در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و ششم تیر – هفدهم جولای
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و ششم تیر – هفدهم جولای

26tir 17july1 رویدادهای بیست و ششم تیر – هفدهم جولای

 

روز بیست و ششم تیر برابر با هفدهم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

26 تیر 1359

به موجب اصل 91 قانون اساسی و به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آن‏ها، اولین دوره شورای نگهبان آغاز به کار کرد.

 

26 تیر 1350

روابط سیاسی ایران و لبنان مجددا برقرار شد.

 

26 تیر 1347

به دنبال وقوع کودتای بعثی‌ها در عراق‌، ارتش ایران به حالت آماده‌باش درآمد و مرزهای دو کشور بسته شد.

 

26 تیر 1343

وزارت امورخارجه به کنسولگری های ایران دستور داد که به محض درخواست مقامات دادگستری گذرنامه اشخاصی که در مظان اتهام قرار گرفته و یا سوءاستفاده آنان مسلم شده است، لغو و ترتیب بازگشت آنان به ایران داده شود. این اقدام به منظور جلوگیری از خروج سرمایه از کشور انجام شد.

 

26 تیر 1341

کابینه علی امینی که در 16 اردیبهشت 1340 شکل گرفته بود، با استعفای وی سقوط کرد. اختلافات امینی در میزان بودجه مملکتی با دربار و مجلس علت این استعفا بود.

 

26 تیر 1331

کابینه چهارم احمد قوام تشکیل شد. این کابینه چهار روز بعد تحت تأثیر قیام سی تیر سقوط کرد.

 

26 تیر 1328

قرارداد نفتی گس ـ گلشائیان میان وزیر دارایی وقت ایران گلشائیان و نماینده کمپانی نفتی انگلیس گس‌ به امضا رسید. این پیمان به دلیل ماهیت ظالمانه‌ای که داشت در مجلس پانزدهم و شانزدهم به تصویب نرسید. این قرار داد یکی از عوامل زمینه‌ساز نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران بود.

 

26 تیر 1320

سراستافورد کریپس سفیر انگلیس در مسکو در جریان جنگ جهانی دوم، در تلگرافی به وزارت خارجه کشورش بار دیگر خواستار فشار نظامی و اقتصادی بر ایران، به منظور واداشتن این کشور به اخراج آلمانی‌ها از ایران و توقف همکاری با آن کشور شد.

 

26 تیر 1295

مستر آلن از سوی کاردار امریکا در تهران، به عنوان مأمور مخصوص جهت حفظ منافع امریکا در همدان تعیین شد.

 

26 تیر 1290

محمدعلی شاه به اتفاق برادرش ملک‌منصور میرزا معروف به شعاع السلطنه با مقادیر زیادی اسلحه و سپاهی عظیم برای تصرف تهران وارد منطقه گمش تپه شد. او پس از خلع از سلطنت و پناهندگی به سفارت روسیه در تهران، از ایران خارج شد و در شهر اُدسا در روسیه اقامت گزید. وی پیوسته در پی بازگشت به ایران و تصرف تاج و تخت از دست رفته بود.

 

26 تیر 1288

محمدعلی شاه قاجار توسط یک کمیسیون عالی مرکب از چهره‌های برگزیده مشروطه خواهان از سلطنت خلع و ولیعهد 13 ساله او به نام احمد میرزا به سلطنت رسید.

 

26 تیر 1288

کابینه محمدولی خان تنکابنی ملقب به سپهدار اعظم، نخستین کابینه عصراحمدشاه قاجار تشکیل شد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

26tir 17july رویدادهای بیست و ششم تیر – هفدهم جولای

 

17 جولای 2007

لولا دا سیلوا رئیس جمهور وقت برزیل ـ دومین کشور بزرگ قاره آمریکا ـ در نیمه جولای 2007 اعلام کرد که تصمیم گرفته است فعالیت های هسته ای این کشوررا ازسر گیرد و هدف؛ استفاده مفید از این نیرو است. 

 

 

17 جولای 830

طبق مندرجات دائره المعارف کتاب، 17 جولای سال 830 میلادی (209 هجری خورشیدی)، ایرانیانی که به عنوان مشاور با مامون خلیفه عباسی همکاری داشتند و عمدتا با او از خراسان به بغداد رفته بودند در این شهر موسسه ای دایر کردند که بی شباهت به بنگاه تالیف و ترجمه کتاب نبود که 265 سال پیش از آن به تصمیم خسروانوشیروان، شاه وقت ساسانی ایران در تیسفون (مدائن و نه چندان دور از بغداد) دایر شده بود و ترجمه کلیله و دمنه از زبان سانسکریت به فارسی از کارهای آن است.موسسه فرهنگی که به ابتکار ایرانیان دستیار «مامون» در بغداد تاسیس شد، «بیت الحکمت» نامگذاری شده بود و همانند بنگاه تالیف و ترجمه عصر خسرو انوشیروان شامل یک کتابخانه، یک دائره الترجمه و یک دفتر پرداخت کمک هزینه به نویسندگان و شعراء و تسهیل کار آنان و نیز حمایت و تشویقشان بود. در آن زمان بیشتر کتاب هایی که در این مرکز ترجمه شد از زبان یونانی بود. کتابخانه مرو در عهد سامانیان نیز بر همان پایه تاسیس شده بود. بیت الحکمت در طول عمر خود در هیچ زمانی به پایه کتابخانه و دایرهالتحریر مرو که در زبان فارسی فعالیت داشت نرسید. کتابخانه مرو که الگوی کتابخانه های امروز جهان قرار گرفته و به مادر کتابخانه های عمومی ـ پژوهشی معروف است بزرگترین و مجهزترین نوع خود در قرون وسطی بود.

 

 

17 جولای 1762

17 جولای سال 1762 پتر سوم نوه دختری پتر بزرگ و تزار وقت روسیه به دست افراد گارد خود ترور شد و زنش کاترین دوم بر جای او نشست. طبق تحقیق مورخان، کاترین در جریان توطئه قتل شوهرش پتر سوم که تنها شش ماه سلطنت کرد قرار داشت. این تزار که پس از مرگ خاله اش (دختر پتر بزرگ) بر تخت نشسته بود به جنگ هفت ساله با آلمان پایان داده بود، در روسیه آزادی مذهب برقرار ساخته و امتیازات اشراف را کاهش داده بود و به همین سبب دشمنان متعدد برای خود ساخته بود.

 

 

17 جولای 1815

17 جولای سال 1815، ناپلئون بناپارت فاتح اروپا که زمانی آرزو داشت اروپا را تحت ریاست فرانسه یکپارچه کند، 29 روز پس از شکست نیروهایش در «واترلو» واقع در بلژیک خود را رسما تسلیم دشمنانش کرد و به جزیره «سنت هلن» در اقیانوس اطلس تبعید شد و تا پایان عمر در آنجا و زیر نظر انگلستان بود.

 

 

17 جولای 1973

17 جولای 1973 نظام حکومتی افغانستان در پی یک کودتای نظامی، تغییر یافت و این کشور جمهوری شد. این کودتا به سلطنت 40 ساله محمدظاهر شاه پایان داد و روز بعد سردار محمد داود نخست وزیر وقت و رهبر کودتا که از بستگان محمدظاهر شاه بود در زادروز خود (که هجدهم جولای 1909 به دنیا آمده بود) رئیس جمهور افغانستان شد.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 17 جولای

180: هر دوازده نفر که در متصرفات روم در شمال آفریقا مسیحی شده بودند اعدام شدند.

1880: آئین دادرسی و قوانین کیفری فرانسه در ژاپن هم پیاده شد. آئین دادرسی در نظام سابق ایران نیز با اندک تفاوتی مشابه فرانسه بود.

1861: کنگره آمریکا به دولت این کشور اجازه انتشار دلار کاغذی (اسکناس) داد.

1990: زمین لرزه ای به شدت هفت و هفت دهم ریشتر بیش از 1600 تن را در فیلیپین کشت.

1990: صدام حسین کویت را متهم به سرقت نفت عراق ـ در منطقه مرزی جنوب ـ از زیر زمین کرد.

1991: آمریکا و شوروی بر سر کاهش تسلیحات اتمی خود به توافق رسیدند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37552
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی