در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و پنجم خرداد – پانزدهم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و پنجم خرداد – پانزدهم ژوئن

25khordad 15june 2 رویدادهای بیست و پنجم خرداد – پانزدهم ژوئن 

 

روز بیست و پنجم خرداد برابر با پانزدهم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

25 خرداد 1378

نخستین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی، به منظور تأسیس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی با پیام آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در محل سالن اجلاس سران کنفرانس اسلامی در تهران آغاز به کار کرد.

 

25 خرداد 1356

ژنرال سگف وابسته نظامی جدید رژیم صهیونیستی، محرمانه وارد تهران شد.

 

25 خرداد 1355

انورسادات رییس جمهوری مصر، در رأس هیأتی از مقامات بلند پایه وارد تهران شد.

 

25 خرداد 1355

اردشیر زاهدی سفیر ایران در امریکا، در دالاس، شهری در آمریکا گفت: ایران به تنهایی وسیع‌ترین بازار برای کالاهای امریکایی است‌.

 

25 خرداد 1354

ایستگاه تلویزیون امریکا در مبارک آباد تهران آتش گرفت.

 

25 خرداد 1334

قرارداد وین پیرامون مصونیت کارمندان هیأت مستشاری امریکا، به تصویب نمایندگان مجلس سنا رسید.

 

25 خرداد 1301

مجلس شورای ملی ضمن ایجاد تغییراتی در قانون مصوب 30 آبان 1300، به دولت اختیار داد تا به ازای 10 میلیون دلار وام، امتیاز نفت شمال را به کمپانی امریکایی واگذار کند.

 

25 خرداد 1300

واحدهای ژاندارمری مشهد تحت فرمان کلنل پسیان، در این شهر به رژه نظامی و قدرت نمایی پرداختند.

 

25 خرداد 1299

قزاق‏خانه رشت توسط انقلابیون جنگل تصرف شد، چند روز پس از اعلام جمهوری در گیلان، انقلابیون جنگل از نیروهای قزاق خواستند یا به نیروهای انگلیسی مستقر در ایران حمله کنند یا با تحویل سلاح خود، به شهرهای خویش بازگردند. اما نیروهای قزاق چون خود را تحت فرمان حکومت مرکزی می‏دانستند این امر را منوط به اجازه مرکز کردند.

 

25 خرداد 1290

مورگان شوستر خزانه‌ دار ایران، برای اجرای تصمیمات خود مبنی بر وصول مالیات از متنفذین، مبادرت به تشکیل یک نیروی نظامی به نام ژاندارمری کرد. این نیرو تحت فرماندهی یک نظامی انگلیسی قرار گرفت‌.

 

25 خرداد 1288

پس از فتح تهران به دست مجاهدان و پناهنده شدن محمد علی شاه قاجار به سفارت روسیه، مجلس عالی با حضور پانصد تن از نمایندگان مجلس، مجاهدان و شخصیت‏های برجسته تشکیل شد و از مهم ترین تصمیمات این مجلس خلع محمد علی شاه از سلطنت و انتخاب احمد شاه به سلطنت بود.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

25khordad رویدادهای بیست و پنجم خرداد – پانزدهم ژوئن

 

15 ژوئن1667

15 ژوئن 1667 دکتر ژان باپتیست دنیس Jean-Baptiste Denys (پزشک ویژه لوئی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه) اندیشه خود تزریق خون (ترانس فیوژن)را برای نجات زخمی ها و کسانی که مقدار زیادی خون از دست داده بودند با تزریق خون گوسفند به سه نفر و خون گاو به یک نفر به آزمایش گذارد که نیمی از آنان که خون بیشتری دریافت کرده بودند درگذشتند و دولت ادامه این تجربه را ممنوع کرد. 234 سال بعد (14 ژوئن 1901) دکتر «کارل لاندشتاینر» زیست شناس و پزشک اتریشی مسئله را حل کرد و اعلام داشت که خون انسانها چهار گروه هستند؛ آ، ب، آ ـ ب و اُ. که تنها خون گروه «اُ» قابل تزریق به همه است. خون گروه «آ» را تنها به دارندگان گروههای «آ» و «آ ـ ب»، خون گروه «ب» را به گروههای «ب» و «آ ـ ب» و خون گروه «آ ـ ب» را تنها به همین گروه می توان تزریق کرد. وی افزوده بود که گروه خونی یک فرد میراث او از پدر و مادر به یک نسبت و برپایه حضور و یا غیبت آنتی ژن است. وی که این کشف مهم خودرا به مناسبت زادروش اعلام کرده بود بعدا «آر ـ اج = اِر ـ هاش» خون را هم کشف کرد و برنده جایزه نوبل شد.

 

15 ژوئن 2004

مجله آمریکایی نیوزویک که ازسوی واشنگتن پست انتشار می یابد از اول ژوئن 2004انتشار یک ادیشن جداگانه را در روسیه آغاز کرد
نخستین شماره این مجله که در 50 هزار نسخه در چهار شهر بزرگ روسیه توزیع شده بود فروش چندانی نداشت و استقبالی که انتظار می رفت از آن نشده نشده بود. خریداران شماره اول عمدتا افراد طبقه متوسط بودند که شمار آنان در جامعه روسیه هنوز کم است.

 

15 ژوئن 1381

15 ژوئن سال 1381 با قتل «وات تایلر» رهبر انقلاب کشاورزان انگلستان و نشان دادن جسد او به پیروانش این مهمترین انقلاب اروپا در قرون وسطا پایان یافت. وات تایلر 14 ژوئن برای مذاکره با ریچارد دوم پادشاه وقت به کاخ سلطنتی دعوت شده بود. این انقلاب دو رهبر دیگر به نام های «جان بال» و «جک استراو» داشت.

 

15 ژوئن  1520

  15 ژوئن سال 1520 روزی است که پاپ وقت «لئون دهم» مارتین لوتر کشیش آلمانی را که تز تازه ای مطرح ساخته بود مرتد خواند، از کلیسای کاتولیک بیرون راند و تهدید به تکفیر کرد (که مجازات تکفیر پاپ؛ آتش زده شدن بود). با وجود این، لوتر و روش او «مذهب تازه ــ پروتستان (معترض)» ــ باقی ماند و در سراسر جهان ششصد میلیون پیرو دارد.(کیهانی زاده)

 

15 ژوئن 1907

دومین کنفرانس جهانی صلح با حضور نمایندگان 44 کشور 15 ژوئن 1907 در شهر لاهه کار خود را آغاز کرد . این کنفرانس پس از جلسات متعدد تصویب کرد که بدون دادن اعلان قبلی نباید یک کشور به کشور و یا کشورهای دیگر تعرض نظامی کند و وارد جنگ شود و این مصوبه به صورت یک میثاق جهانی باقی مانده است. در همین کنفرانس تصمیماتی هم در مورد کشورهای بی طرف و خودداری از حمله و ورود مسلحانه به کشتی های بازرگانی اتخاذ شد.(کیهانی زاده)

 

برخی دیگر از رویدادهای 15 ژوئن

763: یک خورشید گرفتگی روی داد که آشوری ها شرح آن را بر سفال نوشته اند و این سفالنبشته تا به امروز باقی مانده است.

1389: ترکان عثمانی در جنگ کوزوو بر صربها پیروز شدند و سابقه مسلمان شدن بیشتر مردم کوزوو از همان زمان است.

1752: بنجامین فرانکلین با فرستاد یک بادبادک به آسمان فیلادلفیا در هوای توفانی و توام با رعد و برق، و مشاهده سوختن بادبادک ـ رابطه الکتریسیته ساکن و صاعقه را اثبات کرد.

1785:نخستین سانحه هوایی تاریخ بشر در فرانسه روی داد و دو تن که با یک بالون هوای گرم تا ارتفاع 450 متری بالا رفته بودند که از دریای مانش بگذرند و در انگلستان فرود آیند بر اثر آتش گرفتن بالن سقوط کردند و جان سپردند. یکی از این دو، «ژان فرانسوا دو روزیه(عکس بالا)» مدرس فیزیک و شیمی و سازنده بالن بود.

1860: نخستین مهاجر سفید پوست در ایداهو ــ ایالت کوهستانی آمریکا ــ مستقر شد.

1924: 318 سال پس از استقرار مهاجران انگلیسی و 148 سال بعد از اعلام استقلال ایالات متحده، با تصویب یک قانون، بومیان (سرخپوستان) اتباع این بشمار آمدند.

1992: پس از جنگ جهانی دوم، برای نخستین بار پارلمان ژاپن تصویب کرد که نظامیان این کشور که عنوان «نیروی دفاع از خود» را دارند به خارج از مرزهای ژاپن اعزام شوند!

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35091
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی