در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای پنجم اردیبهشت – بیست و پنجم آوریل
محل تبلیغات شما

رویدادهای پنجم اردیبهشت – بیست و پنجم آوریل

5 ordibehesht 25 april رویدادهای پنجم اردیبهشت – بیست و پنجم آوریل

 

روز پنجم اردیبهشت برابر با بیست وپنجم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

 

5 اردیبهشت 1364

شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای بدون ذکر نام عراق، کاربرد سلاح های شیمیایی علیه نیروهای ایرانی را محکوم کرد.

 

5 اردیبهشت 1359

مداخله نظامی هواپیماها و هلی کوپترهای نظامی امریکا در ایران، با انهدام و یا از کارافتادن چند فروند از آنها در صحرای طبس و کشته ‌شدن تعدادی از تفنگداران امریکایی و فرار بقیه آنان به شکست انجامید.

 

5 اردیبهشت 1358

به نوشته مطبوعات پاناما، ‘اردشیر زاهدی’ سفیر پیشین ایران در واشنگتن سر گرم تلاش برای خریدن جزیره کنتادورا در خلیج‌ پاناما و یا ملکی در دامنه کوههای ‘بارو’ در ایالت ‘شیریکی’ پاناما برای اقامت ‘محمدرضا پهلوی’ است.

 

5 اردیبهشت 1358

‘جیمی‌کارتر’ رییس‌جمهوری امریکا، ‘والتر کاتلر’ 47 ساله را به سمت سفیر ایالات متحده در ایران برگزید. وی پیش از این سفیر آمریکا در کشور آفریقایی زئیر بود.

 

5 اردیبهشت 1342

‘جان اف کندی ‘رییس جمهوری امریکا هنگام دریافت استوارنامه سفیر ایران گفت‌: ‘حمایت امریکا از ایران برای رسیدن این کشور به اهدافش ادامه خواهد یافت’‌.

 

5 اردیبهشت 1288

نظامیان روس به بهانه تأمین مواد غذایی برای مردم شهر تبریز، وارد حومه این شهر شدند.

 

 

رویدادهای جهانی :

 

25 اپریل 1792 (سرود ملی فرانسه)

 (انقلاب فرانسه)، یک نظامی موسیقیدان فرانسوی که در یک اردوگاه نظامی در منطقه استراسبورگ بسر می برد به منظور برانگیخته شدن احساسات میهندوستانه سربازان فرانسوی، آهنگ و سرود مارسییز La Marsseillaise را نوشت که بعدا سرود ملی فرانسه شد و باقی مانده است. این فرانسوی که Claude Rouget de Lisle نام داشت یک جمهوریخواه بود که سلطنت طلبان مدتی هم او را زندانی کرده بودند. روژه که در سال 1760 به دنیا آمده بود در سال 1836 درگذشت.

 

5 ordibehesht 25 april 2 رویدادهای پنجم اردیبهشت – بیست و پنجم آوریل

 

25 اپریل 1898 (جنگ واشنگتن با اسپانیا و افتادن دولت واشنگتن در مسیر قدرت)

دولت واشنگتن 25 اپریل سال 1898 به اسپانیا اعلان جنگ داد. واشنگتن قبلا از اسپانیا خواسته بود که مسئله کوبا را از راه مسالمت آمیز حل کند (که تاریخنگاران، این کار را یک «حرکت روابط عمومی» در جهت طی کردن مراحل مربوط نوشته اند). برخی از کوبائیان از مدتها پیش خواهان استقلال بودند و چندبار بر ضد اسپانیا دست به انقلاب و عملیات مسلحانه زده بودند. انفجار یک کشتی نظامی آمریکایی که نام ایالت مین Maine این کشور برآن نهاده شده بود در آبهای هاوانا، بهانه مناسبی به دست دولت واشنگتن داد تا با اسپانیا وارد جنگ شود. مورخان این جنگ را سرآغاز «امپریالیست شدن دولت واشنگتن» نوشته اند که ادامه این سیاست آن را با ورود به جنگهای دوردست یکم و و دوم جهانی ابرقدرت کرد.

جنگ دولت واشنگتن با اسپانیا که از 25 اپریل تا 12 آگوست 1898 (به مدت113 روز) ادامه داشت به شکست اسپانیا انجامید و طبق قرارداد پاریس؛ سرزمین های فیلیپین، گوام، پرتوریکو و کوبا را به آمریکا داد. دولت آمریکا در سال 1902 اداره امور کوبا را به دولت محلی این جزیره واگذار کرد. فیلیپین نیز پس از جنگ جهانی دوم استقلال به دست آورد، ولی گوام و پرتوریکو همچنان وابسته به آمریکا هستند. کوبا که یک مهاجر نشین اسپانیایی بود از سال 1492 به مدت بیش از چهار قرن از مستملکات اسپانیا بشمار می رفت. فیلیپین که نام پادشاه وقت اسپانیا بر آن نهاده شده از زمان دیدار ماژلان از این مجمع الجزایر در عداد مستعمرات اسپانیا قرارگرفته بود.

 

25 اپریل 1980 (سالروز شکست عملیات نظامی آمریکا در صحرای طبس)

عملیات نظامی «مافوق سرّی» آمریکا علیه ایران، در صحرای طبس با کشته شدن هشت نظامی آمریکایی و از دست رفتن یک هواپیمای سی ـ 130 و چند هلی کوپنر با شکست رو به رو و ادامه آن لغو شد. جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا همان روز مسئولیت این شکست را برعهده گرفت و گفت که به منظور خارج ساختن گروگانها (کارکنان سفارت) از تهران، این عملیات برنامه ریزی شده بود. قرار بود این نظامیان پس از تجدید سوخت هلی کوپترها در صحرای طبس، خود را به تهران و بازداشتگاههای گروگانها برسانند. در پی اعتراف کارتر، سایرس ونس وزیر امورخارجه آمریکا از سمت خود کناره گیری کرد و گروگانها تا آخرین لحظه حکومت کارتر آزاد نشدند. همین اقدام کارتر باعث شد که در انتخابات نوامبر آن سال از رونالد ریگان (ریگن) نامزد حزب جمهوریخواه شکست بخورد.

5 ordibehesht 25 april 1 رویدادهای پنجم اردیبهشت – بیست و پنجم آوریل

 

25 اپریل 1974 (کودتا به خاطر دمکراسی!)

تنها کودتای نظامی در تاریخ معاصر که به خاطر دمکراسی صورت گرفت، سحرگاه 25 اپریل 1974 در پرتغال انجام شد. این کودتا که به تصمیم هفت افسر ارشد به انجام رسید حتی یک کشته نداشت و عنوان «تحوّل میخک سرخ» به آن داده شده است. افسران کودتاگر زمام امور را موقتا به ژنرال آنتونیو د اسپینولا Antonio de Spinola (نظامی و مولف هفت کتاب، متولد 1910 و متوفا در سال 1996) سپردند و پس از انجام انتخابات کنار رفتند.

این کودتا به پنج دهه دیکتاتوری در پرتغال پایان داد. این دیکتاتوری هم با کودتای نظامی سال 1926 پدیدآمده بود و معروفترین دیکتاتور این دوره «سالازار» نام داشت. پس از برقراری دمکراسی در پرتغال که ادامه دارد، این دولت به پنج مستعمره باقیمانده خود از جمله موزامبیک و آنگولا استقلال داد و آنگولای حاصلخیز، ثروتمند و دارای نفت و معادن الماس، دارد به لحاظ تجارت، تمرکز معاملات و بانکداری نیز به صورت هنگ کنگ و سنگاپور درمی آید و جای «دوبی» را می گیرد. آنگولا با فرهنگ پرتغالی خود که سوسیالیست ها برآن حکومت می کنند با کشورهای لاتین قاره آمریکا مناسبات گسترده دارد. آنگولا و برزیل همزبان هستند و در دو سوی اقیانوس اطلس رو به روی هم واقع شده اند. برزیل با دولتی چپگرا دارد یک قدرت جهانی می شود.

 

برخی دیگر از رویدادهای 25 آوریل :

1607: در جریان جنگهای 80 ساله هلندی ها با اسپانیا، در این روز کشتی های جنگی ایالات 17 گانه هلندیها به ناوگان اسپانیا در جبل طارق شبیخون زدند و چندین کشتی اسپانیایی را منهدم ساختند. کشتی های اسپانیایی در بندر لنگر انداخته بودند که مورد حمله غافلگیرانه قرارگرفتند. هلندی ها مایل به پایان دادن سلطه اسپانیا بر سرزمین خود بودند.

1915: در این روز (درجریان جنگ جهانی اول، واحدهای نظامی نیوزیلند و استرالیا وابسته به ارتش انگلستان در گالی پولی (شمال داردانل) در خاک عثمانی پیاده شدند. عثمانی در کنار آلمان و اتریش با انگلستان، فرانسه و روسیه در حال جنگ بود. و از همین روز کشتار و سربه نیست شدن ارمنیان سرشناس در شهر استانبول آغاز شد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=31506
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی