تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و ششم اردیبهشت – شانزدهم می
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و ششم اردیبهشت – شانزدهم می

26ordibehesht 16may1 رویدادهای بیست و ششم اردیبهشت – شانزدهم می

 

روز بیست و ششم اردیبهشت برابر با شانزدهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

26 اردیبهشت  1299

لشویک‌ها با 13 کشتی جنگی به بندر انزلی حمله کردند.

 

26 اردیبهشت 1302

سفارت آمریکا در تهران از دولت ایران خواست یک نسخه از قوانین و مقررات مربوط به تحقیقات،که درباره اشیا و آثار عتیقه موجود در ایران‌، وجود دارد، برای آن سفارت ارسال شود.

 

26 اردیبهشت  1307

دولت ایران با درخواست ‘فیلیپ هافمن‌’ وزیر مختار آمریکا در تهران برای آزاد بودن میسیونرهای آموزشی آن کشور در انجام آنچه که ‘اقدامات آموزشی و عام‌المنفعه‌’ خوانده شده، موافقت کرد.

 

26 اردیبهشت  1330

در پی اعلام ملی شدن صنعت نفت، رزمناو انگلیسی’ورن’ وارد خلیج فارس شد. 12 روز پیش از این نیز ناو جنگی دیگر انگلیس وارد آبهای منطقه شده بود.

 

26 اردیبهشت  1342

‘محمدرضا پهلوی’ علمای قم را علناً به دستگیری تهدید کرد. وی با احتمال کشتار وسیع مردم تصریح کرد:این کاری است که چاره‌ای نیست و خواهد شد.

 

26 اردیبهشت  1350

ملک فیصل’ پادشاه عربستان سعودی وارد تهران شد.

 

26 اردیبهشت  1355

در جریان درگیری میان مأموران کلانتری با عده‌ای مسلح در خیابان‌ میرداماد تهران، 11 فرد مسلح و 4 مأمور انتظامی از جمله سرهنگ ‘غلامعلی فرداد’ رئیس کلانتری قلهک کشته شدند.

 

26 اردیبهشت  1357

دولت آمریکا پیشنهاد فروش 11 فروند جنگنده اف 14 به ارزش 170 میلیون دلار به ایران را به کنگره آن کشور فرستاد.

 

* رویدادهای جهانی:

 

26ordibehesht 16may رویدادهای بیست و ششم اردیبهشت – شانزدهم می

 

شانزدهم می 1975

16 ماه می سال 1975 نخستین زن کوهنورد خودرا به قله «اِوِرِست Mount Everest» در کشور نپالNepal رساند و نامش در «تاریخ» ثبت شد که برای همیشه باقی خواهد بود. وی «جونکو تابی» و یک ژاپنی بوده است.

 

شانزدهم می  1988

16 ماه می 1988 دکتر « Charles Everett Koopچارلز اورت کوپ» رئیس وقت نظام پزشکی آمریکا اعلام کرد که مواد متشکله نیکوتین (دخانیات) از لحاظ اعتیاد، مشابه هروئین و کوکایین هستند و سیگار باید در ردیف مواد مخدر قرار گیرد و ممنوع شود. وی از 1982 تا 1989 رئیس نظام پزشکی آمریکا بود.

 

شانزدهم می  2004

بازگشت «ره مو ـ هیونRoh Moo _ Hyum» رئیس جمهوری کره جنوبی به قدرت که از سوی پارلمان معلق شده بود در 15 و 16 مه 2004 سوژه تفسیرهای سیاسی بسیاری از روزنامه های را در سراسر جهان به خود اختصاص داده بود. پارلمان کره جنوبی برغم اعتراض مردم، «ره» را 63 روز پیش از این تاریخ، پس از یک ایم پیچمنت (محاکمه پارلمانی) معلق ساخته و تعیین سرنوشت او را به دادگاه سپرده بود.

 

شانزدهم می  2004

تفسیر رسانه ها درباره شکنجه عراقی ها در بازداشتگاه ابوغریب که انتشار آنها از آغاز ماه می 2004 آغاز شده بود شانزدهم این ماه هم ادامه داشت. در چند تفسیر منتشره در 16 ماه می 2004 ضمن ذکر نام سران دولتها و مقامات ارشد دولتی کشورها که از این نوع شکنجه انتقاد کرده بودند آمده بود که پایین بودن درصد این مقامات، از جدایی اتباع معمولی و مقامات سخن می گوید

 

شانزدهم می  2005

فشار پارلمان روسیه به دولت پوتین که بر ضد گرجستان دست به اقدامات جدی بزند، انتقال برق به آن کشور را قطع، محدودیت و مقررات تازه ای در نظر بگیرد 16 ماه می 2005 به صورت قطعنامه به دفتر کرملین تسلیم شده بود. به علاوه، همزمان با صدور این قطعنامه رئیس دوما (مجلس روسیه) اخطار کرده بود که دولت گرجستان با رفتار خود دارد در مسیری خلاف جهت منافع ملی روسیه گام بر می دارد که باید آن را متوقف ساخت.

 

برخی دیگر از رویدادهای 16 می

1770: ماری آنتوانت شاهزاده خانم 14 ساله اتریشی به عقد ازدواج لوئی شاهزاده 15 ساله فرانسه درآمد که هر دو پس از به دست آوردن عنوان پادشاه و ملکه، درجریان انقلاب فرانسه گردن زده شدند.

1804: پارلمان فرانسه رای به امپراتور شدن ناپلئون داد.

1868: ماه مه 1868محاکمه پارلمانی «اندرو جانسون» رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شد، ولی هنگام اخذ رای از سناتورها با یک رای کمتر، تبرئه شد. وی متهم شده بود که در اجرای قوانین مصوب کنگره (قوه مقننه آمریکا) تعلل می کند. ایمپیچمنت (محاکمه پارلمانی) در آمریکا به این صورت انجام می شود که مجلس نمایندگان نقش دادسرا را ایفاء و پرونده متهم را تا صدور کیفرخواست دنبال می کند و پس از این مرحله، سنای آمریکا به جای دادگاه، متهم را محاکمه می کند. در جریان محاکمه متهم در سنا، رئیس دیوان عالی آمریکا موقتا ریاست جلسه و یا جلسات سنا را برعهده می گیرد. درجریان محاکمه، سناتورها نقش اعضای هیات منصفه را برعهده دارند که پس از محاکمه، به مجرم و یا نامجرم بودن متهم رای می دهند.

1875: یک زمین لرزه شدید در ونزوئلا و کلمبیا باعث مرگ 16 هزار تن شد.

1920: پاپ وقت، قرنها پس از اعدام ژاندارک توسط کلیسا به جرم جادوگری، وی را قدیس اعلام کرد.

1969: ونرا ـ 5 سفینه شوروی بر سطح ونوس فرود آمد.

1975: مردم سرزمین کوهستانی سیکیم واقع در هیمالیا در یک رفراندوم رای به ضمیمه شدن وطنشان به هند دادند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32944
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. و اینم آخرین رویداد 26 اردیبهشت و 16 می:
    سال 1377–1998 میلااااد با سعادت این جانب😂😂❤️

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی