در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و هفتم اردیبهشت – هفدهم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و هفتم اردیبهشت – هفدهم می

27ordibehesht 17may1 رویدادهای بیست و هفتم اردیبهشت – هفدهم می

 

روز بیست وهفتم اردیبهشت برابر با هفدهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

27 اردیبهشت 1367
عملیات بیت‏المقدس 6، در جبهه شمال و منطقه عمومی ماووت در استان سلیمانیه عراق با رمز ‘یا امیرالمؤمنین'(ع)، در پاسخ به شرارت‏های دشمن در خلیج فارس و روستاهای مرزی کشور و با هدف خارج کردن نیروهای خودی از تیررس دشمن در دو مرحله به اجرا گذاشته شد.

 

27 اردیبهشت 1366
یک میراژ عراقی به اشتباه به جای ناو ایرانی، کشتی جنگی آمریکایی ‘استارک’ را هدف موشک اگزوست قرار داد. در این حمله ناو امریکا خسارت جدی دید و 37 نفر از افراد آن کشته و 21 نفر دیگر مجروح شدند. دولت عراق ضمن پرداخت غرامت، از دولت امریکا عذرخواهی کرد.

 

27 اردیبهشت 1359
بازار مشترک اروپا در همگامی با امریکا محدودیت‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران را به اجرا درآورد.

 

27 اردیبهشت 1358
حدود 80 هزار نفر در برابر سفارت امریکا در تهران دست به تظاهرات زدند و شعارهای ضدامریکایی سر دادند، تظاهر کنندگان با حمله به سفارت، پرچم امریکا را پایین کشیدند و پس از مدتی با مقاومت نگهبانان سفارت، از محل خارج شدند.

 

27 اردیبهشت 1357
وزارت دفاع امریکا لایحه فروش 5/2میلیارد دلار اسلحه به ایران و ژاپن را تسلیم کنگره کرد.

 

27 اردیبهشت 1343
‘لویز دریفوس‌’ وزیر مختار اسبق امریکا، در سندی محرمانه که بعد از گذشت‌20 سال منتشر می‌شد، فاش کرد که در جریان جنگ دوم جهانی‌، قرار بود ایران به طور کامل تجزیه شود. او در سال های 1940 تا 1944 به عنوان آخرین وزیر مختار امریکا در ایران حضور داشت و پس از وی سمت وزیر مختاری به درجه ی سفیری ارتقاء یافت.

 

27 اردیبهشت 1336
حزب مردم به دبیرکلی ‘امیراسدالله علم ‘اعلام موجودیت کرد. در واقع هدف رژیم از این ماجرا، سازماندهی گروه‌ها در قالب تشکل‌های حزبی و ارائه یک چهره دموکراتیک از نظام و جلب مشارکت مردمی و کسب مشروعیت بود. اما وابستگی خاندان علم به دولت انگلیس موجب شد که در داخل کشوراقشار مختلف مردم به خصوص روحانیت اقبالی نسبت به این حزب نشان ندهند.

 

27 اردیبهشت 1330
فرانسیس شپرد، سفیر انگلیس در تهران، قانون ملی شدن صنعت نفت ایران را خلاف قوانین بین‌المللی خواند!

 

27 اردیبهشت 1301
کابینه ‘میرزاحسن خان مشیرالدوله’ که در اول بهمن 1300 تشکیل شده بود، سقوط کرد.

 

27 اردیبهشت 1300
‘رضاخان’ وزیرجنگ، طی حکمی کلنل’ کاظم خان’ حاکم نظامی تهران را به ریاست ستاد ارتش منصوب کرد.

 

* رویدادهای جهانی:

 

27ordibehesht 17may رویدادهای بیست و هفتم اردیبهشت – هفدهم می

 

هفدهم می 694

سالنامه رسمی چین عهد باستان سال فرو کش کردن گسترش آیین مانوی را در چین گزارش کرده است که پس از تطبیق تقویم قمری چین با تقویم تازه میلادی، سال 694 به دست آمده و روز ثبت این واقعه 17 ماه مه آن سال بوده است. عقاید مانی از ایران و از طریق آسیای میانه، در چین گسترش یافته است. این سالنامه علت توقف گسترش آموزشهای مانوی را در چین روشن نساخته و احتمال داده می شود که به دستور حکومت وقت، گسترش آن منع شده بود.

 

هفدهم می 1936

«Oswald Arnold Spengler اسوالد آرنولد سپنگلر» مورخ و فیلسوف شهیر آلمانی و صاحب فرضیه «انحطاط» در 56 سالگی در هشتم ماه مه سال 1936 درگذشت. وی که کتاب «زوال غرب» را بر پایه فرضیه انحطاط تالیف کرده معتقد بود که انحصار (مانی پولیشن)، ماتریالیسم (مادی گرایی) و تلاش دولتها برای استراسیسم کردن برخی از اتباع خود (محرومیت از حقوق کردن، طرد کردن، بی وجهه کردن، فراری دادن، تبعید کردن و …) سه عامل اصلی انحطاط تدریجی هر نظام و سیستم حکومتی هستند.

 

هفدهم می 1945

هفدهم ماه مه سالروز صدور حکم دیوان عالی آمریکا مبنی بر لغو جدایی دانش آموزان مدارس در این کشور است. تا ماه مه 1954 سیاهپوستان به مدارس سفید پوستان راه نداشتند؛ حال آن که قانون اساسی آمریکا صریحا تاکید بر آموزش و پروش یکنواخت، رایگان و اجباری در دوره های ابتدایی و متوسطه دارد، ولی دهها سال مدارس سیاهپوستان را با این استدلال که دوگانه بودن به یکنواخت و برابر بودن آموزش و پرورش آسیب نمی رساند از مدارس سفید پوستان جدا کرده بودند.

 

هفدهم می 1987

یک میراژ عراقی هفدهم مه 1987 در آبهای خلیج فارس اشتباها به جای ناو ایرانی، کشتی جنگی آمریکایی «ستارکStark» را هدف موشک اگزوست قرار داد که ضمن این حمله به ناو آمریکایی آسیب رسید و 37 تن از افراد آن کشته و 21 تن دیگر مجروح شدند و دولت عراق از آمریکا عذرخواهی کرد و غرامت پرداخت.

 

هفدهم می 2004
در پی برداشتن سنگ حاوی «ده فرمان مسیح» از مقابل یک اداره دولتی در جنوب آمریکا به حکم دادگاه ، 15 ماه مه 2004 یک دادگاه در شمال این کشور حکم داد که قرار دادن ستون سنگی حاوی «ده فرمان مسیح» در چمن شهرداری شهر دلوت (ایالت مینه سوتا) نقض قانون اساسی است و باید از آنجا برداشته شود. قانون اساسی آمریکا در اصلاحیه اول خود، دولت و کلیسا را از هم جدا ساخته و دولت این کشور را از حمایت از یک مذهب در برابر مذاهب دیگر منع کرده است.

 

برخی دیگر از رویدادهای 17 می

1727: کاترین اول رئیس کشور روسیه در 44 سالگی درگذشت.

1729:سمیوئل کلارک فیلسوف انگلیسی در 54 سالگی درگذشت.

1792: بورس نیویورک ویژه معاملات سهام تاسیس شد.

1809: ناپلئون امپراتور فرانسه سرزمین هایی را که پاپ تا آن زمان بر آنها فرمانروایی داشت ضمیمه امپراتوری فرانسه کرد.

1809: ناپلئون مستملکات پاپ را به فرانسه ضمیمه ساخت.

1814: ناپلئون به استقلال موناکو پایان داد. موناکو 32 هزار نفری که اینک یک شاهزاده نشین مستقل و عضو سازمان ملل است نواری از ساحل فرانسه در نزدیکی «نیس» را در برگرفته و محافظت نظامی از آن همچنان با فرانسه است. موناکو در قدیم توسط

دولت جنوای ایتالیا اداره می شد.

1838: شارل موریس تالیران سیاستمدار و دولتمرد معروف فرانسه در 84 سالگی فوت شد.

1940: ارتش آلمان با تصرف بروکسل، اشغال بلژیک را تکمیل کرد.

1967: جمال عبدالناصر رهبر وقت مصر از سازمان ملل خواست که نظامیان خود را از خط آتش بس مصر و اسرائیل احضار کند و با این اقدام راه برای جنگ اسرائیل و اعراب (جنگ شش روزه) باز شد که در آن اعراب شکست خوردند و نوار غزه و

صحرای سینای مصر به تصرف اسرائیل درآمدند. در این جنگ، غرب رود اردن و بیت المقدس قدیمی که توسط اردن اداره می شدند نیز به تصرف اسرائیل در آمدند و مسئله اعراب و اسرائیل پیچیده تر شد. نوار غزه در آن زمان درکنترل مصر بود.

1995: ژاک شیراک پس از این که 18 سال شهردار پاریس بود رئیس جمهور فرانسه شد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32951
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی