در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و سوم مرداد – چهاردهم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و سوم مرداد – چهاردهم آگوست

23mordad 14august1 رویدادهای بیست و سوم مرداد – چهاردهم آگوست

 

روز بیست و سوم مرداد برابر با چهاردهم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

23 مرداد 1368

آخرین جلسه هیأت دولت به ریاست نخست‌وزیر در تهران تشکیل شد. (پس از آن با حذف مقام نخست ‌وزیری، رئیس جمهور ریاست قوه مجریه را عهده‌دار شد.)

 

 

23 مرداد 1357

آیات عظام “گلپایگانی‌” و “نجفی مرعشی” در اعلامیه مشترکی جنایات رژیم پهلوی را محکوم کردند.

 

 

23 مرداد 1353

بمباران نیکوزیا مرکز قبرس، توسط هواپیماهای ترکیه، ارتباط هوایی تهران با اروپا را قطع کرد.

 

 

23 مرداد 1347

آیت الله شیخ “عبدالکریم زنجانی “از علمای شیعه مقیم عراق درگذشت.

 

 

23 مرداد 1342

اتحادیه عرب برای نخستین بار در مکاتبات و اسناد رسمی خود نام خلیج‌فارس را تحریف کرد.

 

 

23 مرداد 1334

جامع‌ترین قرارداد پس از کودتای 28 مرداد 1332 در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، گمرکی، مالی، دریانوردی و امنیتی در 23 ماده میان ایران و امریکا به امضاء رسید.

 

 

23 مرداد 1305

“تیمورتاش” وزیر دربار ایران وارد عشق آباد شد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

23mordad 14august رویدادهای بیست و سوم مرداد – چهاردهم آگوست

 

 

14 آگوست 2008

رویداد آگوست 2008 گرجستان چهار میلیون و ششصد هزارنفری و 69 هزار کیلومتر مربعی که میخائیل ساکاشویلیMikheil Saakashvili رئیس جمهوری این کشور دیروقت شب، در هفتم این ماه میلادی با فرستادن ناگهانی (بدون مقدمه) نیروی نظامی به شهر تسخینوالیTskhinvali (سخینوال) حاکم نشین منطقه خودمختار اوستیای جنوبیS. Ossetia آن را آغازکرد به بازشدن فصلی در تاریخ معاصر جهان که در دسامبر 1991 معماگونه بایگانی شده بود تعبیر شده بود. هنوز روشن نشده است که چرا و با چه محاسباتی در این وضعیت حساس جهان، ساکاشویلی (تحصیلکرده آمریکا و مورد حمایت این دولت) این تصمیم را گرفته بود. وی هنگامی دست به این کار زد که اصحاب نظر گفتار و کردار ولادیمیر پوتین را پس از هفت سال سکوت و تماشاگری، با تزارهای امپراتوری روسیه مقایسه می کردند. در آن زمان بازیهای المپیک درپایتخت چین درجریان بود و غرب برای وارد ساختن فشار به ایران نیاز به همکاری روسیه داشت.

 

 

14 آگوست 1893

14 آگوست 1893 نخستین گواهینامه رانندگی جهان در فرانسه که از همان روز در آن کشور شماره گذاری اتومبیل و آزمایش رانندگی جهت صدور گواهینامه اجباری شده بود صادر شد. پس از فرانسه، این کار در سایر کشورها اجباری شده است.

 

 

14 آگوست 1947

14 آگوست 1947 در نیمه شب، دولت لندن به هند و پاکستان به صورت دو «دومینیون» وابسته به جامعه مشترک المنافع استقلال داد. آن دولت که بیش از یک قرن شبه قاره هندرا در کنترل داشت 23 ژوئن 1947 تصمیم به تقسیم این شبه قاره به دو کشور هند و پاکستان گرفت و خطوط تقسیم را ترسیم و با این خطوط، پنجاب و بنگال هرکدام دو نیمه شدند. پاکستان چهاردهم آگوست را به عنوان روز استقلال برگزار می کند و هند پانزدهم آگوست را. هند در سال 1950 نظام جمهوری اعلام کرد و از چارچوب امپراتوری لندن کاملا خارج شد و پاکستان 23 مارس 1956 (نوروز) یک جمهوری اسلامی شد. اختلاف نظر دو دولت برسر کشمیر که تاکنون منجر به سه جنگ شده است ادامه دارد. 

 

 

14 آگوست 1945

مارشال «هانری پتنHenri Philippe Petain» قهرمان ملی فرانسه و فاتح جنگ «وِردن» 14 آگوست سال 1945 به جرم خیانت به وطن به اعدام محکوم شد. وی 89 ساله بود. محاکمه فیلد مارشال هانری فیلیپ پتن (1856-1951) به اتهام خیانت نسبت فرانسه از 23 جولای سال 1945 آغاز شده بود. پتن در سال 1940 در اسپانیا بود که ارتش فرانسه از آلمان شکست خورده بود. وی در جولای این سال و هنگامی که ارتش آلمان به دروازه پاریس رسیده بود به درخواست مردم و مقامات وقت به فرانسه بازگشت و رئیس دولت شد. تا بازگشت پتن به وطن نیمی از فرانسه به اشغال آلمان درآمده بود. پایتخت به «ویشی» که در اشغال نبود منتقل شده بود. پتن سالخورده (83 ساله) ریاست دولت را در حالی برعهده گرفته بود که ارتش فرانسه، دیگر توان دفاع موثر نداشت و در این شرایط پتن راهی برای نجات بقیه فرانسه و جلوگیری از ویرانی بیشتر کشور باقی نمانده بود جز اینکه با آلمان از در سازش درآید که این کاررا کرد.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 14 اوت

410: آلاریک ها شهر رم را غارت کردند این شهر شش دهه بر جهان غرب سلطه داشت.

1385: پرتغالی ها حکومت کاستیل اسپانیا را در جنگ شکست دادند و استقلال خود را حفظ کردند.

1457: نخستین کتاب که دارای تاریخ انتشار است و این تاریخ در صفحه سوم آن درج شده است به چاپ رسید.

1842: سرخپوستان سمینول از نظامیان دولت واشنگتن شکست خوردند و در پی آن، دولت واشنگتن بومیان(سرخپوستان) مناطق شمالی فلوریدا را هم به نقطه دور دست آن زمان “اکلاهما” تبعید کرد و از مناطق شرقی این کشور که هزاران سال در آنجا زندگی کرده

بودند دور ساخت.

1935: لایحه رفاه اجتماعی در آمریکا (سوشیل سکیوریتی) به صورت قانون درآمد که به موجب آن، افراد پس از رسیدن به سن معین بازنشسته و از مزایای آن برخوردار می شوند؛ به این شرط که در طول عمر خود دست کم شانزده فصل ( جمعا چهار سال ) کار کرده

و درصد مقرر از درآمد ناشی از کارکردن خود را به این صندوق پرداخت کرده باشند. میزان دریافتی باز نشستگی متناسب با دریافتی ایام کار کردن و میزان درصدی است که به صندوق رفاه اجتماعی داده شده است.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=40242
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی