در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و پنجم اردیبهشت – پانزدهم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و پنجم اردیبهشت – پانزدهم می

25ordibehesht 15may رویدادهای بیست و پنجم اردیبهشت – پانزدهم می

روز بیست و پنجم اردیبهشت برابر با پانزدهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

* رویدادهای ملی :

25 اردیبهشت هرسال

روز بزرگداشت شاعر بزرگ حکیم ابوالقاسم فردوسی است.ایشان سی سال از عمر با ارزش خود را صرف سرودن شاهنامه کردند،به گونه ای که حتی یک لغت غیر پارسی در آن وجود ندارد.

25 اردیبهشت 1359
‘مارتین بندل’ نماینده خبرگزاری آلمان در تهران به دلیل تحریف اخبار و ارسال گزارشهای غرض‌آلود، توسط دولت جمهوری اسلامی ایران از کشور اخراج شد.

25 اردیبهشت 1359
پارلمان انگلستان در هم‌پیمانی با آمریکا تحریم اقتصادی ایران را به تصویب رساند.

25 اردیبهشت 1352
علامه آیت‌الله ‘مهدی محی‌الدین الهی قمشه‌ای’، استاد فلسفه و مفسر قرآن کریم درگذشت‌…….

25 اردیبهشت 1307
وزارت خارجه ایران در نامه‌ای به سفارت آلمان‌، بر تعهدات دولت در حفظ حقوق و آزادی‌های سیاسی و قضایی و امنیتی اتباع آن کشور در ایران تأکید کرد. این تأکیدات در پی مصوبه روز 19 اردیبهشت در اعلام لغو کاپیتولاسیون انجام شد وهدف آن دلجویی از آلمانی‌ها بود.

25 اردیبهشت 1300
آخرین سربازان انگلیسی و هندی خاک ایران را ترک کردند.

25 اردیبهشت 1287
‘میرزا احمدخان ‘مشیرالسلطنه طی حکمی از سوی ‘محمدعلی شاه’ به رئیس الوزرائی منصوب شد.

* رویدادهای جهانی:

25ordibehesht 15may1 رویدادهای بیست و پنجم اردیبهشت – پانزدهم می

15 می 2010

به درخواست پلیس بین الملل (اینترپل Interpol)، پلیس دوبی  جیمز ایبوری James Ibori   ماه می 2010 فرماندار پیشین ایالت دلتای فدراسیون نیجریه را در آن امارت دستگیر کرد تا مسترد شود. ایبوری که از 1999 تا 2007 فرماندار ایالت دلتا بود متهم به سوء استفاده مالی، فساد اداری و حسابسازی شده است. «کمیسیون مبارزه با فساد اداری» در نیجریه پس از رسیدگی مقدماتی، پرونده را به یک دادستان محلی جهت تعقیب قضایی کیفری او ارجاع داده و این دادستان برای وی قرار مجرمیت صادر و با مجوّز قاضی دادگاه، استرداد اورا از پلیس جهانی تقاضا کرده بود. همزمان، دولت انگلستان نیز فرماندار سابق ایالت دلتای نیجریه را متهم به «مانی لاندری» کرده و گفته بود که وی 35 میلیون دلار پول حاصل از سوء استفاده را از طرق غیرقانونی به لندن انتقال داده است.

15 می 1891

میخائیل بولگاکوف داستان نگار نیمه اول قرن بیستم روسیه 15 ماه می سال 1891 به دنیا آمد. تحصیلات وی پزشکی بود و به خواست والدینش دکتر شده بود، اما پس از خروج از دانشگاه به تعقیب هدف خود ـ داستان نگاری پرداخت زیرا که معتقد بود در آن استعداد بیشتری دارد و از آن، جمعیت بیشتری را بهره مند می سازد. بولگانوف نیز بمانند بیشتر داستان نگاران معروف، داستان نویسی را از نوشتن داستان کوتاه برای مجله ها آغاز کرده بود. معروف ترین داستان او «آقا و مارگاریتا» عنوان دارد که در آن حقایق بسیاری را در قالب داستان بیان کرده است.

15 می 1718

«جیمز پاکل» انگلیسی 15 ماه می سال 1718 اختراع خود، تفنگ خودکار را در لندن به ثبت رسانید. این تفنگ که به «پاکل گان» معروف شد تنها می توانست 9 گلوله پیاپی شلیک کند و سپس نیاز به فشنگ گذاری داشت. از این تیربار که از لحاظ وزن، سنگین بود عمدتا در کشتی استفاده می شد . ساخت تیربار از دیر زمان مورد توجه اصحاب صنایع نظامی بود، زیرا که برتری تسلیحات نظامی، همچنان از عوامل اصلی قدرت یک کشور است.

15 می 1665

پانزدهم ماه می 1665 یک هیات فرانسوی مرکب از پنج نفر که از سوی لویی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه جهت عقد یک قرارداد مودت با شاه عباس دوم به اصفهان فرستاده شده بود وارد این شهر شد که پایتخت ایران بود. این هیات در آن زمان موفق به امضای قرارداد مورد نظر نشد. سال بعد شاه عباس دوم در 35 سالگی درگذشت و چنین قراردادی میان ایران و فرانسه در زمان شاه سلطان حسین بسته شد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33128
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی