در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و چهارم اردیبهشت – چهاردهم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و چهارم اردیبهشت – چهاردهم می

24ordibehesht 14may رویدادهای بیست و چهارم اردیبهشت – چهاردهم می

روز بیست و چهارم اردیبهشت برابر با چهاردهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

* رویدادهای ملی :

24 اردیبهشت 1270

قرارداد تنباکو بین ایران و انگلیس، بدلیل قیام مردمی به رهبری روحانیت و صدور فتوای مشهور تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی، لغو شد. این قرارداد منجر به اعطای حق انحصاری تجارت تنباکوی ایران و حتی نظارت در زراعتِ آن به مدت 55 سال به کشورانگلستان شده بود.

24 اردیبهشت  1302

کمیسیون فوق العاده امتیاز نفت، لایحه‌ای مشتمل بر 39 ماده را برای تصویب به مجلس شورای ملی ارسال کرد. در این لایحه به اموری چون اعطای امتیاز استخراج نفت، گاز طبیعی، قیر و موم معدنی، شرایط اعطای امتیاز، حقوق و اختیارات صاحب امتیاز، مدت امتیاز، تعهدات صاحب امتیاز، سهم دولت ایران از امتیاز، معاف بودن محصولات نفتی از عوارض و مالیات گمرک و نحوه حل اختلاف در زمان ایجاد دعوا بین طرفین اشاره شده است.

24 اردیبهشت  1307

وزارت خارجه ایران در نامه‌ای به سفارت آمریکا، بر تعهدات دولت در حفظ حقوق و آزادی ‌های سیاسی، قضایی و امنیتی اتباع آن کشور در ایران تأکید کرد. این تأکیدات به دلیل حرکت نمایشی رضاخان در پیشنهاد لغو کاپیتولاسیون به مجلس شورای ملی و مصوبه روز 19 اردیبهشت در اعلام لغو این قانون بود وتنها هدف از این اقدام دلجویی از دولت آمریکا بود.

24 اردیبهشت  1312

دولت، لایحه جدید مربوط به قرارداد نفت ایران و انگلیس را با هدف تمدید پیمان «دارسی» تقدیم مجلس شورای ملی کرد. این لایحه روز 7 خرداد همین سال به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

24 اردیبهشت  1352

استاد محیی‏الدین مهدی الهی قمشه‏ای، فیلسوف، عارف و شاعر وارسته و مترجم صحیفه سجادیه، مفاتیح الجنان و قرآن مجید و مولف کلیات دیوان الهی در 72 سالگی درگذشت.

24 اردیبهشت  1364

«سیدعلی نقی فیض الاسلام» عالم ربانی و مترجم و شارح نهج‏البلاغه، صحیفه کامله سجادیه، اشارات الرَّضویه و نیز تفسیر سه جلدی قرآن کریم، در 80 سالگی درگذشت.

24 اردیبهشت  1375

راه ‌آهن مشهد، سرخس و تجن با حضور سران اکو و مقام های برجسته 45 کشور جهان گشایش یافت. این خط اتصال موجب برقراری ارتباط ریلی کشورهای آسیای مرکزی با کشورهای اروپایی شد.

* رویدادهای جهانی:

24ordibehesht 14may1 رویدادهای بیست و چهارم اردیبهشت – چهاردهم می

چهارده می 1607

چهاردهم می سال 1607 میلادی 104 (و به قولی 105) انگلیسی کار ساختن نخستین قرارگاه دائمی را در آمریکای شمالی آغاز کردند و سنگ بنای ایالات متحده را گذاردند که در سال 2006 جمعیت قانونی آن به سیصد میلیون رسیده بود (به علاوه ده تا 20 میلیون نفوس غیرقانونی = ساکنانی که پروانه اقامت ندارند) که از این جمعیت، دو تا سه میلیون نفرشان باقیمانده بومیان (سرخپوستان) هستند که در رزرویشن ها زندگی می کنند.

چهارده می 1610

14 ماه می سال 1610 هانری چهارم پادشاه وقت فرانسه که فرمان «نانت» را با هدف پایان دادن به اختلافات مذهبی و جنگهای ناشی از آن امضاء کرده بود به دست یک کاتولیک متعصب به نام «فرانسوا راویلاک» کشته شد.

چهارده می 1874

کتر «کلمنس فن پیرکوت» دانشمند اتریشی که راه تشخیص وجود بیماری سل در بدن یک فرد از راه آزمایش پوست را کشف کرد 14 ماه می در سال 1874 به دنیا آمده بود. وی 55 سال زندگی کرد. عامل (میکرب) بیماری سل توسط دکتر کخ آلمانی کشف شده بود.

چهارده می 1959

14 ماه می سال 1959، اتحاد شوروی و هفت کشور سوسیالیستی اروپایی متحد آن، ظاهرا در واکنش به مسلح شدن دوباره آلمان فدرال (آلمان غربی آن زمان) که به «ناتو» پیوسته بود، میان خود یک پیمان دوستی را امضاء کردند که هرگونه همیاری مشترک را شامل می شد. به موجب یکی از اصول این پیمان، تعرض نظامی به یکی از کشورهای عضو پیمان به منزله تجاوز به همه آنها بشمار می رفت و مستلزم دفاع مشترک بود. «ناتو» قبلا این موضوع را یک بند از اساسنامه خود قرار داده بود که چند سال پیش آن را حذف کرد.

برخی دیگر از رویدادهای 14 می

1265:طبق برخی از کتابهای تاریخ عمومی ادبیات، دانته شاعر و نویسنده ایتالیایی که 56 سال عمر کرد در این روز به دنیا آمده بود. برخی کتابها زادروز اورا اواخر ماه می و پاره ای هم ماه ژوئن ذکر کرده اند. از دانته به عنوان بزرگترین شاعر قرون وسطای اروپا نام می برند. وی 13 سپتامبر سال 1321 میلادی در تبعید درگذشت. Divine Comedy معروفترین اثر اوست. دانته در عین حال یک ناسیونالیست ایتالیایی بود و آرزو داشت که وطنش بار دیگر وحدت خودرا بازیابد و معتقد بود که «زبان واحد» کمک بزرگی به تامین وحدت یک ملت می کند. وی بر پایه همین باور و با هدف تحقق ایتالیای متحد که در زمان او به صورت شهرهای مستقل و یا مناطق تحت سلطه قدرتهای اروپایی بود بیشتر آثار خودرا به جای لاتین کلاسیک که زبان طبقه خاص و تحصیلکردگان بود به ایتالیایی (ایتالیک) که زبان مردم کوچه و بازار بود نوشت که گام بزرگی در راه تامین وحدت ایتالیائی ها به شمار می رود که به ایجاد کشور واحد ایتالیا در قرن 19 انجامید.

1771:رابرت اوون Robert Owen صاحب فرضیه سوسیالیسم تعاونی در مونتگمریشایر در ویلز مرکزی (انگلستان) زاده شد. اوون که معتقد بود شرایط و وضعیت محیط زندگانی و رسوم به ارث مانده از گذشتگان بر عمل و تفکر افراد تاثیرگذار است تعریف تازه ای از مسئولیت به دست داده است. وی که عقاید خودرا عملا تمرین کرد و یک آرمان شهر تعاونی (سوسیالیستی معتدل) بوجود آورد هفدهم نوامبر 1858 درگذشت. فرضیه های او در قرن 21 مورد توجه بیشتری قرار گرفته و بوروکراسی دولتی ریشه و عامل اصلی مسائل شناخته شده است.

1940: دولت هلند در پی بمباران شدید «روتردام» توسط لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان) تسلیم شد تا از تخریب و تلفات بیشتر جلوگیری شود. همزمان، ارتش آلمان از رود «موز» گذشت تا فرانسه را تصرف کند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32940
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی