در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و هفتم مرداد – هجدهم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و هفتم مرداد – هجدهم آگوست

27mordad 17august رویدادهای بیست و هفتم مرداد – هجدهم آگوست

 

 

روز بیست و هفتم مرداد برابر با هجدهم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

27 مرداد 1371

استاد سیدمحمد طباطبایی متخلص به محیط و مشهور به محیط طباطبایی‌، ادیب برجسته ایرانی در سن 90 سالگی به علت بیماری قلبی درگذشت.

 

 

27 مرداد 1367

خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل متحد رسما از ایران و عراق خواست که در ساعت ‌6 و 30 دقیقه بامداد روز 29 مرداد ماه آتش بس در تمام طول مرزهای ایران و عراق به اجرا گذاشته شود.

 

 

27 مرداد 1358

حماسه خونین پاوه در استان کرمانشاه، با هجوم عناصر حزب بعث عراق و گروهک‏های ضدانقلاب وابسته به بیگانگان، به وقوع پیوست. این فاجعه خونین با عکس‏العمل شدید امام خمینی(ره) مواجه شد و به فرمان ایشان، نیروهای سپاهی، ارتشی و بسیجی به فرماندهی شهید دکتر چمران به منطقه اعزام شدند و پس از یک نبرد سخت و درگیری خونین، شهر، راه‏ها و مواضع استراتژیک منطقه را آزاد کردند.

 

 

 

27 مرداد 1332

آیت الله کاشانی طی نامه‌ای به محمد مصدق هشدار داد که وقوع یک کودتا در تهران توسط زاهدی حتمی است و مصدق نیزدر پاسخ به این هشدار گفت‌: من مستظهر به حمایت مردم ایران هستم‌.

 

 

27 مرداد 1320

رادیو لندن در جریان جنگ جهانی دوم اعلام کرد که حضور دو هزار و 500 تا دو هزار و 700 کارشناس آلمانی در ایران امنیت همسایگان این کشور را در معرض خطر قرار داده است‌.

 

 

27 مرداد 1319

استاد محمد غفاری، مشهور به کمال‏الملک، بزرگترین نقاش دوران یکصد سال اخیر و صاحب آثار ارزنده متعددی چون تالار آینه که بزرگترین و پرکارترین اثر اوست، در سن 93 سالگی در نیشابور درگذشت.

 

 

27 مرداد 1305

رضاشاه در سفر به استان خراسان به محض ورود به بجنورد برای فرونشاندن غائله پادگان مراوه تپه‌ 10 نفر از متهمین این غائله را در ملاءعام اعدام کرد. افراد مستقر در این پادگان به رهبری لهاک خان به علت عدم توجه اولیای امور و نگرفتن حقوق و زندگی در شرایط نامساعد و عدم توجه به خواسته‌هاشان به منظور اعلام نارضایتی خود در دوم تیرماه ???? به پادگانهای بجنورد و قوچان حمله کرده بودند.

 

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

Asemoni.com 4 رویدادهای بیست و هفتم مرداد – هجدهم آگوست

 

 

18 آگوست 1227

18 اوت (27 امرداد) سال 1227 میلادی (رمضان 624 هجری)، چنگیزخان مغول پس از تصرف سرزمین هایی از چین تا حاشیه اروپا، در 72 سالگی در مغولستان درگذشت و در گوری پنهان به خاک سپرده شد. گروه بین المللی مامور کشف گور چنگیزخان مرکب از تاریخدانان، جغرافیون و باستاشنان پس از چهل سال بررسی، در دهه یکم قرن 21سرانجام این گوررا در تپه ای در 260 کیلومتری شمالشرقی اولان باتور (پایتخت جمهوری مغولستان) و به فاصله نزدیکی از زادگاه وی (دامنه کوههای لینبانشان، نزدیک شهرک باتشیریت، ایالت هنتی Hentii) کشف کرده اند که به صورت یک اطاقک 3 در 3 در 4 متری سنگی در عمق دو متری و در نزدیکی قله تپه ساخته شده است. پیرامون این گور، قبور سنگی متعدد وجود دارد تا یافتن قبر چنگیز دشوار باشد. چنگیزخان که بیم داشت روزگاری دشمنانش گور او را بیابند و بقایای جسدش را بیرون بیاندازند و روح او تا ابد ناراحت باشد محرمانه دستور داده بود که همه کسانی که در ساختن گور او و مراسم تشییع و تدفین جنازه شرکت کنند کشته شوند و این وصیت پس از مراسم تدفین به دست «اگدای» انجام گرفت و به همین جهت چهل سال طول کشید تا هیات بین المللی گور او را پیدا کند. 

 

 

 

18 آگوست 1955

در این روز در سال 1334 هجری خورشیدی (18 آگوست 1955) یک دسته شش نفری دیگر از افسران عضو سازمان نظامی حزب توده به جوخه اعدام سپرده شدند. از «لو رفتن» سازمان نظامی حزب توده یازده ماه می گذشت که این شش افسر اعدام شدند و به همین سبب اعدام آنان ایجاد تعجب کرده بود. قبلا و عمدتا اندکی پس از لو رفتن سازمان نظامی حزب توده دهها افسر کمونیست ایران به همین صورت اعدام شده بودند. مفسران اروپایی نوشته بودند که اعدام دسته ششم افسران کمونیست ـ 11 ماه پس از دستگیری، بر ذهن ایرانیان تاثیر منفی می گذارد و طبق تجربه گذشته (تاریخ) مخالف دولت می شوند. کیفر جرائم اصطلاحا عقیدتی ـ سیاسی و از این قبیل اگر فوری باشد در جامعه تاثیر منفی کمتری خواهد داشت. احتمالا همین تفسیرها (که ترجمه و در بولتن های ویژه برای مقامات ارشد دولت ارسال می شدند) باعث شده بود با این که دولت وقت (اصطلاحا دولت کودتا) با دکتر مصدق مطلقا میانه خوب نداشت، عوامل تبلیغاتی آن برای کاهش ناراحتی ایرانیان از ادامه اعدام افسران توده ای که از جوانان این ملت بودند به طور غیر مستقیم اشاره کنند که این افسران با مصدق هم خوب نبودند (با توانایی که داشتند بموقع از اودفاع نکرده بودند).

 

 

 

 

18 آگوست 1991

پیش از ظهر 18 آگوست 1991 که اوضاع شوروی بر اثر سیاست ها و یا به نظر بعضی؛ «ماموریت!» گورباچف به هم ریخته بود و امکان اصلاح وجود نداشت تانکها وارد خیابانانهای مسکو شدند و جمعی از مقامات نظامی و سیاسی شوروی در حالی که در کنار هم نشسته بودند و اظهارات آنان مستقیما از تلویزیون پخش می شد گفتند که مجبور شده اند برای نجات! کشور دست به اقدام اضطراری (کودتا) بزنند و گورباچف که برای استراحت به کریمه رفته، در آنجا تحت نظر است!. این نخستین کودتای تاریخ بود که در روز روشن انجام گرفته بود و لذا جدّی گرفته نشد و (به دلایلی) نظر مفسرّان بر ساختگی بودن آن بود.

 

 

 

18 آگوست 2003

در هفت روزی که به 18 آگوست 2003 ختم می شد دو ضعف بزرگ در زندگی بشر امروز آشگار شد و نشان داد که بشر همانند گذشته دور همچنان آسیب پذیر است و پیشرفتهای مادی (صنعتی و فنی) میزان این آسیب پذیری را کاهش نداده است.
     یکی از این دو ضعف؛ مسئله قطع برق در ایالات پرجمعیت شمال شرقی آمریکا و جنوب شرقی کانادا بود که 50 میلیون نفررا از14 آگوست به مدت چند روز با تاریکی و دشواری رفت و آمد و خورد و خوراک و … رو به رو ساخته بود؛ زیرا که زندگانی بشر امروز وابسته به برق و انرژی و مصنوعات تازه شده است و یک اتصالی کوچک خطوط انتقال و یا از کارافتادن یک دستگاه تبدیل، زندگی را بر همه جهنم می سازد.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 18 اوت

1587: انگلیسی ها برای تحکیم ریشه خود در آمریکای شمالی نوشته اند که در این روز یک زن مهاجر در جزیره رونوک (کارولینای شمالی) نوزاد دختری به دنیا آورد که نامش را «دیر» گذاشتند. این مهاجر نشنین بعدا ناپدید و از صحنه محو شده است. بنابراین معلوم نیست که «روزنگار» نویسهای انگلیسی زادروز اورا از کجا آورده اند!. با وجود این، اینک آن منطقه به نام این نوزاد شهرستان دیر (دیر کاونتی) نامیده می شود.

1846: ژنرال آمریکایی «استیفن کرنی» با نیروهای خود شهر «سانتافه » مهاجر نشین قدیمی اسپانیائی ها در امریکای شمالی را که جزئی از قلمرو مکزیک بود تصرف کرد که اینک یکی از شهر های ایالت نیومکزیکو آمریکاست.

1894: دستگاه قانونگزاری فدرال آمریکا برای این کشور «دفتر مهاجرت» ایجاد کرد تا کار مهاجرت به این کشور تحت نظم و قاعده درآید. این دفتر بعدا به نام سازمان مهاجرت آمریکا در چارچوب دادستانی کل (معروف به وزارت دادگستری) قرار گرفت که در دهه یکم قرن 21 به وزارت امنیت ملی منتقل شده است. در ایالات متحده «مهاجرت» دارد به صورت یک مسئله درمی آید.

1914: وودرو ویلسون رئیس جمهوری وقت آمریکا بیطرفی این کشور در قبال جنگ اروپاییان (جنگ جهانی اول) را اعلام کرد. با وجود این، در اواخر این جنگ مصلحت دید که وارد آن شود و کشورش را از انزوا خارج سازد و وارد باشگاه قدرت ها کند. دولت واشنگتن که از سه دهه آخر قرن نوزدهم به فکر قدرت جهانی شدن افتاده بود با محاسبات دقیق و بموقع با ورود به مسئله چین (ماجرای مشتزنان چینی) و دو جنگ جهانی اول و دوم و جهانی ساختن دلار خود ابرقدرت شده است.

1958: فیدل کاسترو در جریان انقلاب کوبا رادیو مخفی انقلاب را با نطق خود گشود.

1961: کار ساختن دیوار سیمی برلین (باسیم خردار – موقت) به پایان رسید. دلیل عمده ساختن این دیوار از سوی دولت آلمان شرقی که بعدا بتونی شد این بود که رسانه های غرب هر کس را که از شرق آلمان به غرب این سرزمین پناهنده می شد وسیله ای برای

انتقاد از «کمونیسم» و جهنم آن قرار می دادند و یکی از منابع خبر آنها همین فراریان شده بودند و روزنامه های سایر کشور ها نیز که منابعشان دستگاههای خبررسانی غرب بود این خبرها را نقل می کردند و مردم در سطح جهان نسبت به سوسیالیسم دلسرد می

شدند.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=40625
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی