در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و پنجم فروردین – چهاردهم آوریل
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و پنجم فروردین – چهاردهم آوریل

25farvardin 14 april رویدادهای بیست و پنجم فروردین – چهاردهم آوریل

 

روز بیست و پنجم فروردین برابر با چهاردهم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

25 فروردین 1293

استقراض برای تامین هزینه تاجگذاری!

14 اپریل 1914 در تهران اعلام شد که دولت در صدد استقراض یکصد هزار لیره از بانک انگلستان با بهره متعارف است تا در تاریخ معین (سی ام تیرماه) که سلطان احمد شاه به سن قانونی خواهد رسید، مراسم تاجگذاری رسمی وی را برگزار کند!!.
    سلطان احمد شاه تا سال 1304 سلطنت کرد و پس ازحذف قاجارها از سلطنت، در پاریس درگذشت.

 

تاسیس شرکت نفت انگلستان و ایران ـ امتیاز «دارسی» و مداخلات جهانی کمپانی های نفتی

14 اپریل سال 1909 و ده ماه و 18 روز پس از رسیدن نخستین چاه در مسجد سلیمان [خوزستان] به نفت، شرکت نفت انگلستان و ایران [Anglo-Persian Oil Company]برپایه امتیازنامه «دارسی» تاسیس در لندن به ثبت داده شد. این چاه 26 ماه می 1908 در عمق 400 متری به نفت رسیده بود و متعاقب آن دو چاه دیگر.

 

25 فروردین 1330

(14 اپریل 1951) حسن جعفری کارمند شرکت نفت انگلستان که جرم قتل احمد دهقان به مرگ محکوم شده بود اعدام شد. وی ششم خرداد سال 1329 در دفتر تماشاخانه تهران در خیابان لاله زار احمد دهقان نماینده مجلس، ناشر مجله تهران مصور و صاحب تماشاخانه تهران را کشته بود. انگیزه قتل به درستی اعلام نشده است!.

 

25 فروردین 1330

 (14اپریل 1951) به سبب بروز ناآرامی در اصفهان و مخالفت اصفهانی ها با ادامه نخست وزیری حسین علاء، در این شهر حکومت نظامی اعلام شد. با وجود این، ناآرامی های اصفهان تا روی کار آمدن دکتر مصدق ادامه یافت. در اصفهان هواداری از دکتر مصدق بیش از شهرهای دیگر کشور بود. دکتر مصدق به نمایندگی اصفهان درنخستین دوره مجلس شورای ملی انتخاب شده بود که هنگام بررسی اعتبار نامه ها و تطبیق ماه سال قمری به خورشیدی کسر سن آورده بود و به دلیل کمتر از نصاب مقرر بودن سن نتوانسته بود به مجلس راه یابد.

 

 

رویدادهای جهانی :

آغاز امپراتوری «لوسیوس سپتیموس سه وروس» ـ راه حکومت کردن بر عرب

14 اپریل 193 میلادی روزی است که «لوسیوس سپتیموس سه وروس» امپراتور روم شد و 18 سال حکومت کرد. وی متولد لیبی امروز بود. حکومت او در پی مرگ کومودوس آغاز شده بود که روم در اواخر حکومت او دچار نا آرامی های متعدد بود. بنابراین، سه وروس کار خود را با خشونت آغاز کرد. وی نخستین امپراتور روم بود که با عربان وارد جنگ شد. این عربان در جنوب غربی اردن امروز دو حکومت قبیله ای تشکیل داده بودند. یکی از حاکمانی که سه وروس برای عربان تعیین کرد به او نوشت که عربان قابل کنترل کردن نیستند جز توسط خودشان و نمی شود جز با روش خودشان (روشی که به آن خوی گرفته اند) بر آنان مدیریت کرد. اوصافی که در این گزارش این مقام رومی 18 قرن پیش آمده است با حقایق امروز تفاوت ندارد.

 

25farvardin 14 april 2 رویدادهای بیست و پنجم فروردین – چهاردهم آوریل

 

قتل آبراهام لینکلن در تماشاخانه فورد

14 اپریل 1865 و پنج روز پس از پایان جنگ داخلی 4 ساله آمریکا، ابراهام لینکلنAbraham Lincoln (لینکن) 56 ساله رئیس جمهوری وقت این کشور درجایگاه شماره 7 تماشاخانه فورد در مرکز شهر واشنگتن هدف گلوله «جان ویلکس بوث John Wilkes Booth» یک بازیگر 26 ساله تئاتر و از هواداران کنفدراسیون آمریکا (طرفداران کاهش قدرت دولت مرکزی ــ جنوبی ها) قرارگرفت و چند ساعت بعد (ساعت 7 و 22 دقیقه بامداد 15 اپریل) درگذشت. جان بوث پس از تیراندازی به لینکلن که در کنار زنش نشسته بود و صحنه نمایش را تماشا می کرد فریاد زد: جنوب انتقام گرفت. «بوث» چند دقیقه پس از ساعت ده شب به وقت واشنگتن از فاصله یک متر و نیمی، تنها یک گلوله به پشت جمجمه لینکلن شلیک کرده بود. ضارب پس از شلیک گلوله، از پنجره تماشاخانه فرارکرد و با اسبی که از قبل زیر پنجره آماده بود از محل دور شد. لینکلن از حزب جمهوریخواه، شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا، 4 سال و یک ماه حکومت کرده بود.
     همزمان با تیراندازی به لینکلن (لینکن)، در جای دیگر به «ویلیام سیوارد» وزیر امور خارجه او چاقو زدند که بر اثر ضربات وارده مجروح شده بود. [سیوارد عمدتا شهرت خودرا از خریدآلاسکا از تزار وقت روسیه برای آمریکا به دست آورده است].
     پس از درگذشت لینکلن که دومین دور ریاست جمهوری خودرا آغاز کرده بود، معاون وی «اندرو جانسون» برجایش نشست.
     بوث که به «پورت رویال» ویرجینیا [منطقه ای درغرب شهر واشنگتن و در دامنه کوه] فرار کرده بود 13 روز بعد در درگیری با سواره نظام فدراسیون (اتحادیه) که در جستجوی او بود کشته شد و همدستش دستگیر گردید.
    

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=30630
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی