در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و چهارم فروردین – سیزدهم آوریل
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و چهارم فروردین – سیزدهم آوریل

24farvardin 13 april 1 رویدادهای بیست و چهارم فروردین – سیزدهم آوریل

 

روز بیست و چهارم فروردین برابر با سیزدهم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

 

24 فروردین 1380

آیت‏اللَّه مجتبی محمدی عراقی محقق و پژوهشگر اسلامی و صاحب آثار علمای گمنام، فهرست کتب کتابخانه مدرسه فیضیه در 2 جلد و تصحیح مجمع الفائده و البرهانِ محقق اردبیلی در 14 جلد و غوالی اللَّئالی ابن ابی جمهور در 4 جلد درگذشت.

 

24 فروردین 1374 

سازمان سیا خواستار بودجه 19 میلیون دلاری برای ادامه عملیات خود علیه ایران و عراق در سال 1375 شد. 

 

24 فروردین 1349 

مدرسه عالی تلویزیون و سینما در تهران گشایش یافت. این مدرسه با هدف تربیت دانشجویان فرهیخته در حوزه ساخت برنامه های تلویزیونی و سینمایی شروع به کار کرد. 

 

24 فروردین 1336 

ˈحسن تقی زادهˈ از رهبران انقلاب مشروطیت، در ایران به ریاست مجلس سنا انتخاب شد. او این سمت را تنها 11 روز برعهده داشت و در چهارم اردیبهشت همان سال استعفا کرد. 

 

24 فروردین 1335 

روسای کشورهای پاکستان، عراق و ترکیه با هدف تبیین راهکارهای آینده سنتو وارد تهران شدند. این گفت وگوها دو روز به طول انجامید. 

 

24 فروردین 1336 

مجلس شورای ملی به کابینه و برنامه کار ˈمنوچهر اقبالˈ رأی اعتماد داد. 

 

24 فروردین 1330 

با بروز تنش و ناآرامی در آبادان، بریتانیا دولت ایران را مسوول هرگونه خسارت و یا تلفات احتمالی وارده به اتباع انگلیس و اموال آنها در ایران دانست. 

 

24 فروردین 1316 

ˈحسن اسفندیاریˈ رییس مجلس شورای ملی برای شرکت در جشن تاجگذاری ˈجرج ششمˈ پادشاه انگلستان در رأس هیأتی راهی لندن شد. 

 

24 فروردین 1314 

دوره مجلس نهم که در 24 اسفند1311 آغاز به کار کرده بود، پایان یافت. 

 

24 فروردین 1305 

قانون آیین دادرسی کیفری که تا حدود زیادی ترجمه قانون 1804 آیین دادرسی کیفری فرانسه بود به مرحله اجرا در آمد. 

 

24 فروردین 1303 

ˈرضاخانˈ کابینه خود را معرفی کرد. رضاخان در این کابینه وزارت جنگ را بر عهده داشت‌.

 

رویدادهای جهانی :

روزی که شهر وین به دست ارتش شوروی افتاد – فریب خوردن روس ها از غرب و اعتراف به آن

13 اپریل سال 1945 ارتش شوروی شهر وین را تصرف کرد و 90 هزار تن از سربازان هیتلر را به اسارت گرفت. اتریش (سرزمین ژرمن نشین) در سال 1938 به آلمان پیوسته و یکی از ایالات آلمان (رایش سوم) شده بود.
     شوروی در جریان جنگ جهانی دوم، از زمان حمله ارتش هیتلر به آن کشور در 1941 تا تصرف برلین در 1945، نزدیک به 27 میلیون کشته، تلفات داد؛ حال آن که جمع کل تلفات آمریکا در دو جبهه اروپا و اسیا به نیم میلیون نفر هم نرسید. 

 

24farvardin 13 april رویدادهای بیست و چهارم فروردین – سیزدهم آوریل

 

13 اپریل یادآور سه قتل عام در قرن بیستم

ــ 13 اپریل 1873 (24 فروردین) و در جریان انتخابات ایالتی لوئیزیانای آمریکا، گروهی سفیدپوست در شهر «کول فکس» واقع در مرکز این ایالت به سوی سیاهپوستان که امکان یافته بودند برای نخستین بار در رای دادن شرکت کنند آتش گشودند و شماری را کشتند و عده ای را مجروح کردند. طبق گزارش دولت و با ذکر نام مقتولین، در این قتل عام 81 تن کشته شده بودند ولی مورّخان شمار مقتولین را 105 تا 150 تن نوشته اند. مهاجمین اجساد بسیاری از مقتولین سیاه را به رودخانه انداخته بودند. با اینکه در انتخابات آن سال تنها سیاهپوستانی که معلومات سیاسی متعارف (اینتلکچوال فیتنس) داشتند و مالیات پرداخت کرده بودند می توانستند رای بدهند، سفیدپوستان این محدودیت را هم زیاد می دانستند و مخالف هرگونه رای دادن سیاهان بودند. از ژانویه 2009 که ایالات متحده دارای رئیس جمهور سیاهپوست شده است باردیگر از این زمزمه ها مخصوصا از ناحیه جناح «تی پارتی» به گوش می رسد. از اشاراتی که در گزارش های رسانه ای به چشم می خورد چنین برمی آید که گروههای میلیشیایی سفید پوست در برخی از ایالت های آمریکا چند برابر شده اند.

    ــ 13 اپریل 1919 در شهر امریتسار (امریتسر) پنجاب، به دستور ژنرال انگلیسی «رجینال دایر» بسوی معترضین هندی به گران شدن اجناس تیراندازی شد و در این تیراندازی که تا تمام شدن فشنگ نظامیان انگلیسی ادامه داشت 379 هندی (مرد، زن و کودک) کشته و 1526 تن دیگر مجروح شدند. نظامیان هندی در بازگشت از جبهه های جنگ جهانی اول مطالب متعدد از ضعف و زبونی انگلیسی ها برای بستگان و دوستان خود بیان می داشتند و هندیان با شنیدن این واقعیت ها از زبان آنان، دیگر حاضر به تحمل آقایی دولت لندن بر شبه قاره هند نبودند و از هر فرصت برای اعتراض و شورش استفاده می کردند و تظاهرات خیابانی امریتسار در همین راستا بود. نظامیان هندی زیر فرمان افسران انگلیسی در جنگ جهانی اول ـ در جبهه های اروپا و خاورمیانه شرکت کرده بودند. هندوستان (تمامی شبه قاره) تا سال 1947 مستعمره دولت لندن بود.

    ــ 13 اپریل 1975 و در پی تیراندازی پراکنده به یک کلیسا در محله مارونی های بیروت، میلیشیای مسیحی (فالانژهای عضو حزب کتائب به رهبری پیر جمایل) آن تیراندازی را کار آوارگان فلسطینی وانمود کرد و به سوی یک اتوبوس حامل اعضای سازمان آزادی فلسطین که برای شرکت در یک گردهمایی عازم اردوگاه تل الزعتر بود آتش گشود و 26 تن از سرنشینان اتوبوس را کشت که نتیجه اش جنگ داخلی 15 ساله لبنان بود.

 

برخی دیگر از رویدادهای 13 آوریل

1241:   مغولها «کراکو» را در لهستان تصرف کردند.

1401:   شهر دمشق به تصرف ارتش امیرتیمور در آمد و غارت شد.

1598:   فرمان «نانت» مبنی بر آزادی مذهب در فرانسه امضاء شد.

1742:   «توماس جفرسون» اندیشمند و دولتمرد آمریکایی به دنیا آمد .

1906:   فرضیه نسبیّت «انشتین» انتشار یافت.

1941:   میان شوروی و ژاپن یک قرارداد عدم تعرض امضاء شد.

1945:   در پی درگذشت فرانکلین روزولت تنها فردی که سه دوره رئیس جمهوری آمریکا بود بر اثر خونریزی مغزی، هری ترومن معاونش جای او را گرفت و رئیس جمهور ایالات متحده شد. ترومن بود که چهار ماه بعد دستود بمباران اتمی ژاپن را داد.

1960:   فرانسه چهارمین کشور اتمی جهان شد

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=30541
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی