در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و هفتم فروردین – شانزدهم آوریل
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و هفتم فروردین – شانزدهم آوریل

27farvardin 16 april رویدادهای بیست و هفتم فروردین – شانزدهم آوریل

 

روز بیست و هفتم فروردین برابر با شانزدهم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

27 فروردین 1383

‘خلیل نعیمی’ دبیر اول سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق، در حین خروج از سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد توسط یک گروه مسلح ناشناس مورد حمله قرار گرفت و به فیض شهادت نایل شد.

 

27 فروردین 1358

‘انور سادات’ رئیس‌جمهور مصر با انتقاد شدید از انقلاب اسلامی ایران، گروهها و سازمانهای مصری حامی جمهوری اسلامی در مصر را به سرکوب شدید تهدید کرد.

 

27 فروردین 1357

‘کورت‌ والدهایم’ دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد موافقت تهران را برای اعزام یک گردان دیگر از نظامیان ایران به جنوب لبنان کسب کرده است.

 

27 فروردین 1346

‘امام خمینی'(ره) باارسال نامه سرگشاده‌ای به هویدا نخست وزیر، ضمن نصیحت او، نسبت به استبداد، اسراف ها، فقر مردم‌، سلب آزادی از مطبوعات وسرسپردگی عاملان حکومت هشدار دادند.

 

27 فروردین 1335

شورای پیمان بغداد، باشرکت نخست وزیران ایران، عراق، ترکیه و نمایندگان امریکا وانگلیس در تالار وزارت خارجه ایران گشایش یافت‌.

 

27 فروردین 1330

مجلس شورای ملی با 77 رأی مثبت به کابینه ‘علاء ‘رأی اعتماد داد. این دولت تنها 9 روز دوام یافت.

 

27 فروردین 1300

‘سیدضیاءالدین طباطبائی’ ـ رئیس‌الوزرا ـ قرارداد 1919 وثوق‌الدوله را که با اعتراض شدید علما، مراجع و آزدایخواهان پیمانی ‘خائنانه و غیر قابل’ اجرا خوانده شده بود، طی بیانیه‌ای لغو کرد.

 

رویدادهای جهانی :

جنگ سرد و ابزارهای آن ـ نقش روزنامه نگار در یک جنگ سرد ـ تبدیل درگیری های نظامی به جنگ سرد

واژه مرکّب «جنگ سرد» 16 اپریل 2011 شصت و چهار ساله شد که برای نخستین بار در 16 اپریل1947 «برنارد باروک (باروخ)» مشاور یهودی هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا آن را در یک سخنرانی رسمی به زبان آورد و «والتر لیپمن» مقاله نگار یهودی مطبوعات آمریکا عنوان تالیف اکتبر سال 1947 خود قرارداد که به مفهوم درگیری لفظی، تشنّج ممتد و خصومت میان دو قدرت [در ابعاد سیاسی ـ اقتصادی و فرهنگی] عمومیت یافته است. پیش از باروک و لیپمن، «جورج اورول G. Orwell» روزنامه نگار انگلیسی در مقاله ای که در 19 اکتبر 1945 انشار یافت بدون بکار بردن واژه مرکّب «جنگ سرد»، نوشته بود: بکارگیری بمب اتمی از سوی آمریکا در جنگ با ژاپن سایر دولتها را به اندیشه داشتن آن فرو برده و با توجه به قدرت تخریبی این جنگ افزار، بکاربردنش آخرین گزینه خواهد بود و بنابراین؛ از این پس، درگیری ها به صورت سرد و بدون بکار بردن نیروی نظامی خواهد بود مگر اینکه یکی از دو طرف بسیار ضعیف، یک سرزمین تقسیم شده و یا پُرآشوب و مملو از اختلافات داخلی باشد. گذشت زمان و رویدادها نشان داد که پیش بینی «اورول» درست بود.

 

27farvardin 16 april 1 رویدادهای بیست و هفتم فروردین – شانزدهم آوریل

 

روزی که خمر روژ بر کامبوج مسلط شد

«خمر روژ» پس از پنج سال جنگ، ظرف دو روز (16 و 17 اپریل سال1975) بر کامبوج مسلط شد. تصرف شهر پنوم پن پایتخت کامبوج 17 اپریل تکمیل شد. لون نول رئیس دولت وقت کامبوج که از سوی آمریکا حمایت می شد قبلا فرار کرده بود. خود وی نیز با کودتا برسر کار آمده بود.

 

اخراج عربان از مناطق کُردنشین عراق

«سی . جی. چیورز» 15 اپریل 2003 از عراق به نیویورک تایمز گزارش داده بود که در منطقه کرکوک، کُردها به بیرون راندن عرب ها از آن منطقه دست زده و خانه و مساکن آنان را اشغال می کنند و گفته اند که عربها باید مناطق کُردنشین را ترک گویند. این روزنامه نگار که با طرفین اختلاف (کُردها و عربها) گفت و شنود کرده نوشته بود: کُردهایی که عربها را بیرون می کنند مدعی هستند که دولت آمریکا با این عمل آنان موافقت دارد.

نیویورک تایمز ضمن این گزارش نوشته بود که با هر مقامی که در واشنگتن تماس گرفته گفته است که چنین توافقی صورت نگرفته و چنین چراغ سبزی داده نشده است.

 

برخی دیگر از رویدادهای 16 آوریل

1529: «لوئی دو برکوین» فرانسوی که گناهش تنها این بود که قسمتی از عقاید لوتر بانی مذهب پروتستان را از زبان آلمانی به فرانسه ترجمه کرده بود به جرم ارتداد به اعدام محکوم و آتش زده شد.

1850: «هربرت باکستر آدامز» تاریخدان آمریکایی و موسس انجمن آمریکایی تاریخ به دنیا آمد.

1818: سنای امریکا طرح غیرمسلح بودن مرزهای کانادا و ایالات متحده را که به قانون «راش ــ بیگوت» معروف است از تصویب گذراند.

1922: دولت آلمان برغم مخالفت انگلستان و فرانسه نظام کمونیستی روسیه را برسمیت شناخت.دوکشور پیمان کامله الوداد امضاء کردند و از دعاوی مالی نسبت به یکدیگر صرف نظر کردند.

1938: دولت انگلستان ضمیمه شدن اتیوپی به ایتالیا را پذیرفت.

1945: حمله زمینی ارتش شوروی به شهر برلین پایتخت رایش سوم آغاز شد و دوهفته بعد آن را به تصرف خود در آورد.

1946: آمریکا نخستین موشک «وی ــ 2» را که از آلمان به دست آورده بود در منطقه «وایت سند» آزمایش کرد.

1948: سازمان همکاری های اقتصادی اروپا (ای. ای . سی) تشکیل شد.

1962: دولت برزیل برخی از موسسات بازرگانی و مالی آمریکایی را در آن کشور ملی کرد.

1992: دکتر نجیب الله از ریاست دولت افغانستان کناره گیری کرد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=30803
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی