در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و ششم مرداد – هفدهم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و ششم مرداد – هفدهم آگوست

26mordad 17august1 رویدادهای بیست و ششم مرداد – هفدهم آگوست

 

روز بیست و ششم مرداد برابر با هفدهم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

 

26 مرداد 1371

فقیه مجاهد آیت ‏اللَّه سیدعبدالمجید ایروانی احیاگر مهدیه تهران، موسس جامعه روحانیت مبارز و نماینده امام خمینی(ره) در بنیاد مستضعفان در 58 سالگی درگذشت.

 

 

26 مرداد 1369

اولین گروه از آزادگان سلحشور ایران پس از سال ‏ها تحمل اسارت در اردوگاه های رژیم بعث عراق، به میهن اسلامی بازگشتند.

 

 

26 مرداد 1368

در پی حذف سمت نخست وزیری از نظام حکومتی ایران، چهارمین رییس جمهوری ایران با سوگند در مجلس‌، عهده دار هیات دولت شد.

 

 

26مرداد 1358

شهر پاوه با تلاش قهرمانانه رزمندگان اسلام از تصرف ضد انقلابیون خارج شد و سراسر کردستان و راه ها و مواضع راهبردی آن آزاد شد.

 

 

26 مرداد 1357

نیروهای رژیم پهلوی به اجتماع مردم تهران در مساجد امام حسین(ع)، لرزاده و آذربایجانی ها حمله کردند.

 

 

26 مرداد 1339

انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی در دوران نخست وزیری اقبال برگزار شد. این انتخابات تحت فشار اعتراضات مردم و احزاب به دلیل تقلب در اعلام نتایج آن توسط محمد رضا پهلوی مردود اعلام شد. مجلس بیستم در دوم اسفند 1339 پس از یک فترت نه ماهه سرانجام با انتخابات جدید افتتاح شد، اما در 19 اردیبهشت 1340 توسط علی امینی و به دستور محمد رضا پهلوی منحل شد.

 

 

26 مرداد 1332

محمدرضا پهلوی و همسرش که پس از کودتای نافرجام 25 مرداد از رامسر به عراق رفته بودند وارد رم، پایتخت ایتالیا شدند.

 

 

26 مرداد 1332

لوی‌ هندرسن سفیر آمریکا، که با برنامه ریزی قبلی از پاکستان به ایران آمده بود پس از کودتای نافرجام 22 مرداد که منجر به فرار محمدرضا پهلوی شده بود، در ملاقات با محمد مصدق‌ نخست وزیر وقت به او اطلاع‌ داد که: دولت‌ آمریکا دیگر نمی‌تواند حکومت‌ وی‌ را به‌ رسمیت‌ بشناسد و با او همچون‌ نخست‌ وزیری‌ قانونی‌ رفتار نماید.

 

 

26 مرداد 1293

دومین کابینه میرزا حسن خان مستوفی الممالک تشکیل شد. این کابینه تا 20 اسفند همان سال دایر بود. اولین کابینه او در دوم مرداد 1289 شکل گرفت. مستوفی شش بار به نخست وزیری رسید که پنج دوره آن در زمان احمد شاه قاجار بود و در هر دوره بنا به دلایلی از این سمت کناره گیری می‌کرد.

 

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

26mordad 17august رویدادهای بیست و ششم مرداد – هفدهم آگوست

 

 

17 آگوست 2004

با همه کمکهایی که به نیروهای مخالف شده بود، هوگو چاوز رئیس جمهور «چپگرا ـ ناسیونالیست» ونزوئلا در رفراندم این کشور با بیش از 58 درصد آراء پیروز شد. بر رفراندم یکشنبه 15 آگوست 2004 ونزوئلا، افراد مختلفی از خارج، از جمله جیمی کارتر رئیس جمهوری اسبق آمریکا که خودرا از پاسداران دمکراسی درجهان می خواند و «سزار گاویریا» رئیس وقت سازمان کشورهای قاره آمریکا نظارت داشتند و درستی انجام آن را تایید کردند.
     جیمی کارتر درباره رفراندم ونزئلا گفته بود که رفراندم ونزوئلا از نظر نظم و ترتیب بهتر و دقیقتر از انتخاباتی بود که او قبلا در کشورهای دیگر بر آنها نظارت کرده بود.
     موضوع دیگر در این رفراندم، شرکت مردم به صورت هجوم بود که باعث ایجاد صفوف طولانی شده بود. در بعضی نقاط ایستادن یک فرد در صف تا ده ساعت طول می کشید. اصحاب نظر و روزنامه نگاران اروپایی درباره این مشارکت نوشته بودند: اشتیاق به شرکت در رفراندم ونزوئلا نشان داد که ونزوئلایی ها بیش از گذشته به اهمیت «رای و رای دادن» پی برده اند. ونزوئلا پنجمین صادر کننده نفت درجهان است و تا 15 درصد نفت مصرفی ایالات متحده را تامین می کند . 

 

 

 

17 آگوست 1979

هفدهم آگست 1979 در حاشیه بوشهر یک جنگنده فانتوم (اف ـ 4) نیروی هوایی ایران سرنگون شد و دو خلبان آن سرگرد محمدعلی فاتح چهر (شیرازی) و سروان محمود امام (تهرانی) کشته شدند. 31 سال بعد در همین روز (17 آگست 2010 = 26 مرداد 1389) یک جنگنده فانتوم در همان محل (حاشیه شهر بندری بوشهر) سقوط کرد ولی دو خلبان آن موفق به جهیدن از هواپیما شدند. فانتومهای ایران 35 تا 45 ساله اند. ایران در دهه های 1960 و 1970 دویست و 25 فانتوم (ساخت مکدانل داگلاس) از آمریکا خریداری کرد. ساخت این نوع جنگنده که از سال 1960 وارد خدمت در نیروی دریایی آمریکا شده بود در دهه 1980 پایان یافت و در 1996 در آمریکا از رده خارج شده اند.

 

 

 

17 آگوست 1840

امروز زادروز ویلفرد بلانت Wilfrid S. Blunt نویسنده و شاعر انگلیسی است که 17 آگوست 1840 به دنیا آمد. گذشته از مجموعه اشعار و دو مجموعه نامه ها و مکاتبات، وی کتاب های متعدد نوشته است که عموما از مسافرت های دور و دراز او مایه گرفتهاند. بلانت از هند و خاورمیانه دیدار کامل و «حقیقت یاب» بعمل آورده و مدتی را هم در مصر بسر برده بود. سفر او در خاورمیانه عمدتا با اسب و شتر صورت گرفت. در قسمتی از این سفرها، همسرش «لیدی آن» را که یک امیرزاده انگلیسی بود با خود برده بود و این لیدی انگلیسی که در ترسیم تصویر و نقاشی از افراد و مناظر مهارت و هنرمندی داشت یک مجموعه جالب هنری از مناظر و مردم خاورمیانه باقی گذارده است. «لیدی آن» همچنین مولف «قبایل منطقه فرات» و «سفر به نجد» است.

 

 

 

17 آگوست 1932

وی. اس. نیپال V. S. Naipaul نویسنده هندی تبار متولد ترینیداد (آمریکای مرکزی) 17 آگوست 1932 به دنیا آمد و برنده جایزه ادبی نوبل سال 2002 شد. وی جوایز ادبی دیگر و عنوان بهترین نویسنده دهه 1990 در زبان انگلیسی را هم به دست آورده است. ناراتیو های نیپال حرف ندارد. ایراد از برخی تاریخنگاران و تقبیح تاریخنویسی دولتی یکی از تالیفات اوست. نیپال در این زمینه مثالهای متعدد از سرزمین پدری خود ـ هند ـ آورده و نوشته است که در تاریخ هند همه جا از فاتحان (تجاوزگران) نوشته اند و مقاومت و واکنش هندیان را در برابر تجاوز از قلم انداخته اند و خواننده تصور می کند که هندیان مغز و جان دفاع از خود و وطنشان را نداشته اند و فتح آنان «حق فاتحان» بوده است. وی نتیجه گرفته است که این تاریخنگاری تخریب ملتها و تحقیر آنان و مطالبی یکطرفه است که جز خدمت به فاتحان و طرف نیرومند قضیه، پشیزی نمی ارزد. وی به آن گروه از مردم که تاریخنگاران معاصر را به علت کوتاهی در کشف و انتشار ناگفته های فروپاشی شوروی نکوهش می کنند و بعضا مزدبگیر و قلم به مزد می خوانند حق داده و گفته است که تعجب می کند چرا جزئیات این بزرگترین رویداد همه تاریخ بشر [فروپاشی شوروی] در پرده ابهام باقی مانده و حتی یک مورّخ درصدد تحقیق و کشف حقیقت برنیامده است!. ما با این ضعف نمی توانیم بگوییم که در قرن 21 زندگی می کنیم ـ قرن معروف به آزادی تحقیق، پژوهش و انتشار حقایق.

 

 

 

17 آگوست 1870

دکتر «فردریک راسل» کاشف نهایی « واکسن تیفوئید » در 17 آگوست سال 1870 به دنیا آمد و در آغاز کار، پزشک ارتش آمریکا بود که از سوی این دولت برای بررسی اوضاع پزشکی اروپا به فرانسه و آلمان فرستاده شده بود. وی مدتها نیز در دانشگاههای آمریکا درس پزشکی می داد. مشکل دولتها در لشکر کشی های دور دست ابتلاء سربازان به بیماری تیفوئید بود. دولت آمریکا برای دکتر راسل یک آزمایشکاه جامع ایجاد کرد و از او خواست که واکسن قطعی تیفوئید را کشف کند. قبلا در این زمینه در کشورهای مختلف کارهایی شده بود و دکتر راسل بود که واکسن نهائی بیماری تیفوئید را ساخت.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 17 اوت

1836: قانون اجباری شدن ثبت تولد، مرگ و نکاح در انگلستان به اجرا درآمد و کشورهای دیگر که تا آن زمان نداشتند به تدریج چنین کردند.

1846: شهر لس آنجلس که توسط مهاجران اسپانیایی ساخته شده است و متعلق به کشور مکزیک بود به تصرف ایالات متحده آمریکا درآمد.

1850: بالزاک نویسنده فرانسوی درگذشت.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=40474
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی