تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و پنجم تیر – شانزدهم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و پنجم تیر – شانزدهم جولای

25tir 16july1 رویدادهای بیست و پنجم تیر – شانزدهم جولای 

 

روز بیست و پنجم تیر برابر با شانزدهم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

25 تیر 1369

صدام حسین سومین نامه خود را خطاب به رییس جمهوری وقت ایران، از طریق سفیر عراق در ژنو تحویل نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران داد. در این نامه او پیشنهاد کرده بود که برای تسریع در راه صلح، قطع رویارویی و بحث درباره استواری صلح بین دو کشور، نماینده ای را به تهران اعزام کند. دو نامه قبلی در اول و بیست و نهم اردیبهشت ماه همین سال ارسال شده بود.

 

 

25 تیر 1367

بر اساس دستور امام خمینی (ره) جلسه مهمی با حضور چهل تن از شخصیت‌های مهم کشور، تشکیل شد. امام در پیامی به این جلسه که مرحوم حاج ‌سیداحمد خمینی قرائت کرد، ضمن بیان نظرات خود، تصمیم‌گیری در مورد آینده جنگ را به این جلسه واگذار کردند.

 

25 تیر 1367

نیروهای بعث عراق در جبهه سومار، در نبرد با رزمندگان اسلام، شکست سختی را تجربه کردند و در این عملیات شهر سومار به طور کامل از دست نیروهای عراقی خارج شد.

 

25 تیر 1351

سلطان قابوس پادشاه عمان با اعزام فرستاده ای به تهران از محمدرضا پهلوی برای سرکوب ناآرامی ها در ایالت بحران زده ظفار کمک خواست.

 

25 تیر 1331

محمد مصدق بدنبال تعیین پیش شرط برای ادامه کار به عنوان نخست وزیر( اعطای اختیارات شش ماهه و درخواست مقام وزارت جنگ) و مخالفت محمدرضا پهلوی، از مقام خود استعفا کرد. پس از استعفای او قوام‏السلطنه به این سمت برگزیده شد.

 

25 تیر 1288

پس از فتح تهران توسط مشروطه طلبان، محمدعلی شاه قاجار، همراه با خانواده‌، رجال و اعیان طرفدار استبداد در معیت 500 قزاق به باغ سفارت روس در زرگنده پناهنده شدند.

 

25 تیر 1288

کلنل لیاخوف روسی که در جریان فتح تهران فرماندهی قوای قزاق را در مقابل مشروطه خواهان برعهده داشت، در عمارت مجلس در بهارستان حضور یافت و ضمن معرفی خود، خواستار تأمین جانی و خروج از ایران شد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

25tir 16july رویدادهای بیست و پنجم تیر – شانزدهم جولای

 

16 جولای  1918

9 ماه پس از پیروزی انقلاب بلشویکی روسیه و 16 ماه پس از تفویض اختیارات، 16 جولای 1918 نیکلای دوم تزار مستعفی روسیه، همسر و فرزندانش که در سیبری به حالت تبعید به سر می بردند اعدام شدند و با اعدام آنان به حکومت دودمان «رومانوف» بر روسیه پایان داده شد. تصمیم اعدام که از سوی کمیته محلی انقلاب گرفته شده بود در مورد تزار، همسرش الکساندرا، پسرش (ولیعهد سابق) الکسیس، چهار دختر تزار، نوکران و پزشک آنان انجام شد و همانجا دفن شدند. کمیته محلی انقلاب بعدا اعلام کرد از آن بیم داشت که به علت ادامه جنگ داخلی، مخالفان کمونیسم تزار مستعفی را بربایند و در برابر انقلاب قرار دهند. 

 

 

16 جولای 622

عمرخلیفه دوم، هجرت پیامبر اسلام (ص) از مکه به مدینه را مبدأ تقویم قمری اسلامی اعلام کرد. قبلا سال شکست «ابرهه حبشی» در حمله به مکه که در آن از فیل هم استفاده کرده بود به نام «سال فیل» مبدا تقویم بود. به حساب تنظیم کنندگان تقویم میلادی، 16 جولای سال 622 آغاز تقویم قمری اسلامی است. سال قمری دارای 354 روز و تقریبا 11 روز کمتر از سال خورشیدی است. سال قمری اسلامی از اول محرم آ‎غاز می شود. ایرانیان بعدا برای خود، تقویم هجری خورشیدی را تنظیم کردند. قدیمی ترین نامه به دست آمده با تقویم قمری اسلامی بر پاپیروس نوشته شده و در موزه محفوظ است.

 

 

16 جولای  1946

16 جولای 1946 «مارتین هایدگر» براصطلاح «پست مدرنیسم» تعریف نوشت. با این تعریف، جنبش فلسفی ــ سیاسی «پست مدرنیسم» که قبلا شکل گرفته بود عمومیت بیشتری یافت. پیروان این تفکر (مدرسه) معانی را مطلق نمی دانند و درمطلق بودن حقایق تردید دارند و خواهان بررسی اندیشه ها و فلسفه های غرب و تکمیل آنها شده اند.

 

 

16 جولای 1985

16 جولای 1985 «هنریک باولHeinrich Boll» نویسنده آلمانی و برنده جایزه نوبل سال 1972 در 68 سالگی درگذشت. وی که در طول جنگ جهانی دوم به عنوان یک سرباز ورماخت (ارتش آلمان) در جبهه های فرانسه، روسیه، رومانی و مجارستان شرکت و چهار بار گلوله خورده و انگشتان پایش را بر اثر یخزدگی در برف های روسیه از دست داده بود در داستانهایش مقامات دولتی و کاسبکارها را در نقش آدمهای بد قرار می داد.

 

 

16 جولای  1840

16 جولای1840، پیمان لندن که سه روز پیش از این (13 جولای) میان آلمان (پروس)، اتریش و روسیه، فرانسه و انگلستان در رابطه با تنگه های ترکیه (بسفر و داردانل) به امضا رسیده بود انتشار یافت. این پیمان به زیان روسیه یکی از امضا کنندگان آن و ناقض عهدنامه سال 1833 روسیه و عثمانی معروف به پیمان “خونکار اسکله سی” بود.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 16 جولای

1212: جنگ «لاس ناواس دو لوسا» به برتری و حکومت مسلمانان بر اسپانیای جنوبی (اندلس) عملا پایان داد.

1439: «بوسیدن» در ملاء عام در انگلستان ممنوع شد.

1661: سوئدی ها پول کاغذی (اسکناس Banknote) به جریان گذاردند.

1790: کنگره آمریکا قطعه زمین محدودی میان دو ایالت مریلند و ویرجینیا را برای ساختن یک پایتخت دائمی (مقر دولت فدرال، دولت مرکزی، دولت اتحادیه) برای ایالات متحده تعیین، نام آن را «ناحیه کلمبیا District of Columbia = D.C» گذارد که جدا از همه ایالات است و قانون مربوط را تصویب کرد که پس از ایجاد شهر در آنجا، به اسم واشینگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا نامیده شده است. در آمریکا؛ ایالت های 50 گانه استقلال داخلی دارند و دارای مجلس و فرماندار انتخابی و قوانین متفاوت هستند، مالیات جداگانه می گیرند و State = کشور خوانده می شوند. شهرداران شهرها نیز در حکم رئیس دولت شهر هستند و هر شهر باید هزینه های خودرا با دریافت عوارض تامین کند و این هزینه ها عبارتند از مدارس، پلیس، تمیز کردن شه، جمع آوزی زباله، خیابان کشی، زندان و …. اگر درآمد یک شهر کم شود باید استقراض کند و اگر موفق به بازپرداخت دیون نشود ورشکستگی اعلام دارد. در هفت ماه اول سال 2012 سه شهر در ایالت کالیفرنیا اعلام ورشکستگی کردند.

1898:Trygve Lieتریگو لی Trygve Lieدیپلمات نروژی و نخستین دبیرکل سازمان ملل (از 1946 تا 1952) به دنیا آمد. وی که سازمان ملل را آنطور ندید که قرار بود باشد دهم فوریه 1952 کناره گیری کرد. پس از او Dag Hammerskjold سوئدی دبیر کل شد که در جریان حل مسئله کنگو در سپتامبر 1961 بر اثر سقوط هواپیما در آفریقا کشته شد (احتمالا توطئه). دبیران کل بعدی سازمان ملل به ترتیب از این کشورها بودند: برمه، اتریش، پرو، مصر، غنا و کره جنوبی ـ همگی به استثنای کورت والدهایم دبیرکل اتریشی (1972 ـ 1981)، از کشورهای دست نشانده، قبلا مستعمره و تحت الحمایه، و در نتیجه حرف شنو!. پیش از انتخاب تریگو لی، سازمان ملل به مدت 3 ماه و شش روز (از 24 اکتبر 1945 تا یکم فوریه 1946) یک کفیل دبیرکلی از انگلستان داشت به نام Gladwyn Jebb.

1942: سربازان آلمانی که پاریس را در اشغال خود داشتند 14 هزار یهودی را در این شهر دستگیر و بازداشت کردند.

1945: آمریکا نخستین بمب اتمی خودرا در صحرای نیو مکزیکو آزمایش کرد.

1965: شارل دوگل رئیس جمهور وقت فرانسه تونل هفت مایلی (11 کیلومتر) را که میان فرانسه و ایتالیا ساخته شده بود گشود. این تونل در کوههای آلپ ساخته شده است.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37450
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی