در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و سوم تیر – چهاردهم جولای
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و سوم تیر – چهاردهم جولای

23tir 14july1 رویدادهای بیست و سوم تیر – چهاردهم جولای

 

روز بیست و سوم تیر برابر با چهاردهم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

23 تیر 1372

دکتر عبدالهادی حائری نویسنده، پژوهشگر، مورخ معاصر و صاحب آثاری چون تشیع و مشروطیت، ایران و جهان اسلام در سن 58 سالگی در شهر مشهد درگذشت.

 

23 تیر 1367

شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی موضوع سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو امریکایی وینسنس‌ ‍ تشکیل جلسه داد.

 

23 تیر 1362

اولین دوره مجلس خبرگان رهبری آغاز به کار کرد.

 

23 تیر 1361

جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به شورای امنیت، اعلام کرد قطعنامه 514 را نمی‌پذیرد.(21 تیر 1361 شورای امنیت سازمان ملل در پی پیروزی‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی و برای متوقف ساختن این روند، قطعنامه 514 را منتشر کرد.)

 

23 تیر 1356

ایران و سوئیس برای تشکیل یک مجتمع سه میلیارد دلاری در زمینه پتروشیمی اقدام های تدارکاتی خود را آغاز کردند.

 

23 تیر 1354

در یک دگرگونی در نظام آموزشی کشور، دبیرستان ها به دو دوره سه ساله و یکساله تقسیم شدند.

 

23 تیر 1353

مجلس شورای ملی، لایحه اجازه اعطای وام و اعتبار به دولت ها و مۆسسات خارجی و بین المللی را تصویب کرد.

 

23 تیر 1352

باغ ها براساس یک مصوبه قانونی از پرداخت عوارض نوسازی معاف شدند.

 

23 تیر 1337

در شرایطی که رهبران ایران‌، ترکیه‌، پاکستان و وزیران خارجه امریکا و انگلیس در استانبول در انتظار ملک فیصل پادشاه عراق و نوری سعید نخست‌وزیر آن کشور در نشست‌های دوره‌ای سنتو بودند، گروهی از افسران عراقی به فرماندهی عبدالکریم قاسم در عراق کودتا کردند.

 

23 تیر 1337

ادوارد تامپسون ویلز( سفیر جدید امریکا در ایران ) وارد تهران شد.

 

23 تیر 1330

اورل هریمن( فرستاده ویژه رییس جمهوری امریکا ) برای میانجیگری بین ایران و شرکت نفت انگلیس وارد تهران شد. وی در مدت اقامت خود در تهران بارها با محمد مصدق‌، محمد رضا پهلوی و سایر مقامات سیاسی ایران درباره مسأله نفت مذاکره کرد.

 

23 تیر 1320

سراستافورد کریپس( سفیر انگلیس در مسکو) در تلگرافی به وزارت خارجه کشورش درخواست کرد که انگلستان و روسیه یک عملیات نظامی مشترک بر ضد ایرانیان انجام دهند. وی موضوع بی‌طرفی ایران را کم اهمیت خواند.

 

 

23 تیر 1299

احمدشاه قاجار از استاروسلسکی‌نظامی روس و فرمانده قزاق ها خواست تا گیلان و مازندران را از تصرف جنگلی‌ها پاک سازد.

 

23 تیر 1288

با شکست قوای دولتی‌، نیروهای مسلح مشروطه‌خواه وارد تهران شدند. مشروطه خواهان ساختمان مجلس و مسجد سپهسالار را به تصرف خود درآوردند و در بسیاری از نقاط تهران سنگربندی کردند.

 

23 تیر 1281

وزارت خارجه بریتانیا طرح اشغال جزایر استراتژیک واقع در تنگه هرمز و اطراف آن را به صورت یادداشتی برای مدیران سیاسی بریتانیا در هند و خلیج فارس ارایه کرد.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

23tir 14july رویدادهای بیست و سوم تیر – چهاردهم جولای

 

14 جولای  1816

14 جولای زادروز فیلسوف، نویسنده و دیپلمات فرانسوی «ژوزف آرتور کنت دو گوبینو» است که فرضیه «رابطه فرهنگ و پیشرفت با نژاد» را به دست داده است. وی بسال 1816 به دنیا آمد، 66 سال عمر کرد و فرضیه ها، کتب و داستان های متعدد از خود برجای گذارد. گوبینو مدتی به عنوان دیپلمات ارشد (سفیر) فرانسه در تهران اقامت داشت و در اینجا این فرصت را به دست آورده بود که به پژوهش های خود در زمینه «نقش نژاد در پیشرفت های فرهنگی ملل» ادامه دهد. وی گفته بود ایران را از این جهت برای ادامه پژوهش های خود و تجربه عملی و از نزدیک انتخاب کرده بود که از نیمه قرن هفتم میلادی معرض تهاجم و مهاجرت اقوام متعدد از نژادهای مختلف ـ عرب بادیه نشین، تُرک و مغول قرارگرفته و اختلاط نژاد یافته است. 

 

 

14 جولای   1976

کنوانسیون حزب دمکرات آمریکا در 14 جولای 1976 به طور غیر منتظره جیمی کارتر را به عنوان نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تعیین کرد. بعدا سیاست های انعطاف پذیر کارتر، و متفاوت با گذشته که ناشی از سادگی و بی تجربگی او در حکومت توصیف شده است باعث شد که در افغانستان، اتپوپی، نیکاراگوئه و چند نقطه دیگر چپگرایان روی کار آیند، تحولات دیگر و …. 

 

 

14 جولای   2007

استفاده از پزشکی روبوتیک از جولای 2007 آغاز شده است و نخستین استفاده کننده از آن، پزشک آمریکایی ـ «دکتر الکس گانداساس» در چهاردهم جولای این سال بود. طرز کار این دستگاه به این صورت است که با یک اپراتور نزد بیمار ـ در خانه و هرجای دیگر حتی اطاق بیمارستان ـ فرستاده می شود مریض را از نظر فشار خون، رنگ زبان، معاینه حلق و سوراخ بینی، چشم و گوش، ضربان قلب و … معاینه می کند. دکتر که در فاصله دور (در محلی دیگر) از طریق اینترنت، و مانیتور کامپیوتر در جریان معاینه است به روبوت دستورهای بعدی می دهد و به صورت «کنفرانس تلویزیونی» با بیمار گفت و شنود می کند و از همان راه دور پس از دریافت پاسخ ها و اطلاعات به دست آورده شده از روبوت، تجویز دارو می کند، دستور غذا و مراقبت های دیگر به پرستار می دهد و وضعیت را به بیمار تفهیم می کند. 

 

 

14 جولای  1958

14 جولای 1958، یک کودتای نظامی در عراق که توسط عبدالکریم قاسم ـ ژنرال متمایل به مارکسیسم و دو رگهِ کُرد و عرب ـ صورت گرفت به نظام سلطنتی کوتاه مدت این کشور پایان داد. ضمن این کودتا فیصل دوم پسر غازی پسر فیصل اول پادشاه هاشمی وقت، افراد خانواده اش و نیز نخست وزیر عراق کشته شدند. دولت انگلستان که در جریان جنگ جهانی اول بر سرزمین های عربی خاور میانه به استثنای سوریه و لبنان مسلط شده بود با ساختن کشوری به نام ماوراء اردن یک امیرزاده هاشمی حجاز را سلطان آن و پسر عمویش را (به نام فیصل اول) سلطان عراق کرده بود، حال آن که عراق قبلا سلطنتی نبود و به صورت یک کشور واحد وجود نداشت. 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 14 جولای

1862: بانو «فلورنس بسکام»، نخستین زن آمریکائی که مدرک دکترا گرفت به دنیا آمد. وی در سال 1893 از دانشگاه جان هاپکیز در رشته زمین شناسی دکترا گرفت.

1934: کار کشیدن لوله نفت از موصل در عراق به ساحل لبنان (مدیترانه) تکمیل شد.

1971: نیروهای اردن نخستین تلاش را برای سرکوب کردن افراد مسلح فلسطینی آغاز کردند.

1988: ایران موضوع حمله موشکی از سوی یک ناو آمریکایی به یک هواپیمای مسافربر خود در آسمان خلیج فارس را در سازمان ملل مطرح کرد.

1988: 200 هزار تن در جمهوری ارمنستان (شوروی) دست به راهپیمایی زدند و خواهان الحاق قره باغ به آن جمهوری شدند.

1911: انگلستان و ژاپن پیمان اتحاد خود را برای چهار سال دیگر تمدید کردند.

1990: وزیر صنایع انگلستان که گفته بود آلمان می کوشد بر اروپا مسلط شود مورد اعتراض قرار گرفت و از سمت خود کناره گیری کرد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37147
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی