

 

 

28 مرداد 1332

اگر تاریخ طولانی میهن را مرور کنیم می بینیم که درایران ـ زمان وقوع بیشتر رویدادهای شوم، ماه میلادی آگوست (دهم امرداد تا نهم شهریور) بوده است که سیاهترین آنها تصرف ایران به دست اسکندر در آگوست 330 پیش از میلاد، امضاء قرارداد تقسیم ایران به دو منطقه نفوذ میان انگلستان و روسیه در 31 آگوست 1907، امضای قرارداد وثوق الدوله با انگلستان معروف به قولنامه فروش ایران در 9 آگوست 1919، ورود نیروهای نظامی انگلستان و شوروی به ایران در 25 آگوست 1941 و سپس اشغال نظامی آن به مدت چهار سال و بالاخره براندازی حکومت منتخب مردم در 19 آگوست 1953 (28 امرداد 1332، روزی چون امروز). براندازی 28 امرداد در عین حال ضربه بزرگی به دمکراسی در تاریخ دو هزار و ششصد ساله آن بشمار آورده شده است. انگلستان و آمریکا طرّاحان اصلی نقشه براندازی بشمار آورده شده اند.

 

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

28mordad 19august1 رویدادهای بیست و هشتم مرداد – نوزدهم آگوست

 

 

19 آگوست 1991

19 آگوست 1991کودتا بر ضد گورباچف که با کارها و سیاستهای خود شوروی را در آستانه فروپاشی قرار داده بود وارد دومین روز خود شد ولی از همان نخستین روز پیدا بود که فاقد اصالت است و پس از چند روز هم پایان یافت و تنها نتیجه آن تسریع فروپاشی اتحاد شوروی بود. هنوز ماهیت این رویداد – بمانند سایر تحولات دهه های 1980 و 1990 شوروی و پس از آن روسیه – از پرده ابهام خارج نشده است و درباره آن تردیدهای بسیار وجود دارد. این رویداد ـ تنها کودتا در طول تاریخ است که در ساعات روز آغاز شده بود، نه شب!. در نظرسنجی رسمی که نتایج آن 14 آگوست 2010 انتشار یافت 37 درصد روسها تعجب خودرا از اینکه مبارزه ای با فساد اداری و میلیاردرهای یکشبه جز دو ـ سه تن از آنان صورت نگرفته است ابراز داشته بودند. این میلیاردرها در همان نخستین ماه فروپاشی شوروی ـ کشور سوسیالیستی که دارایی اتباع آن قانونا محدود بود ـ آشگار شده بودند و در جریان خصوصی سازی اموال و منابع عمومی، کارخانه ها و معادن را در حرّاج های ساختگی و یا … به مفت صاحب شدند، این پول را یکشبه از کجا آورده بودند؟، یک معمّاست.

 

  

 

 

19 آگوست 1961

جومو کنیاتا Jomo Kenyatta در این روز از ماه آگوست سال 1961 از زندان انگلستان آزاد شد. وی 9 سال از عمر خود را در زندان دولت لندن سپری کرده بود. کنیاتا رهبری جنبش استقلال طلبان کنیائی معروف به «مائو ـ مائو» را بر عهده داشت که بارها از سوی عوامل انگلستان سرکوب شده بودند. دستگاههای تبلیغاتی انگلستان که کنیا Kenya را در استعمار داشت به منظور خنثی کردن اعتراضهای جهانی به سرکوب خشونت آمیز «مائو ـ مائو» ها، آنان را آدمخوار معرف می کردند، به همان گونه که بلژیکی ها مردم کنگو – مستعمره خود را آدمخوار نشان می دادند، تا سایر ملل که اطلاع درستی از آفریقا نداشتند قبول کنند که آدمخواران وحشی هستند و سزاوار سرکوب شدن. به علاوه، شایستکی استقلال و آزادی و مالکیت بر ثروت ملی خود را ندارند.

 

 

 

 

19 آگوست 1812

19 نوامبر سال1812 توپدار کانستیتوشن USS Constitution متعلق به دولت نوبنیاد ایالات متحده آمریکا در نزدیکی آبهای کانادا کشتی نظامی انگلیسی «گوری یر Guerriere» از نوع فری گیت را در هم کوبید و از صحنه نبرد خارج ساخت. این کشتی دوهزار و دویست تنی 71 متری مجهز به 44 توپ و 450 ملوان ساخت نوامبر سال 1797 سپس به تنهایی جمعا به شش کشتی دیگر انگلیسی آسیب رساند و دولت ایالات متحده را دلگرم به ساختن شش توپدار دیگر از این نوع کرد.کانستیتوشن همان ناوی است که در مدیترانه دزدان دریائی را شکست داد و پیمان دریایی با لیبی (ترابلس) در عرشه آن امضاء شد. این کشتی در منطقه کارائیب کشتی های فرانسوی را هم که مزاحم بازرگانان آمریکایی بودند متواری ساخته بود. بنابراین کانستیتوشن نخستین ناو جنگی ایالات متحده است که درخارج از آبهای این کشور وارد عملیات نظامی شده است.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 19 اوت

1099: صلیبیون در جنگ اشکلون بر نیروهای اعزامی مصر پیروز شدند. این پیروزی یک ماه پس از افتادن بیت المقدس (اورشلیم) به دست صلیبیون صورت گرفت. نیروهای مصری برای بیرون راندن صلیبیون وارد فلسطین شده بودند که در اشکلون شکست خوردند.

1959: ساختمان تازه آرامگاه فردوسی در خراسان گشایش یافت.

1959: پیمان نظامی بغداد به پیمان مرکزی (سنتو) تغییر نام داد.

2003: مهندس آلن لاتهام که دستگاه گریز از مرکز ویژه جدا سازی اجزاء خون از قبیل گلبول قرمز، گلبول سفید، پلاسما و … را اختراع کرد که خدمت بزرگی به خلق بود در 95 سالگی درگذشت.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=40835
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی