در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و هفتم تیر – هجدهم جولای
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و هفتم تیر – هجدهم جولای

27tir 18july 2 رویدادهای بیست و هفتم تیر – هجدهم جولای

 

روز بیست و هفتم تیر برابر با هجدهم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

27 تیر 1368

دولت آمریکا پس از یک سال سکوت درباره سرنگون کردن هواپیمای ایران‌، در یک عقب نشینی آشکار وادار به پرداخت غرامت به خانواده‌های شهیدان هواپیمای ایرباس شد.

 

27 تیر 1367

‘خاویر پرزدکوئه ‌یار’ دبیرکل سازمان ملل مراتب موافقت ایران با قطعنامه 598 این سازمان را به اطلاع شورای امنیت رساند.

 

27 تیر 1337

‘اسکندر میرزا’ رییس جمهور پاکستان و همسر ایرانی او وارد تهران شدند.

 

27 تیر 1336

آمریکا هفت فروند جت بمب افکن از محل کمکهای نظامی خود به ایران داد.

 

27 تیر 1331

تهدید شدیداللحن و معروف ‘احمد قوام’، قوام السلطنه، که مردم را به مجازات و سرکوب خونین تهدید کرده بود، انتشار یافت‌. این تهدید بلافاصله پس از انتصاب قوام به نخست وزیری صادر شد.

 

27 تیر 1320

رییس ستاد ارتش انگلیس به دولت آن کشور توصیه کرد، برای واداشتن دولت ایران به اخراج آلمانی ‌های مقیم این کشور دست به شدت عمل بزند.

 

27 تیر 1305

قیام سه هفته ‌ای سربازان پادگان مراوه تپه در منطقه ترکمن صحرا علیه ‘رضا پهلوی’ سرکوب شد.

 

27 تیر 1305

‘محمدولی خان خلعتبری’ که در دوره ‘محمدعلی شاه قاجار’ چند بار به مقام رییس الوزرایی رسیده بود در 84 سالگی در خانه خود با اسلحه خودکشی کرد.

 

27 تیر 1303

‘ماژور ایمبری ویس’ معاون کنسولی آمریکا، در خیابان شیخ‌ هادی تهران به قتل رسید.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

10379299 129074030140 رویدادهای بیست و هفتم تیر – هجدهم جولای

 

18 جولای 1924

18 جولای 1924 و در آن سال مصادف با 27 تیرماه 1303 هجری خورشیدی سرگرد «رابرت ویتنی ایمبری» 41 ساله نایب کنسول سفارت آمریکا در تهران هنگام عکسبرداری از یک سقّاخانه درخیابان «آشیخ هادی» مورد حمله گروهی از مردم قرارگرفت و این وضعیت تا قزاقخانه و بیمارستان نظمیه و مرگ او در اطاق عمل ادامه یافت. درباره این قتل و توطئه بودن و نیز بهره داری هایی که از آن شده است تاکنون چندین کتاب و صدها رساله انتشار یافته ولی اصل قضیه هنوز درپرده ابهام است.

 

 

18 جولای  1374

امروز سالگشت درگذشت پترارک (فرانچسکو پترارکا) اندیشمند، نویسنده، مورخ و شاعر ایتالیایی است که با «دانته» از پدران عصر رنسانس بشمار می آیند. وی هجدهم جولای سال 1374 (شب، و در نخستین ساعت بامداد 19 جولای) درگذشت. زادروز پترارک 20 جولای بود. پترارک با هدف گسترش معلومات عامه و آموزش عمومی و در نتیجه روشنگری، یادداشتهای «سیسرو» و کارهای نویسندگان دیگر را جمع آوری و تدوین کرده است. معروفترین تالیف پترارک «آفریقا» عنوان دارد که شرح کارهای ژنرال رومی «سیپیو افریکانوس» است.

 

 

18 جولای 1838

 سالروز انتشار کتاب معروف “مطالعه دمکراسی The study of Democracy” تالیف James Bryce است که در سال 1920 انتشار یافت و هنوز مطالب آن در کتب درسی نقل و در تفسیرهای سیاسی به مفاد آن استناد می شود. برایس در این کتاب با ذکر ادله و مثالهای فراوان مخالفت خودرا با حرفه ای شدن سیاست و نمایندگی مردم در شوراهای مختلف ابراز داشته و ادامه آن را نقض غرض دمکراسی خوانده و نوشته است که تجدید نامحدود نمایندگی افراد (انتخاب مکرر یک فرد برای نمایندگی) همانا بازگشت به دوران پادشاهان، شاهزادگان و امیران است با نامی دیگر که رشد معکوس بشر است. تجدید نامحدود نمایندگی نه تنها فرصت را از دیگران می گیرد بلکه به بسط فساد اداری (فساد دولتی) می انجامد و به تدریج وضع قوانین، اتخاذ تصمیمات و نیز اقدامات برپایه منافع فردی و گروه معیّ خواهد بود تا سود جامعه. وی باندبازی هارا نتیجه حرفه ای شدن سیاست و مشاغل سیاسی می داند. برایس تاکید بر آموزش دمکراسی به مردم دارد و می نویسد که اگر عوام الناس دمکراسی را نشناسند و اهمیت آن را ندانند در آن مشارکت آگاهانه نخواهند کرد و چنین کشوری را نمی توان یک دمکراسی نامید.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 18 جولای

1812: انگلستان با روسیه و سوئد بر ضد« فرانسه ناپلئون » متحد شد . این اتحاد در تاریخ به پیمان «اوره برو Orebro» معروفست.

1872: با این که قدمت دمکراسی در انگلستان به قرن 12 می رسد از 18 ژوئیه 1872 در این کشور دادن رای در حوزه های رای گیری « مخفی » اعلام شد.

1923: زنان انگلستان همانند شوهرانشان این حق را به دست آوردند که دادخواست طلاق به دادگاه بدهند.

1991: دولت فدرال یوگوسلاوی نیروهای خود را از اسلوانی که اعلام استقلال و خروج از کنفدراسیون کرده بود فرا خواند و به این ترتیب بر جدائی اسلوانی مهر تایید گذارد.

1979: رسما اعلام شد که حسن البکر از ریاست جمهوری عراق و همه سمت هایی که داشت به دلیل ضعف بنیه و مزاج کناره گیری کرده و صدام حسین معاون او رئیس جمهوری ، دبیر کل حزب بعث ، و رئیس شورای عالی انقلاب عراق شده است. حزب

سوسیالیستی بعث از 17 ژوئن سال 1968 قدرت را در عراق به دست گرفته بود و از همان زمان ، حسن البکر ریاست جمهوری این کشور بود . به این ترتیب تا سال 2003 حزب بعث 35 سال برعراق حکومت کرده بود که خارج ساختن کامل آن از جامعه

این کشور کار سریع و آسانی به نظر نمی رسد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37034
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی