در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و سوم اردیبهشت – سیزدهم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و سوم اردیبهشت – سیزدهم می

23ordibehesht 13may رویدادهای بیست و سوم اردیبهشت – سیزدهم می

 

روز بیست و سوم اردیبهشت برابر با سیزدهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

23 اردیبهشت 1288

عده زیادی از مشروطه خواهان که در حرم حضرت عبدالعظیم(س) و سفارت عثمانی متحصن شده بودند، از تحصن خارج و برای مقابله با حکومت مسلح شدند.

 

23 اردیبهشت 1289

دولت‌های روس و انگلیس پیشنهاد کردند که هریک 200 هزار لیره به دولت ایران وام بدهند، مشروط بر این‌ که دولت ایران قرارداد 1907 را اجرا کند. این قرارداد که در سن پطرزبورگ امضا شده ، پیرامون تقسیم ایران بین دو کشور یادشده بود.

 

23 اردیبهشت 1296

جان لارنس کالدول، وزیر مختار آمریکا در ایران در جریان جنگ جهانی اول در تلگرامی به کشورش اعلام کرد قحطی ایران را در بر گرفته و روزانه هزاران نفر در این کشور جان خود را از دست می دهند.

 

23 اردیبهشت 1307

کورت لیندن بلات تبعه آلمان برای تصدی ریاست بانک ملی ایران وارد تهران شد. وی قبلاً در برلین برای احراز این سمت انتخاب و استخدام شده بود.

 

23 اردیبهشت 1307

نخستین آیین‏نامه راهنمایی و رانندگی در ایران تهیه و تنظیم و توسط سرتیپ بوذرجمهری شهردار تهران، که به مثابه یک فرماندار نظامی بر تهران حکم می‌راند، منتشرشد.

 

23 اردیبهشت 1309

حق انتشار اسکناس به بانک ملی ایران واگذار شد. این حق که تا 40 سال به بانک شاهنشاهی، وابسته به دولت انگلیس، تعلق داشت، در مقابل 200 هزار لیره انگلیس در اختیار بانک ملی قرار گرفت.

 

23 اردیبهشت 1309

محمدعلی فروغی وزیر اقتصاد وقت، در کابینه حاج مخبرالسلطنه هدایت، با حفظ سمت وزیر امورخارجه نیز شد.

 

23 اردیبهشت 1332

«دونالد ویلبر» مشاور مخفی بخش خاور نزدیک آمریکا و «نورمن میتو داربی شایر» افسر سازمان اطلاعات و جاسوسی انگلستان در نیکوزیا با یکدیگر ملاقات و پیرامون مقابله با دولت محمد مصدق، بحث و تبادل نظر کردند.

 

23 اردیبهشت 1335

دریادار«جان کویین» که برای مذاکره با مقامات ایرانی پیرامون کمک های نظامی آمریکا، به ایران آمده بود هنگام ترک تهران گفت‌: کمک های نظامی امریکا به ایران ادامه می یابد وبه زودی 10 ناوچه توپدار به ایران تحویل می شود.

 

23 اردیبهشت 1349

اردشیر زاهدی‌، وزیر امور خارجه ایران‌، برای شرکت در هفدهمین اجلاس شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی(سنتو) راهی واشنگتن شد. وی روز بعد در کاخ سفید با ریچارد نیکسون دیدار کرد.

 

23 اردیبهشت 1356

روزنامه ها از موافقت فرانسه با احداث دو مولد هسته‌ای 900 هزار کیلو واتی در ایران به ارزش دو میلیارد دلار خبر دادند.

 

23 اردیبهشت 1358

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در یک بیانیه رسمی بر اساس پیشنهاد هیات وزیران و تصویب شورای انقلاب اسلامی، هرگونه حقوق کنسولی و قضایی را که در گذشته تحت عنوان کاپیتولاسیون به کشورهای خارجی داده شده بود، لغو کرد. این قانون که اولین بار پس از امضای عهدنامه ترکمنچای بین ایران و روسیه در زمان فتحعلی شاه قاجار اجرا شد، اصلِ حاکمیت و استقلال کشور را متزلزل ‏ساخته بود.

 

* رویدادهای جهانی:

 

23ordibehesht 13may1 رویدادهای بیست و سوم اردیبهشت – سیزدهم می

 

سیزدهم می 590

مورخان اروپایی ماه مه سال 590 میلادی را به دلایل متعدد آغاز پایان کاردودمان ساسانیان ایران نوشته اند که یکی از این دلایل؛ کنار گذاشتن، بازداشت و احیانا قتل مدیران مجرب و ایراندوست کشوری و لشکری بود. در این ماه «بزرگمهر» وزیر معروف و باتدبیر خسرو انوشیروان نیز به دستور خسرو پرویز کشته شد و ایرانیان از داشتن یک مدیر شایسته، مدبر، اندیشمند و میهندوست عاری شدند.

 

سیزدهم می 1032

مسعود غزنوی 13 مه 1032 میلادی احمد عبدالصمد شیرازی را به وزارت خود برگزید و به او لقب «شمس الوزراء» داد. قبلا احمد حس میمندی وزیر مسعود غزنوی بود که درگذشته بود. محمود غزنوی پدر مسعود احمد حسن میمندی را به زندان انداخته بود که مسعود از او اعاده حیثیت کرد و به وزارت برداشت.

 

سیزدهم می 1607

دسته ای انگلیسی که با سه کشتی به آبهای شرق آمریکا (دماغه هنری – ویرجینیا بیچ امروز) وارد شده بودند، پس از یک توقف کوتاه در دهانه خلیج چساپیک و طی مسافتی بیش از 60 مایل در آبراهی که آن را «جیمز ریور» نام نهاده بودند، 13 ماه مه سال 1607 در این آبراه به نقطه ای جزیره شکل و کوچک رسیدند و پس از این که آن محل را جایی امن و قابل دفاع در برابر حملات احتمالی اسپانیایی ها یافتند روز بعد (14 مه)، هر 104 تن از کشتی ها فرود آمدند و در آنجا سنگ بنای نخستین کلنی ماندگار انگلیسی را در قاره غربی به نام جیمزتاون بر زمین نهادند (که حصار آن دوازده روزه ـ تا 26 مه ساخته و توپ قلعه، تنها عامل برتری اروپاییان نصب شد). کارساختن اطاقکهای چوبی قلعه تا 15 ژوئن ادامه داشت.

 

سیزدهم می 1907

بانو «دافنه دو موریه» داستان نگار انگلیسی 13 ماه مه 1907 به دنیا آمد و 82 سال عمر کرد. وی با نوشتن دهها داستان جالب از موفقترین داستان نگاران قرن 20 بشمار می رود. دافنه چند کتاب داستان کوتاه هم دارد. داستان «ربکا» که در سال 1938 انتشار یافت، دافنه را مشهور جهان ساخت. نخستین داستان دافنه در سال 1931 انتشار یافت و آخرین کتابش که حاوی بیوگرافی او بود و نیز نامه های جالبی که دریافت داشته بود در سال 1995 به زیر چاپ رفت. دافنه 19 آوریل سال 1989 فوت شد.

 

سیزدهم می 1914

هوارد اسمیت روزنامه نگار آمریکایی که 88 سال عمر و 63 سال روزنامه نگاری کرد 13 مه 1914 به دنیا آمد. بیشتر کار او در خبرگزاری یونایتدپرس اینترنشنال و شبکه های تلویزیونی «سی بی اس» و «ا.بی. سی.» گذشت. هوارد از سال 1939 تا دسامبر 1941 اخبار آلمان و سالهای اول جنگ جهانی دوم را از برلین گزارش می کرد و بارها با هیتلر و مقامات دیگر رایش سوم مصاحبه اختصاصی کرده بود. وی آخرین روزنامه نگار آمریکایی بود که پس از اعلان جنگ آمریکا به آلمان از برلین خارج شد و در این باره کتابی تحت عنوان «آخرین قطار از برلین» تالیف کرده که هالیوود آن را به صورت فیلم سینمایی درآورده و هوارد در آن شخصا نقش خود را ایفاء کرده است.

 

سیزدهم می 2004

هوارد اسمیت روزنامه نگار آمریکایی که 88 سال عمر و 63 سال روزنامه نگاری کرد 12 مه 1914 به دنیا آمد. بیشتر کار او در خبرگزاری یونایتدپرس اینترنشنال و شبکه های تلویزیونی «سی بی اس» و «ا.بی. سی.» گذشت. هوارد از سال 1939 تا دسامبر 1941 اخبار آلمان و سالهای اول جنگ جهانی دوم را از برلین گزارش می کرد و بارها با هیتلر و مقامات دیگر رایش سوم مصاحبه اختصاصی کرده بود. وی آخرین روزنامه نگار آمریکایی بود که پس از اعلان جنگ آمریکا به آلمان از برلین خارج شد و در این باره کتابی تحت عنوان «آخرین قطار از برلین» تالیف کرده که هالیوود آن را به صورت فیلم سینمایی درآورده و هوارد در آن شخصا نقش خود را ایفاء کرده است.

 

سیزدهم می 2007

در ماه مه سال2007 به مناسبت 400 ساله شدن ایالات متحده (استقرار انگلیسی ها در کلنی جیمز تاون ویرجینیا)، مراسم متعدد برگزار شده و ملکه انگلستان از این محل دیدن کرده بود.

انگلیسی ها 22 سال پیش از استقرار در ویرجینیا، وارد جزیره «رونوک» در شرق کارولینای شمالی امروز (و نه چندان دور از دهانه خلیج چساپیک) شده بودند که این مهاجران به طرز اسرار آمیزی ناپدید شدند و لذا استقرار در جیمز تاون، ملاک تاریخ مهاجرت قرار گرفته است.

 

سیزدهم می 2008

پژوهشکده «ماکس پلانک» 13 می 2008 اعلام کرده بود که طبق نتایج به دست آمده از آزمایش ها و بررسی های این انستیتو، رشد توان مغزی (قدرت تفکر، درک و قضاوت) انسان در چند دهه گذشته سریعا در حال افزایش یافتن بوده است و دسترسی انسان به اطلاعات و نیز معلومات عمومی برای تحلیل این اطلاعات و نتیجه گیری، به رشد نیروی مغز که «قضاوت درست» بخشی از آن است در دهه یکم قرن 21 شتاب بیشتری داده است. افزایش توان مغز؛ انسان را منطقی تر، قانونمندتر و برخلاف تصوّرقبلی، اخلاقی تر می کند.

 

برخی دیگر از رویدادهای 13 می

1907: بانو «دافنه دو موریه» داستان نگار انگلیسی 13 ماه مه 1907 به دنیا آمد و 82 سال عمر کرد. وی با نوشتن دهها داستان جالب از موفقترین داستان نگاران قرن 20 بشمار می رود. دافنه چند کتاب داستان کوتاه هم دارد. داستان «ربکا» که در سال

1938 انتشار یافت، دافنه را مشهور جهان ساخت. نخستین داستان دافنه در سال 1931 انتشار یافت و آخرین کتابش که حاوی بیوگرافی او بود و نیز نامه های جالبی که دریافت داشته بود در سال 1995 به زیر چاپ رفت. دافنه 19 آوریل سال 1989 فوت شد.

2004: برخی از رسانه ها پایین رفتن میانگین سهام ( داو جونز ) را در بورس نیویورک و قرار گرفتن در زیر خط 10000 واحد را که در این روز صورت گرفت به حساب انتشار عکسهای زننده شکنجه زندانیان عراقی در زندان ابو غریب و یک اردوگاه در جنوب عراق که عواطف جهانیان را جریحه کرده گذارده بودند. میزان سقوط سهام 127 واحد بود.

 

 

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32827
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی