در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و ششم فروردین – پانزدهم آوریل
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و ششم فروردین – پانزدهم آوریل

26farvardin 15 april رویدادهای بیست و ششم فروردین – پانزدهم آوریل

 

روز بیست و ششم فروردین برابر با پانزدهم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

 

26 فروردین 1367

ایران به طور رسمی علیه حملات امریکا به سکوهای نفتی ایران و ایجاد مزاحمت برای کشتی ها و هواپیماهای ایرانی درخلیج فارس به سازمان ملل شکایت کرد.

 

26 فروردین 1363

انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این مجلس در هفتم خرداد 1363 آغاز به کار کرد و تا پنجم خرداد سال 1367 ادامه یافت.

 

26 فروردین 1348

دولت عراق بر سر اختلافات مرزی سفیر ایران را فرا خواند.

 

26 فروردین 1343

ˈامام خمینی (ره)ˈ در نطقی با اشاره به ترفند ساواک برای ایجاد اختلاف میان علما و مراجع حوزه علمیه فرمودند: ˈمن دست تمام مراجع را می بوسم ، تمام مراجع اینجا، نجف ، سایر بلاد، مشهد، تهران هرجا هستند .. . مقصد بزرگتر از اینهاست . من دست برادری دراز می کنم به تمام ملت های اسلام، به تمام مسلمین دنیا در شرق و غرب عالم .ˈ

 

26 فروردین 1335

هجدهمین دوره مجلس شورای ملی پایان یافت. این دوره از مجلس در 27 اسفند 1331 آغاز به کار کرده بود.

 

26 فروردین 1329

با ازدواج ˈفاطمه پهلویˈ فرزند رضاخان، با یک روزنامه نگار امریکایی در ایتالیا، وزارت دربار در اعلامیه ای او را از تمام مزایای خانواده سلطنتی محروم کرد.

 

26 فروردین 1318

فرمان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای ملی صادر شد. دوازدهمین دوره قانونگذاری در سوم آبان همان سال توسط ˈرضاخانˈ افتتاح شد و در نهم آبان ماه رسمیت یافت.

 

26 فروردین 1294

با ورود وزیر مختار آلمان به کرمانشاه، کنسولگری های روسیه و انگلیس در این شهر به دستور سرکنسولگری دو کشور به حالت آماده باش درآمد و سنگربندی شدند.

 

 

رویدادهای جهانی :

 

جنگ دو ساله 14 طایفه از بومیان شرق آمریکا با مهاجران انگلیسی و انتقال پردرد و رنج بومیان از سرزمین نیاکان

52 سال پس از بخشش بخش بزرگی از آمریکای شمالی به مساحت 222 هزار کیلومتر مریع (یک هشتم وسعت ایران) به 8 بزرگزاده انگلیسی، چهارده طایفه بومی (اصطلاحا سرخپوستان) که سرزمین خود و میراث نیاکان را در معرض تعرض و چپاول مهاجران دیدند متحد شدند و جنگ طرفین از 16 اپریل 1715 آغاز شد و دو سال طول کشید. روز پیش از آن (15 اپریل) تنی چند از نمایندگان مهاجران که برای مذاکره با سران طوایف متحده به شهر بومی نشین پوکوتالیگو Pocotaligo رفته بودند کشته شده بودند. سران طوایف پیشنهاد سازش را رد کرده و خواسته بودند که مهاجران از همان راهی که «ناخوانده» به سرزمین آنان آمده بودند به زادگاه خود (انگلستان) بازگردند.

 

سانسور نشریات و برکناری ریشلیو از قدرت

دوک دو ریشلیو [با کاردینال ریشلیو اشتباه نشود] نخست وزیر وقت فرانسه دستور داد که از 15 اپریل در سال 1820 در فرانسه باردیگر سانسور نشریات که انقلاب این کشور آن را مطلقا ممنوع کرده بود برقرار شود که با مخالفت احزاب و اعتراض انجمن های ادیبان و روشنفکران رو به رو شد، و متعاقب آن اکثریت پارلمانی اش را از دست داد و مجبور به کناره گیری شد و میراث انقلاب محفوظ ماند.
     ریشلیو دو بار نخست وزیر فرانسه شده بود که دور اول نخست وزیری او در سال 1818 پایان یافته بود. او بمانند بسیاری از اشراف فرانسوی در جریان انقلاب از فرانسه فرار کرده بود. ریشلیو پس از فرار از وطن به روسیه پناهنده شده بود و از سوی تزار روسیه به او یک مقام دولتی هم داده شده بود.

 

«ناتو» فرانسه را تخلیه کرد

به تصمیم دولت فرانسه (شارل دوگل)، «ناتو» 15 اپریل سال 1967 همه دفاتر و قرارگاههای نظامی در فرانسه را تعطیل و مقرّ خودرا به بروکسل انتقال داد.
دولت فرانسه همزمان با به آب انداختن نخستین زیردریایی اتمی اش، خودرا از فعالیت های نظامی ناتو (سازمان پیمان دفاعی اتلانتیک شمالی) کنار کشید و اعلام داشت که می خواهد در امور نظامی استقلال کامل داشته باشد. با وجود این، فرانسه از ناتو کاملا خارج نشد و در دهه اخیر بر فعالیت خود در چارچوب ناتو افزوده است.

 

برخی دیگر از رویدادهای 15 آوریل

69: «اتو» مدعی امپراتوری روم در جنگ «بدریاکوم» در شمال ایتالیا از نیروهای دولتی شکست خورد و روز بعد خودکشی کرد.

1205: یک سال پس از غارت قسطنطنیه (استانبول امروز) توسط صلیبیون، بلغارها هم در منطقه آدریانوپل نیروهای بیزانتیوم (روم شرقی به پایتختی قسطنطنیه) را شکست دادند.

1395: امیرتیمور گورکان با تُختامیش (توتخامیش) رئیس دولت مغولان قفقاز شمالی و جنوب روسیه امروز وارد جنگ شد. این جنگ در کنار رود تِرِک Terek روی داد و در آن امیرتیمور پیروز شد. با وجود این، این جنگ هر دو دسته تاتار را تضعیف کرد. رود تِرِک به دریای مازندران می ریزد.

1205: پاپ وقت اجازه نداد یهودیان در کردوبا (قرطبه) اسپانیا کنیسه بسازند.

1541: حکمران وقت مراکش پرتغالیها را از «اقادیر» بیرون راند.

1861: ابراهام لینکلن رئیس جمهوری وقت آمریکا برای جنگ با ایالات جنوبی که از اتحادیه جدا و برای خود کنفدراسیون آمریکارا به وجود آورده بودند 75 هزار نیروی داوطلب تدارک دید.

1894: نخستین فیلم (تصویر متحرک) در نیویورک به نمایش گذارده شد و 62 سال بعد در همین روز (سال 1956) ویدیو تیپ در شیکاگو ساخته شد.

1902: دولت لندن که کنترل سودان (مستعمره وقت آن دولت) را به دست داشت مرزهای آن با اتیوپی و نیز مرزهای جنوبی اش را تعیین کرد که مسئله دارفور ریشه از همان زمان دارد.

1927: نخستین خودرو «ولوو» در سوئد ساخته شد.

1939: The Grape of Wrath (که در ایران؛ خوشه های خشم ترجمه شده است) تالیف جان ستاین بک منتشر شد. روز انتشار این کتاب که فیلم سینمایی هم شده است 14 اپریل اعلام شده است.

1939: روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا که متوجه بوی جنگ از اروپا شده بود با ارسال نامه هایی برای هیتلر و موسولینی از آنان خواسته بود که اگر موفق به حل مسالمت آمیز مسائل نشوند دست کم از کشاندن جنگ به کشورهایی که نامشان در زیر نامه آمده است خودداری کنند. بیشتر این کشورها قصد درگیری و مداخله نداشتند ازقبیل سویس، سوئد، دانمارک، فنلاند، لوکزامبورگ، هلند، بلژیک و ایرلند.

1941: لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان) شهر بلفاست در ایرلند شمالی را بمباران کرد.

1992: قانون اساسی ویتنام به تصویب رسید که نظام این کشوررا سوسیالیستی و نام آن را جمهوری سوسیالیستی ویتنام گذارده است.

2002: کودتا برضد هوگو چاوز در ونزوئلا با بپاخیزی هواداران او شکست خورد و وی پس از سه روز برکناری به قدرت بازگشت. کودتاگران پس از پیروزی، چاوزرا تبعید کرده بودند. چاوز پس از بازگشت به قدرت، نسبت به کودتاگران اِعمال خشونت نکرد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=30748
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی